Když nechcete originál
Alternativní správci mobilních telefonů - Pokud nechcete nebo nemůžete využívat služeb originálních správců svého mobilního telefonu, připravili jsme pro vás přehled jejich alternativních dvojníků.
Text: Vratislav Klega, Jan Řezáč
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Recenze jednotlivých programů
Jak připojit telefon k počítači prostřednictvím Bluetooth
Mysleli jsme přitom i na ty uživatele, kteří si pořídili mobil třeba z bazaru, čímž se jim nemuselo dostat originálního balení a tím pochopitelně ani CD s manuály a utilitami včetně originálního správce. Vybrali jsme tři nejlépe použitelné správce: dva z nich jsou určeny převážně pro jedinou značku (každý se samozřejmě orientuje na jinou), třetí sází na dokonalou a velice často aktualizovanou databázi podporovaných mobilů.
Float's Mobile Agent 2
Tento alternativní balík pro správu mobilů byl primárně vytvořen pro telefony značky Sony Ericsson. Přestože se nám podařilo zprovoznit i mobily jiných značek, doporučujeme program používat opravdu jen pro telefony Sony Ericsson. Vždyť pro ostatní značky jsou tu jiné, vhodnější programy.
Přestože jsme si ověřili, že program bez vážnějších problémů funguje i s jinými značkami telefonů, připojili jsme Sony Ericsson K600i, který je ideálním kandidátem pro vyzkoušení všech funkcí programu.
Připojení telefonu jsme realizovali pomocí Bluetooth. V případě, že přesně znáte postup, je připojení záležitostí několika minut. Pokud vám Bluetooth ještě nezalezlo pod kůži, zřejmě budete s připojením chvíli zápasit. Proto jsme pro vás nachystali orientační návod, jak telefon pomocí Bluetooth správně připojit.
O programu
Prostředí programu je rozděleno na tři části - hlavní menu je nahoře, navigační část vlevo, informační část pak vpravo.
V navigační části naleznete prakticky vše, co můžete s programem ovládat. Naleznete zde status telefonu, zprávy, telefonní seznam, kalendář, soubory apod. To samozřejmě záleží na tom, jaký telefon je k programu připojen.
Na prvním místě je status telefonu. V jednom okně vidíte všechny podstatné informace: nové příchozí zprávy, nepřečtené e-maily, poslední hovory, zmeškané hovory, stav baterie, ale také informace o kontaktech a samozřejmě o telefonu. Vynikající je, že v případě nabíjení vidíte, kolik minut zbývá do plného nabití telefonu. Program dokáže zobrazit i teplotu telefonu, takže vám dobře poslouží jako pokojový teploměr.
Zprávy
Další položkou je práce se zprávami. Samozřejmě můžete načítat do programu veškeré zprávy, které jsou uložené v telefonu, přeposílat je nebo na ně odpovídat. Psát SMS zprávy z klávesnice počítače je přece jen pohodlnější. Zprávy jsou rozděleny do složek stejně jako v mobilním telefonu.
Kontakty
Další položkou je telefonní seznam, který je však poněkud spartánský. Kontakty jsou rozděleny na uložené v telefonu a na SIM kartě. Velice pohodlné je přidávání nového kontaktu. Stačí v menu zvolit Action / New Person… Při vytváření kontaktu na SIM kartě existují samozřejmě určitá omezení, pokud však kontakt vytváříte v telefonu, je vám k dispozici plný komfort vícepoložkového seznamu. Přímo v aplikaci lze také nastavit konkrétní vyzvánění pro uživatele či fotografii. Kontakty lze pochopitelně synchronizovat i s Outlookem. Tato synchronizace funguje zcela znamenitě. Práce s kontakty je jednou z mála oblastí, kde nás program nezahlcoval hlášeními o chybách.
Za kontakty následuje výpis hovorů. Nic převratného nečekejte - seznam příchozích, ochozích a zmeškaných hovorů, které jsou seřazeny stejně jako v telefonu. Počet těchto hovorů je omezen jen použitým telefonem.
Následující položku tvoří soubory (Files). Jaké soubory jsou zobrazeny, to samozřejmě záleží na použitém telefonu. Za velkou nevýhodu považujeme, že program neumí udělat rychlý náhled fotografií, videa nebo zvuků. Soubory je nejprve nutné uložit do počítače a otevřít v externí aplikaci. Chybou je podle nás i to, že soubory nelze prostřednictvím manažeru vymazat. Počítejte s tím, že pokud budete chtít soubory stáhnout do počítače, velice často se setkáte se záplavou chyb programu.
V další části, kterou je položka Profiles, si můžete pohodlně a detailně nastavit profily telefonu a zvolený profil také aktivovat.
Organizér
Poslední položka je nazvána Organizer. Zde si můžete prohlížet poznámky, záložky, alarmy a kalendář. Opět počítejte s horší stabilitou programu. Zvláštní je, že do telefonu můžete přidávat nové poznámky a záložky, ale nelze přidat alarmy či položku do kalendáře. Pokud jste tedy zvyklí na pohodlnou synchronizaci kalendáře v počítači s tím v telefonu, budete tímto řešením určitě zklamáni.
Od programu Float's Mobile Agent jsme čekali hodně. Uživatelé mobilních telefonů Sony Ericsson si tento program v různých internetových diskusích celkem pochvalují, pro nás však představoval zklamání. Pokud přehlédneme neustále vyskakující chyby programu, které mohou být způsobeny i firmwarem telefonu, chybí nám zde spousta funkcí, na které jsme zvyklí z jiných programů. Nenáročný uživatel, který jen čas od času potřebuje v počítači upravit seznam kontaktů a zazálohovat telefon, bude s programem nejspíš spokojen. Pokud ovšem čekáte komfortní a komplexní funkce, budete se muset poohlédnout po jiném řešení.
Oxygen Phone Manager II
Pro majitele telefonů Nokia je k dispozici vynikající balík pro kompletní správu telefonu s názvem Oxygen Phone Manager. Nejedná se o žádný program šitý horkou jehlou, ale o program, který má za sebou už několik let prověřeného provozu.
Připojení telefonu probíhá velice komfortně - pomocí průvodce. S připojením pomocí Bluetooth jsme měli problémy, program hlásil, že port je blokován, ačkoliv ho nepoužívala žádná jiná aplikace. Připojení přes infraport a USB kabel však funguje znamenitě.
Po spuštění program načte informace o telefonu, a dokonce zobrazí jeho fotografii.
Náš tip: V menu zvolte Telefon / Načíst všechna data. Tento proces sice zabere několik minut, ale všechna data se stáhnou do počítače a nebudete muset čekat pokaždé, když budete načítat kontakty, zprávy, kalendář apod.
Prostředí programu je velice svěží a přehledné. V levé části okna je navigace, v pravé se zobrazují informace. Podrobně se podíváme na jednotlivé položky a možnosti.
Seznam
První položkou je Telefonní seznam. Po kliknutí na tuto položku se zobrazí velká tabulka s mnoha sloupci. Každý řádek tvoří jeden kontakt, co sloupec, to položka v seznamu. Na našem telefonu bylo k dispozici 13 sloupců + sloupec pro fotografii. Samozřejmě můžete kontakty přidávat, upravovat, mazat, synchronizovat s Outlookem, ale také importovat seznam z CSV souboru či souboru vizitek (vCard). Chválíme i fulltextové vyhledávání v seznamu, které se občas může hodit. Telefonní seznam je proveden znamenitě a nemáme žádné připomínky.
Na dalším řádku naleznete „Call register“, tedy výpis uskutečněných, zmeškaných a přijatých hovorů. K tomu snad není co dodat.
Kalendář a upomínky
Další položkou je Kalendář, který je rovněž vyveden znamenitě. Je rozdělen na různé typy záznamů (jednání, volat, upomínka…). Záznamy lze prohlížet, editovat, přidávat a samozřejmě synchronizovat s Outlookem. Vše funguje velice rychle, během testování jsme nenarazili na žádné problémy.
Další položky záleží na konkrétním typu telefonu, v našem případě zde byl „Seznam úkolů“ a „Notes“, tedy poznámky. Nemusíme se snad opakovat - všechny vlastnosti jsou shodné jako u kalendáře.
Profily
V dalším řádku, nazvaném Profily, si velice pohodlně přizpůsobujete profily telefonu. Můžete si nastavit melodii vyzvánění, SMS zprávy, tón tlačítek, varovné tóny, vibrace a další. Vše je velice jednoduché a profily se zde nastavují nesrovnatelně lépe než v telefonu.
Další důležitá položka se jmenuje honosně - SMS manažer. Naleznete zde všechny SMS zprávy, které máte uložené ve složkách telefonu. Samozřejmostí je, že můžete vytvořit novou zprávu, nemusí jít ovšem nutně o text, můžete poslat i vyzvánění, logo operátora atd.
Tip: Dopíšete-li novou zprávu, všimněte si, že v menu je položka Zkrácení. Je zde šest druhů komprese: od odstranění velkých mezer přes odstranění mezer mezi slovy až po velice kontroverzní odstranění samohlásek z celé zprávy. Díky tomu napíšete do jedné SMS zprávy daleko více textu.
Po SMS manažeru samozřejmě přichází na řadu MMS manažer. Vysvětlovat význam snad není nutné. Velice jednoduché je i vytvoření nové MMS zprávy.
Další položkou je Gallery Manager, kde naleznete především uložené fotografie, videa, kliparty, tapety, ale také uložené záznamy. Výhodou je, že program dokáže velice rychle udělat náhled zmíněných položek. Ty můžete samozřejmě ukládat do počítače nebo nastavit rychle jako logo či tapetu v telefonu.
Ostatní
Další položka se jmenuje Applications and Games a naleznete zde seznam nainstalovaných aplikací. Ty si velice jednoduše můžete uložit na pevný disk do počítače. Dokonce se nám podařilo stáhnout originální aplikace Nokia.
Oxygen Phone Manager je skutečně výborná aplikace. I méně zkušený uživatel může díky tomuto programu získat ze svého telefonu maximum. Nevýhodou je složitější připojení, které nefunguje vždy korektně, a špatná lokalizace do češtiny - mnoho výrazů zůstalo nepřeloženo. Pokud však máte telefon značky Nokia a máte rádi vysoký komfort, Oxygen Phone Manager si určitě nainstalujte.
MOBILedit! 2.0
MOBILedit! je univerzální program přinášející možnost ovládat a spravovat mobilní telefon z počítače. Po připojení telefonu pomocí kabelu, IrDA nebo Bluetooth můžete prohlížet a upravovat obsah telefonu na počítači včetně kontaktů, provádět fulltextové vyhledávání, vytáčet hovory a posílat SMS zprávy. Jedním kliknutím zazálohujete veškerá data z telefonu do počítače, kde je můžete upravit a podle potřeby nahrát zpět do telefonu. Když obdržíte SMS zprávu, bude vám na počítači zobrazena podobně jako e-mail a také s ní jako s e-mailem budete moci pracovat - odpovíte na ni, přepošlete ji dále nebo ji přesunete do archivu. Vše pohodlně z počítače!
Verze 2.0 obsahuje mnoho novinek:
podporu Symbian telefonu;
nové telefony;
komplexní kalendář jako v MS Outlooku;
podporu „poznámek“;
podporu „úkolů“;
synchronizaci kontaktů a organizéru;
hry a aplikace;
výměnu telefonů;
další vylepšení.
Pokud si představíte ideální stav, kdy si pustíte notebook a máte jej přes Bluetoth spojený s mobilním telefonem, tak od tohoto okamžiku už nemusíte na telefon ani sáhnout. Veškerou komunikaci a služby je možné provádět přímo z MOBILeditu!. Výrobce hrdě tvrdí, že si MOBILedit! rozumí s každým telefonem. Nové modely jsou podporovány současně s jejich uvedením na trh pomocí updatů přímo z programu, v případě této verze měsíčním updatem z Chip DVD.
Jak program používat?
Po nainstalování programu budete vyzváni k detekci vašeho telefonu. MOBILedit! podporuje velké množství telefonů a jejich počet stále přibývá neustálými updaty. Pokud nemáte telefon s Bluetooth, pro přenos dat využijte infraport nebo USB datový kabel. Nyní chvilku potrvá, než se načtou data z telefonu, které pak budete mít ve svém počítači seřazeny tak přehledně, jak jen to jde.
V levém panelu se vám po načtení telefonu zobrazí veliké množství ikonek. Nejzásadnější z nich je ikona „Připojené“. Zde kompletně spravujete svůj telefon. Program si sám detekuje všechny potřebné informace o vašem telefonu, díky čemuž nemusíte nastavovat vůbec nic. Nyní máte ve svém PC stažena všechna data z telefonu - od prvního kontaktu přes všemožné aplikace a vyzváněcí tóny do poslední SMS zprávy. Tato data se po každém načtení do počítače ukládají, čímž je vyřešena permanentní záloha pro případ ztráty telefonu. Pokud telefon jakkoli odpojíte, přesunou se data do složky „Odpojené“, kde k nim máte přístup, jako by byl telefon klasicky připojen.
Kontakty
První nepřehlédnutelnou položkou jsou kontakty, které si můžete seřadit podle tří kritérií: podle pozice v telefonu/na SIM kartě, abecedně podle jména nebo podle čísla sestupně i vzestupně. Pokud pravým tlačítkem myši kliknete na jeden z kontaktů, nabídne se vám další možnost, jak s ním pracovat. Můžete vytvářet nové kontakty, posílat zprávy označené osobě rovnou z adresáře, vytáčet čísla, upravovat a přiřazovat čísla a mnoho dalšího. Každou změnu svých kontaktů v tomto programu musíte také aktualizovat v telefonu, což provedete kliknutím na ikonu „Zapsat“, která se nachází na hlavním panelu.
Vynikající je podpora hromadného označování kontaktů, nejlépe využitelného v případě psaní zpráv více příjemcům. Označte klasickou Windows metodou osoby, kterým chcete zprávu poslat, klikněte pravým tlačítkem myši na jednu z nich a zvolte „Poslat SMS...“. Program se přepne do SMS prostředí, zdánlivě připomínajícího MS Outlook, kde pohodlně na klávesnici svého PC napíšete text zprávy, kliknete pro odeslání a program se už sám postará o distribuci SMS všem označeným osobám.
Manažer hovorů
Při synchronizaci MOBILedit! z telefonu dokonce „vytáhne“ i informace o zmeškaných hovorech, volaných číslech a přijatých hovorech. Jejich počet závisí na schopnostech vašeho telefonu (lépe řečeno paměti). Seznam těchto údajů se chová podobně jako adresář vašich kontaktů, se jmény tedy můžete pracovat skoro stejně jako v případě zmiňovaném výše - řadit je, posílat SMS, vytáčet atd. Telefon, který má třeba paměť pouze na deset posledně vytáčených hovorů, ale dokáže zaznamenat i větší počet těchto událostí, takže máte dokonce přehled, kolikrát a kdy hovor nebo jednotlivá událost proběhla.
Aktivace jiného telefonu
Pokud si pořídíte jiný telefon, je možné - na základě instrukcí technické podpory - aktivaci telefonu změnit. V této nové verzi 2.0 může zákazník sám měnit telefony jednou za tři měsíce.
CHIP DVD: INSTALACE PROGRAMU MOBILEDIT! 2.0
Na úvodní stránce po spuštění programu klikněte na tlačítko REGISTROVAT NYNÍ. Vyplňte údaje v registračním formuláři a ujistěte se, že jste zadali správný funkční e-mail. Potvrďte formulář kliknutím na tlačítko REGISTROVAT. Data se odešlou prostřednictvím internetu k výrobci. Na váš e-mail vám bude obratem doručen AKTIVAČNÍ KLÍČ. V menu Nápověda klikněte na položku
AKTIVOVAT PRODUKT. V novém okně vyplňte přesně aktivační klíč.
AKTIVACE TELEFONU
Tato licence MOBILedit! je určena pro jeden mobilní telefon. Ten je potřeba v programu aktivovat. Připojte jej, v seznamu zaškrtněte vybraný telefon a stiskněte tlačítko Aktivovat. K aktivaci je potřebné internetové připojení.
KNOW-HOW
PŘIPOJENÍ PROSTŘEDNICTVÍM BLUETOOTH
Pokud jste již někdy připojovali telefon k počítači pomocí Bluetooth, určitě sami uznáte, že samotný proces je daleko složitější, než se nám snaží namluvit výrobci telefonů. Za normálních okolností by stačilo provést párování a všechny aplikace by měly s telefonem komunikovat. Tento postup je však ryzí utopií. Spíše než jistý postup budete muset často použít metodu pokus-omyl. My vám v několika krocích ukážeme, jak se připojuje telefon Sony Ericsson K600i.
1) Otevřete Ovládací panely a zvolte Zařízení Bluetooth. Zobrazí se seznam již spárovaných zařízení. Ten také může být prázdný. Klikněte na Přidat.
2) Spustí se průvodce pro přidání. V tomto okamžiku si zkontrolujte, zda máte zapnuté Bluetooth na mobilním telefonu a zda máte telefon ve viditelném modu. Zatrhněte v průvodci „Zařízení je nastaveno a připraveno k rozpoznání“ a klikněte na Další. Po několika sekundách se zobrazí seznam rozpoznaných zařízení. Vyberte to, které chcete připojit, a klikněte na Další. V průvodci jste pokročili k párování. Nyní zvolte „Použít vlastní klíč“ a vepište kód, který za několik okamžiků zadáte i do telefonu. Pokračujte kliknutím na další.
3) Nyní budete požádáni o zadání stejného čísla i na telefonu. Pokud zadáte kód správně, zařízení se spárují a Windows začnou instalovat ovladače služeb, které jsou k dispozici. Po dokončení budete informováni. Zde je ovšem zrada. Podle druhu telefonu nainstaluje systém více virtuálních portů a většina z nich je pro externí aplikace nepoužitelná.
4) V okně zařízení Bluetooth (viz krok 1) vyberte nově spárovaný telefon a klikněte na Vlastnosti. Nyní zvolte záložku Služby. Načtení může trvat i několik minut. Zobrazí se seznam služeb, které jsou na mobilním telefonu k dispozici. Zde vidíte, který virtuální port Windows telefonu skutečně přidělil. Budete-li chtít přes nějakou aplikaci přistupovat k telefonu, musíte zvolit sériový port. V našem případě je to COM30. Na COM29, který nám předtím nabídl Windows, běží služba Telefonické připojení sítě, což je vlastně (GPRS) modem. Na tomto portu by většina aplikací nepracovala korektně.
5) V příslušné aplikaci pak zvolíte ke komunikaci onen virtuální port. U programu Float's Mobile Agent jsme zkoušeli i funkci pro automatické vyhledání odpovídajícího COM portu, tato funkce však nefungovala korektně.
- Komunikace - Když nechcete originál (721.58 kB) - Staženo 2308x