Nejlepší pošťák zdarma
Thunderbird versus Outlook Express - Tak jako internetový prohlížeč Firefox soupeří s Internet Explorerem, jeho rodný bratr, e-mailový klient Thunderbird, útočí na pozice Outlook Expressu. A právě srovnání těchto dvou e-mailových klientů pro masové užití vám nyní nabídneme.
Text: Jiří Macich ml.
Podívali jsme se na zoubek Outlook Expressu 6 SP2 a Mozilla Thunderbirdu 1.5. Tyto programy nepatří mezi špičkové produkty, jako je Outlook 2003 nebo The Bat!. Jsou zaměřeny na méně náročné uživatele, kteří spíše než bohatou funkční výbavu preferují jednoduchost. Přesto třeba takový Thunderbird určitě není mezi e-mailovými klienty žádnou popelkou...
Jaký je jejich původ a kam kráčí
Thunderbird je produktem organizace Mozilla Foundation, která stojí i za Firefoxem a za balíkem Mozilla Suite. Thunderbird vznikl v době, kdy se vývojáři rozhodli, že nepříliš populární balík internetových aplikací Mozilla Suite rozdělí na samostatně šířené a na sobě nezávislé programy. Předchůdcem Thunderbirdu je tedy program Mozilla Mail. Thunderbird je nyní vyvíjen zcela odděleně od ostatních produktů Mozilla Foundation včetně Firefoxu.
Outlook Express pochází od Microsoftu a je jakousi jednodušší verzí velkého Outlooku ze sady kancelářských aplikací Office. Outlook Express (dále jen OE) je zdarma šířen výhradně spolu s Internet Explorerem a je předinstalován ve všech Windows od verze 98 výše. Současná šestková verze je již několik let stará a vývoj OE je de facto ukončen. S chystaným operačním systémem Windows Vista jej nahradí nový e-mailový klient Windows Mail.
Thunderbird je na rozdíl od OE multiplatformní open-source program, takže jej kromě Windows můžete provozovat třeba na Linuxu nebo Mac OS X.
Začínáme: Účty a konta
A nyní již odstartujeme samotný duel zmíněných e-mailových klientů. Pro příjem pošty oba podporují nejpoužívanější protokol POP3 a oba nabízejí i podporu protokolu IMAP, jehož obliba stále roste. OE je navíc schopen pracovat s poštou freemailové služby MSN Hotmail, která POP3 ani IMAP pro přístup ke schránce bohužel nenabízí. Přes sliby vývojářů toto Thunderbird v základní instalaci stále neumí. Pro podporu Hotmailu nebo podobných služeb je nutné doinstalovat speciální rozšíření.
V obou e-mailových programech lze z jednoho uživatelského účtu přijímat emaily z více schránek. Outlook Express umí i z jednoho uživatelského účtu odesílat e-maily z různých schránek nebo SMTP serverů. V Thunderbirdu kvůli tomu bylo dříve nutné zřizovat více uživatelských účtů (identit), ale v nové verzi 1.5 to již naštěstí nutné není. Na jednu identitu můžete mít nastaven libovolný počet SMTP serverů nebo e-mailových adres s tím, že jedna je výchozí a bude přednastavená při odesílání e-mailu; v okně pro napsání nové zprávy ji však lze snadno změnit. Outlook Express nabízí delší dobu stejné řešení. To umožňuje vyřizovat například soukromou i pracovní poštu přes jeden uživatelský účet z jednoho programu.
Zde tedy žádný velký rozdíl mezi oběma programy nenajdeme. Hotmail navíc nenabízí až takové funkce, aby jeho přímá podpora v OE byla nějakým velkým tahákem.
Práce s poštou: Hledání a třídění
Oba programy podporují vyhledávání e-mailů ve složkách podle odesílatele, předmětu a těla zprávy. U Thunderbirdu je však hledání rychlejší a navíc dostupnější, protože vyhledávací políčko je přímo na panelu nástrojů, kdežto v případě OE musíte otevřít pro hledání speciální okno. OE neumí z výsledků hledání vytvořit tzv. virtuální složky, což je užitečná funkce, kterou můžete znát třeba z velkého Outlooku 2003. Thunderbird nabízí možnost ukládat hledání a později si výsledky dřívějších hledání znovu a znovu prohlížet, což lze považovat za obdobu virtuálních složek.
Thunderbird a OE samozřejmě podporují filtry pro zpracování a třídění e-mailů. Kvalita filtrování a dostupné možnosti jsou vesměs podobné, ovšem OE umí filtry uplatnit jen na nově příchozí e-maily. Ty, které již máte stažené ve svých složkách, nebude filtrovat. Thunderbird však dokáže použít filtr v libovolné složce a zvládá tak filtrovat všechny e-maily.
Samozřejmostí v OE i Thunderbirdu je možnost vytváření vlastních složek pro e-maily. Thunderbird navíc vyráží do boje s velice užitečnou funkcí zvanou štítky (labels), kterou můžete znát třeba z populárního Gmailu nebo českého freemailu Centrum. Štítky jsou moderním doplňkem k řazení do složek. Jeden e-mail může být totiž jen v jedné složce. Občas se tak objeví problém se zařazením do správné složky, protože e-mail patří do více složek. A tady nastupují štítky. Můžete si tak snadno označit e-maily, které se týkají vaší práce, dále zprávy s vysokou důležitostí, poštu, kterou lze vyřídit později, a podobně. Štítky v Thunderbirdu ve spolupráci s filtry velice usnadňují organizování pošty.
Antispam: Bolístka Outlook Expressu
Pokud nechcete přijít o nervy a denně o několik minut času při mazání nevyžádaných e-mailů neboli spamu, neobejdete se bez kvalitního antispamového filtru. Zde je bohužel jasně patrné, že vývoj OE stagnuje, protože v něm antispamový filtr prostě nenaleznete. A to je dnes opravdu velký problém, neboť podle některých statistik tvoří 90 % všech e-mailů na světě nevyžádaná pošta! Na obranu můžete v OE zkusit použít filtry pro třídění zpráv, což však není v žádném případě to pravé ořechové.
Thunderbird nabízí učící se antispamový filtr založený na bayesovském principu. Sami si určíte, který e-mail je spam a který nikoliv, a podle toho se Thunderbird učí, kterou zprávu má automaticky přesměrovat do spamového koše a kterou má ponechat bez povšimnutí. Tento typ antispamu je dnes asi tou nejúčinnější obranou proti spamu, protože si jej může každý uživatel přizpůsobit svým potřebám, a navíc je možné, aby sám uživatel jednoduchou formou optimalizoval nastavení i pro reakci na nejnovější laviny spamu nebo spammerské triky, jak ošálit některé méně kvalitní systémy obrany před spamem.
Bezpečnost: Thunderbird vede
Outlook Express je vydáván za program se spoustou bezpečnostních nedostatků. Podívámeli se na renomovaný web Secunia.com, který připravuje statistiky zranitelnosti programů a vydávání oprav, zjistíme, že si Outlook Express 6 proti Thunderbirdu 1.x zase tak špatně nevede. Microsoft však bohužel vydává aktualizace s velkým časovým odstupem, což už představuje problém. Mozilla vydává nové záplatované verze svého programu během několika dnů.
Problémem je, že Outlook Expressu 6 chybí některé preventivní bezpečnostní funkce, které přidává až druhý servisní balíček pro Windows XP, takže ty tak logicky nejsou dostupné uživatelům starších operačních systémů. Jde například o blokování vzdálených prvků při náhledu na HTML e-maily. Takto může být načten nějaký záškodnický prvek, aniž by to uživatel mohl ovlivnit. Také se tímto způsobem může vaše adresa dostat na spammerské seznamy. Spamovací roboti často zkoušejí náhodné adresy, na něž posílají e-mail načítající prvek ze vzdáleného počítače. Pokud se tento prvek načte třeba už jen v rámci náhledu, spamovací robot v tu chvíli ví, že narazil na aktivní e-mailovou schránku, kde si uživatel (nechtěně) prohlíží spam, a tak můžete brzy očekávat stohy dalšího spamu. Přičtěte si neexistující antispamovou ochranu v Outlook Expressu a problém je na světě.
Dalším bezpečnostním problémem dneška je tzv. phishing neboli nevyžádaná podvodná pošta. Jedná se o na první pohled seriózní zprávy, které se z vás snaží vylákat různé osobní údaje. Pokud naletíte, můžete vyzradit třeba číslo své platební karty, různá přístupová hesla a přihlašovací jména. Jistě si dovedete představit, co mohou způsobit tyto vaše údaje v nepovolaných rukou. Nová verze Thunderbirdu (1.5) dnes potřebnou antiphishingovou ochranu obsahuje. Na OE je opět vidět stagnující vývoj, protože tento typ ochrany uživatele chybí. Pokud dodržujete elementární pravidla nedůvěřivosti ke zprávě, která od vás chce PIN k vaší platební kartě, není to takový problém jako chybějící spamový filtr, i tak je to však citelný nedostatek.
Sólo pro Thunderbird: RSS čtečka, skiny a rozšíření
A nyní se dostáváme do vod, kde už menší bráška Outlooku opravdu nestačí. V posledních měsících se od e-mailového klienta kromě přijmu e-mailů a příspěvků z diskusních skupin čím dál tím více očekává i příjem nejnovějších aktualit formou RSS kanálů. Thunderbird na nový trend reagoval implementací plnohodnotné RSS čtečky (a ne pouze tzv. živými záložkami jako jeho blízký příbuzný Firefox). Ta zvládá všechny možné i nemožné verze RSS i stále oblíbenějšího Atomu. Úspěšně jsme ji nakrmili RSS ve verzi 0.91, 0.92, 1.0, 2.0 i hybridním RSS/RDF. Kromě zaběhnutého Atomu 0.3 podporuje i jeho novější verzi 1.0. Bez povšimnutí nemůže zůstat ani podpora podcastu, o kterém jsme psali v čísle 11/2005.
Thunderbird stejně jako Firefox podporuje tzv. rozšíření (extensions). Jak moc jej lze obohatit formou rozšíření, to jsme názorně demonstrovali v čísle 2/2006. Pomocí rozšíření můžete přidat kalendář s funkcemi diáře nebo funkci pro ovládání programu formou gest myši. Rozšíření však pomohou i při řešení některých problémů. Pro někoho může být nepříjemné, že Thunderbird nepodporuje Hotmail, ale rozšíření WebMail (http://webmail.mozdev.org/) to napravuje. Thunderbird také neumí zpřístupnit kontakty v adresáři přes panel v hlavním okně, což je užitečná funkce, kterou naopak OE zvládá. Naštěstí je tu rozšíření Contacts Sidebar (http://jpeters.no-ip.com/extensions/index.php?page=tbcs). Zkrátka rozšíření jsou mocným nástrojem, který umožní Thunderbird doplnit o spoustu užitečných funkcí.
Další zajímavou funkcí je změna vzhledu Thunderbirdu formou tzv. skinů. Skinování je vůbec v současnosti dosti moderní záležitostí. Thunderbird lze pomocí skinů graficky přiblížit třeba Outlooku.
Závěrem
Z našeho malého srovnání vychází o poznání lépe program Mozilla Thunderbird 1.5, který vytahuje proti Outlook Expressu z rukávu esa v podobě antispamového filtru, ochrany proti phishingu a RSS čtečky s podporou podcastu. To jsou zbraně silného kalibru a Outlook Express nemá prakticky čím opětovat palbu. Snad jen podporou Hotmailu nebo integrací do Windows, čímž odpadá potřeba instalovat nějaký další program. Jak už několikrát zaznělo, vývoj Outlook Expressu de facto stagnuje už několik let a je to znát, protože Outlook Express nereflektuje aktuální bezpečnostní hrozby nebo třeba současné trendy a potřeby uživatelů. Pro Thunderbird hovoří i podpora skinů a možnost doinstalování dalších funkcí formou tzv. rozšíření. Větší množství funkcí si pochopitelně vybralo daň v podobě menší přehlednosti nabídek a oken, i tak je však Thunderbird stále jednoduchý a vhodný pro široké spektrum uživatelů.
Pokud ještě stále používáte Outlook Express 6, přechod na Thunderbird 1.5 lze jenom doporučit. Není to žádná věda. Thunderbird má z pohledu dnešních sestav minimální nároky na hardware, je k dispozici v češtině, snadno importuje z Outlook Expressu vaše účty, konta a položky adresáře.
NAVIGÁTOR
Thunderbird na internetu
Oficiální stránky Thunderbirdu: www.mozilla.com/thunderbird/
Archiv rozšíření pro Thunderbird: https://addons.mozilla.org/?application=thunderbird
Archiv skinů: https://addons.mozilla.org/themes/?application=thunderbird
České stránky o Thunderbirdu: http://thunderbird.czilla.cz
Rozšíření pro Thunderbird lokalizovaná do češtiny: www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/thunderbird.html
České fórum mj. o Thunderbirdu: http://forum.czilla.cz/
Outlook Eexpress na internetu
Návod k nastavení Outlook Expressu: www.microsoft.com/windows/ieintl/cs/using/howto/oe/setup.mspx
Bezpečnost v Outlook Expressu SP2: www.microsoft.com/cze/windows/xp/using/web/sp2oe.mspx
Stránky o phishingu: www.microsoft.com/cze/athome/security/email/phishing.mspx
Návod, jak bojovat proti spamu podle Microsoftu: www.microsoft.com/cze/athome/security/email/fightspam.mspx
- Internet - Nejlepší pošťák zdarma (382.03 kB) - Staženo 1684x