Zajímavosti v mapách
Google Earth na plný výkon
Google Earth je skvělý už v základní verzi. Necenzurovaná verze ve vás vyvolá závislost. Díky ní můžete stavět celá města v 3D, objevovat tajné vojenské základny nebo využívat Google Earth jako navigátor. A díky plug-inům z Chipu odhalíte i policejní radary.
Text: Andreas Hentschel
Google Earth má potenciál stát se nejoblíbenějším nástrojem všech dob. Podívat se do New Yorku, prohlížet si z výšky nejkrásnější metropole světa nebo se přesunout z oběžné dráhy až těsně nad střechu svého domu a neopustit přitom pohodlí křesla - to všechno tento 3D glóbus umožňuje. Zvědavci se můžou klidně podívat na ranč George Bushe nebo na jachtu Saddáma Husajna. Ještě více zábavy si ale užijete s novou verzí Google Earth 4 Beta. Zobrazování je rychlejší, přepracované uživatelské rozhraní je pohodlnější na ovládání. Ale ani po této aktualizaci není satelitní program ani zdaleka dokonalý. Některé snímky jsou zastaralé nebo nekvalitní, pro některé oblasti neexistují mapy, nebo jsou cenzurované.
Naštěstí můžete Google Earth doučovat v zeměpise a dodávat mu nové mapy. Pomocí našich speciálních ladicích nástrojů budou rozmazané záběry dokonale ostré a budete se moci vznášet nad vaším okresem a hledat třeba ukryté policejní radary. Edice pro tajné služby, kterou najdete na přiloženém DVD, totiž rozšiřuje program o aktuální dopravní informace, předpověď počasí a o živé záběry. Zavítat budete moci i do zakázaných oblastí a vojenských zařízení.
Abyste mohli vyrazit na výlet, musíte si program Google Earth nejprve nainstalovat a optimálně nastavit (viz rámeček). S našimi plug-iny se dostanete k jakémukoli cíli pěkně pohodlně kliknutím myší a objevíte toho mnohem víc. S Google Earthem si užijete i cesty do vesmíru. Nepodceňujte ale nebezpečí vzniku závislosti! *
Kliknutím myší k Billu Gatesovi
Komunita Google Earth zveřejňuje stále další a další placemarks, špendlíky označující zajímavá nebo kuriózní místa. Umějí toho ale ještě mnohem víc. Díky překryvným 3D vrstvám vyrůstají z jinak plochého světa Google Earthu mrakodrapy a památky, další vrstvy přidávají údaje o počasí nebo o dopravní situaci.
Rozšíření se spouštějí jednoduše kliknutím myší. To platí i pro 111 nástrojů, které najdete na přiloženém DVD (rubrika Testy a návody). Když například kliknete na špendlík „Anwesen von Bill Gates“, přenese vás Google Earth během pár sekund na břeh washingtonského jezera přímo na molo, které patří zakladateli Microsoftu. Takto spuštěný špendlík se nejprve uloží do složky „Temporary Places“ (levá navigační lišta, část „Places“). Pokud na rozšíření kliknete pravým tlačítkem, můžete ho prostřednictvím volby Save as... uložit pod vlastním názvem do vlastní složky. Vytvořené složky se pak zobrazují v části „My Places“.
Nasedněte do letadla Google Earth
Hledat na leteckých snímcích domy svých příbuzných nebo místa, která jste navštívili při poslední dovolené, je zábavné. Abyste ale nemuseli pokaždé začínat od začátku, nalezená místa označujte pomocí špendlíků. Jak na to? Najeďte na hledanou budovu a stiskněte kombinaci kláves [Ctrl] + [N]. Zobrazí se symbol špendlíku a špendlík můžete přesně umístit. Zároveň se otevře dialogové okno, ve kterém můžete špendlík pojmenovat a uložit. Jestliže vám předem nastavený pohled připadá příliš nudný, můžete upravit úhel a přiblížení, a to pro každý špendlík zvlášť. V dialogovém okně pro uložení zaškrtněte položku Advanced a poté klikněte na záložku View. Teď nastavte požadovaný úhel sledování a v dialogovém okně pro uložení špendlíku klikněte na Snapshot current view (aktuální pohled).
To nejhezčí teprve přijde. Zaškrtněte špendlíky a stiskněte klávesu [F10]. Google Earth spustí cestu kolem světa a postupně obletí všechna označená místa. Se základním nastavením to ale působí docela hekticky, takže nastavení doporučujeme upravit. V Tools klikněte na Options a v části „Control“ pomocí posuvníku „Speed“ upravte nastavení rychlosti letu (doporučujeme vybrat „slow“) a dobu, jak dlouho se chcete na jednotlivých místech zdržet („Tour Pause“, ideální je 15 až 20 sekund).
3D model vašeho domu zadarmo díky nástroji SketchUp
Ploché, dvojrozměrné snímky v Google Earthu vás po chvíli začnou nudit, a tak zatoužíte po 3D objektech. Pomocí bezplatného nástroje SketchUp od Googlu můžete vytvářet vlastní 3D objekty (nástroj si můžete stáhnout na http://sketchup.google.com). Program je docela složitý a vyžaduje trochu cviku. Nejlépe je začít s jednoduchými tvary a teprve pak se pustit do modelování rodinného domu. Se všemi nástroji a jejich funkcemi vás rychle seznámí videokurzy, které si můžete stáhnout na stránce podpory pro SketchUp. 3D objekty se do Google Earthu vkládají automaticky kliknutím myší, nicméně pár věcí musíte předem nastavit. Podrobný popis všech kroků najdete na internetové stránce http://sketchup.google.com/support/bin/answser.py?answer=36241.
Edice Google Earthu určená pro tajné služby
Pomocí speciálních plug-inů, které jsme pro vás připravili na přiloženém DVD, si z Google Earthu uděláte verzi pro tajné služby. Získáte spoustu dalších špendlíků pro významná místa po celém světě, propracované 3D modely, vrstvy s živými daty a spoustu dalšího.
Jak Google Earth funguje
Google Earth je 3D zobrazení povrchu naší planety. Promítáním satelitních snímků vzniká trojrozměrný glóbus, na kterém můžete hledat prakticky cokoli, jak je dobrým zvykem Googlu - města a adresy, pamětihodnosti a spoustu dalších věcí.
Software z internetu: Instalační soubor (kolem 12 MB) najdete na http://earth.google.com. Najdete ho na našem DVD, stejně jako ty nejlepší vrstvy a rozšíření.
Co byste měli vědět: Google Earth funguje pod Windows 2000 a XP. Potřebovat budete tento hardware: procesor 2,4 GHz, paměť RAM 512 MB, 2 GB volného místa na pevném disku a grafickou kartu s podporou pro 3D a alespoň s 32MB obrazovou pamětí RAM. Neobejdete se taky bez ADSL nebo podobně rychlého připojení k internetu, protože obrázky stahované ze serverů Googlu jsou veliké. Pozor taky, pokud máte omezený objem stahovaných dat. Za hodinku intenzivního surfování s Google Earthem se načte až 100 MB dat.
Odkazy a informace
http://bbs.keyhole.com/: Komunita uživatelů Google Earthu s novinkami a rozsáhlou sbírkou špendlíků a vrstev.
http://bbs.keyhole.com/ubb/showthreaded.php/Cat/0/Number/388674/: Kompletní 3D průvodce Prahou.
www.googleearthhacks.com: Stovky vrstev a špendlíků, především od německých uživatelů.
Optimální nastavení Google Earthu
Nemůžete najít svůj dům nebo se ztrácíte ve změti bezejmenných ulic? Stačí párkrát kliknout myší, a data se budou zobrazovat přesně podle vašich přání.
1. Zobrazovat názvy obcí a ulic: Google Earth zobrazuje pouze jména velkých měst. Abyste našli i menší obce, v levé navigační liště v části „Layers“ (vrstvy) zaškrtněte položku „Populated Places“ (obydlená místa). Názvy ulic zobrazuje Google Earth, pokud je na hlavní ovládací liště zaškrtnuta možnost „Roads“.
2. Zobrazovat výškový profil a zeměpisné názvy: Na hlavní ovládací liště zaškrtněte položku „Terrain“. Letecké snímky se budou promítat na výškový profil uložený v Google Earthu. Toto zobrazení ale používejte jenom tehdy, pokud ho opravdu potřebujete, protože způsobuje, že některé snímky jsou rozostřené. V části „Layers“ rozklikněte složku „Geographic Features“ (geografické vlastnosti) a označte „Mountains“ (hory) a „Inland Water“ (vnitrozemské vodní plochy). Teď se budou zobrazovat i názvy pohoří, řek a jezer.
3. Budovy v 3D: Zhruba 50 amerických velkoměst zobrazí Google Earth na požádání v podobě 3D modelu. Abyste mohli obdivovat mrakodrapy v New Yorku nebo v Seattlu, musíte na hlavní ovládací liště zaškrtnout položku „Buildings“ (budovy).
4. Metrické míry: Jestliže chcete, aby se místo amerických jednotek mílí a stop zobrazovaly u nás obvyklé kilometry a metry, stačí zobrazení přepnout. V části „Tools“ (nástroje) klikněte na Options, vyberte záložku View (zobrazení) a v části „Rendering“ vedle položky „Elevation“ (nadmořská výška) zaškrtněte možnost „Meter, Kilometer“.
5. Ostřejší snímky: Na stejné záložce „View“ si můžete nastavit i ostřejší snímky a zbavit se tak rozmazaných okrajů. Funkce „Anisotropic Filtering“ (anizotropní filtrování) umožňuje pomocí výpočtu odstranit další zkreslení snímku, ale nejprve vyzkoušejte, jestli vaše grafická karta zvládá bez zbytečného přetěžování systému nastavení „Medium“ nebo „High“.
Verze pro tajné služby na přiloženém DVD: přes 111 plug-inů pro Google Earth
S následujícími plug-iny se vám v Google Earthu otevřou netušené možnosti - od aktuálního počasí a informací o dopravních zácpách přes ta nejfantastičtější místa na světě až po satelitní snímky sídel tajných služeb a vil prominentů.
Trojrozměrný nápis „Hollywood“
Hangár Air Force One
Aktuální teploty v Německu
Aktuální satelitní snímek Evropy
Aletschský ledovec ve Švýcarsku
Stadion Allianz Arena v Mnichově
Rodinné sídlo Billa Gatese
Údajné atomové zařízení v Íránu
Oblast 51
Berlínská zeď
Policejní radary v Evropě
Braniborská brána v Berlíně
Atomium v Bruselu
Buckinghamský palác
Bushův ranč
Čínská zeď
Concorde Compendium
Pobřeží Copacabana
Costa Boats Live Position
Cruise Missiles
Bílý dům s hnědou střechou
Bývalé Světové obchodní centrum - 3D
Světové obchodní centrum před 11. zářím
Plánovaná věž Svobody - 3D
10 nejvyšších budov světa
Země v noci (překryvná vrstva)
Ostrov Alcatraz
Oběžná dráha ISS
Přehrada Tři soutěsky v Číně
Eiffelova věž (i jako 3D)
Usedlost Elvise Presleyho
Tísňová volání v Seattlu
Země v noci s osvětlenými městy
Cyklisté v Londýně
Místo letecké havárie letu 93 United Airlines
Letadla v Google Earthu
Letadla nad Mnichovem
Hřbitov letadel AMARC
Hřbitov letadel v Mohavské poušti
Místa konání formule 1 v roce 2005
Socha Svobody - 3D
Všechny stadiony MS ve fotbale 2006
Vězení po celém světě
Veřejnosti nepřístupné oblasti na severu Ruska
Žirafy ve frankfurtské zoo
Pyramida v Gize - 3D
Komplex pyramid v Gize kolem Káhiry
Most Golden Gate (i jako 3D)
Sídlo Googlu ve vysokém rozlišení
Grand Canyon
Ground Zero v New Yorku
Chrám sv. Sofie v Istanbulu
Dům na dálnici v Itálii
Denní počasí ve střední Evropě
Nápis Hollywood
Přehrada Hoover Dam v Coloradu
Bombardér nad Huntingdonem
Jeruzalém
Kennedyho kosmické centrum na mysu Canaveral
Kráter poblíž oblasti 51
Dóm v Kolíně nad Rýnem
Letadla přistávající v Los Angeles
Legoland v Německu
Maják v Alexandrii
Aktuální údaje ze srážkového radaru v Německu
Londýn, centrála tajné služby
Teroristické útoky v Londýně 7. července 2005
Síť londýnského metra
Matterhorn
Věž na frankfurtském výstavišti - 3D
Dům Michaela Della
Centrála Microsoftu
Moskevský Kreml
Mount Everest (překryvná vrstva)
Kilimandžáro
Ranč Neverland Michaela Jacksona
Niagarské vodopády
Opera v Sydney
Záplavy v New Orleans (překryvná vrstva)
Hurikán Katrina (překryvná vrstva)
Palmový ostrov v Dubaji (překryvná vrstva)
Aktualizované záběry Pentagonu
Šikmá věž v Pise
Kosmická loď Enterprise
Ruské kolo ve Vídni
Potopená Saddámova jachta
Zámek Neuschwanstein
Zámek Versailles
Raketoplán Discovery
Prognóza dopravních zácp
Bombardér Stealth
Stonehenge (i jako 3D / překryvná vrstva)
Den a noc
Budova finančního centra v Tchaj-peji
Dům Toma Cruise
Tsunami jako překryvná vrstva
UFO
Vatikán
Různé informace o počasí
Viktoriiny vodopády
Velryba u kanadského pobřeží
Washingtonův památník - 3D
Webové kamery v Berlíně
Infračervené satelitní snímky z celého světa
Mapa oblačnosti celého světa
Počasí na celém světě
Divoká zvířata
Nápis „Vítejte v Las Vegas“
Mapa oblačnosti nad střední Evropou
Světová populace jako překryvná vrstva
- Internet - Google Earth na plný výkon (940.72 kB) - Staženo 1851x