Úschova dat na netu
Hoďte to na internet
Časy, kdy internet umožňoval sdílení informací výhradně v textové podobě, jsou dávno pryč. Dnes je díky rychlému připojení možné sdílet prakticky všechno, co máte na pevném disku. O fotografie, videa nebo i větší objemy dat se s přáteli můžete dělit dokonce zdarma.
Text: Jiří Macich ml.
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Nejlepší tipy pro výměnu dat
Optimální webové fotoalbum
Ideální webhosting zdarma
Nejrychlejší sdílení videa
Úschovny v novém
Každý uživatel počítače čas od času potřebuje přenést data „z bodu A do bodu B“. Při objemu v řádu desítek až stovek megabajtů mělo řešení až donedávna jméno CD, nedávno se pak k CD diskům přidaly i DVD a USB flash disky. Teprve vysokorychlostní internet však přinesl mnohem pohodlnější způsob přenosu, při kterém ani nemusíte vstát od stolu…
Způsobů přenosu, které dnešní broadband nabízí, je samozřejmě více, některá řešení jsou však spojena s jistým rizikem (P2P sítě) a některá jsou určena pouze zkušenějším uživatelům (soukromý FTP server). Existuje ale i snadnější řešení přenosu většího objemu dat a překvapivě není ani drahé. Vlastně může být i zdarma. Řeč je o tzv. internetových úschovnách. Ty fungují na jednoduchém principu: odesílatel nahraje přenášené soubory na server internetové úschovny, odkud si je může příjemce (nebo příjemci) vyzvednout. Příjemci mohou být na uložená data dokonce upozorněni samotnou úschovnou (i s odkazem na soubory). Stahovat data je možné především pomocí browseru, často ale také prostřednictvím FTP klienta.
NEJLEPŠÍ WEBHOSTING
Kam s tím?
Internetové úschovny nejsou na českém internetu žádnou novinkou. Na síti se v různých podobách objevovaly již v dobách, kdy jste si po vyťukání URL mohli jít postavit na čaj, než se stránka načetla. Pozitivním faktem je, že stagnující české úschovny prošly před několika měsíci omlazovací kúrou. Nejstarší internetovou úschovnou v našich končinách je Uschovna.cz (www.uschovna.cz). Ta donedávna vypadala spíše jako muzeum počátků internetu, ovšem nedávno prošla řadou změn. Vedle nového designu přišlo konečně i navýšení limitů velikosti souborů, které zde můžete zanechat. Nově je povoleno nahrát zcela anonymně a zdarma až šest souborů o celkové velikosti 50 MB na maximálně 14 dnů. Pokud potřebujete nahrát větší množství dat, doba uložení je omezena na 24 hodin. To sice není mnoho, na druhou stranu nejste limitováni velikostí souboru -ta je totiž při krátkodobém uložení neomezená. Značnou nevýhodou je naopak to, že po druhém stažení jsou soubory z úschovny vymazány, a proto se Uschovna.cz nehodí pro sdílení souborů mezi komunitou (třeba v rámci firmy nebo mezi přáteli).
O úschovně Bluetone Depo (http://depo.bluetone.cz) se krátce zmíníme snad jen pro pořádek. Vedle velice snadného ovládání je totiž její jedinou výhodou podpora až pěti adresátů souborů. Nahrát sice můžete až 50 MB, tentokrát však dokonce jen na 72 hodin…
Český vítěz
Za pozornost ale určitě stojí mladá úschovna eDisk.cz (www.edisk.cz), která přinesla zmiňovaný svěží vítr do stojatých vod internetových úschoven. Své starší konkurenty eDisk s přehledem válcuje. Po bezplatné registraci vám nabízí až 250 MB úložného prostoru. Na server si můžete nahrát neomezené množství souborů, jeden soubor však nesmí být větší než 100 MB. Soubory se uchovávají na serveru maximálně dva měsíce. Pokud by vám i to bylo málo, můžete si za příplatek objednat pokročilejší služby včetně úložného prostoru o kapacitě luxusních 10 GB.
Pro odpůrce registrací je připravena možnost rychlé anonymní výměny souboru mezi odesílatelem a příjemcem. V takovém případě můžete poslat jeden soubor o kapacitě 100 MB, který ale bude uchován jen 30 dnů. eDisk si nás však získal především svým rozhraním, které připomíná souborový manažer, a dokonce se jako souborový manažer i chová. Registrovaní uživatelé mohou se soubory uloženými v úschovně dále pracovat, včetně jejich přesouvání do podsložek. Pokud potřebujete nahrát více souborů, určitě se vám hodí podpora ZIP archivů. Ty si totiž můžete po nahrání nechat na serveru automaticky rozbalit do zvolené složky. K dobru musíme eDisku přičíst i teoreticky neomezený počet příjemců jednoho souboru.
NEJLEPŠÍ WEBHOSTING
Hosting zdarma pro váš web
Mít dnes vlastní webové stránky není žádný luxus. Mají je nadnárodní korporace i zapadlé vísky, světoznámé celebrity i desetiletí školáci. Pokud zatoužíte i vy prezentovat sebe, svého koníčka nebo svou firmu na internetu, musíte si najít vhodný prostor, kam stránky umístit. I když profesionální hosting a vlastní doména už dávno nestojí desítky tisíc, freehosting je stále žádaný. Není divu. Přestože ne vždy nabízí kvalitní služby (problematická je zejména přístupnost hostovaných stránek), stále řadu lidí zaujme tím, že je zdarma. Lákavá je také jednoduchost. Nemusíte nic objednávat nebo podepisovat. Uživatelský účet si založíte za několik minut a už můžete své stránky nahrávat na server.
Vybrat si ten správný freehosting chce dostatek informací a hodně rozvahy. V první řadě je třeba opustit vody tuzemských portálů, jako je Atlas nebo Seznam. Jejich bezplatné hostingy http://mujweb.atlas.cz a www.sweb.cz patří z hlediska dostupných „funkcí“ k tomu nejhoršímu, co je na českém internetu k dispozici.
Kam zamířit?
Naopak k tomu lepšímu a oblíbenějšímu patří WebZdarma (www.webzdarma.cz), jeden z matadorů české freehostingové scény. Nabízí nově až 150 MB prostoru pro stránky a po 5 MB pro e-maily a databázi MySQL, kterou tedy podporuje stejně jako PHP. Soubory můžete nahrávat přes webové rozhraní nebo přes FTP protokol. K silným stránkám patří adresa webu ve tvaru domény třetího řádu s možností výběru z pestré nabídky domén druhého řádu. Naopak velkým minusem jsou relativně časté výpadky a dost agresivní reklama automaticky vkládaná do stránek.
Zajímavý je i další český freehosting Internet Centrum (www.ic.cz), který navzdory názvu nemá nic společného s portálem Centrum.cz. I tento freehosting umísťuje reklamu do hostovaných stránek a čas od času se potýká s výpadky. Nabídka služeb je však o podstatný kousek zajímavější než u projektu WebZdarma. Internet Centrum nabízí zdarma až 250 MB kapacity, kterou si můžete sami podle potřeby rozdělit mezi stránky, e-mailovou schránku či databázi. Potěšující je podpora hned tří typů databází (MySQL, PostgreSQl a SQLite) a PHP ve verzi 4 i 5. Soubory můžete nahrávat přes FTP klienta i prostřednictvím webového prohlížeče. Přidělená e-mailová schránka disponuje antivirem i ochranou proti spamu. Českých freehostingů je ale mnohem více. Jejich přehled naleznete mimo jiné na adrese http://free.hostingy.cz.
Americká volba
My se ještě krátce zastavíme i u jednoho nového zahraničního freehostingu, kterým je Google Page Creator (http://pages.google.com). Nejde totiž o klasický freehosting, ale o jeho kombinaci s on-line editorem jednodušších webových stránek. I naprostí začátečníci si mohou přímo ve svém prohlížeči snadno navrhnout vlastní internetové stránky. Na výběr je několik šablon a rozvržení stránky. Služba sice není vhodnou volbou pro náročné uživatele (například hosting nabízí jen 100 MB), i tak si však své příznivce jistě najde.
NEJLEPŠÍ WEBHOSTING
Fotoalba na internetu
Fotky a fotoalba na internetu nejsou žádnou převratnou novinkou. V Chipu se jim věnujeme pravidelně a díky nám už určitě víte, které fotoalbum (potažmo fotosběrnu) zvolit. Proto se o nich zmíníme jen ve stručnosti. Existují v podstatě tři možnosti, jak fotografie „dostat“ na internet. Tou nejdostupnější možností je využít některé z veřejných fotoalb, která jsou často kombinována s fotosběrnami. Zde získáte zdarma minimálně několik desítek megabajtů pro své fotky. Ty na server můžete nahrát zpravidla přes webový prohlížeč, v lepším případě pak pomocí klientského programu. V rámci svého fotoalba si můžete vytvářet složky, do kterých fotky pro větší přehled řadíte. Pokud nechcete všechny své snímky ukazovat celému světu, většina dobrých fotoalb nabízí možnost ochrany heslem.
Vítězem se stal…
Veřejným webovým fotoalbům jsme se podrobně věnovali v červencovém Chipu. Tehdy náš test vyhrála služba Rajče.net (www.rajce.net), která si nás získala neomezeným prostorem pro fotky zdarma, webovým rozhraním bez reklam a šikovným softwarem pro nahrávání fotek. Stejně jako tehdy i dnes jí však můžeme vyčíst chybějící funkci pro upload fotek přes internetový prohlížeč. Na dovolené tedy v internetové kavárně své paměťové kartě v tomto případě neodlehčíte.
Novinky v oboru
Pokud si své fotky organizujete pomocí programu Picasa, můžeme vám doporučit relativně novou službu Picasa Web Album (http://picasaweb.google.com), kterou provozuje Google. Propojení s Picasou zajišťuje pohodlné publikování fotek a získat zdarma 250 MB pro snímky také není k zahození. U této služby oceníte zejména její jednoduchost. Ta je ostatně společným znakem snad všech služeb od Googlu.
Ale zpět do vod českého internetu. Letos v září spustil své veřejné fotoalbum i portál Centrum.cz, a to na adrese http://fotoalba.centrum.cz. Centrum se evidentně inspirovalo službou Flicker od Yahoo a jeho nasazením služeb pro podporu komunity. Došlo i k propojení se službami Xchat.cz a Mojerande.cz. Centrum stejně jako Yahoo vsadilo na měsíční limit uploadu fotek, který je nastaven jen na 10 MB, což je pro vášnivé fotografy žalostně málo. Na druhou stranu si můžete pomocí SMS zprávy v ceně 10 Kč tento limit zdesetinásobit. A 100 MB na měsíc už je limit, se kterým lze rozumně pracovat...
Pro fotomaniaky
Pro opravdu náročné jsou tu projekty, jako je Coppermine Photo Gallery (http://coppermine-gallery.net) nebo Singapore Photo Gallery (http://www.sgal.org). O prvním zmiňovaném neslyšíte v Chipu poprvé. Jde o bezplatné galerie, které si nainstalujete i na lepší freehosting a získáte tak soukromé album s řadou funkcí, které vám žádné veřejné fotoalbum zdarma nenabídne.
Třetí možností jsou programy, jako je třeba bezplatné JAlbum (http://jalbum.net), a řada jiných freewarových nástrojů. Jejich pomocí si na svém počítači vygenerujete statické HTML album, které pak můžete přes FTP protokol umístit třeba na freehosting nebo vypálit na CD/DVD a prohlížet jej i off-line.
SDÍLENÍ VIDEA
Karaoke, Paroubek i Madonna
Ještě nedávno si bylo pod sdílením videa možné představit jedině P2P sítě plné pirátských kopií hollywoodských trháků. Dnes dostává tento pojem nový rozměr a stává se bez nadsázky novou módní vlnou. Tu lze dokonce přirovnat k boomu blogů před několika lety, který zahýbal internetem a který ho bez nadsázky ovlivňuje dodnes.
Pod pojmem „sdílení videa“ si tedy nyní ostřílení uživatelé internetu nejčastěji představují webové stránky s rozsáhlým archivem krátkých snímků různého zaměření - od domácího videa přes ukázky z filmů až po humorné reklamy.
Co „frčí“?
V nabídce nejznámějších služeb najdete opravdu pestrou všehochuť. Snad jen pro ilustraci několik příkladů: vyhlášení Miss World 2006, kousíčky z pražského koncertu Madonny, plamenné povolební projevy Jiřího Paroubka, krásné góly Tomáše Rosického, populárního Bóbika, videoklipy Lucie Bílé z osmdesátých let...
Samozřejmě že se provozovatelé služeb pro sdílení videa usilovně snaží filtrovat obsah za hranicí zákona nebo třeba pornografii. Přesto sdílení videa často na zákon naráží, zejména na ten autorský.
Dnes na internetu naleznete hned několik služeb, které se zabývají shromažďováním krátkých videí. Nejde přitom o žádné garážové projekty hrstky nadšenců.
Duel gigantů
V branži se vehementně angažuje i Google nebo Microsoft, což naznačuje mnohé. Google provozuje svou vlastní službu Google Video (http://video.google.com) a začátkem října hodně překvapivě koupil populární konkurenční službu YouTube (www.youtube.com) za 1,65 miliardy amerických dolarů. Microsoft pro změnu v rámci svého nového balíčku internetových služeb Windows Live testuje tzv. Soapbox (http://soapbox.msn.com), do kterého údajně investoval také již nemalou částku. Internetové a softwarové giganty očividně vidí ve sdílení videa budoucnost.
Výše jmenované služby jsou ideální nejen pro prohlížení videa, ale pochopitelně i pro jeho vystavování. Pokud potřebujete na internetu vystavit několikaminutové video, jsou tyto služby ideálním řešením. Nemusíte se starat o hosting potřebných kvalit (disková kapacita, datový traffic, konektivita) ani o technické řešení. Například na Google Video zdarma můžete nahrát video ve formátu AVI, MPEG, Quick Time, Real Media i Windows Media. Do 100 MB lze uploadovat přímo z prohlížeče. Větší videa se na server přenášejí pomocí klientského programu, který je dostupný pro Windows, Linux i Mac OS. Praktickou funkcí je, že nahrávané video můžete ukrýt před veřejností.
YouTube omezuje nahrávané video velikostí (maximálně 100 MB) i délkou (do 10 minut). Doporučeným formátem videa je MPEG-4 (DivX, XviD) v rozlišení 320 x 240 bodů. Této službě musíme přičíst k dobru vedle funkcí pro komunitu i možnost uploadu videa přímo z některého z mobilních telefonů.
Kam kráčí Microsoft?
Pouze odhadovat lze další vývoj Soapboxu od Microsoftu. Zatím je totiž ve velmi rané fázi vývoje. Přístup k němu lze získat v rámci betatestovacího programu Windows Live Ideas (http://ideas.live.com). V tuto chvíli se ale nezdá, že by se Microsoft vydával jinou cestou než konkurence - parametry jeho služby jsou minimálně „podobné“. Nahrávat můžete videa do 100 MB (bohužel jen přes prohlížeč). Podporovány jsou snad všechny zásadnější formáty včetně Windows Media, QuickTime, MPEG, SWF, AVI nebo ASF. Jediným (pozitivním) překvapením tak je, že se Microsoft nezaměřil jen na svůj proprietální formát WMV.
Někteří odborníci předpovídají brzký konec sdílení videa na internetu, protože prý módní vlna brzy opadne. To se ale tvrdilo už o mnoha věcech, které jsou dnes samozřejmou součástí internetu (od gigabajtových e-mailových schránek po internetové deníčky).
Závěrem
Jak vidíte, na internet lze umístit opravdu mnoho různých věcí, od dokumentů přes fotky až po video, navíc pro řadu lidí je to už běžná praxe. V budoucnu se určitě dočkáme dalšího rozvoje této oblasti: navýší se datové limity a zrychlí se internetová připojení. Není však třeba vyčkávat. Řada služeb už dnes dosahuje dostatečných kvalit, aby je vedle nadšenců používali i běžní uživatelé.
OPTIMÁLNÍ VOLBA
Sdílení dat
EDisk
www.edisk.cz
max. 250 MB na 2 měsíce
Sdílení fotografií
Rajče.net
www.rajce.net
neomezená kapacita
Sdílení videa
Google Video
http://video.google.com
neomezená kapacita
Free webhosting
Internet Centrum
www.ic.cz
max. 250 MB
POŠLETE TO PŘES ICQ
Snad každý komunikační klient (od ICQ přes Google Talk po Windows Live Messenger) umožňuje výměnu souborů. Tento způsob je mnohem lepší než posílání emailem. Příjemce má totiž možnost odmítnout soubor ještě dříve, než se ten začne stahovat. Navíc stahování třeba přes ICQ je mnohem rychlejší než stahování přes POP3, které k tomuto účelu opravdu není optimalizováno.
Není snad potřeba připomínat, že soubory lze vyměňovat jen v rámci dané sítě. Pozor ovšem na alternativní klienty, jako je Miranda nebo Trillian. Ty se sice tváří, že tuto funkci podporují, praxe je však bohužel jiná. Spolehlivě funguje sdílení souborů opravdu jen mezi oficiálními klienty.
TVÁŘÍ V TVÁŘ DATOVÝM LIMITŮM
Při přenosech objemných souborů přes internet zřejmě řada lidí narazí na velkou bolest českého broadbandu, kterou jsou datové limity. Například dominantní Telefónica O2 sice nabízí pro domácnosti ADSL s rychlostí až 4096 kb/s, po přenesení určitého objemu dat v jednom měsíci (který je ve většině případů žalostně malý) však rychlost klesá na 128 kb/s, což lze broadbandem nazvat jen stěží. Další specialitkou (nejen) Telefóniky je také velký nepoměr mezi rychlostí downloadu a uploadu. Data do vašeho počítače mohou sice proudit až rychlostí zmíněných 4096 kb/s, z něj ale mohou putovat rychlostí maximálně 512 kb/s, a to ještě jen u nejdražší varianty připojení. Vítejte v Česku…
Dokumenty ke stažení- Internet - Hoďte to na internet (315.14 kB) - Staženo 1572x