Wi-Fi routerů s funkcí agregace linek zatím na trhu mnoho nenajdete, a když ano, jedná se o velmi drahá zařízení. Podívejme se ale, jaké další funkce vám mohou moderní routery nabídnout.
Wi-Fi router je v podstatě malý počítač, který může mít celou řadu jiných funkcí, než jen řídit sítový provoz a zprostředkovávat koncovým zařízením přístup k internetu. Z našich recenzí a článků už samozřejmě víte, že Wi-Fi router může fungovat jako streamovací server, který zásobuje zařízení v místní síti multimediálními soubory uloženými na pevném disku připojeném k routeru prostřednictvím USB portu. Další klasické použití je například i funkce print serveru, který promění jakoukoli tiskárnu na síťové tiskové zařízení, dostupné ze všech připojených počítačů a podobných případů bychom našli ještě několik. My bychom se ale rádi zaměřili na pokročilé síťové funkce, které nenajdete úplně ve všech běžných Wi-Fi routerech.
Pro ukázky pokročilých funkcí jsme si zvolili Wi-Fi router Synology RT2600ac, jehož operační systém SRM připomíná svým prostředím a možností rozšiřování funkční výbavy doplňkovými balíčky operační systém DSM, který pohání NAS servery od stejného výrobce. Synology RT2600ac je velmi výkonný AC router s podporou technologie MU-MIMO pro paralelní datové přenosy směrem k více klientským zařízením, který ke standardním funkcím přidává přinejmenším dvě speciality: možnost využití záložního internetového připojení a funkci vlastního VPN serveru.
Záložní připojení
Většina Wi-Fi routerů je vybavena jedním WAN portem, ke kterému se připojuje například DSL nebo kabelový modem, podle toho, jakou technologii využívá daný poskytovatel internetového připojení. Jeden WAN port obsahuje i router Synology RT2600ac, ovšem zároveň je možné k LAN portu číslo 1 připojit záložní internetové připojení, například v podobě LTE modemu. Po jednoduché úvodní konfiguraci se router automaticky postará o přepnutí na záložní připojení v případě výpadku primární konektivity do internetu, popřípadě o vyvažování zátěže v případě vysokých nároků na propustnost připojení do internetu. Synology funkci záložního WAN rozhraní nazývá Smart WAN a najdete ji přímo v možnostech nastavení Wi-Fi routeru.
Tunel do vlastní sítě
Druhou pokročilou funkcí Wi-Fi routeru Synology RT2600ac je možnost spuštění vlastního VPN serveru, který vám poskytne zabezpečený přístup do vaší domácí sítě z kteréhokoli zařízení, připojeného k internetu například prostřednictvím veřejného hotspotu v kavárně. Přes vaše zabezpečené spojení pak bude směrována i další internetová komunikace. Pro přístup z notebooku se přitom používá webové rozhraní, zatímco pro mobilní zařízení s Androidem a iOS jsou připraveny mobilní aplikace.
Funkce VPN serveru se do routeru instaluje prostřednictvím doplňkového balíčku, který je třeba nejdříve nakonfigurovat. Synology poskytuje zdarma jednu licenci k VPN Plus Serveru, která může být sdílena mezi více uživateli. V danou chvíli ale může být k vašemu VPN serveru připojen pouze jeden klient. VPN Plus Server je zcela nová funkce Wi-Fi routerů Synology a zatím k ní nelze pořizovat další licence. Pro běžné použití ale asi bude domácímu uživateli jedna licence stačit.
Použití pokročilých funkcí Wi-Fi routeru
1 Sekundární připojení
Před aktivací funkce Smart WAN je třeba nejprve nakonfigurovat sekundární síťové rozhraní, reprezentované LAN portem číslo 1. Právě k tomuto portu je třeba připojit záložní zdroj internetové konektivity, typicky například LTE modem, který bude v případě výpadku suplovat funkci DSL nebo třeba kabelového připojení.
V administračním rozhraní routeru si otevřete »Centrum sítí« a na kartě »Připojení« přepněte funkci »Povolit sekundární rozhraní« na »Povoleno«. Další parametry můžete ponechat na výchozích hodnotách (v případě již zmíněného LTE modemu), popřípadě je musíte vyplnit podle údajů, které vám sdělí poskytovatel vašeho záložního připojení do internetu. Nastavení uložte tlačítkem »Použít«.
2 Aktivace Smart WAN
Přejděte na kartu »Smart WAN« a zde u rozhraní »LAN 1« uvidíte nově popisek »Zálohování«. To znamená, že v případě výpadku primárního internetového připojení převezme sekundární konektivita roli zprostředkovatele přístupu všech koncových zařízení k internetu (režim »Přepnutí služeb při selhání«). Tento stav je optimální, pokud máte jako zálohu LTE modem s nízkým datovým limitem, určeným skutečně jen pro vykrývání krátkodobých výpadků primární konektivity. Pokud ale náhodou disponujete dvěma plnohodnotnými internetovými přípojkami (bez ohledu na jejich typ), vyplatí se přepnout na režim »Vyrovnávání zátěže + Přepnutí služeb při selhání«. Pomocí posuvníku pak můžete určit, jaký podíl internetové komunikace bude směrován na dané připojení. Opět nezapomeňte uložit nastavení tlačítkem »Použít«.
3 Instalace balíčku VPN Plus Server
Centrum balíčků v administračním rozhraní Wi-Fi routeru Synology RT2600ac neobsahuje ani zdaleka tolik položek jako u NAS serverů stejného výrobce, takže zde snadno najdete a rychle instalujete balíček VPN Plus Server. Po instalaci se nová aplikace automaticky spustí a najdete ji v hlavní nabídce. Otevřete VPN Plus Server a pusťte se do základní konfigurace.
4 Nastavení DDNS
Pro připojení k vašemu VPN serveru budete potřebovat externí IP adresu, kterou vám přidělí DDNS služba Synology. Otevřete si »Centrum sítí / Internet / QuickConnect & DDNS« a klikněte na tlačítko »Přidat«. V nově otevřeném okně označte předvolbu »Povolit podporu DDNS«, zvolte si unikátní »Název hostitele« a označte souhlas s podmínkami použití služby. Po kliknutí na »OK« dojde k ověření nastavení a otestování spojení. V dalším kroku bude důležitá »Externí adresa(IPv4)«. Pokud se nyní nebo kdykoli později během konfigurace zobrazí okno s upozorněním firewallu, vždy v něm klikněte na tlačítko »OK«.
5 Nastavení VPN Plus Serveru
Otevřete aplikaci VPN Plus Server a přejděte do nabídky »Synology VPN«. Nyní na kartě »SSL VPN« označte předvolbu »Povolit Synology SSL VPN« a přejděte na kartu »WebVPN«. Zde označte předvolbu »Povolit WebVPN« a do pole »Vlastněný název domény« vložte IP adresu z předchozího kroku. Stejně tam můžete použít adresu uvedenou v nastavení DDNS jako »Název hostitele«. Pak klikněte na »Použít«.
6 Připojení přes VPN
Pro připojení ke službě WebVPN slouží odkaz uvedený pod nastavením na kartě »WebVPN«. Tento odkaz vás nasměruje na portál VPN Plus, kde se přihlásíte pomocí přístupových údajů k administračnímu rozhraní vašeho Wi-Fi routeru Synology RT2600ac, pokud jste si tedy pro využití VPN nevytvořili samostatný uživatelský účet. Daleko zajímavější ale asi bude použití služby VPN prostřednictvím mobilních zařízení. K tomuto účelu slouží aplikace Synology VPN Plus, dostupná v Obchodě Play i App Storu. Po spuštění aplikace zadáte svoji IP adresu nebo adresu přidělenou službou DDNS, přístupové údaje k routeru a klepnete na »Připojit«. Pak můžete na jakékoli síti surfovat přes vaše vlastní zabezpečené internetové připojení.