Přejít k hlavnímu obsahu

Test 45 DVD médií

DVD média a vypalovačky  

Test 45 DVD médií

Cenové rozpětí DVD médií je sice velké, ale ani vysoká cena značkových disků ještě není zárukou, že vám po vypálení nezůstane v rukou zmetek. Vypálili jsme celkem asi 1500 disků, abychom vám mohli poradit, jak oddělit zrno od plev.
Text: Loys Nachtman, Josef Reitberger

V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:

45 DVD médií (jednovrstvých i dvouvrstvých)
Kvalita a rychlost vypalování
Porovnání potiskovatelných disků
Alternativa: Zálohování na disky DVD-RAM
Přehled výsledků testu a shrnutí

Není DVD disk jako DVD disk. Pokud vás při nákupu zajímá pouze nejnižší cena, nesmíte se pak divit, když si vaše vypalovačka s diskem nerozumí. Zapisování se může klidně přerušit a disk potom můžete leda tak hodit do koše.
Aby vaše DVD disky nekončily v popelnici na zvláštní odpad, rozhodli jsme se otestovat 32 různých médií R+ a R- s jednou datovou vrstvou (Single Layer, SL, kapacita 4,7 GB) a 13 disků se dvěma datovými vrstvami (Dual nebo Double Layer, DL, kapacita 8,5 GB). Vybraná média představují podstatnou část nabídky ve většině prodejen s elektronikou. Disky DVD-RAM (viz rámeček na str. 53) a přepisovatelná média RW+ a RW- jsme vzhledem k jejich nízkému podílu na trhu do testu nezařadili.
Od posledního velkého testu zhruba před rokem (Chip 9/2005) se rychlost zapisování u jednovrstvých disků zdvojnásobila z 8x na 16x. Průměrná cena za disk se ale více méně nezměnila. Ještě výraznějším zrychlením zápisu, alespoň podle údajů výrobců, se mohou pochlubit dvouvrstvé disky. Místo 2,4x je u nich teď uváděna hodnota 8x. Ceny dvouvrstvých médií v poslední době podstatně klesají, takže některé značky se dají pořídit už i za méně než 70 Kč (viz graf na str. 55).

PRŮBĚH TESTU

Rozhoduje kvalita a rychlost vypalování

Abychom docílili objektivních výsledků, testovali jsme všechna média v 15 nejlepších DVD vypalovačkách, které jsou momentálně na trhu. Celkem jsme vypálili 675 disků při maximální možné rychlosti. 20 procent bodů v celkovém hodnocení jsme udělovali za rychlost zápisu, kterou jsme měřili pomocí vypalovacího programu Nero 7, špičky na trhu. Nejprve jsme ale do všech vypalovaček samozřejmě nainstalovali aktuální verzi firmwaru.
Lví podíl na celkovém hodnocení měla s 80 procenty kvalita vypáleného disku. Ta se projeví při čtení dat z disku. Čím rychleji se dá disk přečíst (měřeno pomocí programu Nero CD-DVD Speed), tím je kvalita zápisu vyšší. V případě disků s horší kvalitou zápisu totiž musí častěji zasahovat tzv. korekce chyb, což samozřejmě zpomaluje čtení dat. Disky s neopravitelnými chybami tak v testu přišly o většinu bodů (červený údaj v tabulce na str. 54). Praktickým vedlejším výsledkem našeho testu navíc je, že poskytuje kompletní přehled o situaci na trhu. Dozvíte se z něj, jaká kombinace disku a vypalovačky je pro bezpečné zálohování vašich dat nejlepší. Zapomeňte proto na kombinace vypalovačky a média s vysokým podílem zmetků (červený údaj v tabulce na str. 54). Ty nejlepší konstelace jsou v tabulce označeny zeleně.
Pro výpočet poměru mezi cenou a výkonem platí následující: Ceny jednovrstvých disků se většinou týkají balení po 50 kusech, v několika případech toho největšího prodávaného balení. Dvouvrstvá média jsme nakoupili podle výrobce a dostupnosti buď v balení po pěti, nebo jednotlivě.

RYCHLOST VYPALOVÁNÍ

Zapomeňte na 16x, disky nezvládají ani desetinásobnou rychlost

Jakou rychlost zápisu očekáváte u disku s 16násobnou nominální rychlostí zápisu po vložení do 16rychlostní DVD vypalovačky? Že by šestnáctinásobnou? Omyl. Takovou rychlostí funguje zápis dat jenom na vnějších stopách DVD. Průměrná rychlost pro celý disk dosahuje maximálně 11,5násobku, a to ještě jenom teoreticky.
Jak dokládají výsledky našeho testu, průměrná rychlost vypalování u jednovrstvých médií R+ a R- je v praxi dokonce mnohem nižší. Momentálně se nedá vypalovat rychleji než 9,9násobnou rychlostí, kterou zvládá například jednovrstvý disk Scratchproof 16x od firmy TDK (10. místo v testu) ve vypalovačce Sony DW-Q31A. Nejlepší hodnota naměřená při testech tak dosahuje pouze 61,9 procenta hodnoty uváděné výrobcem. Nejrychlejší zápis dat ve všech vypalovačkách umožňuje pozdější vítěz našeho testu, disk DVD-R 16x od firmy Imation. V této disciplíně tak staví laťku.
Obrovský vliv na rychlost vypalování nemá však jen kvalita disků samotných, ale i to, zda je výrobci vypalovaček znají. O strategii při vypalování totiž rozhoduje jedině firmware. Ten obsahuje tabulku všech parametrů, které vypalovačka potřebuje, aby mohla zapsat data na určitý disk co možná nejrychleji a bez chyb.
Pokud firmware neobsahuje žádné konkrétní údaje pro určitý disk, má vypalovačka dvě možnosti: buď může na vnitřní, nepoužívanou část DVD vypálit zkušební data, ta pak načíst a podle toho určit kvalitu signálu, nebo může vypálit disk pro jistotu minimální (jednonásobnou) rychlostí. Tuto druhou možnost zvolily například obě vypalovačky Lite On v případě jednovrstvého disku od firmy Gigatain (31. místo v testu).
Podobně to vypadá i u celkově pomalejších, dvouvrstvých disků. I u nich může zápis dat trvat podstatně déle, než by člověk čekal. Platí to například pro zápis dat na disk DVD-R DL od firmy Ridata (13. místo v testu) ve vypalovačce DRW-1608P od firmy Asus. Ačkoli disk slibuje čtyřnásobnou rychlost vypalování, zapisují se data jenom 1,8násobnou rychlostí. Nepřesvědčil nás ani další disk od stejné firmy, který sliboval 8násobnou rychlost (12. místo v testu). V šesti z patnácti vypalovaček se nedal vypálit vůbec, ve zbývajících skončila rychlost na 2,3-, resp. 5násobku.
Potěšující výjimkou byl vítěz testu v kategorii dvouvrstvých disků, disk Photo Printable DVD+R od Verbatimu. Ačkoli jeho výrobce uvádí pouze 2,4násobnou rychlost, například vypalovačka Philips DVDR1628 ho zvládne bezchybně vypálit i 6,2násobnou rychlostí. To je o celých 158,3 procenta rychleji, než je uvedeno na obalu. Opravdu skromný výrobce.
Ještě rychlejší byl dvouvrstvý disk od Verbatimu s 8násobnou rychlostí zápisu dat. I když dosahoval při vypalování těch nejlepších hodnot, na vítězství to nestačilo, protože z vypalovačky SH-S162L bohužel vypadl zmetek. Podle všeho to ale vypadá, že o další velmi slušné umístění v našem testu připravil firmu Verbatim liknavý přístup firmy Samsung k aktualizaci firmwaru, protože testovaný 8rychlostní dvouvrstvý disk za to nemohl.

KVALITA VYPALOVÁNÍ

Výrobci šetří, podíl zmetků roste

Mnohem důležitější než rychlost vypalování je samozřejmě kvalita vypálených disků, která se projevuje při čtení dat. Naprosto nepoužitelné (a s vysokým počtem trestných bodů) jsou disky, u kterých vypalování selže nebo - ano, i to se stává - na které se data zdánlivě úspěšně vypálí, ale disk se pak nedá načíst.
Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. Od posledního velkého testu DVD disků se celkový podíl zmetků při vypalování jednovrstvých a dvouvrstvých médií víc než zdvojnásobil, když ze 4,0 procent vzrostl na 8,6 procenta! Jak je vidět ze záplavy červených údajů v tabulce na str. 54, nepodařilo se v našem testu úspěšně vypálit v různých vypalovačkách až 44 ze 690 jednovrstvých disků (neboli 6,4 procenta). V případě dvouvrstvých médií bylo zmetků ještě víc - 23 z 210 testovaných disků, což je 11 procent. Vypalování vysokou rychlostí si tak podle všeho ještě stále žádá vysokou daň.
A proč tomu tak je? Kvůli udržení nízkých cen nanášejí dokonce i značkoví výrobci při výrobě stále tenčí vrstvu drahého organického barviva, do kterého se data zapisují, i reflexní vrstvu. Čtení dat z takových disků je pak stále obtížnější.
Přesto se zhruba u třetiny jednovrstvých disků, které jsme testovali, neprojevila v případě kvality vypalování žádná slabina. Data se z nich dají číst maximální rychlostí, za což jsme pak udělovali plný počet bodů. Mimochodem, i zde jsou údaje výrobců mírně nadnesené. 16rychlostní mechaniky zvládají číst data nejvýš 12,3násobnou rychlostí, 12rychlostní se v praxi dostanou v průměru na 9,3násobek.
Za nimi pak skončily disky, ze kterých čtou vypalovačky opatrněji, což znamená pomaleji. To svědčí o prvních opravitelných chybách. A pak to jde ráz na ráz, protože každý špatně vypálený disk znamená ztrátu deseti bodů. Od cca 28. místa je obrázek velmi chmurný. Disky, které se nepodařilo správně vypálit ve čtyřech a více případech, sotva můžeme někomu doporučit.
Spolehlivá se zatím nezdá ani technologie zápisu dat do dvou vrstev. Zmetkem skončilo například vypalování disku DVD-R DL 4x od firmy Ridata (skončil na posledním místě) hned v osmi vypalovačkách z patnácti (13. místo v testu). Bez obav můžeme naopak doporučit všech sedm disků na prvních místech žebříčku. Jedinou výjimkou je už zmiňovaný disk DVD+R DL 8x od Verbatimu, který není tou správnou volbou pro uživatele s vypalovačkou od firmy Samsung.
Tyto disky se dvěma vrstvami pro zápis dat jsou navíc velmi citlivé na otisky prstů, nečistoty a škrábance, a tak nejsou zrovna bezpečným místem pro uložení dat. Pokud chcete mít jistotu, používejte raději jednovrstvé disky nebo rovnou média DVD-RAM (viz rámeček vlevo).

DVD VYPALOVAČKY

Některé 16rychlostní vypalovačky pokulhávají

Pokud vypálíte celkem 675 jednovrstvých a dvouvrstvých DVD disků na 15 nejlepších 16rychlostních vypalovačkách, které jsou momentálně na trhu, zjistíte jen tak mimochodem zároveň i to, která mechanika produkuje nejmíň zmetků a která zapisuje nejrychleji. To jsou důležité informace pro každého, kdo uvažuje o brzké koupi nové DVD vypalovačky.
Ani jedna vypalovačka nezvládla vypálit všech 45 testovaných disků bez zmetků. Nejlépe dopadly vypalovačky DRW-1608P od firmy Asus a DW1650 od BenQ, obě se dvěma zmetky. Naopak nejvíc zmetků vyprodukovala vypalovačka SH-W162C od Samsungu. Zničila hned 13 z 60 disků, tedy téměř třetinu. Korejský výrobce by proto měl co nejdříve přijít s novou, vylepšenou verzí firmwaru. Podobně dopadla i vypalovačka DVR-110 od Pioneeru, která zkazila devět z testovaných disků.
Těm, kteří často vypalují na dvouvrstvá média, doporučujeme vypalovačku GSA-4166B od LG nebo DW-G121A od Sony. Alespoň u 8,5GB disků nevyprodukovaly jediný zmetek. Pokud je pro vás důležitá rychlost vypalování, můžete si pořídit vypalovačku DW-Q31A od Sony, která zvládá zapisovat data na drahé disky Scratchproof DVD-R 16x od TDK 9,9násobnou rychlostí. A to nejdůležitější na závěr: Všechny vypalovačky dokázaly všech 14 nejlepších jednovrstvých disků a první tři nejlepší dvouvrstvé disky v našem testu vypálit v bezvadné kvalitě, takže v jejich případě chybu určitě neuděláte.

SHRNUTÍ TESTU

Údaj o 16násobné rychlosti zápisu je pořád lež. Šedesátka testovaných DVD disků nedokázala překonat dokonce ani desetinásobnou rychlost, a to jsme je vypalovali maximální rychlostí na 15 momentálně nejlepších DVD vypalovačkách na trhu. Podíl zmetků se navíc oproti poslednímu velkému testu (Chip 9/2005) víc než zdvojnásobil, na alarmujících 8,8 procenta. A protože výrobci šetří na nesprávném místě, je dnes naprosto nezbytné, aby si vypalovačka a disk dobře rozuměly. Jedině tak se vaše data dostanou na disk rychle a bezpečně. Vítězství v kategorii jednovrstvých disků získal nakonec disk DVD-R 16x od firmy Imation, v kategorii dvouvrstvých disků byl nejlepší disk Photo-Printable DVD+R DL 2,4x od Verbatimu.

POROVNÁNÍ POTISKOVATELNÝCH DVD DISKŮ

Některé z testovaných DVD disků mají speciální povrchovou vrstvu, abyste je mohli pomocí vhodné inkoustové tiskárny opatřit dokonalým štítkem. Potisk jsme zkoušeli na tiskárnách iP5200 od Canonu a Stylus Photo R340 od Epsonu. S jakým výsledkem? V případě kvality obrázku a kvality povrchu na dotek jsme zaznamenali velké rozdíly. Například na DVD discích od firmy Traxdata jsou barvy přirozené a zářivé jako při tisku fotografií na lesklý papír, nic se nedá vytknout ani kontrastu. Navíc jsou nejlépe chráněny proti rozmazání. Naopak na discích od Verbatimu působil testovací obrázek matně a bez kontrastu. Při doteku se navíc inkoust mírně rozmazává, a skrz natištěnou fotku pak dokonce prosvítá jméno výrobce.

ALTERNATIVA: BEZPEČNÉ ZÁLOHOVÁNÍ DAT NA MÉDIA DVD-RAM

Pro ty, kdo si vytvářejí archiv filmů nebo her, jsou určitě nejlepším řešením zapisovatelné DVD-R nebo DVD+R disky. Těm, kdo si pravidelně zálohují data v počítači, však doporučujeme zvážit možnost používat přepisovatelná DVD-RAM média. Toto médium, které se hodí zejména k zálohování velkého počtu menších souborů (např. dokumentů nebo tabulek), přitom podporuje většina z DVD vypalovaček na trhu. Výhodou je, že DVD-RAM média používají stejný způsob správy vadných sektorů jako pevné disky. Jestliže se sektor na DVD-RAM disku poškodí, je označen jako vadný a jeho obsah se uloží jinam. Jako pevný disk se toto médium chová také pod Windows XP. Soubory se dají jednoduše přesouvat v Průzkumníkovi, čímž odpadá nastavování složitých parametrů ve vypalovacím programu. A protože se na DVD-RAM disku dají přepisovat i jednotlivé soubory, nehraje nízká rychlost vypalování (standardní je momentálně 3násobná rychlost) prakticky roli. DVD-RAM disky s kapacitou 4,7 GB vás nyní přijdou asi na 70 Kč, za dvouvrstvé s kapacitou 9,4 GB zaplatíte kolem 150 Kč.

SHRNUTÍ TESTU: DVD disky

Kontrola před nákupem

Kompatibilita

Kupte si značku disků, kterou vaše vypalovačka „zná“. Pokud svoji vypalovačku nenajdete v tabulce vlevo, prostudujte si nejlépe přehled kompatibilních médií na internetových stránkách výrobce. V případě pochybností doporučujeme investovat pro jistotu do značkových disků. U nich je totiž větší pravděpodobnost, že firmware vypalovačky už obsahuje ideální parametry pro jejich vypalování.

Rychlost

Údaj výrobce o nominální rychlosti je čistě orientační, protože v praxi je rychlost ve většině případů podstatně nižší. U dvouvrstvých disků pak udávaná rychlost, jak dokazuje jejich umístění v našem testu, neplatí prakticky vůbec. To, že vyšší faktor rychlosti je zpravidla lepší, tak platí jedině u jednovrstvých disků.

Odolnost proti poškrábání

Mnohé značkové disky jsou díky speciální ochranné vrstvě mnohem odolnější proti poškrábání než neznačková média. Jako téměř nezničitelné se ukázaly disky Scratchproof od TDK, za která však zaplatíte 30 Kč.

Potisk

U potiskovatelných médií platí, že matný povrch je obvykle odolnější proti rozmazání inkoustu než lesklý povrch. Zato je ale méně vhodný pro tisk fotografií. Pro jistotu proto doporučujeme vyzkoušet si několik disků od různých výrobců.

Bezpečné uložení

Balení po 25 nebo 50 discích na spindlu není zrovna nejvhodnější pro archivaci, protože musíte pokaždé vyndat všechny disky, abyste našli ten správný. Proto doporučujeme pořídit si rovnou praktičtější pouzdro nebo box na DVD disky.

Jednovrstvé disky

Imation DVD-R 16x

Nejrychlejší a nespolehlivější disk v našem testu s průměrnou 8,1násobnou rychlostí zápisu dat. Skvělé a bezpečné médium, plně kompatibilní s našimi 15 testovacími vypalovačkami.
Cena s DPH: 12 Kč

Memorex DVD-R 16x

Druhé nejlepší médium v našem testu, které navíc koupíte i za cenu pod 10 Kč. Kvalita je výborná, rychlost o něco nižší než u vítěze testu.
Cena s DPH: 10 Kč

Dvouvrstvé disky

Verbatim Photo Printable DVD+R DL 2,4x

Na tomto dvouvrstvém disku uvádí výrobce 2,4násobnou rychlost zápisu, nicméně bez problémů se na něj dají data vypálit v průměru až 4,3násobnou rychlostí. Díky dokonalému sladění barviva a reflexní vrstvy se dají disky velmi dobře číst.
Cena s DPH: 95 Kč

Memorex DVD+R DL 2,4x

Vynikající kvalita nemusí být drahá. I přes vysokou spolehlivost a skvělou kompatibilitu s našimi patnácti testovacími vypalovačkami patří tento disk k těm nejlevnějším v kategorii testovaných dvouvrstvých disků.
Cena s DPH: 70 Kč

ODHAD VÝVOJE CEN JEDNOVRSTVÁ A DVOUVRSTVÁ DVD MÉDIA

Cena DVD disků s kapacitou 4,7 GB se už měsíce nemění. Zato ceny dosud předražených 8,5GB disků prudce klesly.

Dokumenty ke stažení