Fotky v režii Googlu
Google se probojoval do další oblasti zájmu řady uživatelů po celém světě – do oblasti digitální fotografie. Internetový gigant podává pomocnou ruku při úpravě, správě, katalogizaci a nyní i pohodovém publikování fotografií na internetu. Po šikovném programu přichází i prostorné webové fotoalbum.
Jiří Macich ml.
Zhruba před třemi roky koupil Google společnost Picasa a její původně placený program stejného jména uvolnil pro uživatele Windows 2000/XP k bezplatnému použití. Postupem času přibyla i česká lokalizace a verze pro Linux.
Přítulná Picasa
Picasa je univerzální řešení pro většinu amatérských digitálních fotografů a „momentkářů“. Nemusíte již používat několik navzájem špatně spolupracujících programů. Picasa obstará snad úplně vše, od získání fotek z paměťové karty přes úpravy a korekce až po jejich katalogizaci na pevném disku. Vestavěný editor je na velmi solidní úrovni a nenabízí víc než jen základní funkce a několik efektů…
Picasa vytváří „virtuální složky“, ve kterých jsou snímky úhledně srovnané, nezávisle na „fyzickém umístění“ na pevném disku. Fotky můžete řadit do složek a podsložek, můžete k nim přidávat komentáře a klíčová slova, rovnat je podle data pořízení nebo názvu souboru, případně je opatřit záložkou. Puntičkáři si prostě vyhrají a pro ty méně pořádné je připraveno jednoduché, ale efektivní vyhledávání.
Program zvládá také hromadné úpravy fotek včetně jejich přejmenování, tisku a skenování. Zkušenější uživatelé využijí i zálohování fotek na různá média, přípravu dárkových CD, vytváření různých fotokoláží anebo tvorbu spořičů obrazovky.
Do českých fotolabů
Našinec určitě ocení, že přímo z programu lze také přes internet zadat do fotolabu objednávku na „vyvolání“, což se týká i čtyř českých fotosběren. Stačí jen označit fotky, kliknout na Objednat tisk, v části „Země“ vybrat Czech republic a ze seznamu zvolit svou oblíbenou sběrnu. Na výběr jsou prozatím čtyři: DigiMax, Teta, Fotolab a Rossmann. Bez problémů můžete i odeslat fotky na svůj blog, tedy pokud blogujete na serveru Blogger.com.
Mezi bezplatnými programy Picasa příliš velkou konkurenci nemá a směle se může pouštět do zápolení s těmi placenými. Řadu z nich dokonce poráží – viz náš test v Chipu 3/07. Picasa totiž nabízí velké množství funkcí a přitom nepůsobí komplikovaným dojmem. Uživatel může navíc zapomenout na poblikávající bannery, výzvy k zakoupení placené edice nebo riziko spywaru v systému jako u některých „také bezplatných“ programů.
Picasa internetovou popelkou
Google je však především internetová společnost, a tak si rozhodně nemohl nechat ujet vlak v oblasti sdílení a publikování fotografií na internetu. Už tak ho dobíhal celkem rozjetý...
Až v polovině roku 2006 totiž přišlo spuštění služby Picasa Web Albums (Gallery) a nedávno Google konečně rozšířil kapacitu pro fotoalbum z nedostačujících 250 MB na obligátní 1 GB. Picasa Web Albums tedy konečně stojí za větší pozornost.
Gigabajtová Picasa bez češtiny
V rámci služby Picasa Web Albums (PWA) nyní nabízí Google všem uživatelům 1024 MB, čímž pohodlně „strčí do kapsy“ všechna česká fotoalba, kterým se na stránkách Chipu pravidelně věnujeme. Jejich obvyklá nabízená kapacita je totiž pouze v řádu desítek MB. Jen Rajče. net, které nedávno „přešlo“ pod iDnes (a vyhrálo jeden z našich testů), nabízí více. Z hlediska nabídky funkcí však za dítětem Googlu zaostává o dvě generace. A jak se stát uživatelem PWA? Stačí se jen zaregistrovat nebo – pokud už máte svůj účet na Gmailu – přihlásit. Zjistíte však, že mezi řadou podporovaných jazyků zatím chybí čeština. Moderní uživatelské rozhraní je však přehledné a intuitivní a většina funkcí na první pohled jasných, takže spoustě uživatelů angličtina vadit nebude.
Nahrávání fotek třikrát jinak
Po registraci/přihlášení můžete rovnou začít zakládat jednotlivá alba a nahrávat do nich fotky. Alba mohou být buď volně přístupná veřejnosti, nebo skrytá. Vytvářet „poloveřejná“ alba s přístupem na heslo bohužel nelze. Do jednoho alba můžete nahrát až 500 fotek ve formátu JPEG, počet alb je neomezený. Pro nahrávání snímků lze použít tři dostupné způsoby. Nejpohodlnější je doinstalovat patch do desktopové Picasy a publikovat fotky přímo z tohoto programu.
Uživatelé Internet Exploreru si mohou nahrát ActiveX komponentu, s níž je upload fotek také velmi pohodlný a hlavně rychlý. Vidíte náhledy nahrávaných snímků a můžete nahrávat i větší množství fotografií najednou. Nechybí ani informace o potřebné kapacitě, která se může hodit pro nastavení velikosti souborů po uploadu, potěší i grafické znázornění průběhu uploadu včetně zbývajícího času.
Pro uživatele alternativních prohlížečů je připraven klasický nahrávací formulář, zde zvaný Basic Uploader. Můžete nahrát pět fotek na jeden krok a upload je dost zdlouhavý.
Po dokončení nahrávání je možné k jednotlivým fotkám doplnit podrobnější popisky nebo nálepky pro snazší orientaci. U každého alba lze nastavit fotku, která se bude zobrazovat na jeho virtuálních deskách při prohlížení seznamu všech dostupných alb. Fotografie můžete mezi jednotlivými alby přesouvat či kopírovat. Z on-line úprav je možné jenom otáčení. Žádný ořez, žádné efekty, žádné zmenšování…
Kochejte se a chlubte se
Prohlížení alb je celkem pohodlné. Návštěvník si může zobrazit náhledy na všechny fotky a pak si k prohlížení vybrat jednu konkrétní, nebo má možnost jednoduše mezi fotkami listovat a v případě potřeby použít lupu a snímek si zvětšit. K dispozici je i promítání snímků ve formě slideshow. K nahlédnutí jsou také EXIF informace získané z původní fotky. Alba lze v náhledovém zobrazení rovnat podle data založení nebo data posledního přidávání fotek, fotografie pak rovněž podle data nebo podle jména souboru.
Vy i návštěvníci můžete fotky komentovat (známkování chybí), posílat e-mailem, řadit k oblíbeným, stáhnout na pevný disk, a dokonce on-line objednat jejich vytištění. Stahování a objednávání tisku ale můžete návštěvníkům zakázat. K dispozici jsou však bohužel jen dvě zahraniční fotosběrny… Drobnou výtku bychom měli k přílišné délce adres jednotlivých alb, natož pak fotek. Známe konkurenční webová alba, kde získáte doménu třetího řadu. Pochválit ale musíme možnost sdílení fotek na vaší webové stránce. Podobně jako na YouTube si můžete vygenerovat kód pro jednoduché vložení náhledu s odkazem na konkrétní snímek do svého webu. To samé lze použít i u kompletních fotoalb.
Další zajímavou funkcí, která je v českých končinách u fotoalb spíše raritou, je RSS kanál pro informování o nově přidaných fotkách. Překvapilo nás však minimální propojení s ostatními službami Googlu. Přitom se zde přímo nabízí užší spolupráce s blogovacím systémem Blogger. com, e-mailovou službou Gmail nebo webovou kanceláří Google Apps.
Ideální komplet zdarma
I přes výše uvedené drobné výtky lze službu Picasa Web Albums doporučit. Samotné webové fotoalbum nemá mezi českými službami konkurenci a i na mezinárodní scéně se řadí k těm lepším. V kombinaci s desktopovou Picasou tvoří opravdu pozoruhodný komplet, pro který byste jen těžko hledali bezplatnou konkurenci.
Trochu jiný model: Flickr
Přestože Google na službě Picasa Web Albums velmi zapracoval, neohroženým králem je stále Flickr, který byl v roce 2005 zakoupen portálem Yahoo. Flickr se od začátku profiluje jako komunitní server, a i přesto, že PWA nabízí funkce „komunitní povahy“, nemůže v tomto ohledu Flickru konkurovat. Flickr také nestanovuje horní velikost fotoalba, kapacita je teoreticky neomezená. Je tu však omezení velikosti nahrávaných fotek. Zdarma můžete během jednoho měsíce nahrát maximálně 100 MB fotek. Za poplatek ve výši necelých 25 dolarů za rok však i toto omezení padá a Flickr se stává skutečně neomezeným fotoalbem. Picasa Web Albums je konkurencí spíše pro původní službu Yahoo Photos, kterou Yahoo udržuje v provozu souběžně s Flickrem, a dokonce připravuje i její novou verzi, kterou si můžete vyzkoušet na http://new.photos.yahoo.com.
Dokumenty ke stažení- Internet - Fotky v režii Googlu (205.24 kB) - Staženo 1538x