Přejít k hlavnímu obsahu

Krátkodobé testy - komunikace

Samsung SGH-E720

Povedené véčko

Není to tak dlouho, co mobilní telefony véčkového provedení vyrábělo jen několik výrobců. V poslední době se však s tímto typem telefonů setkáváme stále častěji a například i Nokia začala v tomto segmentu nabízet řadu zajímavých produktů. Mezi výrobce véček s velkou tradicí patří především společnost Samsung a na provedení jejích telefonů je to také vidět. Doposud však tento výrobce kladl u mobilů důraz hlavně na design a dobrá technologická výbava šla bohužel stranou. To sice slavilo úspěch u určité (lifestyle) skupiny uživatelů, pro náročnější uživatele však tyto telefony tak zajímavé nebyly.
Text: Adam Nosek

Zdá se, že si Samsung tento problém uvědomil a zapracoval na jeho řešení. Nové telefony jsou čím dál tím více vybavené. Velmi dobrým příkladem je Samsung SGH-E720, který jsme se rozhodli otestovat. Tento model vychází z telefonu SGH-E700, jenž slavil velké úspěchy.
S ním jej také spojuje několik vlastností a velmi podobný design.
Stejné je například řešení externího informativního displeje, který je jako u předchůdce testovaného modelu typu OLED (organický displej - organic light emitting diode), avšak podstatně vyspělejší - nabízí větší rozlišení a zvládá již zobrazení většího počtu barev (65 tisíc). To oceníte zejména při focení autoportrétu, kdy je telefon uzavřen a tento displej slouží jako hledáček foťáčku. Konečně je díky vyššímu rozlišení a většímu počtu barev poznat, co vlastně telefon snímá. Displej je však zajímavý ještě jednou vlastností - je rozdělen na dvě části: na část OLED a na část informační. Druhá část zobrazuje pouze stavové informace telefonu, jako je signál, stav baterie, druh zvonění (vibrační, hlasité) a hodiny.
Stavový displej je energeticky nezávislý na OLED displeji a má ještě menší nároky na napájení. Proto může být podsvícen permanentně, aniž by se to podepsalo na výdrži. Provedení je příjemné díky velmi jemnému rastru a modrému podsvícení.
Nad tímto speciálním externím displejem se nachází megapixelová kamerka (1152 x 864 pixelů), snímající jak fotky, tak i video. Fotky v maximální rozlišení jsou povedené a kvalitou se blíží například výstupům Nokie 6630. Video je oproti většině telefonů možné natáčet ve dvou formátech.
První formát, typický 3gp, nepřekvapí, je to standard mobilního videa. Nicméně formát MP4, který Samsung také zvládá, podporuje snad už jen Nokia N90. Výhoda je zřejmá - tento formát snadno přehrajete na počítači bez jakéhokoli převádění. Pro posílání videí v rámci MMS je však kvůli náročnosti na datový prostor nevhodný (videa zpravidla nad 1 MB). S 3gp videem je podstatně větší práce, na druhou stranu ho však zvládá většina mobilních telefonů. Jak pro video, tak pro focení můžete využít blesk ve formě dvou výkonných diod. Ty je možné využívat i jako baterku, jejíž použití usnadňuje jednoduchá aktivace svícení pomocí kláves na boku telefonu.
Pod OLED displejem se nachází tři speciální tlačítka, sloužící k ovládání MP3 přehrávače a také foťáčku v modu autoportrétu.
Nachází se zde tlačítko pro přehrávání/pauzu a předchozí a další skladbu. Veškeré informace (čas přehrávání, mod -shuffle, repeat) jsou zobrazeny na externím displeji včetně grafického ekvalizéru. K přehrávání můžete využít reproduktor telefonu nebo přiložená sluchátka. Připojují se bohužel do speciálního konektoru. Fungují též jako osobní handsfree. Největším problémem MP3 přehrávače je kapacita paměti telefonu. Té je sice k dispozici slušných 80 MB, ty jsou však sdíleny pro ukládání fotek, obrázků videí a dalšího multimediálního obsahu. Na to 80 MB paměti plně dostačuje, ovšem v případě, kdy chcete uložit také MP3, je už paměti opravdu nedostatek.
MP3 soubory se tak vyplatí používat hlavně pro vyzváněcí tóny.
Telefon lze s počítačem spojit přes USB kabel (ten ale v balení chybí) nebo pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Tu můžete aktivovat velmi rychle díky speciálnímu menu, které vyvoláte stiskem navigační klávesy dolů. Ta konečně podporuje u svého prostředního tlačítka potvrzovací funkci, po které uživatelé tak často volali. Alfanumerická klávesnice není vystouplá, což je trochu netradiční, i tak je však psaní pohodlné.
Samsung zapracoval i na menu telefonu, které je nyní podstatně uživatelsky přístupnější. Zmizela řada nelogičností čí přímo chyb, které byly pro některé řady typické.
Jediné, v čem SGH-E720 zklamal, jsou datové přenosy. Můžete sice využít GPRS třídy 10 (4+2 timeslot), tím však nabídka bohužel končí - o EDGE si můžete nechat jen zdát. Nicméně kromě tohoto faktu telefon nemá slabé místo a představuje zajímavou možnost pro ty uživatele, kteří chtějí designově povedený telefon s dobrými funkcemi.

SAMSUNG SGH-E720
Mobilní telefon

HLAVNÍ DISPLEJ TFT, 65 tisíc barev, 128 x 160 bodů
EXTERNÍ DISPLEJ OLED, 65 tisíc barev, 96 x 96 bodů
PAMĚŤ - TELEFONNÍ ČÍSLA/SMS 1000 kontaktů/200 SMS
GSM PÁSMA 900/1800/1900 MHz
UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ 80 MB
ROZMĚRY 91 x 45 x 23 mm
HMOTNOST 90 g
VÝROBCE/ZAPŮJČIL Samsung/Kiboon
CENA VČ. DPH 8 990 Kč
ZÁRUKA 2 roky

Ovislink Wireless Stereo Headset BT-120HP

Zvuk vzduchem!

Věčná honba za minimalizací nutné kabeláže nese kýžené ovoce. Na trhu je řada bezdrátových produktů, které mají uživateli umožnit redukci kabelů na nutné minimum. Jedním z dalších takových zařízení jsou bezdrátová sluchátka Ovislink. Oproti většině podobných bezdrátových produktů jsou založena na technologii Bluetooth, což jim umožňuje širší použití. K tomu však až dále.
Text: Adam Nosek

V základním balení naleznete samozřejmě samotná sluchátka, dále pak návod na CD a ovladače, které jsou však určeny pro USB Bluetooth adaptér. Jejich instalace je zbytečná, a proto ji vynechejte. V balení ještě najdete síťový adaptér, kterým budete nabíjet interní Li-Ion baterie sluchátek. Oceňujeme, že výrobce do sluchátek integroval tento typ akumulátoru. Díky energetické náročnosti se jedná o dobrou volbu, která dokáže zajistit sluchátkům energii na více než pět hodin provozu.
Díky zvolené technologii bezdrátového přenosu je možné sluchátka využít nejen ve spojení s počítačem, ale i s dalšími Bluetooth zařízeními. Přímo se tak nabízí spolupráce s mobilním telefonem, a to i díky integrovanému mikrofonu. U počítače najde mikrofon uplatnění v případě hraní on-line her, pro hlasovou komunikaci mezi hráči nebo také v případě VoIP telefonie.
AirLive sluchátka jsou jedinečná nejen přítomností mikrofonu, ale i tím, že podporují zvuk ve formátu stereo. To zatím bezdrátová sluchátka na bázi technologie Bluetooth nezvládala. Je zde však realizační problém: aby fungoval stereopřenos, je nutné vlastnit Bluetooth adaptér, který tento protokol podporuje. Adaptér také musí být schopen sluchátka využít pro přehrávání veškeré hudby, ne pouze pro hlasovou telefonii. Některé z telefonů podporují obě tyto funkce, a tedy i stereoreprodukci (například Nokia N90). Lze si tak poslechnout hudbu z interního přehrávače ve stereomodu. Bluetooth adaptérů s podporou audiosterea není mnoho, proto vybírejte pečlivě! Plně vybavený a kompatibilní adaptér nabízí i společnost Ovislink a my jsme ho při testu měli k dispozici. Oproti většině adaptérů není vybaven softwarem Widcomm, ale poněkud netradiční aplikací Bluetooth Solei. Funkcemi a uživatelským rozhraním vychází vstříc zejména nezkušeným uživatelům.
Ještě než se rozepíšeme o zmíněném adaptéru, vyzdvihneme zcela jistě to nejzajímavější - kvalitu reprodukované hudby ve sluchátkách. Ta nás mile překvapila, neboť jsme čekali spíše podprůměrný výsledek.
Nicméně opak je pravda a sluchátka podávají velice slušný výkon. Kvalit skutečně profesionálních sluchátek samozřejmě nedosahují, ale pro běžný uživatelský poslech hudby nebo pro komunikaci hráčů při online hraní, ještě navíc za příznivého faktu, že se jedná o bezdrátová sluchátka, je kvalita více než dostačující.
Na adaptéru BT-120AD od společnosti Ovislink je nejzajímavější to, že v případě využití s recenzovanými sluchátky se vyhnete instalaci softwaru v prostředí Windows XP. Adaptér stačí zasunout do USB portu počítače a během několika chvil dojde k přehrávání zvuku ve sluchátkách. Pokud chcete adaptér využít i k připojení dalších Bluetooth zařízení, je instalace softwaru již nezbytná.
Ale zpět k samotným sluchátkům. Na první pohled zaujme jejich větší velikost, kterou mají na svědomí akumulátory. Jsou tedy i trochu těžší, nicméně hmotnost nepřesahuje míru, která by již byla na obtíž. Výhodou pro uskladnění sluchátek například na cestách je jejich skládací konstrukce, která redukuje rozměry. Metoda vzdáleně připomíná systém, který využívají sluchátka KOSS.
Sluchátka mají na každém z reproduktorů ovládací prvky. Na pravém najdete pouze aktivační tlačítko, avšak levá část je vybavena podstatně větším počtem ovládacích prvků. Hlavním z nich je navigační tlačítko, které reguluje hlasitost a v některých aplikacích dokáže přehazovat mezi přehrávanými skladbami (další, předchozí). Dále zde najdete posuvný jezdec, sloužící k okamžitému ztišení zvuku (tzv. mute).
Sháníte-li právě nová sluchátka, bezdrátové řešení od Ovislinku má rozhodně co nabídnout. Jasná výhoda bezdrátového řešení nabízí i další možné benefity, například využití sluchátek jako handsfree s mobilem. Cena je vyšší, ale vzhledem k Bluetooth řešení a dalším funkcím obhajitelná.

OVISLINK WIRELESS STEREO HEADSET BT-120HP
Ovislink Wireless Stereo Headset BT-120HP

BLUETOOTH SPECIFIKACE splňující standard V1.2, BT A2DP profile (AV Profile), Headset and Hand free profiles
FREKVENČNÍ ROZSAH 2402 ~ 2480 MHz
SPOTŘEBA ENERGIE 0,25 ~ 2, 5 mW (Bluetooth Power Class II)
HMOTNOST 63 g
DOSAH do 10 m
FREKVENČNÍ ROZSAH AUDIA 20Hz ~ 22 kHz
CENA VČ. DPH 2 230 Kč

Dokumenty ke stažení