Přejít k hlavnímu obsahu

Krátkodobé testy - komunikace

Nokia E61

Nokia for Business

Nokia E61 se dodává v krabici, na které je jasně napsáno "Nokia for Business". Je tomu tak zřejmě proto, aby si ji někdo nespletl s PDA, gameboyem nebo komunikátorem. Ani na jedno z toho si totiž Nokia E61 nehraje.

Kovová Twiggy

Nokia E61 je velmi blízkou příbuznou modelu E60. Dá se říci, že rozdíl je jen v klávesnici a v displeji, jinak se jedná o identické přístroje. Provedení telefonu je na výborné úrovni. Výrobce nešetřil kovem a kvalitními materiály, což je vidět na první pohled. I při velice podrobném zkoumání jsme však nenašli nedoléhající nebo viklající se díly. Telefon je sice rozměrově velký, ale velice plochý. Hmotnost je přijatelná. Tam, kam by měl telefon patřit, tedy do kapsy u saka, padne naprosto dokonale. Přední strana zařízení je rozdělena na dvě části - na displej a klávesnici. Displej je velice kvalitní, jeho čitelnost je vynikající i na přímém slunci. Rozlišení displeje 320 x 240 by sice mohlo být vyšší, pro běžnou práci je však dostačující. QWERTZ klávesnice je rovněž velice kvalitní, psaní SMS a e-mailů nečiní problémy. Pětisměrový joystick je sice tužší než u modelu E60, práce s ním je však příjemná. Akumulátor o kapacitě 1500 mAh při 3,7 V dokáže telefon napájet tři až čtyři dny.
Jako operační systém byl tradičně zvolen Symbian 9.1. Jelikož už je na trhu poměrně dlouho, i nabídka programů začíná být zajímavá. S Windows Mobile se to samozřejmě nedá srovnávat, ale důležité aplikace jsou již k dispozici. Jelikož se pro práci používá především telefon a e-mail, je Symbian lepší volbou než univerzální Windows.

Nedotýkat se

Zásadní slabinou telefonu je to, že displej není dotykový. Použití operačního systému a displej o úhlopříčce téměř 3" k tomu přímo vybízí. Pokud dotykový displej nevyužijete při práci s telefonem, při surfování po internetu je k nezaplacení. Pomocí joysticku se lze po webové stránce také pohybovat, pokud jste však někdy pracovali s dotykovým displejem, tento způsob navigace vás bude frustrovat.

E-mail - základ businessu

Co se pracovních činností týče, budete s Nokií E61 spokojeni. E-mailový klient nabídne vše, co požadujete, širokoúhlý displej je pro čtení a psaní e-mailů ideální a na klávesnici lze rychle napsat i delší zprávy. Symbian obsahuje podporu pro servery Exchange, díky čemuž máte k dispozici prakticky veškeré funkce Outlooku. Tradičně výborné jsou kontakty, ke kterým nemáme připomínky.

Connecting people

Technologická výbava telefonu musí být samozřejmě na špičce. Z komunikačních služeb je k dispozici Bluetooth, Wi-Fi a infraport, nechybí ani GPRS, EDGE a UMTS. GSM pracuje v pásmu 850, 900, 1800 a 1900 MHz. V položce "Připojení" si můžete velice detailně nastavit své přístupové body. Kvalita hovoru je vynikající, použitelné je i hlasité handsfree.

VoIP ready

Součástí systému je i SIP klient, který vám umožní telefonovat i pomocí VoIP. V telefonu pak máte mobilní i VoIP číslo. Dokonce lze přednastavit, že všechny hovory budou standardně probíhat prostřednictvím služby VoIP, a teprve tehdy, když nebude možné provést VoIP hovor, bude se vytáčet pomocí GSM. Nevýhodou je, že v současnosti funguje VoIP jen se službou TelefoNet operátora Volný, který má speciálně nakonfigurovaný SIP server. U ostatních operátorů se nám VoIP nepodařilo zprovoznit. Telefon je celkem háklivý i na druh Wi-Fi, ne s každou infrastrukturou je možné službu VoIP zprovoznit.

Hlavně ne zábava

Většina zaměstnavatelů požaduje, aby jejich zaměstnanci neměli v telefonu fotoaparát. Nokia vyšla u své kategorie pracovních telefonů tomuto požadavku vstříc, a tak ani u modelu E61 fotoaparát nenaleznete, a to ani pro videohovory. Koncepci business telefonu neodpovídá instalovaná miniSD karta. Kolik aplikací pro práci bude potřeba do telefonu instalovat, když interní paměť činí 75 MB? Ani hudby si s tímto telefonem neužijete. Handsfree je sice dodáváno, ale pouze jako "bondovka" - tedy do jednoho ucha. Je tedy karta určena pro ukládání filmů?

Pro práci snad...

Nokia E61 je telefon určený především pro telefonování a e-maily. Nouzově lze použít i internetový prohlížeč. Pokud chcete surfovat pohodlně, jednoznačně doporučujeme zařízení s dotykovým displejem. Výhodou je SIP klient, díky kterému může firma skloubit GSM telefon a VoIP telefon do jednoho a snížit výdaje zaměstnanců za telefonování. Se zařízením se pracuje příjemně, cena je rovněž přijatelná. Pokud však hledáte zařízení i na jiné činnosti než na práci, volte raději operační systém Windows Mobile.
Vratislav Klega

NOKIA E61
Mobilní telefon

ROZMĚRY 117 x 70 5 14 mm
HMOTNOST 144 g
DISPLEJ aktivní, 320 x 240
TECHNOLOGIE GPRS, EDGE, UMTS, WCDMA,Bluetooth, Wi-Fi
ORIENTAČNÍ CENA VČ. DPH 10 500 Kć

Sony Ericsson K800i

Pořádný foťák

Mobilní telefon a fotoaparát - před několika lety dvě naprosto neslučitelné periferie. Právě firma Sony Ericsson jako první přišla s revolučním myšlenkou nasadit fotoaparát do mobilu. Jednalo se o model T68i s přídavným modulem MCA-20, který mohl nabídnout maximální rozlišení 640 x 480 pixelů.

Aco se za pár let nestalo? Fotoaparáty v mobilních telefonech dnes běžně nabízí rozlišení dva megapixely, K800i se pak může chlubit hodnotou ještě o jeden megapixel vyšší.
Možnost fotit s rozlišením 2048 x 1536 bodů jistě zaujme většinu uživatelů, kteří začnou tento telefon používat jako plnohodnotný fotoaparát. Fotografie, které mobilem pořídíte, si můžete prohlédnout na rovněž vysoce kvalitním displeji s rozlišením 240 x 320 bodů při 262 tis. barev. Ukládat lze na interní paměť, která nabízí 70 MB prostoru. Rozšířit ji lze pomocí karty Memory stick micro, která však v balení chybí. Poslední silnou stránkou telefonu je plnohodnotná podpora UMTS včetně videohovorů.
Telefon působí velice dobrým dojmem, a to jak z hlediska elegantního designu, tak i z hlediska kvality zpracování. Jedinou výhradu máme k zadní straně přístroje, kde se nachází fotoaparát. Jeho krytka je vyřešena opravdu nešťastně, protože navyšuje rozměry telefonu. Přisvětlovací oranžová dioda pro autofocus a vynikající blesk se nachází vedle krytky. Na přední straně najdete klasickou klávesnici, několik funkčních kláves a druhou kameru pro videohovory.

Fotoaparát

Pro klasické fotografie doporučujeme nastavit veškeré hodnoty na automatiku a nejvyšší rozlišení. Telefon se o vše ostatní postará. Při špatných světelných podmínkách si aktivuje výkonný xenonový blesk (nabízí se možnost volby potlačení efektu červených očí), který má na mobilní telefon opravdu výborný dosah. Pokud chcete s focením experimentovat, vybírejte z následujících funkcí. V režimu snímání zvolte možnost BestPic, která během několika setin sekundy po zmáčknutí spouště vyfotí devět snímků po sobě. Tato možnost je ideální pro sportovní fotografie. Dále můžete vytvářet panoramatické fotografie, a to "slepením" tří snímků. Vždy po vyfocení jednoho se v následujícím zobrazí transparentní okraj předešlého snímku. Použít lze i videokameru s funkcí stabilizátoru obrazu.

Závěrem

Nezbývá nám nic jiného než vám Sony Ericsson K800i doporučit. Vhodný je skutečně pro každého. Pokud přehlédnete nevýhody zadní krytky a třeba fakt, že blesk nelze použít jako svítilnu nebo že K800i nepodporuje EDGE, telefon nabízí drtivou většinu výhod. Zmiňme například ještě nahrání firmwaru, který si telefon stáhne přes UMTS/GPRS a sám aktualizuje, baterii s vysokou kapacitou, samozřejmě fotoaparát a obrovské množství funkcí, které telefon ještě nabízí.
Jan Řezáč

SONY ERICSSON K800I
Mobilní telefon

ROZMĚRY 105 x 47 x 22 mm
HMOTNOST 115 g
DISPLEJ TFT 240 x 320, 262 tisíc barev
FOTOAPARÁT autofocus, 3,2 Mpx (2048 x 1536)
AKUMULÁTOR Li-Pol, 650 mAh
TECHNOLOGIE UMTS, GPRS 10, Bluetooth, Infra, USB
VÝROBCE/POSKYTL Sony Ericsson
ORIENTAČNÍ CENA VČ. DPH 10 000 Kč

Dokumenty ke stažení