Dochází vám šťáva?
Mobilním telefonům se věnujeme již poměrně dlouhou dobu. Mohli jsme tak již od začátku sledovat jejich vývoj a například jejich první „výpravy“ do oblasti digitální fotografie či MP3 přehrávačů.
Text: Jan Řezáč
Postupem doby se zlepšovaly displeje, rychlost i technologická výbava mobilních telefonů. Výrobci experimentovali s nejrůznějšími konstrukcemi, a tak stejně jako notebooky i mobilní telefony se nyní vyrábí z magneziových komponentů, což zvyšuje odolnost jejich konstrukce. Využívají se například i speciální kovové rámy. Dobrým příkladem tohoto řešení je Siemens M65, patřící do skupiny telefonů, které je skutečně těžké „zabít“. Když jsme ho v Chipu testovali, skutečně hodně jsme ho potrápili, a přesto se ukázal jako opravdový kamarád do nepohody. Vývoj tak mobilní telefony vybavil jak po technické stránce, tak po stránce konstrukční, a dokonce i praktické (integrované LED svítilny, kompas).
Jedna věc je nám však trnem v oku již delší dobu. Od doby, kdy se scéně objevily barevné displeje, je to s vydrží telefonů na baterii na štíru. Pokud máte štěstí, telefon vám vydrží v provozu dva dny, tři jsou pak už rekord. Na vině jsou akumulátory, které se v oblasti vývoje prakticky zastavily na místě. Před mnoha lety přišla tehdy ještě společnost Ericsson s revolučně malý modelem T28s. Jeho miniaturní rozměry i tloušťka (která i po tolika letech stále patří mezi unikáty) byly umožněny z větší části také díky Li-Polymer baterii, která byla tehdy v mobilním telefonu použita zcela poprvé. Tento typ poskytuje srovnatelnou kapacitu jako Li-Ion akumulátory, ovšem při citelně menších rozměrech. Akumulátor T28s byl velký jako běžná platební karta.
Bohužel se nemůžeme ubránit pocitu, že tím se vývoj zastavil. Kapacita většiny akumulátorů v mobilech zamrzla na maximálně 900 mAh (optimální varianta). V případě telefonů starší generace by tato kapacita vystačila možná i na dva týdny provozu, ne tak ale v případě našich multimediálních „miláčků“. Kde je problém? Proč není možné do telefonu integrovat lepší akumulátor, například také s rychlejším nabíjením? Existují například nabíjecí systémy Varta, které jsou schopné nabíjecí tužkové akumulátory (určené pro tento sytém) plně dobít již za 15 minut. Jak dlouho nabíjíte svůj mobilní telefon vy?
Vzpomenete si na staré mobily společnosti Alcatel? U nich bylo možné použít jako „nouzovku“ místo standardního akumulátoru mikrotužkové baterie. Proč výrobci nepřijdou s podobnými řešeními dnes? Představte si telefon, do kterého budete moci vložit běžné tužkové baterie nebo akumulátory (typ AA). My jsme v obchodě narazili na další zajímavost v podobě tužkových (AA) akumulátorů Varta s kapacitou 2700 mAh. Dokážete si představit, jak dlouho by tyto „baterky“ byly schopny udržet telefon v chodu?
Můj telefon má akumulátor s 900 mAh a vydrží tři dny v provozu. Kolik by asi vydržel s 2x 2700 mAh? Časový údaj by se jistě pohyboval kolem dvou týdnů. Ptáme se proto, proč se výrobci více nezaměří na výdrž telefonů. Podobná situace je i u notebooků. Zde se výdrž také jen obtížně dostává přes čtyři hodiny. Oči odborníků se upírají směrem k palivovým článkům, které by například notebooku dopřály provoz až 15 hodin. U mobilních telefonů by pak byl přínos jistě ještě podstatně větší. První experimentální řešení jsou již na světě. Nezbývá než doufat, že první reálné nasazení technologie přijde co nejrychleji.
Handywalk
KONEC GPS? TĚŽKO!
Společnost Blue Pixel, zabývající se vývojem internetových a mobilních aplikací, uvedla na trh řešení Handywalk, technologii uživatelsky přívětivých map na běžném mobilním telefonu. Řešením mobilních map v podobě Java aplikace přináší společnost tuto službu uživatelům bez ohledu na kvalitu jejich telefonního přístroje. Mobilní mapy se tak stávají užitečnou a prakticky použitelnou službou pro obrovskou skupinu uživatelů. Aplikace Handywalk funguje na běžném mobilním telefonu s podporou Java, nejsou vyžadovány tzv. „chytré“ telefony. Handywalk podporuje následující funkce: zobrazení mapy (České republiky, v případě potřeby libovolného jiného území v závislosti na dostupnosti mapových podkladů) v různých úrovních přiblížení včetně plynulého posunu ve směru světových stran, přepínání mezi klasickou mapou a ortofotomapou (letecké snímky), měření vzdálenosti mezi dvěma body na mapě, zobrazení GPS souřadnice daného místa na mapě a hledání místa podle GPS souřadnice, hledání ulic/míst a zobrazení na mapě, zobrazení nejbližších objektů (bankomatů, čerpacích stanic, hotelů).
Info: www.handywalk.cz
WiMAX Certified WIMAX
KRŮČEK PO KRŮČKU
Společnost INTELEK koncem června oznámila, že zařízení řady BreezeMAX společnosti Alvarion byla certifikována organizací WiMAX Forum a nesou nyní označení „WiMAX Certified“. Certifikace potvrzuje shodu zařízení s normami IEEE 802.16 a ETSI HiperMAN a 100% úspěch v sérii testů interoperability s dalšími produkty. Certifikovány byly produkty řady BreezeMAX 3500 CPE pro pásmo 3,5 GHz. Certifikovaná zařízení BreezeMAX využívají metodu přenosu FDD (Frequency Division Duplex) a jsou postavena na čipu Intel PRO/Wireless 5116. Testy provedla nezávislá společnost Cetecom, která byla WiMAX Forem ustavena jako certifikační laboratoř oprávněná vydávat certifikáty pro WiMAX. Výsledky potvrzují, že daná zařízení jsou plně ve shodě s normami IEEE 802.16 a ETSI HiperMAN a prošla úspěšně testy interoperability se zařízeními jiných výrobců. Certifikace WiMAX Forem je tak významným krokem, který podpoří další rozvoj WiMAXu a jistě přispěje k šíření bezdrátového broadbandu v České republice.
Zařízení BreezeMAX od Alvarionu se v České republice instalují od jara roku 2005 a v současné době jsou základem několika desítek instalací wimaxových sítí u nás. Čeští poskytovatelé internetu s úspěchem využívají BreezeMAX v pásmu 3,5 GHz ke spolehlivému a garantovanému připojení jak firemních, tak domácích uživatelů a k provozu hlasových služeb na bázi VoIP (Voice over Internet Protocol).
Info: www.intelek.cz
VoIP-Telekom
DALŠÍ V ŘADĚ
O2 (Český Telecom) ztrácí zákazníky po stovkách. Hlavním důvodem, proč domácnosti ruší pevné linky, je vysoký paušál, který nepřináší žádné volné minuty. I nejnižší paušál, Telefon Mini, je zpoplatněn částkou, za kterou můžete mít u jiného operátora více než 300 protelefonovaných minut.
Jedním z nových virtuálních operátorů je i VoIP-Telekom. Není to však další operátor v řadě, jakých jsou v republice desítky. Na rozdíl od konkurence nabízí VoIP-Telekom něco navíc. Na území Prahy vám nainstaluje IP telefon nebo VoIP gateway přímo do bytu. Nemusíte tedy složitě nastavovat jednotlivé parametry zařízení, stačí si jen objednat službu. Instalace je bezplatná, stejně jako zřízení služby. Další trumfem je to, že nemusíte mít ani přípojku k internetu. VoIP-Telekom vám rovněž zajistí konektivitu k internetu kvalitním 5GHz připojením.
Chcete-li se zbavit drahé pevné linky a přitom se bojíte složité instalace VoIP zařízení, máte nyní vyhráno. Stačí navštívit webové stránky a službu si objednat.
Jaké jsou ceny za telefonování? V nabídce je více tarifů. Základní tarif, který je bez měsíčního paušálu, nabízí následující ceny za telefonování: volání ve špičce 1,20 Kč, volání mimo špičku 0,70 Kč a do mobilních sítí za 5,00 Kč. Hovory jsou účtovány po sekundách od začátku hovoru. Operátor také nabízí srovnání cen oproti pevným linkám. Chcete-li vědět, kolik ušetříte při přechodu k VoIP-Telekomu, podívejte se na www.voip-telekom.cz/srovnani.xls. Pokud zde uživatel zadá, kolik měsíčně protelefonuje, soubor vygeneruje výsledek a uživateli se ihned dostane informace, kolik měsíčně ušetří.
Info: www.voip-telekom.cz
- Komunikace - Novinky (188.49 kB) - Staženo 0x