Přejít k hlavnímu obsahu

Novinky: internet

Kompatibilita a bezpečnost

Problém jménem browser

V žebříčku nejpoužívanějších programů by stál browser určitě na nejvyšších stupních. Snad jen s výjimkou textového editoru neexistuje žádný jiný program, který najdete (a který je i využíván) na téměř každém počítači. A právě to je kamenem úrazu...
Text: Petr Kratochvíl

Až na občasné nepříjemné soudní tahanice zažíval Microsoft na internetovém poli pohodovou idylku. "Likvidací" Nestcapu mu zmizel největší soupeř a podíl alternativních browserů nepřesahoval pět procent. Zřejmě i proto docházelo u "nových verzí" pouze k vylepšování ve stylu "Čudlíku, budiž kulatější" a "Modrá, budiž modřejší". Jenže pohoda se pomalu, ale jistě začíná měnit na noční můru. Podíl alternativních browserů už míří k 25 % a Microsoft už těží pouze z toho, že IE je součástí většiny běžně používaných OS. Začátečníci a mírně pokročilí uživatelé tudíž nemají důvod zkoušet něco nového. Troufám si však tipovat, že u zkušenějších uživatelů má IE podíl sotva 30 %, a to ještě nikoliv z důvodu lásky k tomuto browseru.

Příčiny pádu

Nejčastěji zmiňovaným důvodem poklesu zájmu uživatelů o IE bývá bezpečnost. Já si však myslím, že pro většinu uživatelů (denně bombardovaných zprávami o dírách v aplikacích i v OS) je děravost IE už běžnou součástí surfování. Mnohem závažnějším prvkem při volbě browseru je to, co žene vpřed techniku i celé lidstvo: pohodlí a lenivost. To, že má browser díru nebezpečnou pro počítač, zaznamená jen málokdo. Že je však možné si v konkurenčním produktu jedním kliknutím zablokovat obtěžující reklamu, prostředním tlačítkem myši otevřít odkaz do nového "panelu" nebo že lze pohodlně zablokovat vyskakovací okna, to ujde jen málokomu. O tom, že uživatelům na IE vadí především nedostatek funkcí, svědčí i zájem o Maxthon (dříve MyIE), který na jádru IE nabízí mnohem rozsáhlejší možnosti...

Trochu jiná oslava

Všechny tyto příčiny vyburcovaly Microsoft z letargie a donutily ho zrychlit tempo prací na IE7. A to byl s největší pravděpodobností i důvod toho, že se druhá beta verze tohoto browseru "uvedla" jinak, než MS čekal. Namísto fanfár a oslavných básní zveřejnil The Register (www.theregister.co.uk/2006/02/02/ie7beta_vuln/) informaci, že v browseru byla nalezena závažná "díra", využívající přetečení bufferu ke spuštění libovolného kódu. Chybu potvrdil ve svém blogu i sám Microsoft, ovšem podotkl, že je obtížně zneužitelná (http://blogs.msdn.com/ie/)...

Není browser jako browser

S výše zmíněnou dominancí souvisí i další problém, o kterém se nyní vedou v diskusních fórech rozsáhlé debaty. V době dominance IE bylo naprosto běžné (i pochopitelné), že webdesignéři vytvářeli WWW stránky na míru zmiňovanému browseru. S rostoucí rolí alternativních browserů roste i panika tvůrců webů. To, co bez problémů funguje v IE, může v Opeře nebo ve Firefoxu dělat nemalé potíže. Známé jsou v současné době například problémy portálu Centrum s Operou nebo webu domácí automobilky s většinou alternativních browserů.
Celá řada uživatelů, kteří běžně využívají alternativní produkty, musí mít "na disku" i Internet Explorer, aby mohli navštěvovat stránky, které jejich oblíbený browser nepodporují.
Zákazníkům hledajícím firmu pro tvorbu webů však tyto "problémy" mohou jen usnadnit práci -stačí si jen prohlédnout weby kandidátů prostřednictvím několika alternativních browserů a ihned vyřadit ty, které jsou "jen pro Internet Explorer".

Nový časopis

BLOGGEŘI MAJÍ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

V lednu vyšlo první číslo tištěného bulletinu Blogosféra, který se zaměřuje na českou a slovenskou blogovou scénu. Časopis vychází jako součást aktivit skupiny osob kolem Blogportálu, specializovaného rozcestníku českých a slovenských weblogů. Magazín je k dispozici také ve formátu PDF na webu Blogosféra (www.blogosfera.cz), kde najdete rovněž anotace všech článků obsažených v aktuálním čísle. Časopis si klade za cíl mapovat weblogy, vybírat z nich to nejlepší a každý měsíc to vydávat v tištěné podobě. Obsah časopisu je ale vedle příspěvků samotných bloggerů tvořen redakcí - vycházejí v něm teoretické články o vývoji v oblasti blogování, rozhovory s bloggery a také materiály samotných bloggerů, které napsali přímo pro Blogosféru. V prvním čísle je možné si přečíst šest spotů vybraných z českých weblogů v průběhu prosince a ledna a fejeton bloggerky, který se zabývá blogováním. Weblogy coby fenomén ovlivňující mediální sféru jsou ostatně nosným tématem lednového vydání. Články vybrané do tištěného časopisu, který zatím vychází na skromných osmi stranách formátu A4, jsou honorovány.

Komentář Petra Kratochvíla: Když jsme si před pár měsíci s kolegy v redakci prohlíželi výtvory kouzelníků z Kartinek (www.kartinki.cz) na téma "nové hobby časopisy", jedna z nejbouřlivějších reakcí byla na fiktivní papírový časopis pro bloggery. Když se mi nedávno na stole objevil časopis Blogosféra, považoval jsem to proto nejprve za vtip redakčních kolegů. O to větší bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že má jít o reálný časopis. Přiznám se, že mám blogy rád - laťku nastavenou legendární "Vosou na jazyku" už pravděpodobně nikdo nepřekoná, ale i tak považuji čtení "příběhů každodenního života" za většinou osvěžující záležitost. A právě proto mi poněkud uniká význam "vydávání" těchto osvěžení v papírové formě. Zatímco na internetu má blog své kouzlo, spočívající v bezprostřednosti, specifickém jazyku i aktuálnosti, na papíře se vše mění spíše v nepovedené slohové cvičení.
Na závěr bych chtěl ocenit vizionářské schopnosti týmu Kartinek a doufám, že to bylo naposledy, co jim to vyšlo. Některé jejich "vize" jsou totiž drsnější než brusný papír "č. 10".

Mapový server

NOVÉ MAPY NA SEZNAMU

Služba Google Earth si i v České republice našla celou řadu příznivců, kteří touží poznat krásy světa a mají dostatečně rychlé připojení. Bohužel celá řada zajímavých míst v ČR (například místo mého bydliště) je v GE prezentována formou rozmazaného fleku. Zájemci o fotografie naší vlasti v poněkud lepší kvalitě by měli nyní zaměřit svou pozornost na adresu beta.mapy.cz, kde nalezne ranou beta verzi mapového portálu. I přes některé chyby lze službu hodnotit poměrně kladně. Její konkurence je buď pomalá a "lokální" (http://mapy.crr.cz), nebo pomalá a obtížně ovladatelná (http://geoportal.cenia.cz). 

Změna designu

O POČÍTAČOVÝCH HRÁCH JINAK...

Zhruba před rokem jste se mohli na stránkách našeho časopisu dočíst o tom, jak se web Hrej.cz (www.hrej.cz) proměnil v nejobsáhlejší český katalog počítačových her, nabízející informace o hrách pro všechny platformy. Rok se s rokem sešel a provozovatel webu Hrej.cz, portál Seznam, se rozhodl k další koncepční změně. První novinkou, kterou zaznamenáte na první pohled, je nová grafická podoba stránek. S tím je spojen i nový systém navigace - celý web je nyní rozdělen na tři základní sekce, používající odlišné barvy pro snadné rozlišení: PC sekce, PlayStation sekce a sekce Handheldy. Nejpodstatnější změna vyplývá z nového redakčního zázemí, tvořeného redaktory časopisů Level a PlayStation2 - Oficiální Magazín, díky čemuž se na webu Hrej.cz objeví tři až pět nových článků denně a zhruba desítka krátkých zpráviček. Ke všem hrám budou na Hrej.cz zpracované recenze, k vybraným titulům navíc ještě speciály, které hru zevrubně představí. Dvakrát měsíčně se tu objeví i rozhovory s profesionály, atraktivní by měly být i hardwarové návody na tuning počítače.

Nový web

FOTBAL NA INTERNETU

Mistrovství světa ve fotbale je už za dveřmi a fotbalové rojení probíhá i na internetu. Na sklonku loňského roku vznikl web eFotbal.cz (www.efotbal.cz), který v současné době přináší především podrobné a aktuální zpravodajství z fotbalového dění v ČR a v zahraničí. Od poloviny ledna letošního roku nově funguje rubrika Pražský fotbal, kde by se v průběhu několika týdnů měly postupně objevit výsledky všech šestapadesáti soutěží, které se v Praze hrají, a to včetně dorosteneckých a žákovských. Jedná se o zahájení projektu "Zpravodajství z regionálního fotbalu", který by se měl v průběhu roku rozšířit na všechny kraje ČR.
Od března by mělo začít fungovat několik dalších nových sekcí: eShop s rozsáhlou nabídkou sportovního oblečení a suvenýrů pro fotbalové fanoušky, sekce Pro sázkaře s kurzy na fotbalové zápasy všech sázkových kanceláří působících na českém trhu, s nejrůznějšími statistikami a přehledy, sekce Zábava s chatem, hrami, s brandovaným obsahem pro mobilní telefony a fotbalovými videi. Návštěvníci webu eFotbal.cz se mohou těšit také na speciální stránky k MS v Německu a na druhou polovinu roku se chystá spuštění historického archivu ze světového i československého fotbalu.

Zajímavé služby

FORMULÁŘE A TISKOPISY NA JEDNOM MÍSTĚ

Na nově vzniklém webu Formuláře a tiskopisy (www.formulare-ke-stazeni.cz) najdete vedle formulářů organizací státní správy, správy sociálního zabezpečení a zdravotních pojišťoven také poštovní tiskopisy, předlohy pracovněprávních dokumentů, formuláře žádostí pro městské nebo obecní úřady, žádosti z oblasti silniční dopravy či vydávání zbraní. Archiv formulářů zahrnuje také obchodní tiskopisy, jako jsou faktury, směnky, výkazy účetních závěrek, cestovní příkazy, kniha jízd a řada dalších tiskopisů. Seznam dostupných předloh je průběžně aktualizován a doplňován nově vydávanými tiskopisy jednotlivých organizací. Nový web je určen převážně podnikatelům a organizacím, ale využívat jej pochopitelně mohou také občané.

Komentář redakce: Internetové stránky úřadů jsou často pro běžného občana příliš nepřehledné a vyhledání úředních formulářů je složité. Pokud byste chtěli získat verzi některého z mnoha formulářů v elektronické podobě, museli byste si jej vyžádat od samotného úřadu nebo byste formulář museli pracně vyhledávat na webu. Proto je dobře, že bezmála tři stovky nejčastěji používaných úředních formulářů najdete na jednom místě. Bohužel vyplnit a poslat přes internet je možné zatím jen velmi omezený počet. Většinu formulářů proto musíte vyplnit a osobně odevzdat na příslušném úřadu. Program FORM studio eXpress, obsahující základní funkce pro vyplňování a tisk formulářů, jste mohli najít na DVD příloze minulého čísla našeho časopisu.

Multimediální obsah

TELEVIZNÍ ZPRAVODAJSTVÍ IDNES

Zpravodajský portál iDNES připravuje od ledna moderovanou zpravodajskou relaci v délce zhruba čtyř minut, která shrnuje dění končícího dne. Od pondělí do pátku se mohou návštěvníci webu iDNES.tv (www.idnes.tv) po 17. hodině dozvědět to nejdůležitější, co se během daného dne stalo u nás i v zahraničí. Zprávy jsou natáčeny ve vlastním studiu v budově Anděl Media Centra na Smíchově, a to ve formátu Windows Media Video a ve čtyřech datových kvalitách (796 Kb/s, 480 Kb/s, 168 Kb/s a 96 Kb/s). Tým agentury TVD, která relaci Odpolední zprávy a další videoreportáže pro iDNES.tv připravuje, kromě toho v současné době doplňuje svými reportážemi zpravodajský servis České televize (Události v kultuře, Toulavá kamera), hudební stanici Óčko a jako servisní organizace působí pro zahraniční zpravodajství veřejnoprávní Slovenské televize.

NOVĚ WWWYTVOŘENO

Společnost Symbio vytvořila nový web pro známé bonbony Mentos (www.mentos.cz), jehož základem je ptačí hnízdo a jeho čtyři obyvatelé - ptáci stylizovaní do postav kovboje, zpěvačky, sportovce atd. Návštěvníci mohou hlasovat pro nejoblíbenějšího obyvatele. Každý měsíc jeden pták hnízdo opustí a je nahrazen novým. V prostředí hnízda je možné posílat pohlednice, stahovat wallpapery či si prohlédnout oblíbené Mentos televizní reklamy. Texty v rámci celého webu vycházejí ze slovníku cílové skupiny (dospívající mládež) a ještě více zdůrazňují jedinečnost a zapamatovatelnost. Každý měsíc dostávají registrovaní návštěvníci grafický e-mail s novinkami z hnízda (například kdo opustil hnízdo a kým byl nahrazen).

Agentury Advertures a Cayenne vybalily v lednu svůj novoroční dárek - novou image značky Coca-Cola pro český trh. Jejím hnacím motorem je úsměv, smích a radost ve všech podobách a obměnách. Největší koncentraci lze zažít ve virtuálním městě Smile City, které každému návštěvníkovi webu Pošli úsměv dál (www.posliusmevdal.cz) umožní stát se jeho dalším usměvavým obyvatelem. Ve Smile City najdete kavárnu, banku, radnici, multiplex i knihovnu - tedy téměř vše, co nesmí v opravdickém městečku chybět. Nejdynamičtější rozvoj čeká Smile City zejména v průběhu prvního čtvrtletí tohoto roku. Ve výstavbě je už nové obchodní centrum i pošta, které obyvatelům nabídnou nové komunikační služby a určitě rozpoutají i novou nákupní horečku. Žhavé diskuse, kolektivní on-line hry, obrazárna a teenagerský slovník se již brzy stanou jen startovací ochutnávkou.

Počátkem ledna se v nové podobě a s několika novými funkcemi objevil web DSL.cz (www.dsl.cz). Tento web byl založen v březnu 2003 společně s prvními nabídkami ADSL v ČR. V současnosti web představuje nejpoužívanější nástroj na měření rychlosti internetového připojení (více než 20 000 měření denně), jedno z nejvíce navštěvovaných diskusních fór o širokopásmovém internetu, aktuální přehled všech nabídek DSL služeb nejvýznamnějších poskytovatelů v ČR a nechybějí zde ani pravidelně zveřejňované novinky z oblasti širokopásmového internetu. Mezi největší lednové změny patří například zvýšení přehlednosti obsahu, zobrazení dosahovaných rychlostí různého typu připojení v poslední hodině, zrušení vyskakovacího okna při měření rychlosti nebo zbrusu nová sekce nabízející seznam zajímavých broadbandových stránek.

Dokumenty ke stažení