Přejít k hlavnímu obsahu

Velká podívaná

Blíží se mistrovství světa ve fotbale, ale jsou samozřejmě i jiné události a filmy, které stojí za to vidět na pořádné obrazovce ve skvělém rozlišení. Otestovali jsme pro vás 39 televizorů a také projektory, se kterými si obraz skutečně vychutnáte. 

V českých domácnostech patří televize ke standardnímu vybavení. Podle průzkumu společnosti Ipsos, který si letos v dubnu nechala vypracovat společnost Samsung, má u nás televizní přijímač 95 procent domácností a uživatelé před obrazovkou denně vydrží v průměru 3 hodiny a 45 minut. Štíhlé, velké a chytré - takové jsou nejlepší televizory dnešních dnů. Výrobci se ale samozřejmě snaží nabídnout i něco navíc, co by přimělo diváky pořídit si nový televizor, i když by jim ten starý ještě dobře posloužil. Takovým zaklínacím slovíčkem, nebo spíše zkratkou, bývalo 3D. Nejlepší modely všech výrobců prostě musely být 3D, i když k tomu mnoho důvodů nebylo. Uživatelé tuto funkci příliš nevyužívali - a ani nemohli. 3D materiálu nebylo mnoho a technologie to nebyla zrovna dokonalá.

Následoval nástup televizorů s rozlišením 4K, a to opět v době, kdy ještě filmů nebo dokumentů v tomto rozlišení bylo pramálo. A je jich stále málo. Televizní stanice vysílající terestriálně nabízejí maximálně rozlišení Full HD a také nabídka satelitních stanic v tomto směru zaostává. Přesto počet 4K televizorů stále roste a už nejsou žádnou výstředností. Magickým slovíčkem dnešních dnů je tedy další zkratka - HDR, tedy vysoký dynamický rozsah. Zářivější barvy, lepší kontrasty, nádherná podívaná. Ani v tomto případě není HDR obsahu mnoho, ale někdo si můžete vychutnat HDR obraz alespoň z YouTube nebo při hraní na konzoli. Většina námi testovaných modelů technologii HDR podporuje.
Televizory s prohnutou obrazovkou jsou stále v nabídce, ale patří na trhu k minoritním záležitostem. Jde totiž většinou o luxusní modely s vyšší cenou, kterou si běžní uživatelé nemohou dovolit zaplatit, a navíc ne každému prohnutý obraz vyhovuje. Z námi testovaných modelů má prohnutou obrazovku Samsung QE65Q8C.

LED, QLED, nebo OLED?

Přes nesporné výhody už dnes nikdo nenabízí televizory s plazmovou obrazovkou a zúžila se i nabídka OLED televizorů. Ty mají výhodu v tom, že mohou zobrazit v podstatě dokonalou černou barvu, výrazné kontrasty a skvělé barvy. V jejich případě totiž lze každý bod zhasínat a rozsvěcet zvlášť. Stíny ve filmových záběrech jsou tak dokonalejší a působivější, zatímco jasné oblasti ve stejném snímku jsou prezentovány vysoce kontrastním způsobem. Jde ale o technologii, která může časem degradovat. Použitý organický materiál má totiž omezenou životnost a může například docházet k „vypáleninám“ na obrazovce. Od OLED technologie proto odstoupil například Samsung, takže v nabídce zůstávají produkty firem LG, Panasonic a Sony.

V případě LCD technologie se LED používá pouze pro podsvícení, které je více či méně nerovnoměrné, navíc není možné tímto způsobem dokonale zobrazit černou barvu a omezen je také kontrast. Proto se výrobci snaží tuto technologii zdokonalit a například Samsung razí vlastní cestu označenou QLED (Quantum Dot). Má zajistit věrnou reprodukci barev pokrývající více barevného prostoru, sytější černou, jasnější bílou a přirozené podání barevných odstínů. QLED TV od Samsungu zároveň poskytují svítivost až 2 000 nitů. Do budoucna pak Samsung počítá ještě s technologií microLED, která by měla nabízet výhody OLED i LED televizorů, tedy skvělý obraz i dlouhou životnost. Jejich výroba je ale zatím příliš drahá.

Co se týká technologie LCD, která v oblasti televizorů převládá, pro podsvícení se používá bud tzv. Edge LED, nebo Direct LED. V případě Edge LED jsou LED lampy umístěné pouze na okrajích a světlo se pak rozptyluje pod celou plochou LCD panelu. Obraz tedy nemusí být podsvícen rovnoměrně a jednotlivé plochy obrazu není možné méně či více podsvítit. To právě umožňuje druhá používaná technologie podsvícení - Direct LED. V tomto případě se používá větší počet LED diod (počet závisí na modelu a velikosti obrazovky), které podsvětlují jen určitou oblast obrazu. Toho lze využít pro zlepšení obrazu a stmívání a rozsvěcovaní jednotlivých diod pro lepší zobrazení světlých a tmavých částí obrazu.

My jsme kvalitu zobrazení televizorů hodnotili nezávisle na použité technologii. Na předních místech se sice objevují televizory s OLED technologií, ale některé LCD modely s nimi dobře drží krok, a navíc jsou většinou cenově dostupnější. Jak obraz hodnotíme, se dozvíte v části Jak Chip testuje televizoŠikovné ry. Výsledky potvrdily, že televizory s OLED obrazovkou mají většinou nižší jas (okolo 500 cd/m2), zatímco modely s LCD panelem mohou dosahovat jasu až 1 600 cd/m2. OLED si zase vede lépe při měření šachovnicového kontrastu, kdy jsme například u modelu Panasonic TX-65EZ1000E naměřili 266:1.

Televizor jako ozdoba

Bezmála 60 procent Čechů, kteří mají svůj televizor v obývacím pokoji, ho považuje za hlavní součást interiéru a ostatní vybavení pokoje uzpůsobí právě pro něj. Kromě designu vlastního televizoru tedy mohou být pro uživatele zajímavé i další funkce. Například Samsung nabízí u nových modelů režim Ambient. Díky němu může televizor splynout s okolím, protože se na něm zobrazí stejná struktura, jakou má prostředí kolem něj. Můžete si na něm také nechat promítat vlastní fotografie, případně hodiny. Také Philips už delší dobu u vyšších modelů nabízí Ambient funkci. V tomto případě ale televizor do svého okolí vyzařuje LED světlo, podle obsahu obrazu. Této funkce můžete využít i pro příjemné osvětlení obývacího pokoje v barvách, které vám vyhovují.

Vybírejte chytře

Kromě technických parametrů si samozřejmě můžete vybírat i podle toho, jaké další funkce televizor nabízí. Wi-Fi už je téměř samozřejmosti a nechybí většinou ani chytré funkce. Podle průzkumu společnosti Ipsos bude mít Smart TV brzy přes 80 procent Čechů. Někdo ale může kvůli možnostem operačního systému a dostupnosti aplikací dát přednost jiné televizi. Přece jen je rozdíl mezi WebOS, Tizenem nebo Android TV. Co se týká vybavení, při volbě TV byste neměli zapomenout na to, že se bude brzy přecházet z DBV-T na DBV-T2. Většina nových televizorů už DBV-T2 tuner obsahuje a my jsme tuto vlastnost samozřejmě také hodnotili. Všechny podrobnosti o přechodu na DBV-T2 a seznam ověřených televizorů najdete na stránce dvbt2overeno.cz.

Ještě větší obraz

V našem testu jsme se soustředili na televizory s úhlopříčkou do 59 palců (150 cm) a na modely s 60 a více palci, tedy v podstatě na zařízení s 65“ obrazovkou. Kdo chce obraz ještě větší, musí sáhnout opravdu hluboko do kapsy. Například televizor LG OLED77C8 s úhlopříčkou 77 palců stojí okolo čtvrt milionu a přes půl milionu dáte za špičkový model Sony Bravia KD-77A1 se stejně velkým obrazem a rozlišením 4K. Je tu ale i další možnost - pořídit si projektor. Ty v poslední době také zaznamenaly velký pokrok a můžete si s nimi vytvořit obraz o velikosti až téměř osm metrů.
V nabídce jsou už i laserové projektory s laserovou technologií, vysokou svítivostí až téměř 2 000 ANSI lumenů (zde hovoříme o naměřené svítivosti) a rozlišením 4K. Full HD je pak v této oblasti už v podstatě standardem. Výhodou projektorů jsou malé prostorové nároky a snadnější transport než v případě televizorů.

Klasické projektory používají jako zdroj světla lampu, která by se dala přirovnat k výkonnější žárovce. U laserových projektorů je tato lampa nahrazena laserovým zdrojem, většinou jde o modré laserové diody. Laserový paprsek je pak pomocí čoček rozptýlen na větší plochu. Výhodou laserových projektorů je zachování konzistentního jasu v průběhu času a také mimořádně dlouhá životnost - až 20 000 hodin, tedy mnohem delší než v případě klasických lamp. Spotřeba energie je přitom rozumná a výhodou je i možnost okamžitého vypnutí a zapnutí projektoru. Nemusí se totiž rozžhavit a pak chladit. Nevýhodou je zatím vysoká cena.

Výsledky testů

Celkem jsme otestovali 28 televizorů s úhlopříčkou do 59 palců, 11 TV s úhlopříčkou nad 60 palců a 13 projektorů. Hlavní technické parametry, výsledky testů a hodnocení najdete jako vždy v tabulce, podrobnější informace se všemi údaji pak najdete na našem webu v rubrice Žebříčky a testy. Vítězem testů v kategorii televizorů do 59 palců se stal model Sony KD-55A1. Má špičkový obraz se skvělým kontrastem i zvuk. Jediné, co se mu dá vytknout, je poměrně vysoká spotřeba a samozřejmě vysoká cena. Zatímco řada 55“ televizorů se při provozu spokojí s příkonem do 100 W, Sony KD-55A1 potřebuje 130 W. Cenový tip si odnáší televizor Samsung QE49Q7F, který pořídíte za cenu okolo 30 000 Kč a přitom nabízí vyrovnané výsledky ve všech kategoriích a má jasný a kontrastní obraz. Jde ale o televizor s menší, tedy 49“ obrazovkou. Kdo chce větší model s dobrým poměrem cena/výkon, tomu doporučujeme modely LG 55SJ8509 (36 000 Kč), případně Samsung QE55Q7F (35 000 Kč) s úhlopříčkou 55 palců.

Zájemci o ještě větší obraz pak mohou sáhnout po televizoru Panasonic TX-65EZ1000E s úhlopříčkou 65“. Je vítězem kategorie modelů nad 60 palců a získal 100 bodů v kategorijích kvalita obrazu i zvuku. Jeho cena je však vysoká. Druhý v pořadí je TV přijímač LG OLED 65B7V s OLED obrazovkou, jehož cena klesla během roku z cca 125 000 na dnešních 70 000 Kč. Dostává naše ocenění Cenový tip. V kategorii projektorů jsme ocenili model Optoma UHZ65, jediný laserový projektor v testu, který má obraz skvělé kvality, a to v rozlišení 2 716 x 1 528 bodů. Kdo si vystačí s Full HD rozlišením a nechce investovat větší částky, může si pořídit projektor BenQ TH683, který stojí cca 14 500 Kč. Přejeme dobrý obraz všem.

***

TELEVIZORY DO 59 PALCŮ

CHIP TIP Skvělý obraz i zvuk má televizor Sony KD-55A1

Celkové hodnocení Orientační cena (Kč) Kvalita obrazu (50%) Kvalita zvuku (5%) Vybavení (25%) Ergonomie (15%) Energetická úspornost (5%) Technologie displeje Úhlopříčka Rozlišení HDR Maximální jas (cd/m2) Maximální kontrast Spotřeba při provozu (W) Spotřeba v režimu stand-by (W) Kabel. tunery Sat. tunery Tunery DVB-T2 HDMI konektory Wi-Fi USB porty
1 Sony KD-55A1 96,2 68 000 100 100 93,9 97,4 61,9 OLED 55 " UHD * 669 2 303:1 130 0,3 2 2 2 4 * 3
2 Philips 55POS901F 94,6 50 000 96,8 87,8 100 94,8 51,1 OLED 55 " UHD * 512 977:1 150 0,3 2 2 2 4 * 3
3 Sony KD-55XE9305 94,1 40 000 95,1 93,5 98,6 89,5 75,4 VA-LCD (E-LED) 55 " UHD * 1666 1 1676:1 79 0,2 2 2 2 4 * 3
4 Philips 55POS9002 94,0 50 000 96,2 91,6 93,4 94,8 74,2 OLED 55 " UHD * 544 2 894:1 107 0,3 1 1 1 4 * 2
5 LG OLED 55B7 93,7 45 000 97,1 84 92,8 100 54,9 OLED 55 " UHD * 420 5 319:1 143 0,3 1 2 1 4 * 3
6 Samsung QE55Q8F 93,2 45 000 93,6 90,9 97,5 94,8 65,1 VA-LCD (E-LED) 55 " UHD * 1015 8 140:1 127 0,2 2 2 2 4 * 3
7 Samsung QE49Q7F 91,9 30 000 91,9 91,8 97,3 94,8 57,8 VA-LCD (E-LED) 49 " UHD * 1295 5 626:1 123 0,3 2 2 2 4 * 3
8 Loewe bild 5.55 OLED 91,9 110 000 97,5 97,8 90,4 87,2 51,8 OLED 55 " UHD * 436 5 397:1 116 0,4 2 2 2 4 * 3
9 LG 55SJ8509 90,7 36 000 93,2 92,4 80,5 100 86,5 IPS-LCD (E-LED) 55 " UHD * 642 1 796:1 84 0,3 1 1 1 4 * 3
10 Samsung QE55Q7F 90,5 35 000 87,3 91,3 98,8 94,8 67,6 MVA-LCD (E-LED) 55 " UHD * 629 1 5598:1 123 0,2 2 2 2 4 * 3
11 Panasonic TX-55EZW954 90,1 73 000 89,3 86,9 96,9 95,3 52,7 OLED 55 " UHD * 522 4 490:1 141 0,5 2 2 2 4 * 3
12 Sony KD-55XF8505 89,5 39 000 91,0 91,3 91,7 89,5 62,3 IPS-LCD (E-LED) 55 " UHD * 568 4 455:1 94 0,5 2 2 2 4 * 3
13 Philips 55PUS7502 89,2 27 000 92,3 87,8 82,7 91,9 84,5 IPS-LCD (E-LED) 55 " UHD * 326 1 481:1 94 < 0,1 1 1 1 4 * 2
14 Sony KD-55XE9005 88,5 35 000 87,9 82,5 95,7 89,5 61,8 VA-LCD (E-LED) 55 " UHD * 513 4 223:1 127 0,4 2 2 2 4 * 3
15 TCL U55X9006 87,6 25 000 87,1 97,3 78,8 100 89,8 VA-LCD (E-LED) 55 " UHD * 541 2 945:1 81 0,2 1 1 1 3 * 2
16 Panasonic TX-50EXW784 87,2 32 500 88,1 77,8 86,3 89 87,8 VA-LCD (D-LED) 50 " UHD * 363 4 889:1 77 0,2 2 2 2 4 * 3
17 Samsung UE55MU8009 87,0 36 300 88,1 96,2 83 91,3 74,7 VA-LCD (E-LED) 55 " UHD * 748 4 790:1 106 0,3 2 2 2 4 * 3
18 Sony KD-55XE8505 86,8 27 000 87,6 66,7 91,7 89,5 65,9 VA-LCD (E-LED) 55 " UHD * 371 7 847:1 93 0,3 2 2 2 4 * 3
19 Samsung UE55MU7009 84,8 27 000 85 88,4 85 86,9 71,5 VA-LCD (E-LED) 55 " UHD * 823 4 400:1 109 0,4 2 2 2 4 * 3
20 Loewe bild 1.55 77,3 50 000 82,2 84,4 76,7 71,5 41,8 VA-LCD (E-LED) 55 " UHD * 452 4 025:1 144 < 0,1 2 2 2 4 * 3
21 Panasonic TX-49ESW504S 76,7 15 500 88,3 80,5 49 77,9 91,1 IPS-LCD (E-LED) 49 " Full HD * 279 5 504:1 70 0,2 1 1 1 2 * 2
22 Samsung UE49M5580 75,6 22 000 80,7 78,4 53,3 86,9 98,5 VA-LCD (E-LED) 49 " Full HD * 373 1 4294:1 55 0,3 1 1 1 3 * 2
23 Philips 55PUS6162 74,8 12 500 76,8 67,3 67,9 79,1 83 VA-LCD (E-LED) 55 " UHD * 286 3 708:1 61 0,3 1 1 1 3 * 2
24 Samsung UE55K5572 72,1 16 000 73,9 73,5 52,3 89,5 100 VA-LCD (E-LED) 55 " Full HD * 227 4 936:1 59 0,3 1 1 1 3 * 2
25 Sony KDL-48WD655 67,1 12 000 74,0 72,5 50,4 66 80,6 VA-LCD (E-LED) 48 " Full HD * 272 2 284:1 57 0,3 1 1 1 2 * 2
26 Toshiba 55U7763DA 66,8 19 500 69,2 60,4 60,4 70,3 70,7 VA-LCD (E-LED) 55 " UHD * 270 4 550:1 81 0,4 1 1 1 4 * 3
27 Philips 49PFS4132 66,8 9 500 78,3 71,8 31,9 79,1 84,3 IPS-LCD (E-LED) 49 " Full HD * 233 882:1 55 0,2 1 1 1 2 * 1
28 Philips 49PFS4131 60,0 10 000 74,4 39,1 33,9 55,8 80,3 IPS-LCD (E-LED) 49 " Full HD * 261 1 982:1 59 0,3 1 1 1 2 * 1

Všechna Výborný hodnocení (100-90,0) v bodech Velmi (max. dobrý 100); (89,9-* ano 75,0) * ne Dobrý c Chip (74,9-tip 60,0) / E-LED Z Dostačující Edge LED, (59,9-D-LED 45,0) Z Direct Nelze LED doporučit (44,9-0)

***

TELEVIZORY NAD 60 PALCŮ

CHIP TIP Ve vyšší kategorii zvítězil Panasonic TX65EZ1000E.

Celkové hodnocení Orientační cena (Kč) Kvalita obrazu (50%) Kvalita zvuku (5%) Vybavení (25%) Ergonomie (15%) Energetická úspornost (5%) Technologie displeje Úhlopříčka Rozlišení HDR Maximální jas (cd/m2) Maximální kontrast Spotřeba při provozu (W) Spotřeba v režimu stand-by (W) Počet kabelových tunerů Počet satelitních tunerů Počet DVB-T2 tunerů HDMI konektory Wi-Fi USB porty
1 Panasonic TX-65EZ1000E 95,1 120 000 100 100 90,1 95,3 64,5 OLED 65 " UHD * 746 3 622:1 172 0,2 2 2 2 4 * 3
2 LG OLED 65B7V 93,0 70 000 94,5 88,1 91,0 100 71,5 OLED 65 " UHD * 421 2 881:1 156 0,3 1 2 1 4 * 3
3 Sony KD-65AF8 91,3 96 000 95,3 98,5 88,3 94,8 50,2 OLED 65 " UHD * 577 8 792:1 136 1,9 2 2 2 4 * 3
4 Samsung QE65Q8C 89,9 80 000 87 99,1 94,3 94,8 72,8 VA-LCD (E-LED) 65 " UHD * 1 286 5 008:1 153 0,3 2 2 2 4 * 3
5 Panasonic TX-65DXW904 89,5 86 000 86,1 96,8 100 92,7 54,4 VA-LCD (D-LED) 65 " UHD * 950 7 592:1 220 <0,1 2 2 2 4 * 3
6 Sony KD-65XF9005 85,0 68 000 86,3 90 86,1 89,5 47,2 VA-LCD (D-LED) 65 " UHD * 1 134 28 810:1 159 0,5 2 2 2 4 * 3
7 Sony KD-65SD8505 84,7 65 000 78,7 86,4 91,2 88,4 100 VA-LCD (E-LED) 65 " UHD * 460 7 526:1 109 <0,1 2 2 2 4 * 3
8 Philips 65PUS7602 84,1 50 000 76,9 90,6 90,9 89,5 99,9 VA-LCD (D-LED) 65 " UHD * 625 871:1 102 0,3 1 1 1 4 * 3
9 Philips 65PUS6523 79,5 32 000 75,2 73,4 84,2 89,5 73,8 VA-LCD (E-LED) 65 " UHD * 280 4 588:1 155 0,2 1 1 1 4 * 3
10 Samsung UE65MU6179 78,3 33 000 78,2 85,5 67,6 86,9 99,9 VA-LCD (E-LED) 65 " UHD * 336 10 699:1 95 0,5 1 1 1 3 * 2
11 Sony KD-65XE7005 71,2 43 000 74,3 84 63,5 67,4 76,2 VA-LCD (E-LED) 65 " UHD * 294 6 783:1 105 0,5 1 1 1 3 * 3

***

PROJEKTORY

CHIP TIP První místo získal laserový projektor Optoma UHZ65.

Celkové hodnocení Orientační cena (Kč) Kvalita obrazu (60%) Vybavení (20%) Ergonomie (15%) Energetická úspornost (5%) Projekční technologie Nativní rozlišení (body) 3D režim Hmotnost (kg) Velikost obrazu: úhlopříčka (m) Počet HDMI konektorů Počet konektorů VGA/D-Sub Výdrž lampy (h) Jas (lumeny) Kontrast Šachovnicový kontrast Gama odchylka (%) Spotřeba při provozu (W) Spotřeba v režimu stand-by (W)
1 Optoma UHZ65 96,1 120 000 100 90 98,5 67,7 Laser 2 716 x 1 528 * 9,3 0,76-7,62 2 1 * 1 983 1 352:1 179:1 1 331 1,2
2 Epson EH-TW9300W 94,7 101 000 93,1 99,6 96,4 88 LCD 1 920 x 1 080 * 11,2 0,76-7,60 6 1 3 000 1 474 2 212:1 181:1 4 263 0,3
3 Optoma UHD550X 90,2 45 000 91,0 84,1 100 75 DLP 2 716 x 1 528 * 7,8 0,67-7,68 2 1 * 1 112 2 471:1 174:1 2 301 0,1
4 Acer V9800 83,0 90 000 88,8 76,1 83,9 39,2 DLP 2 716 x 1 528 * 15 2,41-4,57 2 1 * 727 981:1 166:1 2 306 0,1
5 BenQ TH683 82,0 14 500 83,1 84,9 70,7 91,4 DLP 1 920 x 1 080 * 2,8 1,52-7,62 2 1 2 000 1 925 1 805:1 164:1 6 253 0,5
6 BenQ W2000 82,0 23 000 82,8 83 76,6 83,9 DLP 1 920 x 1 080 * 3,6 1,52-7,62 2 1 2 000 1 329 993:1 177:1 2 285 0,2
7 Acer Predator Z650 81,1 24 500 82,4 89,9 61,1 91,1 DLP 1 920 x 1 080 * 3,4 1,37-7,62 3 1 * 1 547 1 676:1 148:1 4 286 0,1
8 ViewSonic Pro7827HD 80,5 18 000 82,5 92,1 58,3 77,1 DLP 1 920 x 1 080 * 2,6 0,76-7,60 3 1 * 1 127 1 649:1 175:1 2 282 0,3
9 ViewSonic Pro8800WUL 80,2 39 000 74,1 93,5 81,6 95,8 DLP 1 920 x 1 080 * 6,3 0,76-7,62 3 2 1 000 3 430 1 751:1 80:1 7 438 0,2
10 Acer K650i 76,2 24 500 69,4 100 64,1 100 DLP 1 920 x 1 080 * 2,3 1,04-7,62 1 1 * 874 770:1 133:1 3 133 0,1
11 Dell 4350 70,8 25 000 71,2 69,5 70,5 71,4 DLP 1 920 x 1 080 * 3 1,03-7,63 2 3 * 1 187 1 064:1 115:1 5 306 0,2
12 Infocus SP1080 59,2 15 000 63,6 53,5 42,1 80,4 DLP 1 920 x 1 080 * 2,5 0,76-7,60 1 1 * 1 037 983:1 137:1 9 242 0,1
13 Infocus IN118HDxc 55,4 15 500 60,1 53,5 38,7 57,1 DLP 1 920 x 1 080 * 2,5 0,76-7,60 1 1 * 901 874:1 81:1 12 244 0,6

Všechna Výborný hodnocení (100-90,0) v bodech Velmi (max. dobrý 100); (89,9-* ano 75,0) * ne Dobrý c Chip (74,9-tip 60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0)

***

Vítěz testu TV do 59“

V kategorii TV do 59“ získal nejvíce bodů model KD-55A1 od Sony. Má nádherný obraz, zvuk i design. Navíc je i dobře vybaven, je založen na systému Android TV a má intuitivní ovládání - a bohužel také svou cenu, která se však za rok snížila téměř na polovinu. Zepředu vypadá televizor jako černá skleněná deska - bez rušivých rámů, spínačů a reproduktorů. To umožnil zajímavý stojan na zadní straně, který kryje všechny kabely a přípojky. 55“ OLED panel s UHD rozlišením je téměř bez chybičky a díky maximálnímu kontrastu 2 303:1 a podpoře HDR jsou barvy jasné a přirozené. Jas je také na dostatečné úrovni. Pro ozvučení použila firma Sony zajímavou technologii Acoustic Surface -celá plocha televizoru je zde reproduktorem a vibruje. V podstavci je pak umístěný subwoofer. Zajímavá a funkční koncepce. Výbava je také dobrá a zahrnuje například dvojici tunerů, množství portů, možnost nahrávání na USB a integrovaný Chromecast. Relativně vysoká je ale spotřeba.

***

Vítěz testu TV nad 60“

Ve vyšší kategorii nad 60“ zabodoval model TX-65EZ1000E od Panasonicu. Potěšil nás krásným obrazem, který zajistila 65“ OLED obrazovka, i zvukem. Signály ze všech zdrojů (DVB-T, Blu-ray, UHD) jsou ostré a barevné, a dokonce i SD obsah vypadá na 4K dobře. Maximální kontrast dosahuje 3 622:1 a výborný je i jas. Soundbar se dvěma subwoofery nabízí neuvěřitelný hudební výkon 80 W - i když ho budete muset použít trochu pod maximální výkon. K dispozici je navíc i skvělá výbava, tedy například šest tunerů, čtyři HDMI porty, tři USB vstupy a čtečka SD karet. Integrovaný multimediální přehrávač si poradí téměř se vším, škoda že ne i s DTS. Spotřeba na úrovni 172 W je vysoká, ale použít můžete úsporný režim.

***

Vítěz testu projektorů

Jediným zástupcem laserových projektorů byla v našem testu Optoma UHZ65, což jí patrně zajistilo vítězství, avšak za poměrně vysokou cenu. Díky interpolovanému rozlišení 4K (3 840 x 2 160 pixelů s technologií XPR) a podpoře HDR nabízí vysoce jasnou a kontrastní projekci. S jasem opravdu problém nemá - naměřili jsme 1 983 lumenů, takže dobře působí i v osvětlené místnosti. Spokojeni jsme byli i s odchylku gama (pouze jedno procento), takže i ve velmi lehkých a tmavých scénách uvidíte množství detailů. Technologie Advanced Motion Control Processing úspěšně eliminuje blikání a rozmazání v rychlých scénách. Jedinou nevýhodou tohoto přístroje je pro technologii DLP typický duhový efekt, který ale mnozí diváci nevnímají, a vysoká spotřeba. Díky podpoře standardů HDCP 2.2 a HDMI 2.0a se hodí i pro přehrávání Blu-ray disků. Životnost laseru by měla být 20 000 hodin (pětinásobek běžné lampy).

***

Jak Chip testuje televizory

Testované modely procházejí náročným testováním a hodnotíme je v několika kategoriích.

> Kvalita obrazu (50 %) Nejvyšší prioritu má při testování kvalita zobrazení. U všech modelů měříme mimo jiné maximální kontrast, šachovnicový kontrast a pozorovací úhly. Navíc se zaměřujeme i na zobrazený barevný prostor, gama-odchylku a jas panelu. Testujeme také tunery a při simulaci televizního, satelitního a kabelového vysílání hodnotíme obraz na zkušebních snímcích. V dalších testech se věnujeme zobrazení obrazu z Blu-ray a hodnotíme přesnost prezentace, ostrost, pohybové artefakty a odstraňování problémů, jako je blikání v homogenních oblastech. Konečně pro zařízení 4K/UHD používáme PC testovací sekvence k určení přesnosti prezentace a kvality přehrávání.
> Kvalita zvuku (5 %) Při hodnocení zvuku se spoléháme na uši našich testerů. K dispozici máme od společnosti Burosch portfolio testovacích tónů. Hodnotíme také výkon zařízení a míru, kdy už je zvuk zkreslený.
> Vybavení (25 %) V této kategorii udělujeme body za to, kolik má televizor tunerů, vstupně-výstupních portů (USB, HDMI, SCART atd.), zda má Wi-Fi, jaké chytré funkce nabízí (YouTube, prohlížeč) a jaké formáty podporuje. Speciální body pak dostává za další vybavení, jako je integrovaná kamerka.
> Ergonomie (15 %) Tato oblast se týká především softwaru, tedy toho, jaký systém je v TV instalován (Tizen, Android TV), jak snadno lze zařízení ovládat (logická struktura nabídky), jaký typ dálkového ovládání je dodáván (s klávesnicí, gyroskopický) a zda TV podporuje i další způsoby ovládání.
> Energetická úspornost (5 %) Sledujeme, jakou energetickou třídu zařízení splňuje, ale provádíme i vlastní testy spotřeby při provozu i v režimu stand-by. Oceňujeme také přítomnost ekologických režimů, senzorů a skutečného vypínače.

Foto popis| Kolik mají Češi televizorů Podle průzkumu společnosti Ipsos má u nás televizor 95 procent domácností a před obrazovkou denně v průměru vydržíme 3 hodiny a 45 minut.
Foto popis| Češi a Smart TV S plánovaným přechodem na nový standard DVB-T2 řeší většina domácností také nákup nového televizoru. Chytrý televizor vlastní už více než třetina Čechů a téměř polovina o jeho nákupu uvažuje.
Foto popis| Jako chameleon Nové televizory Samsung dobře zapadnou do interiéru, protože mohou změnit barvu jako chameleon a přizpůsobí se prostředí. Navíc je lze připojit pomocí jediného kabelu, aby nebyl rušen jejich design.
Foto popis| ambientní osvětlení Philips Philips u svých televizorů nabízí technologii Ambilight, která prodlužuje obraz pomocí LED diod i do okolí TV. Ambilight můžete využít i pro decentní osvětlení místnosti.
Foto popis| U chytrých televizorů můžete pro dálkové ovládání použít i chytrý telefon nebo tablet.
Foto popis| HDR místo 3D Magickým slovíčkem dnešních dnů je místo 3D HDR, tedy vysoký dynamický rozsah. Zářivější barvy, lepší kontrasty, nádherná podívaná. HDR obsahu sice není mnoho, ale můžete si ho vychutnat alespoň na YouTube nebo při hraní na konzoli. Většina námi testovaných modelů technologii HDR podporuje.

O autorovi| PAVEL TROUSIL, autor@chip.cz

Příbuzná témata: