Přejít k hlavnímu obsahu

Novinky: internet

Mapy na Atlasu

Nadchla vás aplikace Google Earth? Líbí se vám mapy na Seznamu? Pak pro vás mám dobrou zprávu: Atlas spustil novou verzi svých map…
Text: Petr Kratochvíl

Krásné vzpomínky

Vzpomínáte na počátky „bitvy portálů“? Souboje freemailů, předhánění se v nabídce služeb, rychle rostoucí kvalita produktů... To vše vám možná připadá jako dávný sen, neboť v poslední době se portály předháněly spíš v množství chvástavých zpráv, vynášejících do nebes rostoucí návštěvnost. Zasvěcený pozorovatel si sice zprávu „Jsme skvělí, už máme o X tisíc uživatelů více“ přeložil po svém („Trochu se to zvedlo, ale připočítali jsme tam další dvě služby a vynásobili jsme to tlakem v hektopascalech“), i tak však výsledkem byla nuda. Naštěstí se zdá, že nás opět čeká nadějný rok. Začalo to vylepšováním portálu Centrum.cz a vypadá to, že Atlas se s třetím místem jen tak smířit nehodlá…

Novinka od Atlasu

Na počátku listopadu spustil Atlas beta verzi nových map. Už samotná tisková zpráva, hýřící superlativy, mě mírně znervóznila (moderní grafika, velmi snadné ovládání, nejnovější funkce, nejaktuálnější mapové podklady), realita však byla ještě o něco horší. Začnu optimisticky - opravdu se zdá, že kartografické podklady a letecké mapy jsou novější a lepší než ty na Seznamu. Mapy lokalit, které jsem zkoumal, jsou přibližně dva roky staré (ty na Seznamu jsou o jeden až dva roky starší), a i jejich kvalita je lepší (viz například Trosky). Abyste si udělali představu o kartografických rozdílech, zkuste se podívat na oblast železniční zastávky Doksy - přístaviště Máchovo jezero. I grafika je „modernější“ než u konkurence. Zde však moje nadšení pohaslo a zbytek zkoumání byl poněkud pesimističtější.

Na půl cesty

Začnu funkcí, která je u map jednou z nejdůležitějších - vyhledáváním. Ideální ukázkou může být například hledání zříceniny Trosky. V mapách na Seznamu stačí zadat jediné slovo a po druhém kliknutí si už tuto dominantu Českého ráje můžete prohlížet. Na Atlasu bylo hledání malou šachovou partií, ve které jsem byl na straně poražených… Stejně jsem dopadl i při hledání Máchova jezera nebo přilehlé obce Doksy (při druhém hledání už se obec našla). Na Seznamu vám ve většině případů našeptávač dobře poradí, nebo alespoň zabrání překlepům. Při hledání na Atlasu jsem dlouho přemýšlel, proč vyhledávač nenajde Mladou Boleslav, než jsem si všiml, že hledám „Mladou Bolaslav“. Atlas má sice o něco kvalitnější a aktuálnější fotomapy, na Seznamu ale „dostanete“ větší přiblížení (zkuste se podívat na Karlův most). Absenci GPS údajů považuji v 21. století také za neomluvitelnou a zmiňovat se o problémech v browseru Opera by bylo nošením piva do Plzně. Chybí mi například i měření vzdálenosti nebo šikovná hybridní mapa (kterou najdete na Seznamu).

Až jednou…

Po takovémto „zhanobení“ se může zdát, že mapy na Atlasu považuji za odepsané. To by však bylo fatální nedorozumění - jejich propojení s jízdními řády nebo unikátní funkce „Ukaž na mapě“ z nich do budoucnosti dělají mého favorita. Problém je ale právě v té „budoucnosti“. Jednou budou tyto mapy lepší než cokoliv, co nabízí konkurence, otázkou však je, zda je jejich „prezentace“ v tomto stadiu dobrým krokem. Nedivil bych se, kdyby se většina surfařů po vyzkoušení znechuceně vrátila na Seznam. Já osobně teď mapy na Atlasu na delší dobu „strčím do šuplíku“ a počkám si na jejich „ostřejší verzi“. Pokud ovšem patříte mezi nadšené testovače, neváhejte a spěchejte na Atlas. Na blogu http://pokec.atlas.cz/blogy/mapy se navíc můžete stát hybnou silou dalšího vývoje map.

Web o mobilní komunikaci

MOBIL. CZ V NOVÉ PODOBĚ

Mobil.cz, server z rodiny iDNES.cz věnující se mobilům a mobilní komunikaci, změnil po dvou letech svůj layout. Kromě grafické podoby se změnila i struktura celého webu. Jednou z novinek je blog, v němž redaktoři přinášejí nejrůznější komentáře, špionážní fotky i střípky sesbírané při každodenní práci. Zásadní novinkou je také vznik speciálních arén pro pětici nejoblíbenějších značek mobilních telefonů. Každá z nich nabízí velmi přehledným způsobem nové recenze, chystané novinky, nejživější diskuse i nejčtenější články.
Ve spodní části titulní strany serveru Mobil.cz nyní najdete přehled nejaktuálnějších recenzí a vstup do katalogu mobilních telefonů. Vedle rychlého vyhledávání jsou připraveny přehledy nejlevnějších či hudebních mobilů, nejlepších fotomobilů, stylovek a manažerských mobilů. Stejně tak se z titulní strany serveru Mobil.cz rychleji než dříve dostanete do databáze poskytovatelů Wi-Fi a velmi jednoduše třeba zjistíte, který poskytovatel je ve vašem okolí nejlevnější.

Statistiky

CO VYHLEDÁVAJÍ ČEŠI NA INTERNETU?

Nejčastějšími tématy, která na internetu v současné době vyhledávají internetoví uživatelé z České republiky, jsou cestování (64,0%), internetové obchody (62,4%) a informace o produktech (53,4 %), zatímco nejméně vyhledávaným tématem je vaření a recepty (27,1%). Ženy nejčastěji vyhledávají cestování (73,1%), internetové obchody (57,6 %) a inzerci (52,4%), nejméně vyhledávají sport (24,6 %). Muži se nejvíce zajímají o internetové obchody (66,5 %), počítače, počítačové hry, software (66,3%) a informace o produktech (60,1%), nejméně vyhledávají informace o vaření a receptech (14,1%).
A o jakých produktech vyhledávají internetoví uživatelé informace nejčastěji? Největší počet uživatelů vyhledává i nadále informace o výrobcích z oblasti elektroniky (75%) a domácích spotřebičů (65%), přestože u těchto kategorií byl v posledním sledovaném období zaznamenán mírný pokles (u elektroniky o 9,5%, u domácích spotřebičů o 7,5% a u výrobků auto-moto o 3,3 %). Naopak mírný nárůst byl zaznamenán u kosmetiky, drogerie (o 6,1%) a u oblečení (o 2,9%). Tento trend byl v největší míře zapříčiněn blížícím se létem a s ním spojeným obdobím prázdnin a dovolených. Internetoví uživatelé svůj zájem směrovali v posledním sledovaném období více k sezonnímu zboží.
Uvedené údaje jsou výsledkem internetových průzkumů NetMonitor Consumer, které zrealizovala výzkumná agentura Mediaresearch na vzorku internetové populace o velikosti více než 1400 respondentů starších 15 let. Výzkumy NetMonitor Consumer proběhly v říjnu 2005, na přelomu února a března 2006 a v polovině června 2006.

Internetový projekt

TELEVIZE NOVA OTEVŘELA VIDEOPŮJČOVNU

Nová služba je součástí internetového videoarchivu TV Nova (www.nova.cz/tvarchiv) a doplňuje bezplatný archiv zpravodajství a pořadů z produkce TV Nova o placenou část se seriály a filmy. Každá epizoda seriálu je k dispozici v internetovém videoarchivu bezprostředně po odvysílání a cena za čtyřiadvacetihodinovou možnost užívání si filmu či epizody je 46 Kč. Všechna videa jsou uložena ve formátu Windows Media Video s využitím nepopulární DRM ochrany, platba probíhá přes placenou linku společnosti Erika. Záznam pořadů, jako jsou Televizní noviny, Česko hledá SuperStar, Eso, Na vlastní oči, Občanské judo, Rady ptáka Loskutáka, Střepiny, Tele Tele, Volejte Novu nebo 112, i nadále Nova nabízí ve svém internetovém archivu zdarma.

Komentář redakce:

Česko pomalu objevuje vysokorychlostní internet, díky čemuž se mohou rozvíjet služby, které v dobách dýchavičných modemů neměly šanci na úspěch. V minulých číslech našeho časopisu jsme se již zmiňovali o vzniku internetových videopůjčoven Topfun nebo Kinomania a cestou, jak dostat informace o těchto nových službách k internetovým uživatelům, je partnerství se silným subjektem. Proto se tak koncem října služba Topfun, nabízející zhruba 600 filmů, objevila pod křídly zpravodajského serveru iDNES a společně s portálem Seznam se dalším partnerem služby Kinomania stala televize Nova, která může zlákat pro internetovou videopůjčovnu nadšené příznivce televizních seriálů, ochotných za propásnutou epizodu Pojišťovny štěstí, Ulice nebo Ordinace v růžové zahradě zaplatit více než třeba za Oscary oceněný celovečerní snímek.

Novinky na portálu

PORTÁL CENTRUM. CZ MÁ NOVOU TITULNÍ STRÁNKU

Nová podoba homepage portálu Centrum.cz je největší změnou vzhledu i funkčnosti v historii portálu. Nové Centrum. cz obsahuje podstatně více informací než předchozí stránka portálu, přičemž informace jsou rozděleny podle obsahu do pěti tematických záložek: Přehled, Komunikace, Zpravodajství, Volný čas a Můj webík. Samozřejmostí je možnost nastavení různých podob portálu. Volit lze ze šesti různých barevných kombinací, mezi nimiž nechybí ani černá nebo růžová. Hlavní stránka portálu Centrum.cz využívá technologii Ajax. Ta se stará o zvýšení uživatelské přívětivosti webových stránek. Pro změnu zobrazovaného obsahu není potřeba znovu načítat kompletní stránku, ale pouze její změněnou část - odpadá tak nepříjemné čekání a dochází k výraznému zrychlení práce.
Součástí hlavní stránky je i unikátní vlastní prostor každého uživatele, nazvaný Můj webík. Do této záložky si můžete jednoduše vložit fotky, texty nebo oblíbené odkazy a získat tím svou osobní stránku. „Vytváření internetových prezentací bylo vždy omezeno jen na velmi úzkou skupinu zkušených uživatelů. Naším cílem bylo připravit nástroj, který umožní vytvořit si svou stránku každému bez rozdílu a v čase měřitelném v minutách,“ říká Jan Horyna, jenž je odpovědný za komunitní služby, mezi které služba Můj webík patří. Uživatelé budou moci svoji osobní stránku sdílet s ostatními na síti. Zároveň je tato stránka nedílnou součástí profilu uživatele na novém Xchatu a sdílí obrazová data s fotoalby. Uživatelé chatu a internetových diskusí ji totiž budou používat jako svoji osobní prezentaci.
Komentář redakce:
V minulém čísle jsme psali o nové podobě portálu Atlas.cz a boj o stříbrnou medaili v závodě tuzemských portálů pokračuje. Nová podoba portálu Centrum.cz je sice zdařilejší než nová titulní stránka nejbližšího konkurenta, ale co naplat, podle aktuální statistiky návštěvnosti NetMonitoru se na druhou pozici vyhoupl právě Atlas. Pokud se povzneseme nad skutečnost, že při měření návštěvnosti si portály pomáhají i počítáním návštěv spřízněných serverů přímo nesouvisejících s portálem samotným, můžeme dojít ke zjištění, že o návštěvnosti portálů nerozhoduje jejich kvalita, ale popularita reklamních kampaní jednotlivých portálů. A tady Atlas získává body sérií reklam s bavičem Petrem Čtvrtníčkem.

Co se stahuje

PROGRAMY PRO ÚPRAVU VIDEA JSOU STÁLE POPULÁRNĚJŠÍ

Nejnovější žebříček nejstahovanějších českých programů v databázi serveru Slunečnice.cz opět potvrzuje poměrně stabilní zájem o stálice mezi softwarovými produkty. Po prázdninové odmlce se začátkem školního roku jako jediný nováček do první desítky probojoval soubor otázek pro maturanty v přehledném programu Sbírka maturitních úloh, když obsadil rovnou 5. pozici. Naprostou novinkou v databázi serveru Slunečnice.cz, která se navíc okamžitě prosadila mezi prvních třicet nejstahovanějších českých programů, se stal program Vzory smluv - Podnikový a domácí právník 7.
Přestože se populární nástroj pro rychlou komunikaci na vrcholu žebříčku stahovaných programů drží už několik měsíců, tentokrát si uživatelé sítě ICQ stahovali tento software v nové podobě - jde o Atlas ICQ 5.10 #3000, podporovaný portálem Atlas, jenž se stal jeho strategickým partnerem v České republice. K obohacením programu patří například funkce „Push2Talk“, pomocí níž lze provozovat nejen písemnou, ale i hlasovou komunikaci.
Skokanem zahraničního žebříčku se stal program DVD2AVI 1.77.3, sloužící pro převod videa z DVD disku do AVI formátu. Uživatelé jej svým zájmem vynesli až na druhou příčku, takže v září přeskočil i oblíbené Daemon Tools 4.0.3 a DVD Shrink 3.2.0.15. Oproti předchozímu měsíci se znovu prosadil i nástroj na vypalování a zálohování CD aDVD nosičů Nero 7.2.7.0. Z 12. místa se posunul na 5. pozici.

Služby občanům

PRAŽSKÝ MAGISTRÁT SPUSTIL NOVÝ INFORMAČNÍ PORTÁL

V polovině října byl spuštěn nový web Portál města Prahy (www.praha.eu), nabízející obyvatelům Prahy i turistům mnoho užitečných informací například z oblasti dopravy, kultury či historie hlavního města. Nechybějí zde ani aktuální informace o počasí nebo záběry z kamer umístěných na nejfrekventovanějších pražských komunikacích. Pro občany je připraveno několik desítek formulářů s možností podání bez nutnosti osobní návštěvy úřadu. Jedná se například o možnost ověření dokladů (občanských průkazů a pasů), které jsou evidovány jako ztracené, odcizené či neplatné. Prostřednictvím portálu hlavního města Prahy je možné rovněž komunikovat s dodavateli služeb, jako je kupříkladu společnost Pražská plynárenská, kdy je možné podat žádost o změnu adresy odběratele, změnu výše zálohy atd. Nový portál hlavního města Prahy je rovněž provázán se servery dalších úřadů, organizací a institucí, jako jsou dopravní informace ÚAMK nebo třeba databáze Městské knihovny.

NOVĚ WWWYTVOŘENO

Společnost PeckaDesign v říjnu připravila komplexní realizaci informačního portálu a elektronického obchodu BabyPortal.cz (www.babyportal.cz) pro (nastávající) maminky a tatínky, který vyniká řadou zajímavých funkcionalit, jako je například systém filtrace zboží podle vzájemně kombinovatelných příznaků, sofistikovaný systém nabízející doplňkové zboží k produktům, které má již uživatel v košíku, či funkcionalita pro výběr dárku za nákup určité hodnoty. V první fázi projektu se web otevírá návštěvníkům zejména jako internetový obchod, v další etapě projektu se plánuje rozšíření funkcionalit, které podpoří informační a portálový charakter projektu a pomohou tak v budoucnu rozšířit komunitu uživatelů kolem webu BabyPortal.cz.
Nový multimediální portál Českého rozhlasu (www.rozhlas.cz/multimedia) nabízí možnost sledovat vedle zvuku a textových informací také obrazové příspěvky. Do obrazové podoby jsou zpracovávány například krátké reportáže Českého rozhlasu Leonardo, pravidelný pořad Vstupte!, který představuje osobnosti české vědy, či aktuality z kulturního a společenského života. Portál dále nabízí internetové přímé přenosy, například z vysílacího studia Českého rozhlasu Leonardo, z koncertů vážné hudby či z tiskových konferencí.
Poskytovatel internetových řešení Symbio vytvořil pro společnost T-Mobile Czech Republic microsite Kabát Corrida (www.t-music.cz/kabat), představující nové album skupiny Kabát i kapelu samotnou a zároveň prezentující související obsah pro mobilní telefony. Základem konceptu je rozdělení obsahu do tří tematických bloků - Kabáti v mobilu, Vše o novém albu a Vše o Kabátech. Sekce Kabáti v mobilu prezentuje veškerý mobilní obsah, který souvisí s kapelou. Jsou zde ukázky jednotlivých uvítacích tónů, zvonění a tapet, které si uživatel může objednat. Dalším blokem je část Vše o novém albu, kde jsou k dispozici fotky z natáčení, seznamy písní a jejich ukázky. Třetí sekce Vše o Kabátech obsahuje informace o členech skupiny, o jejich nástrojích a o vzniku a historii kapely a v neposlední řadě také kompletní diskografii.

Dokumenty ke stažení