Vždy v obraze
RSS - praxe a technologie - Revoluce na webu má zkratku RSS. Tento nenápadný formát automatizuje monotónní procesy a během sekundy aktualizuje všechny webové aplikace.
Text: Petr Kratochvíl, Valentin Pletzer
RSS umožňuje okamžité stahování nejnovějších zpráv do počítače nebo PDA. Za tajemnou zkratkou se skrývá slovní spojení "Really Simple Syndication", což bychom do češtiny mohli přeložit zhruba jako "velmi jednoduché šíření obsahu". Přitom technologii RSS využívá pouhý zlomek internetových stránek. To se ale brzy změní. Formát dokumentů RSS se stále více prosazuje jako spojovací článek mezi serverem a klientem. Příkladem může být podcasting, kdy RSS dodává zvukové soubory přímo do přehrávače iPod. Po Applu, Firefoxu a Googlu se probudil i Microsoft a integruje tento formát do svých výrobků. Pro uživatele je to velmi praktické, protože mu to ušetří hodně práce.
Důvodem, proč Microsoft neintegroval formát RSS do svých produktů už dávno, bude nejspíš to, že se tento formát řídí licenční politikou Creative Common Licence, tzn. že se jedná o open-source formát. Není tedy divu, že za šířením nového formátu odvozeného od XML stojí právě jeho autoři - Firefox a Netscape.
Z hlediska marketingu není zkratka RSS zrovna ideální, a proto každý výrobce používá své vlastní označení. Microsoft má Webfeeds, Google Webclips, Apple Podcast a Firefox Live Bookmarks.
Nebyl by to ale Microsoft, kdyby si nehřál vlastní polívčičku. Plánuje totiž, že v novém kancelářském balíku Office bude automaticky aktualizovat nejen hudbu, obrázky a videa, ale i dokumenty, a dokonce termíny. Programátoři proto v rámci licence Common Creative Licence rozšířili standard o "Simple List Extensions". Poskytovatelé obsahu tak mohou definovat pořadí obsahu, například sestavovat žebříčky hitparád.
Šikovná kombinace HTML a RSS
I Webfeeds od Microsoftu fungují jako spojovací článek mezi serverem a velkým počtem klientů. Například u kalendáře termínů to funguje takto: Server Exchange pořadatele nějaké akce exportuje termíny automaticky do formátu RSS a příslušný soubor uloží na webovém serveru. Návštěvníci tohoto webového serveru si předplatí posílání aktuálních zpráv RSS a pomocí odkazu tuto funkci přidají do svého kalendáře. Aby to fungovalo co možná nejpohodlněji, obsahuje internetová stránka tento metatag:
RSS od Microsoftu
Zobrazení souboru RSS závisí pouze na tom, v jakém programu ho uživatel otevře. To však vede k tomu, že není jasné, jak se jednotlivé záznamy mají třídit. Většinou jsou sice automaticky utříděné podle data, ale zatím neexistuje žádný standard. Microsoft stávající standard rozšířil tak, aby bylo možné zobrazovat například žebříček hitparády nebo seznam přání v internetovém obchodě Amazon. Aby takové soubory RSS správně otevřely i starší programy, nemění rozšířený standard stávající tagy.
Naopak byly rozšířeny možnosti tagu . Nejdůležitější rozšíření je seznam, které označuje, že se jedná o seznam. Po něm následuje tag , který obsahuje jeden nebo několik příkazů typu . Každý tag udává jednu možnost uspořádání seznamu. Například ceník pak může vypadat takto:
Položka "label" označuje název pole a "default" udává, že se jedná o standardní pořadí seznamu. Položka "element" definuje název nového tagu item, který obsahuje data ke třídění. Položka "data-type" udává, že se má cena třídit jako číslo.
Teď už zbývá přidat nový tag do části . V případě knih by pak záznam vypadal takto:
2999< /books:Price>
To, že je platný tag, je možné díky tomu, že se dokument RSS stejně jako jakýkoli dokument XML dá libovolně rozšiřovat. Rozšíření se definují v tagu . Například:
JAK FUNGUJE DOKUMENT RSS
Dokumenty RSS jsou jednoduché textové soubory. Jako jazyk používají dialekt XML. Díky jejich jasné struktuře je možné je otvírat a číst v textovém editoru. Stejně jako u HTML je však samozřejmě lepší otvírat je v programu, pro který jsou určeny. V tomto případě je to RSS Reader. Dokumenty RSS vytváří obvykle služba, která běží na serveru.
ODKAZY
http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss
http://msdn.microsoft.com/windowsvista/building/rss/simplefeedextensions/
- Internet - Vždy v obraze (499.92 kB) - Staženo 1192x