Lesk a bída internetových firem
Důvěřujete internetu?
Byly doby, kdy se firmy styděly za to, že mají něco společného s internetem - období zlatokopů, velkých krachů a nesplněných slibů až příliš poznamenala jejich důvěryhodnost v očích okolí. Nyní se karta začíná obracet.
Text: Petr Kratochvíl
Začalo to nenápadně. Rozvoj technologií naznačoval, že toto odvětví má před sebou jen zářivé zítřky. V té době bylo snadné stát se v USA milionářem. Stačilo vypadat dostatečně počítačově, založit firmu začínající na "e-" nebo "i-", a pak už jste jen mohli vidlemi přehazovat šeky a odhánět méně movité investory.
Zlatá horečka IT a internetových firem skončila krutým uzdravením na jaře roku 2000, kdy akcie celé řady firem klesly až na desetinu své původní hodnoty. Poté následovalo období, kdy cokoliv, co zavánělo internetem, nahánělo investorům husí kůži a i sebezajímavější projekt byl podroben "výslechu prvního stupně". Nyní se situace opět začíná obracet k lepšímu. Za příznivé signály lze označit například odkoupení služby Skype společností eBay nebo znovu rostoucí kurzy akcií internetových firem. A ono to skutečně logiku má - stačí se jen podívat na gigant, kterému jsme věnovali téma Chipu. Nezbývá nám tedy než dát vám znovu starou radu: Chcete být milionářem? Zkuste dělat něco s internetem...
Grafomani v e-shopech
Rozhodl jsem se objednat si u nejmenovaného internetového obchodu obyčejnou čtečku karet.
Prokousal jsem se registračním formulářem, odmítl jsem všechny nabídky na zasílání skvělých materiálů o neméně skvělých novinkách a pak už jsem jen čekal. To, že jsem i přes nezájem vyjádřený při registraci jako bonus obdržel e-mail o tom, že pokud nechci dostávat další informace, stačí jen odeslat e-mail s "Ne" v předmětu zprávy, mě nejprve mírně zaskočilo. E-mail jsem však odeslal a usínal jsem s klidem v duši. Očekával jsem i zprávu potvrzující registraci a objednávku. Nepříjemným překvapením už ale byla další zpráva, obsahující informace (dle obchodu samozřejmě důležité) o osobním odběru. To, že se zakázka zpozdila o dva dny, mě sice mírně otrávilo (následující tři dny jsem si totiž objednávku nemohl vyzvednout), ale protože nešlo o nic důležitého, rozhodl jsem se to ignorovat. O to větší bylo mé překvapení, když jsem posléze otevřel svou e-mailovou schránku a našel tam další čtyři e-maily od prodejce. Omluva za zpožděnou dodávku žádná, avšak každý den jsem byl bombardován výzvou k odebrání zboží (první den raději hned dvakrát). Divíte se pak, že "vobyčejný lidi těm internetům moc nevěřej"?
Výjimka potvrzující pravidlo?
Chápu, že chybovat je lidské (z toho důvodu ani neuvádím jméno obchodu), ale zdá se mi, že z hlediska spolehlivosti a serióznosti internetové obchody představy uživatelů nesplňují. Od někoho, komu svěřuji citlivé informace o svém telefonu, poštovní a e-mailové adrese, bych čekal mnohem více. Jaké zkušenosti máte s nakupováním na internetu vy? Je dodání dva dny po termínu raritou, nebo existují i "hrůzostrašnější" historky?
Zpravodajství
VYŠLA NOVÁ HVĚZDA ZPRAVODAJSKÉHO NEBE?
Již v minulém čísle jsme vás informovali o tom, že 1. listopadu letošního roku se na webu objevil nový zpravodajský internetový deník Aktuálně.cz (www.aktualne.cz), který kromě textového a obrazového zpravodajství nabízí svým čtenářům také video a zvukové zpravodajství.
Grafickou podobu úvodní stránky a rozložení informací vypracovala pro portál Centrum společnost Symbio Digital. O obsah se stará vlastní redakce, která navíc nedávno připravila zcela nový formát politické debaty - on-line duel. V něm si politici kladou navzájem otázky podle předem jasně stanovených pravidel. Duel probíhá klasickou internetovou formou - politici si otázky a odpovědi vyměňují přes internet, nejsou v přímém osobním kontaktu, neboť sedí v oddělených místnostech.
Komentář redakce: Přímé názorové souboje politiků jsou v České republice doménou zejména televizních debat. Internet doposud nabízel především on-line rozhovory politiků s uživateli voliči. Nová podoba politických debat na webu Aktuálně.cz je tedy příjemným oživením a návštěvnický úspěch prvního duelu mezi Jiřím Paroubkem a Mirkem Topolánkem to jen potvrdil. Tento zajímavý experiment svědčí o invenci tvůrců projektu, který je vlastně sám velkým experimentem, protože na internetu byste těžko našli server obdobného rozsahu, který by za sebou neměl zázemí klasického zpravodajského média (jako jsou noviny, televize či rozhlas).
Novinky na portálu
NOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ PORTÁLU ATLAS. CZ
V novém se objevilo také zpravodajství portálu Atlas.cz. Na hlavní stránce webu Zprávy Atlas.cz (zpravy.atlas.cz) jsou zobrazeny všechny nabízené zpravodajské služby v kategoriích Z domova, Ze světa, Sport, Ekonomika a Evropská unie. Kromě toho zde najdete přehled článků a informací i z ostatních služeb Atlasu. Zprávy jsou automaticky řazeny podle důležitosti, kterou jim přikládají ostatní zpravodajské servery. Kromě přehlednějšího designu zpráv se návštěvník snadno a rychle dozví, jaké bude počasí, a může nahlédnout do televizního programu. Další novinkou je vyhledávání souvisejících informací, kdy si uživatelé služby mohou nalézt všechny příbuzné zprávy k danému klíčovému slovu nebo události. Portál Atlas.cz plánuje další rozšíření servisu v oblasti zpravodajství, mimo jiné by se zde mohly objevit komentáře a názory k hlavním událostem, ekonomická rubrika by se do budoucna měla více zaměřit na osobní finance a informace pro podnikatele.
Komentář redakce: Spuštění zpravodajského serveru Aktuálně.cz (o kterém píšeme na jiném místě) řádně rozčeřilo hladinu rybníka zpravodajských webů. Kromě nového zpravodajství portálu Atlas.cz o sobě dávají vědět také Novinky.cz, chlubící se tím, jak kladně přijali čtenáři nedávno představenou novou podobu zpravodajského deníku, patřícího do stáje portálu Seznam.cz. Rostoucí návštěvností se pochlubil také server Lidovky.cz, fungující od 1. listopadu jako samostatný projekt mediální skupiny Mafra. Podobně jako Aktuálně.cz i Lidovky.cz nabízejí aktuální zpravodajství doplněné multimediálními prvky. Čtenáři tak na tomto serveru najdou úplná znění rozhovorů tištěných Lidových novin včetně nejzajímavějších audioukázek z nich.
Pro vyšší vrstvy
LUXUSNÍ ŽIVOT NA IDNES
Zpravodajský portál iDNES spustil server o životě v luxusu, o životě, v němž si můžete dovolit koupit auto za pět milionů korun nebo si pronajmout vilu za 50 000 Kč týdně. Web Deluxe iDNES (deluxe.idnes.cz) je komerční web o luxusním zboží a službách. Přináší katalog produktů, které si v Česku koupí jen několik tisíc lidí.
Pro ostatní představují pouze sen, který si nemohou dovolit, anebo jen jedenkrát za život. Dozvíte se zde, jak postupovat při nákupu, na co si dávat pozor a co vše je potřeba zařídit. Zboží a služby jsou představovány v několika rubrikách: Auta - lodě - letadla, Dovolená, Nemovitosti, Móda a kosmetika, Umění a starožitnosti, Lahůdky a Nábytek. Komerční část serveru Deluxe iDNES doplňují redakční články, ve kterých najdete zajímavosti ze světa luxusu, novinky v oblasti informačních technologií či v automobilovém průmyslu nebo zprávy z trhu s nemovitostmi.
Připojení k internetu
MOŽNOSTI PRO WI-FI
Uživatelé mají stále větší možnosti, jak se na území České republiky bezdrátově připojit k internetu. Dokazuje to mimo jiné rostoucí počet hotspotů Wi-Fi v databázi serveru Lupa.cz, který právě překonal hranici 1500 kusů.
V největší databázi hotspotů Wi-Fi, kterou provozuje server o českém internetu Lupa.cz, se každého půl roku zvedne počet registrovaných přístupových bodů (hotspotů) přibližně o 500 kusů. K dnešnímu dni se tak v databázi nachází už 1500 hotspotů, které jsou umístěny v 371 obcích a které provozuje 221 poskytovatelů. Znamená to, že technologie bezdrátového připojení k internetu pomocí Wi-Fi se neustále rozvíjí a uživatelé ji využívají čím dál častěji. Již tradičně lze nejsnadněji najít některý z hotspotů v Praze (je jich tu 393) a v Brně (80). Na třetí místo se poněkud překvapivě dostal Frýdek-Místek (58), následovaný Ostravou (55), Plzní (33) a Ústím nad Labem (24). Největším provozovatelem hotspotů je společnost 802.cz (210), se slušným náskokem před sítěmi Eurotel WiFi Jet (130) a T-Mobile Hotspot (92).
Naprostá většina hotspotů je umístěna ve venkovním prostoru (1153), dále pak v hotelech (73), u benzinových pump (48) a v restauracích (37).
Zajímavé weby
FOTBALOVÁ SPARTA MÁ NOVÝ WEB
V den postupu naší fotbalové reprezentace na světový šampionát se oficiální web fotbalistů AC Sparta Praha představil v nové podobě. Portál AC Sparta Praha primárně slouží jako komplexní zdroj informací o aktivitách, historii a nabídce klubu pro jeho fanoušky a příznivce. Nejčerstvější informace ze světa fotbalu lze nalézt v sekci Zpráva dne a v sekci Další zprávy, která je dále segmentovaná podle tematiky. Na webu je také k dispozici velké množství informací o hráčích s detailní statistikou jejich výkonů, aktuální ligové žebříčky a termínové listiny nejen všech zápasů letenského A-týmu, ale i dalších 20 týmů všech výkonnostních a věkových kategorií. Ke každému odehranému utkání jsou k dispozici statistiky, rozsáhlá fotogalerie, nechybí ani on-line reportáž.
Architektura portálu byla vytvořena společností FG Forrest tak, aby velké množství aktuálních informací (např. Zprávy, Servis pro novináře) mohla Sparta spravovat sama prostřednictvím systému pro správu obsahu Edee CMS. Tento systém vedle finanční nenáročnosti na správu webu umožňuje okamžitou reakci na aktuální události či on-line komentování fotbalového utkání.
Encyklopedie zdarma
JUBILEJNÍ WIKIPEDIE
Nadace Wikimedia oznámila, že česká verze Wikipedie (www.wikipedia.cz) překročila počet 20 000 článků. Wikipedie je mezinárodní mnohojazyčná internetová encyklopedie s otevřeným obsahem, která byla založena v roce 2001. Wikipedie má více než 200 jazykových verzí, z nichž k největším patří verze anglická, německá, japonská, francouzská a polská. Česká verze projektu, která existuje od konce roku 2002, se co do objemu dat v článcích pohybuje kolem patnáctého místa na světě a slibně roste díky úsilí mnoha dobrovolných přispěvatelů. Wikipedie se v poslední době dostala na osmé místo v žebříčku nejpoužívanějších zpravodajských a informačních zdrojů na světovém webu. Je to poprvé, kdy otevřený projekt založený na občanském principu pronikl mezi deset největších zdrojů informací.
Wikipedie i ostatní projekty jsou založeny na technologii "wiki," což je koncepce umožňující návštěvníkům stránek jednoduše měnit obsah, opravovat chyby a účinně spolupracovat s ostatními přispěvateli, přičemž pro účast na projektu není nutná ani registrace. Navzdory pesimistům zkušenosti ukazují, že se v takovémto otevřeném prostředí vytvoří aktivní jádro komunity, které se pro myšlenku svobodné encyklopedie nadchne a dokáže ohlídat kvalitu hesel i před vandaly a lidmi snažícími se vnést do článků zaujatý pohled. Projekty Wikimedia Foundation neobsahují žádnou reklamu, veškeré příjmy plynou z dobrovolných příspěvků a grantů.
NOVĚ WWWYTVOŘENO
Mobilní operátor Oskar Vodafone spustil počátkem listopadu na adrese www.oskarmobil.cz/eshop novou verzi svého internetového obchodu, která zákazníkům nabízí zjednodušené ovládání, snadnou orientaci a dostatek informací, podle kterých se mohou při nákupu rozhodovat. Nový e-shop podstatně zrychlil a zjednodušil nákup přes internet.
Výběr požadovaného zboží probíhá pouze ve třech krocích. Poté si nakupující může vybrat buď nákup on-line a požádat o to, aby byl telefonicky kontaktován prodejcem, nebo si zjistit polohu nejbližší prodejny Oskar Vodafonu.
Součástí stránek je i porovnání parametrů nabízených mobilních telefonů a možnost zaslat doporučení některého z balíčků e-mailem příteli nebo známému. Počet nákupů uskutečněných prostřednictvím internetového obchodu Oskar Vodafonu od ledna do září ve srovnání s rokem 2004 vzrostl o 16 procent. Množství uskutečněných nákupů přes e-shop se přitom pohybuje v řádu stovek měsíčně, většinu z nich tvoří prodej tarifů.
Webové stránky společnosti Hyundai Motor (www.hyundaimotor.cz) prošly kompletní rekonstrukcí. Důraz je kladen především na zvýšení konverze uživatele na zákazníka a moderní trendy webdesignu (viditelnost, přístupnost, použitelnost). Nová je i grafická podoba stránek, která se přizpůsobila korporačnímu designu. Výsledná podoba webu vychází z průzkumů a analýz potřeb uživatelů/zákazníků a dealerů značky. Obě tyto skupiny měly možnost zasílat své připomínky a požadavky formou on-line dotazníků. Významně byla například upravena aplikace "Sestavte si", která umožňuje uživateli kompletní sestavení vozu i se všemi doplňky. Výslednou sestavu si pak může zákazník vytisknout nebo poslat e-mailem prodejci, u něhož by chtěl vůz zakoupit. Uživatel má rovněž možnost objednat si na stránkách testovací jízdu jakýmkoliv vozem Hyundai. Koncepci webu i webdesign připravila agentura Actum.
Společnost Crazy Tomato, specialista na mobilní obsah, spustila nový internetový obchod Mobil Mall (www.mobilmall.cz).
Tento obchod je zároveň jedním z partnerských obchodů největšího on-line obchodníka na českém trhu, společnosti Internet Mall. Uživatelé naleznou v novém obchodě největší nabídku melodií, tapet, log, animací a her pro své mobilní telefony. Projekt MobilMall.cz bude postupně propojován s dalšími obchody Internet Mall, synergický efekt je očekáván zejména u obchodů showpark.cz, games-on.cz a mobilka.cz. Na webu showpark.cz bude navíc nasazena unikátní technologie kontextového a behaviorálního cílení TomatoRank. Uživatelé tak u každého hudebního nosiče naleznou relevantní melodie na mobil.
Zpravodajský server o českém internetu Lupa.cz přichází s novým designem, vylepšenou strukturou a řadou nových užitečných nástrojů a služeb, mezi nimiž vyniknou především databáze nabídek připojení k internetu a doménová centrála zahrnující kompletní nabídku doménových registrátorů a přehled webhostingového trhu. Nechybí ani vylepšený WHOIS, jehož pomocí je možné získat detailní informace o registrovaných českých doménách.
Dokumenty ke stažení- Internet - Důvěřujete internetu? (407.62 kB) - Staženo 0x