Internet Explorer 7 vs. Firefox 2 vs. Opera 9
Nová krev v hlubinách internetu
Až do konce letošních prázdnin byla jakákoliv debata o volbě internetového prohlížeče odsouzena k nezdaru. Ne že by nebylo z čeho vybírat, pes byl ale zakopaný jinde...
Text: Petr Kratochvíl
Většina debat nejpozději do deseti minut přešla do zákopové války. Role byly totiž pevně rozděleny: nejnáročnější uživatelé nedali dopustit na Operu, pokročilí a „tuneři“ vychvalovali Firefox, zbylí zoufalci nebo maximálně nenároční uživatelé nadávali u Internet Exploreru.
Trojka potěší...
Jak se ale v poslední době zdá, do vod browserů se opět vrací zdravá konkurence. Nejprve vytřela všem zrak Opera s číslem 9 a nedávno do arény současně vběhly Firefox a Internet Explorer. Potěšitelné je, že už v úvodu můžeme říci, že ani jeden z „hráčů“ není outsiderem. Pojďme se tedy na ně podívat. Nejstarším z naší trojky je Opera, o které jste se už mohli v Chipu několikrát dočíst. V testu jsem použil verzi 9.02 (sestavení 8585), ve které by měly být eliminovány některé problémy, se kterými se potýkala první sestavení verze 9. Firefox ve druhé verzi by měl naznačit cestu, kterou se vydá třetí (revoluční) verze. Na první pohled tedy nic zvláštního, v tomto případě však dvojnásob platí rčení, že „zdání klame“. Posledním testovaným nástrojem pro surfaře je zbrusu nový Internet Explorer, na kterém je opravdu vidět, že byl postaven „na zelené louce“. Zapomeňte na stařečka s číslem 6 a připravte se na setkání s plně konkurenceschopným browserem.
Instalace a update
U programů pro 21. století by obě výše uvedené činnosti měly být natolik triviální záležitostí, že by nestály ani za zmínku. To ovšem platí pouze u Firefoxu. Jeho instalaci, případně update (tedy pokud není zvolen automatický) zvládne i cvičená opice. Instalace Opery také není problémovou záležitostí, drobný zádrhel se objeví až při updatu. Kdo by totiž očekával postup typu „Zaškrtl jsem, že chci mít vždy nejnovější verzi, tudíž se nechci o nic starat“, bude nepříjemně překvapen. Alespoň průměrně zkušený uživatel asi tápat nebude, začátečník nebo „klikač začátečník“ s největší pravděpodobností neuspěje. Internet Explorer 7, to je kapitola „sama pro sebe“. Stáhnete 15MB instalační soubor a těšíte se na surfování - avšak zbytečně. Ověření pravosti jsem očekával, ovšem stahování „updatů“ mě zcela udolalo. Pokud máte pomalejší připojení k internetu, nepočítejte, že budete za pár minut hotovi...
Jak velkou máte RAM?
Hodnocení hardwarových nároků se od minulých testování příliš nezměnila. Opera je stále nejasketičtějším browserem, a tudíž i ideální volbou pro náročnější surfaře, jejichž počítač volnou pamětí neoplývá. Alarmující je, že Firefox zabíral přibližně dvojnásobek paměti, a to bez jakýchkoliv rozšíření. Po instalaci doporučených rozšíření očekávejte ještě horší hodnoty. Překvapivé jsou i nároky Internet Exploreru. Od programu svázaného pupeční šňůrou s Windows bych čekal mnohem nižší požadavky…
Rychlostí blesku
Pokud vás poněkud depresivnější úvod zaskočil, určitě vás potěší informace, že nyní už na vás čekají převážně „samá pozitiva a sociální jistoty“. Proti minulým srovnáním se poměrně významně zrychlil první start všech browserů, při dalším spouštění už nezaznamenáte téměř žádné rozdíly. Také při načítání stránek nebo při přesunu mezi „záložkami“ jsem na žádné větší rozdíly nenarazil. Velkým překvapením však byl (na pomalejším počítači) pohyb po načtených stránkách. U Opery znamenal přesun od počátku do konce sekvenci „vlnění“, a to jak při použití šipek, tak i při použití klávesy Page Down. Internet Explorer byl překvapivě o dost lepší, ani jeden z těchto dvou prohlížečů však nedosáhl kvalit Firefoxu. Ten totiž „roloval“ bez jakýchkoliv zádrhelů a problémů. Dalším překvapením bylo občasné „tuhnutí“ Opery. Docházelo k němu na běžných webech (např. iDnes), které ještě před chvílí bezchybně zobrazila. Ve většině případů pomohl až restart browseru. Za pozitivní lze označit fakt, že při běžném surfování už téměř žádné rozdíly v rychlosti nezaznamenáte, a v každém případě lze prohlásit, že s žádným z browserů nebudete při surfování trpět.
Hledej, šmudlo…
Tento odstavec bude pravděpodobně nejkontroverznější částí testu - při hodnocení vzhledu, ergonomie a pohodlí hrají více než kdy jindy roli dlouhodobé návyky. Pokud delší dobu pracujete s jedním z browserů, budou vám ostatní připadat nelogické a nepraktické. Ovšem i zde existuje neuvěřitelný extrém -jakkoliv se od sebe Firefox a Opera odlišují, IE7 vedle nich vypadá jako kosmická loď osminohých chobotnic z Proxima Centauri. V IE7 často netušíte, kam kliknout, protože rozložení základních ovládacích prvků je odlišné od zaběhlých standardů. Pokud jste navíc zvyklí, že si vše nastavíte podle svých požadavků, bude pro vás browser od Microsoftu trpkým zklamáním. Možnosti jeho úprav jsou velmi omezené a také ladění vzhledu lišt má do přehledných nabídek Firefoxu nebo Opery hodně daleko. Podle mého názoru nebude mít většina uživatelů problémy s Firefoxem ani s Operou, na Internet Explorer si však budete zvykat o něco déle.
Standardy
Pro běžného surfaře je podpora standardů na úrovni informací o výši našeho státního dluhu. Všichni tuší, že je to důležité, většina ale netuší, proč, a jen malé procento zasvěcených ty údaje děsí. Jak lze očekávat, nejhůře je na tom s podporou standardů (mám na mysli CSS2, XHTML...) Internet Explorer. Pokud vás zajímají podrobnosti, podívejte se na srovnání na Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_web_browsers). Jen podotýkám, že IE má renderovací jádro Trident. Smutným faktem je, že je to Opera, s čím budete mít na internetu nejvíce problémů. Operu očividně nemají rádi například vývojáři portálu Centrum a s despektem na ni hledí třeba i Google (např. pro Firefox 2 už existuje Google Toolbar 4 beta). Některé problémy lze řešit maskováním Opery za IE, v některých případech však budete muset sklonit hlavu a nastartovat konkurenci…
Ten umí to a ten zas tohle…
Rozebírat podrobně schopnosti jednotlivých browserů by zabralo několik desítek stránek, a tak se soustředím jen na ty nejdůležitější. O Opeře a novinkách, které přinesla, jste se mohli již několikrát dočíst v předchozích vydáních Chipu (např. 8/06). Nejnovější sestavení pochopitelně žádné nové funkce nenabídlo, „pouze“ znatelně zmírnilo nároky na RAM. I tak zůstává Opera v základní verzi nejschopnějším browserem. Její schopnosti z ní dělají výborný nástroj i pro náročné surfaře. Její integrovaný download manažer, klient BitTorent nebo rozsáhlé možnosti nastavení nemají mezi browsery konkurenci. Jedinou nevýhodou je absence možnosti dalšího rozšíření schopností Opery. Ano, k dispozici je sice „pár“ widgets (viz Chip 11/06, Pro lepší Operu!), už z hledisku jejich principu od nich však nelze čekat žádné skutečně přínosné rozšíření možností. Pro pořádek také musím zmínit, že Opera měla jako jediná problémy s tiskem - zapomeňte na to, že byste si někdy chtěli z Opery něco vytisknout...
O tom, že rozšíření mohou být kořením browseru, se konečně přesvědčil i Microsoft, který nedávno spustil web Add-ons fot Internet Explorer (www.ieaddons.com). Ten má být jakousi alternativou webu addons.mozilla. org. V době testování na něm bylo 526 rozšíření a utilit pro Internet Explorer. Smutným faktem ale je, že většina z nich není zdarma a většina z těch, které jsou zdarma, plní svou funkci jen s obtížemi. Zkoušel jsem nainstalovat čtyři rozšíření (dvě blokující reklamu a dva download manažery), ale „rozchodit“ se mi podařilo pouze jeden prográmek, jehož kvalita byla slušně řečeno nedostačující.
Firefox 2 šel v evoluci jiným směrem. Jak se zdá, trendem je zde „integrace“ neoblíbenějších rozšíření. Pokud jste ve starším Firefoxu zavřeli aplikaci, byla všechna okna ztracena. Nová verze si však obsah oken pamatuje. Ano, přesně tohle dokázalo rozšíření SessionSaver. Podobně dokáže Firefox obnovit obsah oken i po pádu prohlížeče a opět mají pravdu ti, kteří si vzpomínají, že stejnou funkci měl plug-in CrashRecovery. Vylepšení integrovaného vyhledávání a nový (společný) manažer pro rozšíření a motivy vzhledu jsou jen třešničkou na téměř dokonalém surfařském dortu.
Rozšiřte si obzory
Základní otázka, před kterou bude postavena většina surfařů, zní: Použít Firefox (nebo IE7) a pomocí extensions a plug-inů rozšířit jeho možnosti podle svých požadavků, nebo používat browser, který už v základu nabízí většinu z toho, co náročný surfař potřebuje? Tento spor ale nelze rozsoudit, protože je na něj možné nahlížet ze dvou úhlů. Uživatel Firefoxu bude tvrdit, že většina důležitých rozšíření nabídne více, než dokáže v „základu“ Opera. Pro ilustraci zde lze uvést například blokování reklamy, kde rozšíření AdBlock Operu válcuje. Uživatel Opery zase bude tvrdit, že „vychytávky“ integrované v Opeře nemají problémy se zabíráním paměti nebo samotnou funkčností. Jako příklad je zde možné uvést ovládání myšími gesty - na rozdíl od Opery jsou s „adonem“ ve Firefoxu občas problémy...
Ve finále ale stejně většina sporů o možnostech Firefoxu a Opery proběhne následujícím stylem:
A) „Jsem „náročnej“ a jen Opera mi nabídne všechno bez nějakejch plužinů…“
B) ) „Dělám weby a jsem ještě náročnější. Řekneš mi, jak v Opeře dokážeš to, co umí Firefox s Web Developers Tools a IE-Tab?“
Fakt zkrátka je, že rozšíření dokáží z Firefoxu udělat nástroj typu „pračkoledničkomyčka“. Ve většině případů je ovšem nutné za tuto funkčnost zaplatit krvavou cenu v podobě nemalého objemu v paměti nebo občasné nestability.
JAK JSEM TESTOVAL
S železnou pravidelností při této příležitosti opakuji fakt, který je nutné si při čtení uvědomit. Stejně jako neexistují dva stejní lidé, pravděpodobně nenajdete ani dva stejné počítače. Výsledky, kterých jsem při testování dosáhl, se tak mohou částečně lišit v závislosti na hardwaru, ale i nainstalovaném softwaru. Já jsem testoval na „čistém stroji“ s Windows XP se všemi updaty a aktualizacemi. Testovací konfigurace byla Celeron 2,5 GHz, 512 MB RAM. Navíc prostor pro test je poměrně krátký, tudíž není možné zmínit všechna specifika a všechny odlišnosti, které mohou být pro některé surfaře důležité.
EMOCE ANEB „NAKUPUJTE U ODBORNÍKŮ“
Nechává vás nová verze Internet Exploreru zcela chladnými? Nijak vás netrápí, co nedokáže Firefox 2, ale Opera 9 ano? Pak možná nebudete věřit emocím, které zmiňované „události“ provázejí. Je téměř jedno, který prohlížeč se hodnotí (i když IE má v tomto ohledu náskok), vždy se najde řada „odborníků“, kteří bleskem odsoudí uváděný browser k smrti. Podotýkám, že komentáře jsou vloženy bez úpravy (sem tam přidána hvězdička) a v žádném případě nevyjadřují stanovisko redakce. :)
K uvedení Internet Exploreru 7
Axon: Ja mam len Operu a Mozillu Firefox tie su NAJ IE je na **** . Je len pre decka a dedkov. OPERA !!!!!! ;-)
Vecis: Je to pekna sra*ka snazi se napodobit Firefox a Operu a nawic este ani neni zatim v cestine tak to se mc nevytahli..... doporucuji Mozzilu a nebo Operu
Miro: Je to neskutocne ubohy program! Stranky nacitava ako keby ich tahal z Marsu! Clovek by cakal nejaky pokrok ked ide o novu verziu-no toto je len 6ka v novom kabate.
K uvedení Firefoxu 2
Tony: firefox je na nic aby poradne chodil musi se tam stahovat furt neco a rozhodne neni nejrychlejsi...nektery stranky nezobrazuje vubec...
Fluflinek: 2 body za snahu...teď jsem ho vyzkoušel a po 4 min jsem se radši vrátil ke své oblíbené (a funkční!) opeře. Luccas:Nejhorší prohlížeč. Nestabilní, zdlouhavě se nastavuje, atd........ Nejlepší je Maxthon
Opera: V porování s Operou je to ubohost, horší je snad jen IE. Víte, že kabátek vymysleli asi tak před rokem Poláci...
K uvedení Opery 9
Tomi: OPERA stoji uuuuuuuplne za P... U!! vobec mi nevyhovuje d*****
StarServer: Pomalé, hnusí to texty, velmi často padá, díky Opeře jsem musel reinstalnout Win, bo mi dokonale z***** Kompa spywerama a adwerama... No Prostě je to fakt skvělý pohlížeč pro kamikaze surfaře...
Fox: Mozilla Firefox rulezzz!!!
CVOK: PROHLÍŽEČ NA P**U NEUMÍ NAČÍST SMAJLÍKY NA XCHATU A SPOUSTU JINÉHO SR**KA JAK CYP
Chcete, aby váš Firefox byl minimálně stejně schopný jako sousedova Opera? Máme pro vás tip na sedm rozšíření, která by ve vašem Firefoxu rozhodně neměla chybět…
AdBlock - blokování reklamních bannerů.
Mouse gestures - ovládání pomocí gest myši.
IE Tab - umožňuje zobrazit záložku pomocí jádra IE.
Flash Block - blokování Flash animací.
Quick proxy - rychlé zapnutí/vypnutí proxy serveru.
Tab Mix plus - rozšiřuje možnosti práce se záložkami.
DownloadControl - správce stahování. FasterFox - zrychlí Firefox.
KDO VYHRÁL?
Vítězem testu se tentokrát nestal program s největšími schopnostmi, ale ten, který podával nejvyrovnanější výkony. Opera sice nabídne v základu více funkcí, Firefox ji však předčí snadným ovládáním a stabilitou. Jediným zádrhelem by mohly být paměťové nároky. Pokud máte ve svém počítači méně než 512 MB paměti a jste náruživými surfaři, sáhněte po Opeře.
Dalo by se říci, že svým způsobem je vítězem i Internet Explorer. Konečně totiž nabídl browser, za který se jeho uživatelé nemusí stydět a který je plně použitelný pro běžné surfování.
JAK SI VYBRAT?
Přemýšlíte jaký browser bude vyhovovat vašim potřebám nebo se jen chcete stát králi flamewars? Pro každý případ jsme pro vás připravili seznam argumentů proč zvolit konkrétní prohlížeč!
Proč zvolit Firefox?
* Podpora webových aplikací (např. Google toolbar).
* Uživatelsky přívětivé ovládání.
* Zabudovaná ochrana proti podvodným stránkám.
* Rozsáhlé možnosti rozšíření.
* Kontrola pravopisu ve formulářových prvcích.
* Vylepšená správa doplňků.
Proč zvolit Operu?
* Integrované blokování reklam.
* Šikovný BitTorent klient.
* Nejmenší hardwarové nároky.
* Integrované mouse gestures.
* Rozsáhlejší možnosti nastavení.
Proč zvolit Internet Explorer?
* Unikátní náhledy panelů.
* Dobrá RSS čtečka.
* Rozsáhlé nastavení tisku tisku.
* Praktický zoom stránky.
* Skvělá antiphishingová ochrana.
- Internet - Nová krev v hlubinách internetu (747.94 kB) - Staženo 1046x