Při práci s počítačem nemusejí být hrozbou jen útoky virů a hackerů. V ohrožení může často být i vaše tělo a následky mohou být horší, než byste čekali.
Ještě před několika lety bylo jednou z nejčastějších náplní volného času Čechů sledování televize. Podle studie společnosti Kleiner Perkins Caufield & Byers už ale tuto pasivní zábavu začíná válcovat počítač - průměrný Čech s ním stráví denně více než dvě hodiny času. Když si k tomu přičtete skutečnost, že mnoho lidí používá počítač navíc i několik hodin v práci, může tato činnost odstartovat poměrně nepříjemný problém.
Příčina a následek
Není žádným lékařským tajemstvím, že každá intenzivní lidská činnost se odráží v našem zdraví a kondici. Když na počátku minulého století trávili naši předci dlouhé hodiny na poli, mezi časté problémy určitě patřily bolesti zad. A je proto logické, že i intenzivní práce s počítačem má neblahý vliv na naše zdraví. Bolesti zad ze špatného držení těla ale stále častěji zatlačuje do pozadí další problém, jehož viníkem je počítačová myš.
Podle statistik technologické společnosti truconneXion „ujede“ člověk pracující na počítači myší za hodinu přibližně 170 metrů, při hraní počítačových her je tato vzdálenost přibližně trojnásobná. Není proto žádným překvapením, že celá řada z nás ujde denně pěšky menší vzdálenost, než jakou u stolu ujede s myší. Pro chůzi se však v našem těle zapojuje velké množství velkých svalů a svalových skupin, které se s těmi v ruce, ovládajícími pohyb myši, rozhodně nedají srovnávat. Následkem tak může být nepříjemná bolest, která v krajním případě končí až ztrátou hybnosti prstů. Předcházení těmto problémům nebo jejich řešení rozhodně není snadné (viz rámeček na straně 72), pomoc ale přesto existuje.
Vertikální pomocník
Jednou z možností, jak těmto problémům zabránit (nebo je pomoci vyřešit), je změna způsobu ovládání počítače. V současnosti výrobci hardwaru nabízejí celou řadu různých řešení, podle názoru expertů lze ale doporučit především vertikální myši. Ty jsou totiž například ve srovnání s trackbally nejen ergonomičtější, ale také podstatně přesnější a lépe ovladatelné.
Drobným problémem je však skutečnost, že ve velkých a známých počítačových e-shopech najdete jen velmi omezenou nabídku vertikálních myší. Oslovili jsme proto internetový obchod Kancelářské služby (www.kancelarske-sluzby.cz), specializující se na ergonomické produkty, a z více než 60 nabízených modelů jsme si zde vybrali pět nejprodávanějších, které jsme podrobně otestovali. Jednotlivé modely prošly rukama několika uživatelů s různou úrovní zdravotních obtíží. A výsledky byly poměrně překvapivé.
Rozhodující je úhel
Podrobnější informace o záludnostech výběru vertikální myši najdete v rámečku na této straně, už nyní vám ale můžeme prozradit, na čem se shodli všichni testující. Základní rozdíl mezi jednotlivými modely a variantami myší je především v úhlu mezi deskou stolu a rukou svírající myš. Zatímco běžní uživatelé si pro odlehčení zatěžované ruky vystačili i s jen mírně naklopeným modelem, u lidí s většími zdravotními problémy se úleva dostavila až u skutečně vertikálních myší.
Obecně ale také bohužel platí, že čím více se vertikální myš liší od té klasické, tím obtížnější je zvyknout si na její ovládání. Zatímco u jen lehce naklopené myši Newtral byl přechod otázkou několika hodin, u myší Delux M616 a 3M jsme se s ovládáním potýkali i po dvaceti hodinách práce. Obtíže ale nijak nesouvisely se zdravotními problémy -obě myši naopak ovládali i uživatelé se syndromem karpálního tunelu -, obtížné bylo spíše přesnější polohování. Pokud například pracujete v Excelu, určitě budete mít zpočátku s trefováním buněk problém. Je také nutné zmínit, že na bezproblémové hraní počítačových her je zde nutný opravdu dlouhý trénink, a u těch skutečně vertikálních myší například na střílečky zcela zapomeňte.
Jednotlivé modely v testu
Newtral 2
Nejbližším příbuzným klasické myši je model Newtral 2, který po pár minutách praxe zvládne bez problémů používat prakticky kdokoliv. Velkou výhodou je také rozsáhlá výbava, ve které nechybí šest programovatelných tlačítek a možnost nastavení několika stupňů rozlišení až k hranici 4 000 DPI. Jen decentně nakloněná myš má navíc v balení přidány tři typy magnetických gripů, které upravují její použití. Základní Precizion grip lze využít pro práci, která vyžaduje přesnost a dobré ovládání. Grip s označením Balance nabízí kompromis mezi přesností a pohodlím a poslední Ergo grip je ideální pro skutečně ergonomickou práci.
Uživatelé se závažnějšími zdravotními problémy si ale při práci stěžovali na občasné bolestivé zapojení některých problematických svalů a šlach. Myš tak lze i vzhledem k výbavě doporučit uživatelům bez zdravotních problémů, kteří ji využijí k bezproblémovému prostřídání s klasickou variantou a k odlehčení jednostranně zatěžovaných svalů a šlach. Tip: Na webu společnosti najdete ukázku ze studie renomovaného experta v oblasti ergonomie a tzv. biofeedbacku, profesora Erika Pepera z Univerzity v San Franciscu, který srovnává napětí svalů při používání klasické a vertikální myši.
Anker / Wow Pen Comfi
Dalším krokem k lepší ergonomii je vertikální myš od společnosti Anker. Ve srovnání s klasickou myší je u ní ruka naklopená o 45 stupňů, což sice trochu ztěžuje ovládání, zároveň však znatelně snižuje zátěž běžně namáhaných svalů a šlach. K dispozici jsou sice jen dvě úrovně nastavení DPI, ty nicméně pro běžnou práci zcela postačí. Na myši najdete pět tlačítek a rolovací kolečko, nám ale chvíli trvalo si zvyknout na tlačítka pro ovládání kroku vpřed a vzad. Ocenili bychom jejich přesun do přední části myši, což by zjednodušilo jejich hledání. Myš je k dispozici ve dvou velikostech (střední a velká - viz rámeček Jak vybírat… na straně 71), nicméně ti, kdo mají menší ruce, mohou jako alternativu zvolit vertikální myš Wow Pen Comfi, která má podobné technické parametry, ale podstatně menší rozměry.
DeLux M618
Předposlední myší na cestě za zcela vertikálním úchopem je model M618 od firmy DeLux, u něhož svírá ruka se stolem úhel přibližně 75 stupňů. Myš nabídne vynikající ergonomii, jediným limitem je pouze jedna nabízená velikost. Zklamáni ale budou jen uživatelé s většíma rukama (cca 21 cm a více). Všichni ostatní ocení komfortní povrch myši, díky kterému neklouže ani po delší práci. Líbila se nám i skvělá (odnímatelná) opěrka zápěstí a tři možnosti nastavení rozlišení. Ve srovnání s konkurencí oceňujeme výborně umístěné tlačítko pro pohyb vpřed a vzad, pro jehož ovládání stačí minimální pohyb palce. Jedinou výtku by (vzhledem k ceně) mohli mít nejnáročnější uživatelé ohledně absence programovatelných tlačítek.
3M EM500GPL
Návrat ke kořenům. I tak by se dala popsat práce s vertikální myší od společnosti 3M. Ta totiž umožňuje držet myš skutečně vertikálně - stejně jako naši jeskynní prapředci drželi kyje, když se chystali na lov. Tento bezproblémový úchop nejvíce ocení uživatelé, pro které je použití klasické myši doslova bolestivé. Zde totiž obvykle nemají nejmenší problém.
Není ale možné zatajit, že tento alternativní způsob držení má i své nevýhody. Především trvá velmi dlouho, než si ruka na tento způsob držení myši zvykne, a ani po několika dnech intenzivního používání není přesnost ovládání nejlepší. Nezvyklé je především to, že pro pravé a levé kliknutí využíváte palcem ovládané tlačítko na vrcholku myši. Třetí tlačítko na držáku lze u některých aplikací využít k posunování stránky, nicméně práce s ním je složitější. I proto tuto myš lze doporučit především uživatelům s rozsáhlejšími zdravotními komplikacemi, kteří ale od ní nečekají žádné zázraky v oblasti přesnosti a nabídky funkcí.
Jakou myš doporučit?
Volba té správné myši představuje v této oblasti celou řadu kompromisů, na základě našich zkušeností vám ale můžeme doporučit dvě možnosti. Uživatelé bez zdravotních problémů, kteří přikládají důležitost prevenci, by měli rozhodně vyzkoušet vertikální myš Newtral 2, která je nebude příliš omezovat při práci a zároveň (například při střídání s klasickou myší) bude minimalizovat jednostrannou zátěž svalů a šlach.
Uživatelům se zdravotními problémy lze doporučit myš DeLux M618, nabízející rozumný kompromis mezi ergonomií a pracovním komfortem. Jediným limitem je zde velikost ruky: uživatelé s opravdu velkýma rukama se bohužel budou muset poohlédnout někde jinde. Alternativou mohou být vertikální myši od firmy Evolvent, jejichž cena ale značně překračuje dva tisíce korun.
Vertikální myši
Newtral 2 Ergonomic Vertical Mouse Pen Comfi 2 M618 EM500GPL
Výrobce Microtouch Technology Anker WOW SCAND AB DeLux 3M
Web (www. newtralmouse.com anker.com wowscandinavia.se deluxworld.com 3m.com
Zapůjčil (www. kancelarske-sluzby.cz
Cena 1 560 Kč 1 150 Kč 1 198 Kč 1 392 Kč 1 204 Kč
Typ myši optická optická optická laserová optická
Úhel sklonu 33° cca 45° cca 45° cca 75° 90°
Rozlišení (DPI) 800 / 1 700 / 2 500 / 3 400 1 000 / 1 600 800 / 1 600 / 2 400 800 / 1 600 / 2 000 n/a
Rozměry (mm) 457 x 88 x 53 62 x 124 x 68 85 x 72 x 107 135 x 100 x 88 114 x 114 x 117
Dostupné velikosti myši 3 2 1 1 2
Hmotnost 140 g 145 g 130 g 140 g 295 g
Počet tlačítek/kolečko 6 / * 5 / * 5 / * 5 / * 3 / *
Možnosti úprav 3 gripy* * * opěrka zápěstí* *
Programovatelná * * * * *
Další výbava CD s ovladači, látkové pouzdro * * * *
* je součástí balení; * ano * ne
Jak vybírat vertikální myš
Vybrat tu správnou vertikální myš je složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Důležitá totiž není jen zmiňovaná volba sklonu. Naprostá většina výrobců u každého modelu myši nabízí několik verzí, které se liší velikostí. Před nákupem tedy doporučujeme důkladně prostudovat web prodejce (popřípadě navštívit web výrobce), kde najdete podrobnější informace o jednotlivých verzích. Klíčovým rozlišovacím prvkem je vždy délka ruky - měřeno od zápěstí po konečky prstů. Například u myši Newtral jsou k dispozici tři verze: Small (pro délku ruky do 17,2 cm), Medium (17,2 až 19,3) a Large (více než 19,3 cm).
Další zádrhel se také skrývá ve volbě typu konektivity. Zatímco u klasických myší se drátové a bezdrátové liší často jen v absenci kabelu, u vertikálních modelů může být rozdílů mnohem více. U bezdrátových variant například často najdete menší rozsah rozlišení nebo omezenou nabídku funkcí (obvykle chybějící programovatelná tlačítka). Pokud tedy z nějakého specifického důvodu nepotřebujete bezdrátový model, doporučujeme volit spíše lépe vybavenou variantu s kabelem, které jsme zkoušeli i v našem testu.
Zdroj: newtralmouse.com
Dilema jménem podložka
Když se u počítačových uživatelů začaly objevovat první problémy s bolestí rukou, mezi nejčastější řešení patřilo použití tzv. gelové podložky. Zpočátku luxusní doplněk stolu některých počítačových nadšenců už dnes ale zcela zevšedněl a různé verze těchto podložek lze koupit v každém obchodu s počítači doslova za pár korun. S tímto boomem však souvisí i spor, který mezi sebou vedou jejich příznivci a odpůrci. Experti se sice shodují na tom, že vhodná ergonomická podložka může problémům předejít nebo je omezit, nemálo uživatelů ale uvádí, že u nich naopak tato podložka problémy vyvolala.
Kámen úrazu bude pravděpodobně v kombinaci nesprávného materiálu podložky a neergonomické myši. I výsledky lékařských prací a studií na toto téma jsou poněkud rozporuplné (viz například jdem.cz/c3jcr2). Dobrou zprávou ale je, že uživatelé vertikálních myší podložku nepotřebují, protože ergonomická konstrukce myši zaručuje její správné držení i bez dalších doplňkových prvků. Výjimkou snad může být jen tepelněizolační podložka, která brání přenosu chladu z pracovní desky do zápěstí.
Prevence především
Na problematiku zdravotních problémů při práci na počítači jsme se zeptali odborníka.
* > Co může být při práci na počítači příčinou brnění či bolesti v zápěstí, předloktí nebo v prstech ruky?
Příčin může být několik. Nejčastější příčinou bolestivostí ruky a předloktí je entezopatie (jsou to bolestivé syndromy zapříčiněné zánětlivými a degenerativními procesy v oblasti úponů šlach, vazů a kloubních pouzder), v tomto případě laterální skupiny svalů předloktí - společného natahovače prstů a zápěstí a supinujícího svalu. Většina populace zná toto onemocnění pod názvem tenisový loket a v dnešní době po žertovném přejmenování jako „myšitidu“ - jako důsledek práce s počítačovou myší. Příčinou brnění prstů je nejčastěji syndrom karpálního tunelu, tzv. útlakový syndrom. Způsobuje ho postižení či poškození středního nervu. Další příčinou brnění mohou být kořenové syndromy krční páteře. Nejběžněji je to útlak nervu způsobený výhřezem či posunem meziobratlové ploténky. Příčina může být v nevhodné vynucené poloze při sezení u počítače, nevhodné výšce židle nebo klávesnice či v poloze monitoru a jeho velikosti.
* > Jaké následky může mít, jestliže se tento problém ignoruje nebo je jen tlumen pomocí léků na bolest?
Samozřejmě nepohodu postiženého, ztrátu pracovního tempa a nakonec i třeba nemožnost danou práci vykonávat. Nehledě na další potíže v osobním, rodinném životě či omezení koníčků či sportovních aktivit.
* > Co lze doporučit pro řešení tohoto problému?
Nejdůležitější je prevence. Udržovat správnou pozici při práci s počítačem, střídat polohy: osvědčil se například i polohovací, výškově stavitelný pracovní stůl pro možnost pracovat ve stoje. Pomoci také může zařazení krátkých přestávek na protahovací cviky horních končetin. A doporučit lze i použití různých ergonomických podložek k podpoře natahovačů prstů a zápěstí, ortéz nebo výměnu klasické myši za vertikální. A při přetrvávání potíží včas navštívit lékaře či fyzioterapeuta a nečekat, až se problém stane chronickým a daleko hůře léčitelným.
Pomoci mohou enzymy
Některé enzymy v našem těle řídí a koordinují imunitní reakce v organismu. V případě zdravotních problémů, ke kterým patří i záněty a otoky, je vhodné je podpořit dodáním obdobných enzymů zvenčí ve formě enzymových léků (nejznámější je Wobenzym). Působí proti zánětům a otokům a posilují oslabenou imunitu. Při zánětech šlach a svalů včetně tenisového lokte, syndromu karpálního tunelu nebo tzv. „myšího syndromu“ urychlují enzymy vstřebávání otoků a léčbu zánětů a mohou tak významně zkrátit dobu léčby i případnou pracovní neschopnost.
Foto popis| Povrch myši DeLux je příjemný na dotyk a neklouže ani po delším používání.
Foto popis| Díky jinému úhlu úchopu zatěžují vertikální myši svaly ruky jiným, přirozenějším způsobem.
Foto popis| Vertikální myš
Foto popis| Klasická myš
Foto autor| Zdroj: Anker.com
Foto popis| Vertikální myš od firmy 3M připomíná spíše joystick.
Foto popis| Společnost WOW se specializuje na vývoj ergonomických myší především pro menší ruce.
Foto popis| Ortoped MUDr. Michal Trnovský
Foto popis| Sada přídavných gripů pro myš Newtral může značně ovlivnit její přesnost a ergonomii.
O autorovi| PETR KRATOCHVÍL, autor@chip.cz