Rychlostí blesku
Objednali jste si novou službu: hyperultramegarychlé a neomezené připojení k internetu. Téměř stokrát rychlejší než staré modemové spojení. Zkrátka zázrak.
Petr Kratochvíl
Téměř obřadně zapojujete modem a spouštíte počítač. Plazení se po WWW stránkách je minulostí. Před sebou máte multimediální dálnici, kde je pro vás vyhrazen levý pruh. Předjíždíte megabitové kamiony, svištíte okolo dvoumegabitových fabií a necháváte za sebou i třímegabitové mercedesy. Jste králem českého broadbandu.
Plnou parou vpřed
S vědomím síly spouštíte kromě browseru i FTP klienta. Zatímco při ďábelsky rychlém surfování sledujete po očku internetové vysílání, na pozadí stahujete záznamy starších závodů WRC, které jste slíbili známým. K večeru si dopřejete i dávku tajemna – stačí jen navštívit web televizního studia ABC, kde už najdete epizody i z třetí série seriálu Lost. Atmosféru matrixu zesiluje i ďábelsky blikající kontrolka DSL modemu a kabel téměř doruda rozžhavený od svištících bitů. Snad i Neo by záviděl…
Závislost na rychlosti
Druhý den se situace opakuje. Na skládku odvážíte svůj televizní přijímač a vrhem hodným Jana Železného se z okna zbavujete starého rádia. Internet vám nabízí desítky televizních a tisíce rozhlasových stanic – nic, čemu by zmiňované přístroje z minulého století mohly konkurovat. Večer se registrujete v internetových fotoalbech a přesouváte tam většinu svých úlovků. Divíte se, jak to trvá dlouho. Situace se opakuje, když do internetové úschovny nahráváte pro příbuzné video z dovolené. Znervózní vás to, ale na help lince vás uklidní, že je to normální. Asi dá větší práci vytlačit ta data z počítače do internetu…
Neštěstí nechodí po horách…
Třetí den je ve vzduchu cítit něco špatného. Je sice inverze a „biozátěž na trojce“, vy ovšem tušíte, že jde jen o předehru. Tušení sílí ve chvíli, kdy na přechodu srážíte nepozorného kominíka, kterého sanitka odváží dříve, než si nahmatáte knoflíček u trenýrek. Ve chvíli, kdy zapnete počítač a rozjedete internet, už víte, že se stala tragédie. Internet se plazí jen o něco rychleji než před deseti lety s modemem na vytáčené lince. Po překontrolování správnosti všech zapojení ještě zkusíte (na základě svých filmových zkušeností) do počítače kopnout a do modemu bouchnout, a když ani to nepomáhá, propadáte depresi.
Pomoc na cestě
Zoufalství je pochopitelné. Tady by pomohl už jen zkušený a vstřícný profesionál. Přemýšlíte, kdo ze známých či příbuzných připadá v úvahu. Nikdo vás však nenapadá. Náhle vás osvítí nápad a s rozzářenou tváří vytáčíte číslo help line. Po necelých deseti minutách navigace automatem („for ingliš pres tů“) a půlhodinovém dialogu se zaměstnancem podpory je problém odhalen. Technická podpora opět potvrdila svou pověst a její pracovník šikovným kladením otázek zjistil, že jste překonal jakýsi Fair User Policy. S pocitem hackera slavnostně podpoře slibujete, že už to víckrát neuděláte, a radostně vyrážíte do restaurace na velkou oslavu. Vždyť do opětovného zrychlení vaší neomezené linky vám už chybí jen 27 dní…
VYHLEDÁVÁNÍ V KATALOGU FIREM
Frekvence 1 spustila dvě nová webová rádia
Celoplošná rozhlasová stanice Frekvence 1 (www.frekvence1.cz) spustila na svém webu dvě nová webová rádia: rádio Frekvence 1 Legendy a rádio Frekvence 1 Romantika. Tato rádia jsou určena především pro ty příznivce rádia Frekvence 1, kteří mají přístup k internetu a kteří by rádi poslouchali romantické či starší songy ještě ve větší míře, než je prezentuje tradiční Frekvence 1. Obě rádia jsou koncipována jako hudební, tedy bez mluveného slova, a dále rozvíjejí hudební dramaturgii stávající Frekvence 1, která je založena na známých a oblíbených hitech. Na Frekvenci 1 Legendy můžete poslouchat například Beatles, Rolling Stones, skupinu ABBA, Elvise Presleyho či Bee Gees, z českých legend pak například Olympic nebo Katapult. Do repertoáru Frekvence 1 Romantika patří skladby Everything I Do I Do It for You od Bryana Adamse, Voda, čo ma drží nad vodou od Joža Ráže, It Must Have Been Love od Roxette, Jsi můj pán od Lucie Bílé a další známé romantické songy.
Komentář redakce
Aktivity Frekvence 1 související s internetem jsou dobře promyšlené. Přispívají totiž k většímu sepětí posluchačů s rozhlasovou stanicí. V případě výše zmíněných rádií mají posluchači možnost ovlivnit, jak často se mají jednotlivé songy hrát, a to oznámkováním aktuálně hrané skladby. Dalším čerstvým internetovým počinem Frekvence 1 bylo spuštění diskusního fóra na adrese forum.frekvence1.cz, které je rozděleno do několika tematických sekcí a jehož uživatelé dokonce za své příspěvky získávají body. Ti nejlepší pak za ně dostávají nejrůznější ceny (například hrníčky, pouzdra nebo CD Jana Krause). Frekvence 1 tak zabila dvě mouchy jednou ranou. Komunitu svých posluchačů upevní nabídkou diskutování na webu a pokladníka stanice potěší dolary, které návštěvníci fóra vydělají klikáním na reklamu AdSense. Jak se zdá, Frekvence1 se internetu jako konkurence zatím bát nemusí...
NOVÝ ZPRAVODAJSKÝ SERVER
Časopis Týden výrazně změnil podobu a obsah svého webu
Známý společenský týdeník měl na svém webu s adresou www.tyden.cz dlouhou dobu jen upoutávku na své aktuální číslo. Počátkem února se však stránky dočkaly přerodu v plnokrevný zpravodajský server. Autorem designu je Jan Vyhnánek, jenž vytvořil účelnou a přehlednou podobu, která je zároveň příjemná pro prohlížení jednotlivých stránek. Podstatou nového portálu je pochopitelně jeho obsah, který má tři těžiště. Prvním, které vám zavdá důvod navštěvovat jej i několikrát denně, je kompletní zpravodajství z domácí politiky, událostí v České republice i v zahraničí. Své místo zde má též zpravodajství z ekonomiky a kultury s tipy na zajímavé koncerty nebo představení. Druhým těžištěm jsou různé názorové formáty včetně blogů. Kromě blogů kmenových redaktorů si svůj internetový deníček mohou založit i návštěvníci stránek. Třetí složkou jsou anonce aktuálního vydání tištěné podoby Týdne s některými texty v plném znění, které se na webových stránkách objevují vždy v neděli v poledne.
HUDBA Z INTERNETU LEGÁLNĚ
Portál T-Music nabízí legální stahování hudby
Hudební portál t-music (www.t-music.cz) přichází s novou službou t-music PLAY!, díky níž si uživatelé mohou legálně stahovat hudbu. Věrní fanoušci televizní hitparády t-music se také mohou těšit na úplně nový design stránek a řadu dalších vylepšení. Služba t-music PLAY! nabízí uživatelům možnost legálního stahování hudby, a to nejen do počítače, ale také do mobilního telefonu. Hudební fanoušci si mohou vybírat z katalogu obsahujícího více než 400 000 skladeb, od starých hitů až po horké novinky nasazené v hitparádě. „Rádi bychom vycházeli vstříc potřebám mladých lidí v oblasti hudby a nových technologií, a to nejen jako informační hudební kanál, ale zejména jako všem dostupná interaktivní zábava s jednoduchým a legálním přístupem k novinkám z různých hudebních žánrů,“ uvedl v souvislosti se spuštěním služby t-music PLAY! Michal Němec, ředitel služeb mobilních portálů společnosti T-Mobile CZ.
Komentář redakce: Je dobře, že on-line prodej hudby se konečně začíná prosazovat i u nás. Nejdříve byl na sklonku loňského roku otevřen obchod i-legalne. cz a nedávno začal prodávat hudbu přes internet také zpravodajský server iDNES.cz, který o možnost stahování hudby rozšířil nabídku své prodejny topfun. idnes.cz. Nová služba t-music je sice otevřena pouze zákazníkům telefonního operátora T-Mobile, ale pro jeho zákazníky je nespornou výhodou jednoduchý způsob placení. Při registraci na stránkách t-music nebo t-zones totiž stačí zadat telefonní číslo. Tarifním zákazníkům je pak cena jednotlivých položek připočítána k jejich pravidelnému měsíčnímu vyúčtování služeb. Majitelům předplacených karet Twist je útrata stržena rovnou z jejich kreditu.
NOVÉ STRÁNKY O HOKEJI
Česká televize spustila hokejový speciál
Multimediální hokejový web Hokejzive. cz (www.hokejzive.cz) nabízí sportovním fanouškům „živé“ internetové pokrytí hokejové extraligy. Hlavní náplň stránek tvoří videomateriály pocházející z hokejového vysílání České televize. Na internetu je hokejoví fanoušci mohou sledovat nejen v přímých přenosech, ale mohou si je také vybírat z bohatého archivu. V něm uživatelé naleznou jak záznamy přímých přenosů utkání, tak i reportáže ze všech odehraných zápasů, rozhovory s hráči, gólové situace a mnoho dalších atraktivních momentů. Samozřejmou součástí stránek je i aktuální zpravodajské a výsledkové pokrytí hokejových událostí. Zpravodajství zahrnuje nejen českou extraligu, ale také přípravu naší reprezentace na mistrovství světa v ledním hokeji a vývoj v zámořské NHL. Navíc jsou dvakrát do týdne hokejoví komentátoři ČT spolu s experty z řad bývalých hokejistů připraveni zodpovědět otázky vybrané čtenáři stránek. Bonbonkem v obsahu stránek je videogalerie archivních materiálů, ve které se postupně objeví záznamy zápasů a reportáže z nich, rozhovory s hráči, gólové a zajímavé momenty, nejlepší kličky, přihrávky, střely, souhry či bitky jednotlivých sezon české extraligy očima komentátorů. První otevřený archiv odkazuje na sezonu 2000/2001.
CO SE STAHUJE
Slunečnice.cz: Lednovým skokanem měsíce je program WinZip
S příchodem nového roku 2007 nezaznamenaly statistiky nejstahovanějších programů v databázi serveru Slunečnice.cz zásadní změny. Návštěvníci serveru Slunečnice.cz stahovali z českých programů nejčastěji sadu kodeků Codec Pack All in 1 6.0.3.0, stejně jako v posledním měsíci roku 2006. Nejstahovanějším zahraničním programem se i v lednu stal nástroj na sdílení velkých souborů BitComet 0.82, který svým uživatelům nabízí řadu užitečných funkcí, jako je možnost řadit soubory do seznamu, plánovat jejich stahování či nastavit omezení rychlosti. Do první desítky zahraničního softwaru se oproti českému žebříčku nově probojovaly hned dva programy: na sedmou příčku nástroj na vypalování a zálohování CD a DVD nosičů Nero 7.5.9.0A a na osmou příčku potom osvědčený nástroj pro archivaci a komprimaci souborů WinZip 11. Ten se posunem o osm míst stal zároveň skokanem měsíce a z předních příček odsunul oblíbenější program s obdobnými funkcemi WinRAR, který se v lednu propadl z osmého na dvanácté místo. Kromě třetí příčky Sbírky maturitních úloh, která svědčí o tom, že i letošní maturanti si dali novoroční předsevzetí, se toho v českém žebříčku příliš nezměnilo. Oblíbená desítka programů mezi sebe žádného nováčka nepustila. Největší propad mezi českým softwarem naopak zaznamenal praktický nástroj Obaly na CD 1.0, který se z 13. příčky propadl až na 29. místo.
Nově wwwytvořeno
Koncem února skončilo veřejné testování serveru www.digireality.cz, jehož jádro se od ostatních realitních serverů liší především ve způsobu získávání informací. Zatímco drtivá většina ostatních realitních webů pasivně čeká na nabídky, které jim do databáze vloží realitní kanceláře, nový server aktivně brouzdá po internetu a nabídky jednotlivých kanceláří si stahuje. Tím je zajištěna maximální možná aktuálnost, přesnost a také velké množství dat. V současné době tento vyhledávač každý den najde a zkontroluje okolo 25 tisíc bytů a domů z celé ČR. Nabídky jsou rozděleny do kategorií podle klíčových parametrů a je nad nimi umožněno vyhledávání. Potěší i zasílání novinek na e-mail nebo RSS kanály.
Webdesignérská společnost PeckaDesign spustila na adrese www.freeport.cz novou podobu stránek outletového centra Freeport u hraničního přechodu Hatě, které je prvním outletovým centrem v České republice a se svými 22 400 čtverečními metry obchodní plochy patří mezi největší nákupní centra svého druhu ve střední Evropě. Webová prezentace obsahuje databázi všech 60 obchodů, 200 světových značek, šesti kaváren a restaurací a dalších poskytovaných služeb. Web je v dostupný v českém a německém jazyce, v současné době probíhá příprava anglické jazykové verze. Majitelé jednotlivých obchodů mají k dispozici samostatné administrační rozhraní, které jim umožňuje kompletně spravovat informace o svém obchodě, včetně akčních nabídek či inzerce nabídky volných pracovních míst.
Zbrusu novou službu řidičům nabízí hlavní město Praha ve spolupráci s městskou policií. Na webových stránkách města s adresou doprava.praha-mesto.cz je od počátku února zprovozněna mapa radarů. Pražští řidiči i návštěvníci metropole si tak nyní mohou po připojení k internetu sami najít úseky, na kterých strážníci kontrolují nejvyšší povolenou rychlost projíždějících automobilů. Kromě radarů najdete na přehledné mapce i ikonou semaforu označené křižovatky, kde je soustavně kontrolován průjezd na červenou. Kontrola jízdy na červenou byla v Praze zahájena v roce 1998 a je aplikována na nejvíce zatížených křižovatkách.
- Internet - Rychlostí blesku (366.7 kB) - Staženo 1066x