D-Link DIR-635 a D-Link DWA-645
Za rychlost se platí...
Ne, teď skutečně nemáme na mysli pokuty za rychlou jízdu autem. Vyzkoušeli jsme návrh standardu 802.11n tak, jak si ho představuje společnost D-Link. Cena řešení je o polovinu dražší než v případě standardu 802.11b/g. Vyplatí se už dnes investovat do nejistého standardu? Otestovali jsme router a PCMCIA kartu.
STANDARD NESTANDARD
V březnu tohoto roku byl vytvořen návrh budoucího standardu 802.11n, což je pokračovatel bezdrátových komunikačních standardů. 2. května měla skupina IEEE 802.11 odhlasovat, zda se návrh 802.11n stane standardem. Navzdory očekávání dostal návrh podporu jen 46,6 % hlasujících, přitom na vytvoření standardu bylo potřeba aspoň 75 % hlasů. Standard tedy neprošel a další šanci na schválení bude mít až v červenci 2007.
Výrobce to ale příliš neodradilo a začínají prodávat první komponenty vytvořené podle návrhu 802.11n. Jsou však opatrní a nikdo z nich si nedovolí napsat na krabici IEEE 802.11n. Proto se můžeme setkat s nápisy jako 802.11 pre-n nebo 802.11n (draft). Pokud si tedy dnes zakoupíte síťový prvek s označením 802.11n, není vůbec jisté, zda po přijetí standardu bude vaše zařízení kompatibilní.
Přestaňme řešit, co bude za rok, a podívejme se, co D-Link nabízí dnes. Otestovali jsme bezdrátovou PCMCIA kartu DWA-645 a router DIR-635. Na obou krabicích naleznete hrdé označení, že zařízení jsou o 650 % rychlejší než 802.11g a také že dosah je pětinásobný.
Nejprve jsme se pustili do instalace PCMCIA karty. Instalace probíhala až překvapivě snadno. Po rychlé instalaci softwaru program vyzve ke vložení karty do notebooku. Windows ihned přiřadí nově nainstalované ovladače. Standardně se o komunikaci postará klient ve Windows XP, v našem případě převzal iniciativu software od IBM, který ihned rozpoznal novou bezdrátovou kartu. Instalace byla tedy ukázková, škoda že podobně snadnou instalaci nezvládají i ostatní výrobci.
Instalace routeru byla rovněž záležitostí minut. Router je uživatelsky velice přívětivý, takže mu porozumí i méně zkušený uživatel, zároveň jsou k dispozici všechna důležitá nastavení. K dispozici je opravdu detailní NAT s port-forwardingem, QoS, síťový filtr, webový filtr, firewall a vůbec všechno, co by měl kvalitní firewall obsahovat. Chválíme Application Rules, který umožňuje blokovat porty ve vybrané dny či hodiny. Snadno tak nastavíte, že FTP server bude přístupný jen přes noc nebo že Counter Strike bude možné hrát on-line pouze od 18.00 do 21.00 hodin.
Design routeru je velice povedený a působí elegantně. Na zadní straně jsou celkem tři R-SMA konektory pro připojení tří antén. Ty jsou součástí základního balení, nejsou ale příliš velké. Pokud to bude nutné, můžete připojit směrovou anténu.
JAK TO BĚHÁ?
Velice zvědavi jsme byli na rychlosti přenosu. Připojení mezi notebookem a routerem se tvářilo jako 300Mb, což vypadalo velice optimisticky. Než jsme se pustili do přesného měření, používali jsme notebook obvyklým způsobem k surfování, vyřizování mailů apod. Již při této práci bylo znát citelné zrychlení oproti integrované síťové kartě, která se dokáže připojit rychlostí maximálně 54 Mb.
Měření potvrdila naše pocity. Benchmark SiSoft Sandra naměřil přenosovou rychlost přes 6 MB/s, což je na bezdrátové připojení úctyhodná hodnota. Oproti 802.11g 54 Mb je to dvojnásobný nárůst. 650 % se tedy zdaleka nekoná, rozdíl oproti sériové W-LAN kartě je však citelný.
Odezvy v rámci sítě se pohybovaly kolem 2 ms, což je rovněž vynikající hodnota.
Kromě benchmarků jsme se pustili i do praktického testování. Přenášeli jsme 100MB soubor do notebooku a poté zpět. Přenos byl jen v rámci místní sítě na FTP server, tedy bez jakéhokoliv dalšího brzdění. Výsledky měření vidíte v tabulce. Měření jsme prováděli za ideálního signálu v rámci jedné místnosti. Z těchto hodnot vyplývá, že na downloadu dosahuje D-Link rychlosti kolem 4 MB/s, na uploadu 1,16 MB/s. Nárůst oproti 802.11g zde tedy určitě je. Zklamáním byl dosah zařízení. Pětinásobná vzdálenost je nedosažitelný sen. Při testování jsme zjistili, že dosah je naprosto srovnatelný s běžnou Wi-Fi 802.11b/g. Pokud máte v domě silnou zeď nebo několik tenčích zdí, ani současný návrh 802.11n vám signál nerozšíří do všech koutů.
Obě zařízení pracují výborně, jejich instalace je maximálně jednoduchá. Oproti 802.11g 54 Mb přináší výrazný nárůst rychlosti, oproti 802.11g 108 Mb je však rozdíl zanedbatelný. Nevýhodou je vysoká cena zařízení. Stejnou sestavu lze realizovat právě 108Mb Wi-Fi za poloviční peníze. Navíc máte jistotu, že používáte skutečný standard, ne jen jeho návrh.
Vratislav Klega
D-LINK DIR-635
Wi-Fi router
STANDARDY IEEE 802.11n (draft), IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, IEEE 802.3, IEEE 802.3u
ZABEZPEČENÍ WPA, WPA2
ROUTER NAT, firewall, DHCP, VPN, QoS, filtry
INFORMAČNÍ DIODY ano (9)
ROZMĚRY 11,7 x 19,3 x 3 cm
HMOTNOST 350 g
VÝROBCE D-Link
WEB www.dlink.com
CENA VČ. DPH 5 500 Kč
D-LINK DWA-645
W-LAN PCMCIA karta
STANDARDY IEEE 802.11n (draft), IEEE 802.11g, IEEE 802.11b
ZABEZPEČENÍ WPA, WPA2
ROUTER NAT, firewall, DHCP, VPN, QoS, filtry
INFORMAČNÍ DIODY ano (2)
ROZHRANÍ PCMCIA
ROZMĚRY 5,33 x 11,94 x 0,76 cm
HMOTNOST 53 g
VÝROBCE D-Link
WEB www.dlink.com
CENA VČ. DPH 3 200 Kč
TomTom GO 910
Širokoúhlá cesta
Do rukou se nám dostala funkcemi až podezřele nabitá krabička s GPS navigací. Čím vším ji výrobci obohatili, to vám přiblížíme na následujících řádcích.
Nepříliš přijatelná cena v nás budila značné obavy, a tak jsme poněkud nejistě rozbalovali krabici s TomTom GO 910 a čekali jsme, čím nás překvapí. Již při prvním pohledu jsme se ale nestačili divit. Takových „cingrlátek“ okolo jsme opravdu dlouho neviděli. V balení totiž najdete výbavu na opravdu vysoké úrovni: TomTom GO 910 s širokoúhlým displejem, držák na přední sklo automobilu, dálkové ovládání s držákem, kolébku pro propojení s PC přes USB, nabíječku jak do elektrické sítě, tak i do zdířky od zapalovače u automobilu, pouzdro, kabel jack - jack a externí mikrofon, pár baterek do ovladače a dokumentaci s CD.
Již při instalaci navigace do automobilu jsme však narazili na problémy. Obrovskými nedostatky totiž trpí držák, který se připevňuje na přední sklo pomocí přísavky. Výrobci zvolili zcela nový mechanismus, který se nám bohužel vůbec neosvědčil. Připevňování samotného zařízení do tohoto mechanismu vyžaduje nutný cvik a ne vždy se podaří hned napoprvé TomTom správně „nacvaknout“ a posléze zase vyndat. Dalším problémem držáku je špatný kontakt s nabíječkou, což souvisí i s dalším nedostatkem. Pokud se ve vysokých teplotách držák rozpálí, plasty se povolí a o ideální polohu, kterou jste si nastavili, kvůli otřesům vozu (přejížděním po nerovnostech) přijdete. Nabízí se možnost celý držák něčím podložit, čímž ovšem dochází ke špatnému kontaktu s nabíječkou. Nevíme, zda se nejedná pouze o problém vypůjčeného modelu a zda by vše nevyřešila reklamace, považujeme však tento fakt za důležitý, a zmínka je tedy namístě.
Bližší seznámení s navigací ovšem určité problémy dobře kompenzuje. Po prvním zapnutí jsme byli vyzváni k základnímu nastavení (jazyk, kilometráž a další potřebná základní nastavení). Následovalo první seznámení s přístrojem. My jsme se pro veškerý pohyb v menu a zadávání různých hodnot rozhodli využít dálkové ovládání. Při jízdě je to naprosto nepostradatelná věc, díky které se můžete daleko více soustředit na řízení. I přes relativně malý počet tlačítek máte přístroj dokonale pod kontrolou.
Práce s mapou je ze všech navigací, které se nám kdy dostaly do ruky, nejpohodlnější. I prostřednictvím dálkového ovládání během několika sekund naplánujete trasu i do té nejzapadlejší uličky třeba v Berlíně na několik metrů přesně. Hlasová navigace je samozřejmostí, vybrat si můžete z velikého množství jazyků (pro pobavení doporučujeme maďarštinu). Integrované Bluetooth se stará o komunikaci s mobilním telefonem, který pomocí datových přenosů zjišťuje informace o dopravě a o počasí. Díky Bluetooth můžete také ovládat svůj mobilní telefon přímo pomocí displeje navigace. Máte přístup ke zprávám, kontaktům a samozřejmě můžete volat přes hlasité handsfree.
Další inovací v této nejvyšší řadě produktů TomTom je 20GB pevný disk pro ukládání nejrůznějších multimédií (MP3, fotky…) a možnost propojit TomTom s přehrávačem iPod, který se poté pomocí displeje, jenž je na navigaci, ovládá. Jistě vás napadne, zda se jedná o opravdu tu pravou funkci pro GPS navigaci a zda to už není přece jenom zbytečné a skoro až nevhodné. Výrobce však vsadil na all-in-one zařízení, což se samozřejmě značně odrazilo i na jeho ceně, a zřejmě míní oslovit co nejširší okruh uživatelů a potenciálních zájemců (zřejmě však těch bohatších).
Z dalších novinek můžeme jmenovat pokročilejší funkce práce s body zájmů. Možnost tvořit si vlastní databáze přímo nahrává pokušení opatřit si databázi policejních radarů či kamer a nechat se díky těmto vyspělým funkcím na kritická místa upozorňovat. Pro jistotu připomínáme, že se nejedná o kontroverzní zařízení, jakými jsou antiradary.
V základní verzi TomTom GO 910 je samozřejmě již uložena celkem obsáhlá databáze bodů zájmů. Nejčastěji používanými jsou čerpací stanice, restaurace, bankomaty, hotely, nemocnice a asi přes 50 dalších. Skutečně se na cestách neztratíte.
Samotný TomTom se s příchodem nové verze GO 910 o mnoho zmenšil, ale pouze vizuálně - funkcemi je totiž našlapaný až k prasknutí. Skoro jsme se divili, co všechno se do něj vejde. Jeho design také prošel značnou renesancí, k čemuž ještě připočtěme velice pěkný širokoúhlý displej, dálkové ovládání, ale i cenu přesahující 21 tisíc korun. Závěr již necháme na vás.
Jan Řezáč
TOMTOM GO 910
GPS Navigace
GPS PŘIJÍMAČ SiRF Star III
PROCESOR 400 MHz
OPERAČNÍ PAMĚŤ 64 MB
PEVNÝ DISK 20 GB
VELIKOST 112 x 81 x 66 mm
HMOTNOST 340 g
DISPLEJ 4", 480 x 272 pixelů
TYP A POČET BAREV DISPLEJE dotykový, širokoúhlý TFT, 64 000 barev
MAPY Evropa, USA, Kanada
HLASOVÁ NAVIGACE 36 jazyků
VÝROBCE/POSKYTL TomTom
ZÁRUKA 2 roky
CENA VČ. DPH 21 990 Kč
- Komunikace - Krátkodobé testy (153.09 kB) - Staženo 0x