Perfektní multimediální síť
Profesionální triky s WLAN - Video v obýváku, MP3 v kuchyni, obrázky v pokoji pro hosty. Všechno bezdrátově z jediného pevného disku - a přitom je počítač úplně jinde. Multimediální ráj začíná...
Fabian von Keudell
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Bezkabelové spojení v celém domě
Instalace síťového serveru
Bezdrátový příjem HD videa
Varianty pro každou peněženku
Po vyčerpávajícím pracovním dnu se vracíte domů s jedinou myšlenkou: konečně se v klidu posadit, poslechnout si pár „empétrojek“ a pak si možná i pustit zbytek filmu ze včerejšího večera. Vcelku žádný problém, jen kdybyste kvůli tomu nemuseli bootovat počítač či notebook. Rychleji, elegantněji a hlavně komfortněji to půjde s naším mediálním serverem a k němu patřícím Wi-Fi pokrytím: ihned je zapnuto, ihned lze poslouchat hudbu a sledovat video - v celém domě. Ukážeme vám, jak svůj domov pomocí bezdrátové sítě, datového serveru a mediálního centra proměníte v multimediální ráj. A aby vám po takovém „přezbrojení“ ještě zbyly nějaké peníze na písničky a filmy, představíme vám vedle poněkud dražších high-endových produktů vždy také nějakou levnější možnost.
ROUTER
Zřízení bezdrátové ústředny domácí sítě
Bez síťového routeru (směrovače) se neobejdete. Právě on představuje komunikační centrálu celé sítě. Můžete použít v podstatě každý Wi-Fi router. Měl by však používat alespoň standard „g“, neboť jenom pak bude schopen přenášet videa ve vysokém rozlišení (HD) bez výpadků. Na příkladu vám nyní ukážeme, jak vypadají optimální nastavení.
Nejprve ve webovém prohlížeči svého PC otevřete konfigurační stránku routeru, standardně na adrese „192.168.1.1“. Pod Basic Settings zadejte přístupové údaje pro své připojení k internetu a potvrďte je tlačítkem Apply. Potom klikněte na záložku Wireless Settings a u Name (SSID) zadejte název své sítě.
V oddílu Security Options aktivujte WPA-PSK (TKIP) + WPA2-PSK (AES) a zadejte heslo pro síť; mělo by být dlouhé kolem 15 znaků. Zadané údaje potvrďte prostřednictvím Apply.
SERVER
Skladiště vašich dat
Perfektním místem, kde budou mít vaše data dostatek prostoru, je pevný disk typu NAS (Network Attached Storage). Tento externí disk je síťovým kabelem připojen přímo k routeru. Počítač pak nemusí celou dobu běžet, a přesto máte z každé místnosti a s různými koncovými přístroji svižný přístup ke svým datům.
Řešení pro každého: Levné, ale přitom rychlé a úsporné - to jsou naše podmínky. Všechno, co budete potřebovat, je běžný externí pevný disk a „Linksys NSLU Network Storage Link“ - přístroj, který připojí k síti každý externí disk, aniž by musel být ve speciálním provedení NAS. Zde půjdeme ještě o krůček dál, než plánoval výrobce, a NSLU povýšíme na mediální server. Za tím účelem na něm nainstalujeme vlastní verzi firmwaru a na pevném disku software pro mediální server TwonkyMedia.
Z webové stránky www.slug-firmware.net/u-dls.php si stáhněte firmware založený na Linuxu nazvaný „Unslung-firmware 6.8“. Pak zapněte NSLU bez pevného disku a ve webovém prohlížeči svého počítače otevřete jeho konfigurační stránku. Najdete ji standardně na adrese „192.168.1.77“. Pod Administration / Advanced klikněte na Upgrade a vyberte Unslung-firmware. Po kliknutí na tlačítko Start Upgrade se spustí instalace. Detaily o novém firmwaru a další důležité informace najdete v souboru Readme.
Pozor! Dříve než se pokusíte přehrát firmware, doporučujeme zkontrolovat, zda jste schopni nastartovat do prostředí RedBoot. RedBoot slouží jako záchrana. Díky RedBootu máte možnost opravit router v případě, že selže nahrání firmwaru.
Abyste svůj disk mohli používat v této konfiguraci, musíte ho nyní naformátovat v linuxovém formátu EXT2. Zapojte pevný disk do USB portu 2 na NSLU a naformátujte jej prostřednictvím menu Administration / Advanced / Disk / Format Disk 2.
Linuxový firmware nakonfigurujte prostřednictvím Telnetu a použijte k tomu program Putty z našeho Chip DVD. Nejprve ovšem musíte Telnet na NSLU aktivovat. V instalační stránce na záložce Manage Telnet stiskněte tlačítko Enable. Pak na svém PC nainstalujte Putty, jako Host Name zadejte adresu „192.168.1.77“ a klikněte na Telnet. Tlačítkem Open zřídíte telnetové připojení k NSLU. Jako uživatelské jméno zadejte root a jako heslo uNSLUng. Nyní zadejte příkaz /sbin/unsling disk2 a potvrďte klávesou Enter. Pak si můžete zvolit nové heslo. Poté přístroj restartujte.
Nakonec je ještě třeba na pevný disk nainstalovat vlastní mediální server TwonkyMedia. Aktivujte proto znovu Telnet tak, že v Linksys menu kliknete na Manage Telnet / Enable. Nyní rozbalte 30denní zkušební verzi Twonky serveru z Chip DVD (www.twonkyvision.com/Download/TwonkyMedia/index.html) a prostřednictvím NASSetup spusťte instalační program. Zvolte Accept, pod IP adress of NAS zadejte „192.168.1.77“ a klikněte na Continue.
Po instalaci přístroj restartujte a jděte na http://http://192.168.1.77:9000/configpage/index.htm neboli konfigurační stránku serveru. Tam pod Language nejprve změňte systémový jazyk. Pak ještě nakonfigurujte Twonky server tak, aby po určité době vyhledával nové soubory a automaticky aktualizoval databanku. Znamená to zadat počet minut, po jehož uplynutí má server uvést databanku do nejnovějšího stavu. V praxi se nejlépe osvědčuje hodnota 2880, tedy interval dvou dnů.
Upozornění: Pokud chcete server TwonkyMedia používat déle než 30 dní, musíte si tento software za 30 eur zaregistrovat na adrese www.twonkyvision.com. Nová instalace však potom nutná není.
Řešení pro náročné: Komfortnější než právě popsané řešení je Nasdrive od firmy Intradisk. Je to vlastně síťový pevný disk a předem nainstalovaný mediální Twonky server v jednom - a navíc ještě umožňuje důležitý úsporný režim.
Abyste mohli Nasdrive přizpůsobit těmto požadavkům, připojte jej k PC a otevřete Internet Explorer. Do adresního řádku browseru zapište nasdrive, čímž se dostanete do konfiguračního menu. Tam je jako první krok potřeba nainstalovat pevný disk. Klikněte na záložku Partitions a v ní znovu na Partitions. Pak jako Boot Partition zvolte hodnotu +1024 MByte, pro Swap Partition zadejte +2048 MByte a jako Home Partition použijte +1024 MByte. Tyto hodnoty se v našem testu osvědčily u většiny hardwarových konstelací.
Nyní stiskněte tlačítko Change Partition Table. V následujícím okně zadejte FDISK a potvrďte klávesou Enter. Tím se zformátuje disk, což v dalším okně potvrdíte zadáním FORMAT a kliknutím na OK.
Také u profesionálního přístroje můžete nastavit časový interval, po jehož uplynutí má TwonkyMedia aktualizovat databanku. Chcete-li tak učinit, přejděte do menu Plugins a po pravé straně klikněte na Twonky (MediaS.). Ve spodním okně klikněte na General, stiskněte scantime a zadejte hodnotu 2880.
Režim úspory proudu se postará, aby Nasdrive zbytečně neběžel naprázdno. Pevný disk se vypne, ale server běží dál. Jakmile chcete získat přístup k datům, server disk okamžitě zapne a umožní jejich pohotový přenos. Chcete-li tento režim aktivovat, na záložce Partitions klikněte na Disk Features a pod stdbytimeout zadejte hodnotu 20. Pak přístroj vždy po 20 minutách nečinnosti „usne“.
Nyní už chybějí jenom data. Otevřete proto Průzkumníka Windows a v nabídce Nástroje klikněte na Připojit síťovou jednotku. V políčku Jednotka zadejte některé dosud neobsazené písmeno, do pole Složka napište asdriveexport a potvrďte tlačítkem Dokončit. Tak jste si ke svému datovému severu zajistili trvalý přístup. „Empétrojky“, videa a obrázky jednoduše zálohujte v podsložkách.
Náš tip: Po velkém „uploadu“ nových dat se doporučuje databanku nově zapsat „ručně“. Přejděte tedy do konfiguračního prostředí Nasdrive v Internet Exploreru. Tam aktivujte záložku Plugins / Twonky (MediaS.) a u General klikněte na tlačítko rescan content directories. Pak sever ihned zapíše data do systému.
MEDIÁLNÍ CENTRUM
HD videa, obrázky a hudba ze vzduchu
Všechna data už jsou na vašem síťovém disku, server je připraven. Už brzy se budete moci natrvalo uvelebit ve svém oblíbeném křesle a po rádiových vlnách posílat z pevného disku do televizoru spoustu hudby, filmů i obrázků. A nedá to ani moc práce. Obě naše verze bezdrátového domácího kina dokonce podporují i video ve vysokém rozlišení HD -pochopitelně za předpokladu, že si s ním poradí také váš televizor.
Řešení pro každého: Ani ten, komu se hned nechce utrácet tisíce korun, si ve svém obýváku nemusí odpírat bezdrátový požitek z hudby a videa. Naším řešením je upravená herní konzole Xbox od Microsoftu. S novým softwarem dokáže v televizoru zobrazovat nejen hry, ale spojí se také s vaším datovým serverem, odkud načte videa, obrázky i hudbu. Poněvadž však konzole Xbox v originálním provedení není vybavena podporou W-LAN, pro bezdrátový přenos bude zapotřebí něco navíc: Wireless Game Adapter WGE111 firmy Netgear (cca 1900 Kč). Adaptér jednoduše zastrčíte do herní konzole a podle návodu jej připojíte ke své Wi-Fi síti.
Na toto multimediální řešení potřebujete upravenou konzoli Xbox (nikoli Xbox 360!), na které běží speciální verze softwaru Xbox MediaCenter. Potřebnou přestavbu běžné konzole nabízejí různé firmy na internetu v průměru kolem 1000 Kč. Potřebný software je k dispozici pro stažení na webové stránce www.xboxmediacenter.com.
Než všechno spustíte, musíte ještě v programu Xbox MediaCenter zařídit několik drobností. Otevřete záložku Media / Music a pak stiskněte bílé tlačítko na konzoli. V kontextovém menu zvolte Add Source a novému zdroji přiřaďte nějaké jméno, například Twonky. Nyní klikněte na Browse a na Add Network Location. Jako protokol zvolte Windows Network (SMB). Prostřednictvím Browse pak můžete vybrat svůj síťový zdroj dat. Svá nastavení nyní potvrďte tlačítky OK (3x).
Chcete-li zřídit napojení na Twonky server i na záložce Video, postupujte analogicky.
Toto řešení má však jednu nevýhodu: Xbox se nedá k našemu Twonky serveru připojit prostřednictvím standardu Universal Plug and Play (UPnP). Znamená to, že nemůžete přistupovat k předem existující databance hudby a videí, ale příslušnou složku s daty musíte na pevném disku serveru hledat manuálně.
Řešení pro náročné: Rychlejší, pohodlnější a tišší je naše „high-endové“ řešení. Netgear Entertainer EVA700 se s naším serverem spojuje přes UPnP a vyvolává odtud databanku TwonkyMedia. Přístup k hudbě, videím a obrázkům je díky tomu velice rychlý, aniž by bylo nutno něco pracně konfigurovat. Jediné, co musíte udělat, je zřídit Wi-Fi síť.
A jak tedy postupovat? Po spuštění se EVA700 dotáže, zda se chcete připojit k počítači standardu Viiv. Odpovězte No, use regular setup instead a volbu potvrďte. V dalším okně aktivujte W-LAN a klikněte na OK. Jako Security použijte WPA-PSK TKIP a pak pod Key zadejte svůj klíč k W-LAN. Svá nastavení nakonec uložte prostřednictvím Save. Poté se ocitnete v hlavním menu. V hlavním menu už tedy vidíte náš datový server Twonky. Pro přístup ke svým hudebním souborům a videím zadejte prostě Twonky, a hned se otevírá vaše domácí kino - chybí už jen popcorn...
MP3 RÁDIO
Hudba až do kuchyně
Ani při přípravě popcornu v kuchyni se však od své mediální sbírky nemusíte odloučit. Prostřednictvím rádiových vln vaší Wi-Fi máte ke svému digitálnímu archivu přístup, i když právě stojíte u sporáku.
Řešení pro každého: Pokud vlastníte iPod, můžete jej jednoduše rádiově připojit k několika hi-fireproduktorům. Potřebujete k tomu pouze Logitech Wireless Music System (cca 3 tis. Kč). Vysílač připojte k iPodu, přijímač k běžně prodávaným aktivním boxům nebo ke své stereosoupravě. Samozřejmě, tato metoda má malý háček: nemáte přístup k disku svého mediálního serveru a jediným zdrojem dat je zde iPod. Zato jde o řešení poměrně levné a svým iPodem můžete hudbu ovládat odkudkoli v bytě.
Abyste přístroje navzájem propojili, na přijímači stiskněte tlačítko Connect a na vysílači podržte tlačítko vpravo dole na několik sekund stisknuté. Nejlépe tak, že svůj iPod předem připojíte a nastavíte na reprodukci. Tak můžete spojení ihned překontrolovat. Hlasitost, výběr titulů a basy pohodlně ovládáte dálkově svým iPodem.
Řešení pro náročné: Kdo přehrává „empétrojky“ raději z datového serveru, bude muset do peněženky sáhnout hlouběji. Zato však v Noxon2Audio dostane nejen vhodný přehrávač audiodat, ale hned kompletní internetové rádio. A kromě toho se dají všechny funkce řídit dálkovým ovládáním. Potřebujete pak už jen pár aktivních reproboxů a zvukový zážitek bude perfektní.
Instalaci snad zvládne i dítě. Po zapnutí se prostě řídíte pokyny na displeji. Přístroj se pak automaticky spojí s Wi-Fi a tím i s Twonky serverem. Chcete-li si přehrát nějakou skladbu, v hlavním menu Noxon2Audio najdete jako zdroj dat svůj server.
DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ
Krabička, která řídí všechno
K dokonalosti teď vašemu multimediálnímu obydlí chybí už jen jedno: univerzální dálkové ovládání pro všechny ostatní prostředky domácí zábavy - od DVD přehrávače přes CD přehrávač a videorekordér až po televizor.
Řešení pro každého: Philips Universal Remote Control SRU 9600/10 zobrazuje na svém dotykovém displeji pro každý přístroj jeho individuální tlačítkové pole. Je to praktické -vždy jsou tak nabízeny jen funkce, kterými daný přístroj skutečně disponuje.
Řešení pro náročné: Výborným produktem je Logitech Harmony 885 (recenze Chip 11/06). Své přístroje pro něj vybíráte na počítači z obrovské databanky, a není tedy nutné pracné programování. Pro různé scénáře ovládání lze bez potíží vytvořit i makra. Tak můžete například jediným tlačítkem zároveň zapnout televizor, přepnout na AV kanál, nastartovat DVD přehrávač a spustit přehrávání založeného DVD.
1 WLAN router
Komunikační ústředna
Netgear WNR834b
Přes směrovač (router) probíhá veškerý síťový provoz - samozřejmě bez kabelů. V tomto případě je jeho standard „n“ výhodou pro rychlejší přenos.
Cena: cca 4 000 Kč
Info: www.netgear.com
2 Multimediální server
Pro každého
Linksys NSLU & USB pevný disk
Síťový adaptér zapojuje externí disk do domácí sítě.
Ceny: Linksys NSLU 3 000 Kč / pevný disk 2 000 Kč
Info: www.linksys.com, www.twonkyvision.com
Pro náročné
Intradisk Server
Profesionální řešení zahrnuje vše v jednom: pevný disk, síťový přípoj a mediální server.
Cena: 399 EUR (se 160GB HDD) / 478 EUR (se 400GB HDD)
Info: www.intradisk.com/en/
3 Přehrávač médií
Pro každého
Použitý Xbox & Wireless Adapter
Přestavba a nový software změní herní konzoli v mediální centrum.
Ceny: Xbox 4 000 Kč / přestavba 1 000 Kč / adaptér 1 900 Kč
Info: www.xboxline.com, www.netgear.com
Pro náročné
Netgear Entertainer EVA700
Komu se nechce moc konfigurovat, může sáhnout po našem profesionálním řešení.
Cena: 6 800 Kč
Info: www.netgear.com
4 MP3 rádio
Pro každého
Logitech Wireless Music System pro iPod & boxy
Hudba z iPodu v hi-fisoupravě nebo v reproduktorech.
Ceny: Music System 3 000 Kč / Creative Inspire 800 Kč
Info: www.logitech.cz, www.creative.cz
Pro náročné
Terratec Noxon2Audio & boxy
Internetové rádio a bezdrátový přístup do vaší sbírky MP3.
Ceny: Noxon2Audio 5 700 Kč / Creative Inspire 800 Kč
Info: www.terratec.com, www.creative.cz
5 Multifunkční dálkové ovládání
Pro každého
Philips SRU 9600/10
Ovladač zobrazuje na svém dotykovém displeji funkce ovládaného přístroje.
Cena: 2 200 Kč
Info: www.philips.cz
Pro náročné
Logitech Harmony 885
Ovládání se snadno konfiguruje prostřednictvím internetové databanky.
Cena: 5 700 Kč
Info: www.logitech.cz
Alternativa Powerline - video ze zásuvky
Rychlostí až 200 Mb/s se mohou řítit data po elektrickém vedení. Stačí to dokonce i na přenos HDTV s 1920 x 1080 body (1080i). Umožnila to nová generace Powerline adaptérů. Jejich kombinace se staršími adaptéry sice funguje, ale pak přenosovou rychlost určuje nejslabší ze zúčastněných. Instalace není složitá a zvládnou ji za pár minut dokonce i začátečníci. Přesto byste si na několik věcí měli dát pozor - postupujte proto nejraději krok za krokem podle našeho návodu.
1 Správná zásuvka pro Powerline
Nové generace přístrojů sice umožňují větší datovou propustnost, ale aby jí dosáhly, potřebují plný proudový výkon - to jest pro každý přístroj jednu zásuvku. Pokud připojujete komponenty přes zásuvkovou lištu, musíte se smířit s pouhou částí přenosové rychlosti.
2 Používejte stejné adaptéry
Přístroje připojené přes Powerline fungují nejlépe, pokud používáte jenom komponenty od téhož výrobce (ostatně podobně jako u Wi-Fi). Rozdílným rychlostním variantám byste se měli vyhnout.
3 Svou síť zašifrujte
Odposlech Powerline mimo vaši domovní přípojku v podstatě není možný. Pro jistotu byste přesto měli použít bezpečnostní nastavení, například zřídit speciální pracovní skupinu. Ta zcela jednoduše funguje prostřednictvím dodaného softwaru.
1 WI-FI ROUTER
Aby se všechny vaše video- i audiosoubory přehrávaly plynule, potřebujete směrovač standardu „g“ nebo „n“.
2 MULTIMEDIÁLNÍ SERVER
Hudba, videa i obrázky, prostě všechna data pro vaši multimediální síť jsou uložena zde. Ostatní přístroje v síti přistupují k této komponentě přes Wi-Fi, aby si odtud stáhly a přehrály vybrané soubory.
3 MEDIÁLNÍ CENTRUM
Videa, MP3 i obrázky přehráváte přes rozšíření mediálního centra. To po rádiových vlnách přistupuje k datovému serveru.
3 PŘEHRÁVAČ MÉDIÍ
Upravená konzole Xbox slouží jako mediální centrum. Do rádiové sítě je zapojena pomocí Wi-Fi adaptéru.
4 KUCHYŇSKÉ RÁDIO
Vaření s muzikou: Přehrávač reprodukuje kromě stanic internetového rádia také vaše zvukové soubory (třeba MP3) ze síťového serveru.
5 DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ
Pomocí univerzálního dálkového ovladače pohodlně obsluhujete všechny přístroje.
- Komunikace - Perfektní multimediální síť (598.97 kB) - Staženo 1258x