Kvalitní fotoaparát je prakticky nejdůležitějším kritériem při výběru nového smartphonu a vývoj v této oblasti je neuvěřitelně rychlý. To, co bylo loni považováno za špičku, je dnes prakticky standardem.
Přesně před rokem jsme v Chipu přinesli velký test nejlepších fotosmartphonů. Nejlepší loňské modely stále fotí úžasně, nicméně špičkové telefony, které si z naší testovací laboratoře odnesly hodnocení „výborný“, byly během roku odsunuty až do druhé desítky našich dlouhodobých testů a dnes již jejich fotoaparáty nesou pouze hodnocení „velmi dobrý“. Prakticky všichni výrobci totiž zvýšili kvalitu snímačů i objektivů a na pomoc si stále častěji volají umělou inteligenci. Díky tomu dnes i amatérský fotograf zvládne na mobilu v automatickém režimu pořídit snímek, nad jehož přípravou by se zapotil i profesionál.
Snímače a optika
Stejně jako kdysi u kompaktních digitálních fotoaparátů, i u smartphonů lákali výrobci dlouhá léta uživatele hlavně na rozlišení snímače. Tato doba je ale naštěstí již za námi. Na rozdíl od klasického fotoaparátu mají senzory smartphonů menší rozměry a menší je i jejich optika. U snímačů s velkým počtem megapixelů tak za horšího světla rychle dochází k zašumění snímků nebo na nich není téměř nic vidět.
K řešení tohoto problému výrobci přistupují několika způsoby. Primárně proti šumu bojují zvyšováním světelnosti objektivu. Kvalitu fotografií pořizovaných za špatných světelných podmínek lze ale zlepšit i jinak. Další metodou je využití světla dopadajícího dvěma objektivy. S tím poprvé před dvěma lety přišel Huawei u modelu P9, který byl osazen dvěma 12Mpx snímači, z nichž jeden byl barevný a druhý černobílý. Při fotografování v barvě si hlavní snímač půjčoval informace o světle z černobílého a s jejich pomocí snižoval rovněž šum barevných fotografií.
Huawei přišel u nedávno představeného telefonu P20 Pro ještě s jedním doposud nevídaným trikem pro zlepšení světelnosti. Tento telefon je osazen třemi fotoaparáty, z nichž jeden má 40Mpx snímač a objektiv se světelností f/1.8. Ten ale v továrním nastavení pracuje pouze v 10Mpx rozlišení a může tak informace o každém pixelu sbírat ze čtyř buněk optického snímače. Díky tomu má, zjednodušeně řečeno, k dispozici čtyřikrát víc obrazových informací. Výslednou kvalitu snímků pak vylepšuje softwarová úprava, řízená umělou inteligencí, která dokáže vykouzlit doslova dechberoucí fotografie.
Umělá inteligence: Softwarové zázraky
Softwarová úprava se na výsledné podobě snímků podílí stejně jako hardware snímače a objektivu. Klasická automatika většinou řídí pouze základní parametry, jako je čas a ISO, a nestará se o optimalizaci snímku podle typu fotografované scény. K tomu jsou buď určeny předpřipravené režimy, nebo v současnosti stále oblíbenější tzv. umělá inteligence. Zatímco volbu některého z přednastavených režimů musí uživatelé provádět sami, umělá inteligence rozpozná snímanou scénu sama a podle toho doladí výsledný snímek tak, aby vypadal co nejlépe.
Míra automatických úprav se u různých výrobců a telefonů liší. Zatímco například Sony nebo Asus do obsahu výsledného snímku prakticky nezasahují a podobně zdrženlivě se v tomto ohledu chovají i fotoaparáty ve špičkových modelech od Samsungu, zařízení Pixel a Huawei P20/P20 Pro realitu již výrazně přetváří. Fotografie pořízené telefonem P20 Pro se zapnutou funkcí tzv. Mistra umělé inteligence jsou působivé a vypadají nádherně, ale v některých případech (hlavně v portrétních režimech) už zasahují na náš vkus až příliš za hranu záznamu běžné reality.
Různá řešení dvojitých fotoaparátů
Různí výrobci používají druhý fotosnímač k různým účelům. Honor má například u modelu 7X druhý snímač s malým rozlišením, který slouží pouze pro vytváření efektu rozostřeného pozadí. Samsung začal používat duální fotoaparát až u telefonu Galaxy S9+. Jeho specialitou je dvojitý zadní snímač s hardwarově proměnlivou clonou, která v prostředí s omezeným světlem fotografuje s clonou f/1.5 a za dobrého světla snímá fotografie při cloně f/2.4. Díky tomu pořizuje Galaxy S9+ za slunečných dní lépe prokreslené fotografie než zařízení disponující pevnou clonou s vysokou světelností.
Duální fotoaparát telefonů LG V30 tvoří tandem 16Mpx snímače se světelností f/1.6 a 13Mpx snímače se světelností f/1.9 a 120°snímacím úhlem, díky kterému dokáže telefon do záběru vměstnat větší výřez fotografované scény. Hned tři zástupce má v první desítce nejlepších fotosmartphonů HTC. Nejnovější model U12+ má rovněž dvojitý hlavní fotoaparát, kombinující primární 12Mpx snímač se světelností f/1.75 s druhým, 16Mpx senzorem s dvojnásobným optickým teleobjektivem o světelnosti f/2.6. Aktuálně stále prodávaný model U11 ale fotí velmi pěkně i s jediným zadním snímačem. Vynikající fotografie nabízí i Google Pixel 2. Přestože používají také jen jeden zadní snímač, dokážou s ním vytvářet efekt rozmazaného pozadí a díky světelnosti f/1.8 a spolupráci s umělou inteligencí dosahují vynikajících výsledků při fotografování za špatných světelných podmínek.
Asus zkouší z hlediska fotoaparátů různé přístupy. Model Zenfone Zoom S disponuje dvojitým fotoaparátem s 2,3x optickým zoomem a s hodnocením 88,8 bodu představuje jeden z nejzajímavějších modelů na trhu. Zenfone 5 to do našeho testu nestihl, ale vypadá také velmi zajímavě. Za cenu do 10 000 Kč nabídne dvojici 12Mpx snímačů s clonou f/1.8 spolupracujících s umělou inteligencí.
Samostatnou kapitolou jsou telefony Apple, zvláště pak model iPhone X. Fotí výborně a z fotografického hlediska celkově skončil na 9. místě, což je skvělé umístění, ale iPhone X si vzhledem k ceně asi nebudou pořizovat uživatelé pouze kvůli tomu, že dobře fotí, je to spíš stylová záležitost.
Paradoxní situace panuje u telefonů značky Sony. Tento výrobce má ze všech producentů mobilních telefonů nejhlubší zkušenosti s výrobou fotoaparátů a jeho snímače nakupuje řada ostatních výrobců, ale z nějakého zvláštního důvodu je Sony neumí pořádně odladit ve svých telefonech. Vrcholné modely řady Xperia XZ2 nefotí špatně a líbí se nám na nich přirozená atmosféra pořizovaných snímků, ale na kvalitu vrcholných modelů konkurence nedosahují. Zajímavostí je, že tento smartphone umí nahrávat HDR video.
Tři snímače vzadu, co bude dál?
Osadit mobilní telefon třemi zadními fotoaparáty se může zdát jako extravagantní úlet, ale nebudeme-li brát v úvahu vyšší cenu takového řešení, dává to dobrý smysl. Huawei P20 Pro sice v našem dlouhodobém srovnávacím hodnocení skončil z hlediska fotoaparátu až na 10. místě, ale to je dáno tím, že se příliš vymyká a do naší současné dlouhodobé metodologie testů se prostě „nevešel“. Kvalitu fotoaparátu mobilních telefonů testujeme v továrním nastavení, a proto je v našich tabulkách uveden jako 10megapixelový. Stejně tak se do hodnocení nepromítla kvalita 20Mpx monochromatického snímače nebo třetího fotoaparátu s trojnásobným optickým zoomem.
V naší testovací laboratoři sice prokázal úžasně nízký šum při fotografování za špatného světla, ale hodnocení již například neobsahuje zvýšenou citlivost 40Mpx snímače, který by dokázal rozpoznat mnohem více párů linií než v defaultním 10Mpx nastavení. Do našeho hodnocení se rovněž nepromítla bohatá kreativní softwarová výbava, díky které lze telefon použít i pro pokročilou efektní postprodukci pořízených snímků. Možnosti editace pořízených fotografií sice mají ve svých špičkových modelech všichni výrobci, ale nabídka telefonů Huawei P20 Pro a P20 vede. Na druhou stranu je nutné ještě jednou zdůraznit, že při focení na 40 Mpx Huawei P20 Pro nedokáže plně využít výhod umělé inteligence, takže líbivějších snímků na něm v tomto nastavení dosáhnou jen uživatelé se stativem a znalostí focení na manuál. Z testovaného pole je to ale z hlediska fotoaparátu nejzábavnější a nejzajímavější smartphone.
Huawei P20 a Honor 10 - rozdíl u fotografií je znát
Krátce před uzávěrkou testu uvedl Honor na trh nejnovější „desítku“. Z hardwarového hlediska je prakticky identická s o dost dražším modelem Huawei P20 a stejně jako on používá k vylepšení fotografií umělou inteligenci. Honor 10 disponuje dvěma zadními snímači s rozlišením 15,9 Mpx a 24 Mpx, a přestože při našem laboratorním měření vykázal přes nižší rozlišení primárního zadního snímače vyšší počet rozpoznatelných párů linií než P20 Pro nebo P20, ladění jeho fotoaparátu proběhlo bez asistence Leicy a na výsledných fotografiích je to vidět. Na dvojici telefonů Huawei P20 a Honor 10 je tedy dobře znát, jak důležitá je softwarová úprava fotografií přímo v telefonu. Honor nedostal do vínku ten úžasný algoritmus pro pořizování skvělých fotografií za horších světelných podmínek. V horších světelných podmínkách dosahuje Huawei P20 (stejně jako Huawei P20 Pro) úžasně nízkého naměřeného šumu pouze na úrovni 1,1 VN1, ale Honoru 10 jsme naměřili šum na úrovni 2,0 VN1.
Jaký telefon tedy vybrat?
Jako vždy záleží na tom, co od fotoaparátu v mobilním zařízení potřebujete, do jaké míry umíte fotografovat v manuálním režimu a jak moc chcete za skvěle fotografující telefon utratit. Všechny telefony z tohoto testu pořídí stejně dobré fotografie jako slušný kompaktní fotoaparát a dobře nafocené fotografie ze všech telefonů lze použít i pro tisk na fotopapír formátu A3. V tomto ohledu opravdu záleží jen na schopnostech a zkušenostech fotografa. Zájemcům o co nejostřejší fotografie rychlých scén doporučujeme telefony s co nejkratším zpožděním spouště. Milovníci nočních fotografií by se měli v naší výsledkové tabulce podívat hlavně na sloupeček s naměřenými hodnotami šumu. Čím nižší bude naměřený šum, tím lepší snímky nabídne fotoaparát za šera nebo v noci.
***
FOTOMOBILY
CHIP TIP Nejlepší smartphone současnosti Samsung Galaxy S9+ se stal zároveň i nejlepším fotomobilem. Cenový tip si odnáší Asus Zenfone S.
Orientační cena (Kč) Fotoaparát Celkové hodnocení Celkové pořadí v TOP 10 Výkon & provoz Výbava Baterie Displej Aktuální verze OS Hmotnost (g) Výška x šířka (mm) Operační paměť (GB) Volná paměť (GB) Výdrž baterie-online (h) Displej: typ Displej: úhlopříčka Fotoaparát: rozlišení (Mpx) Fotoaparát: naměřené rozlišení (párů linií)
1. Samsung Galaxy S9+ 24 490 100 95,1 1. 95,7 97,9 87,7 93,2 Android 8 185 158 x 74 6 50,7 9:33 OLED 6,2 " 12,2 1 547
2. HTC U12+ 20 700 99 92,3 17. 96,6 98,5 74,6 84,9 Android 8 188 157 x 75 6 50,6 7:38 LCD 6,0 " 12,2 1 589
3. HTC U11+ 19 500 97,5 92,2 18. 95,6 99,8 80,5 79,6 Android 8 187 157 x 76 6 119,0 8:47 LCD 6,0 " 12,2 1 566
4. Samsung Galaxy S9 Duos 21 990 96,8 94,5 3. 95,1 100 85,5 91,5 Android 8 159 148 x 69 4 48,7 8:42 OLED 5,8 " 12,2 1 530
5. HTC U11 17 990 95,7 93,5 9. 94,1 95,9 90,5 89,7 Android 8 170 154 x 77 4 51,2 10:14 LCD 5,5 " 12,2 1 576
6. Google Pixel 2 64GB 18 990 94,7 91,7 21. 95,8 91,3 84,7 87,8 Android 8 143 146 x 70 4 54,5 9:56 OLED 5,0 " 12,2 1 624
7. Samsung Galaxy Note 8 19 990 93,4 94,5 2. 94,8 97,7 89,5 94,3 Android 8 195 163 x 75 6 51,9 9:54 OLED 6,3 " 12,2 1 489
8. Google Pixel 2 XL 64GB 22 900 93,4 92,8 15. 95,9 91,3 85,7 95 Android 8 175 158 x 77 4 54,5 10:12 OLED 6,0 " 12,2 1 614
9. Apple iPhone X 64GB 29 990 91,5 93 14. 99,9 86,7 82,3 99 iOS 11.2 174 144 x 72 3 58,3 9:35 OLED 5,8 " 12,2 1 568
10. Huawei P20 Pro 21 990 90,9 94,2 6. 95,5 99,6 91,1 87,4 Android 8.1 183 155 x 75 6 111,4 11:08 OLED 6,1 " 10,0 1 417
11. LG V30 15 000 90,1 93,4 10. 94,8 94,1 90,6 93,8 Android 7.1 155 152 x 76 4 50,5 10:34 OLED 6,0 " 16,3 1 790
12. Asus Zenfone Zoom S 64GB 8 990 88,8 85 55. 84,9 78,4 86,3 92,2 Android 7.1.1 167 154 x 78 4 52,0 12:27 OLED 5,5 " 12,2 1 511
13. Huawei P20 16 990 88,5 92 19. 95,1 91,3 89,3 91,3 Android 8.1 163 149 x 72 4 111,0 10:07 LCD 5,8 " 19,7 1 412
14. Samsung Galaxy S8 17 990 88,4 93,1 12. 93,5 97,6 89,2 91,4 Android 8 151 149 x 69 4 50,8 9:47 OLED 5,8 " 12,2 1 488
15. Samsung Galaxy S8+ 20 990 88 93,7 8. 94,1 97,6 92,2 91,3 Android 8 173 160 x 75 4 50,8 11:17 OLED 6,2 " 12,2 1 528
16. Asus ZenFone AR 128GB 18 990 87,7 87 41. 87,5 91,7 76,8 87,7 Android 7.0 169 159 x 78 6 105,0 7:09 OLED 5,7 " 22,5 2 088
17. Asus Zenfone 4 (ZE554KL) 9 990 87,1 85,9 46. 83,3 90,1 88,9 81,3 Android 8 165 155 x 75 4 48,8 11:03 LCD 5,5 " 12,2 1 564
18. OnePlus 5T 128GB 16 990 86,6 91,8 20. 95,7 90 93,7 87,2 Android 8 166 156 x 76 8 110,1 11:09 OLED 6,0 " 16,3 1 660
19. Apple iPhone 8 Plus 64GB 23 990 86,2 93 13. 99,8 86,8 84,9 100 iOS 11.2 203 158 x 79 3 59,1 11:36 LCD 5,5 " 12,2 1 466
20. Samsung Galaxy S7 12 500 86 90,9 23. 91,3 92,2 87,8 94,3 Android 7 152 142 x 71 3,5 24,4 8:43 OLED 5,1 " 12,2 1 548
21. Google Pixel XL 32GB 18 990 85,1 86,6 44. 92,7 77,2 81,8 93,9 Android 8 166 155 x 76 4 23,0 7:54 OLED 5,5 " 12,3 1 660
22. Samsung Galaxy S7 Edge 10 990 84,8 91,1 22. 92,6 91,7 88,8 93 Android 7 157 151 x 74 3,5 22,0 9:14 OLED 5,5 " 12,2 1 520
23. Huawei Mate 10 Pro 15 990 84,2 93,7 7. 95,5 99,4 92,1 88 Android 8.0 177 154 x 75 6 108,0 11:45 OLED 6,0 " 19,7 1 665
24. Apple iPhone 8 64GB 20 990 84,1 92,3 16. 100 86,9 89 92,2 iOS 11.2 148 138 x 68 2 59,8 11:42 LCD 4,7 " 12,2 1 577
25. HTC U11 Life 6 990 82,9 85,8 47. 85,5 88,5 81,3 88,9 Android 8 140 149 x 74 3 20,8 8:07 LCD 5,1 " 15,7 1 800
26. Sony Xperia XZ2 15 490 82,2 94,5 4. 96,9 99,5 85,9 97,3 Android 8 198 153 x 73 4 49,1 11:07 LCD 5,7 " 19,2 1 968
27. Sony Xperia XZ2 Compact 15 490 81,4 93,3 11. 95,8 97,5 88,5 93,1 Android 8 168 136 x 65 4 47,9 11:43 LCD 5,0 " 19,2 1 963
28. Motorola Moto Z Play 10 000 81,3 83,6 67. 82,9 74,2 93,5 92,5 Android 7 188 157 x 77 3 23,1 11:51 OLED 5,5 " 15,9 1 772
29. Nokia 7 Plus 9 990 80,5 86,9 43. 89,3 83,1 87,6 91,3 Android 8.1 184 159 x 76 4 50,6 10:24 LCD 6,0 " 12,2 1 590
30. Xiaomi Mi Mix 2 128GB 15 990 79,3 90,6 26. 95,3 90,4 89,6 88,4 Android 7.1 187 152 x 76 6 117,2 10:07 LCD 6,0 " 12,0 1 564
31. Blackberry Priv 10 500 78,7 73,6 117. 74,3 66,2 62,8 91,7 Android 6.0 188 147 x 78 3 21,3 6:01 OLED 5,4 " 18,0 1 835
32. Xiaomi Mi 6 64GB 9 990 77,3 84,9 56. 93,9 61,9 100 92,2 Android 8 170 145 x 71 6 52,9 13:43 LCD 5,1 " 12,2 1 599
33. Huawei Mate 9 9 990 76,3 90,2 30. 93,7 88,8 88,9 94,9 Android 8 195 157 x 80 4 49,7 10:19 LCD 5,9 " 19,7 1 521
34. Nokia 8 12 990 75,8 90,2 29. 95 85,6 87,8 98,9 Android 8 158 152 x 74 4 50,0 11:01 LCD 5,3 " 13,0 1 472
35. Honor View 10 12 790 75,3 90,6 25. 95,1 91,5 86,4 93,2 Android 8.0 173 156 x 76 6 116,0 9:34 LCD 6,0 " 19,7 1 829
36. Sony Xperia XZ 11 490 75,1 87,6 40. 89,6 87,2 80,9 98,4 Android 8 161 146 x 72 3 19,1 8:01 LCD 5,2 " 22,9 2 122
37. Honor 10 128GB 12 790 73,9 90,8 24. 95,5 91,1 88,2 93,1 Android 8.1 154 150 x 72 4 113,0 9:25 LCD 5,8 " 15,9 1 822
38. LG G6 9 990 73,8 89,2 32. 91 92,4 91,1 88,2 Android 7 163 149 x 73 4 22,2 12:54 LCD 5,7 " 13,0 1 602
39. HTC U Play 4 990 73,4 79,4 94. 83,3 73,4 79,3 84,1 Android 7 144 146 x 73 3 23,5 7:42 LCD 5,2 " 16,4 1 766
40. Huawei P10 9 990 73,3 88,2 33. 92 86,5 87,2 92,9 Android 7.0 147 145 x 70 4 49,8 9:29 LCD 5,1 " 19,7 1 608
Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100)
Fotoaparát: expertní hodnocení kvality fotografie Fotoaprát: šum (NV1) Fotoaparát: nejkratší ohnisková vzd. (mm) Fotoaparát: minimální vzdálenost (cm) Fotoaprát: Zpoždění spouště s AF (s) Fotoaparát: optický stabilizátor obrazu Fotoaparát: autofokus Fotoaparát: typ blesku (D=Dual) Rozlišení videa (body) Přední fotoaparát: rozlišení (Mpx)
výborný 1,6 4,3 5 0,32 * * LED UHD 8,0
výborný 1,5 4,3 8 0,98 * * D-LED, LED UHD 8,0
výborný 1,5 4,3 5 0,64 * * D-LED, LED UHD 8,0
výborný 1,4 4,3 5 0,34 * * LED UHD 8,0
výborný 1,6 4,3 7 1,08 * * D-LED UHD 15,9
výborný 1,8 4,4 7 0,30 * * D-LED, LED UHD 8,0
výborný 1,8 4,3 6 0,76 * * LED UHD 8,0
výborný 1,9 4,5 7 0,30 * * D-LED, LED UHD 8,0
velmi dobrý 1,5 4,0 7 0,48 * * D-LED, LED UHD 7,2
výborný 1,1 4,0 8 1,17 * * D-LED, LED UHD 23,8
velmi dobrý 2,0 4,0 8 0,60 * * LED UHD 4,9
velmi dobrý 1,4 4,0 10 0,47 * * D-LED, LED UHD 13,1
výborný 1,1 4,0 7 0,84 * * D-LED, LED UHD 11,8
výborný 1,7 4,2 6 0,89 * * LED UHD 8,0
výborný 1,7 4,2 6 0,95 * * LED UHD 8,0
velmi dobrý 1,8 4,9 6 0,98 * * D-LED, LED UHD 8,0
velmi dobrý 2,3 3,9 8 0,30 * * D-LED, LED UHD 8,0
velmi dobrý 1,2 4,1 7 0,34 * * D-LED, LED UHD 15,9
velmi dobrý 1,7 4,0 8 0,76 * * D-LED, LED UHD 7,2
výborný 1,8 4,2 6 0,64 * * LED UHD 5,0
výborný 1,9 4,7 8 0,84 * * D-LED UHD 8,0
výborný 1,9 4,2 7 0,65 * * LED UHD 5,0
velmi dobrý 2,3 4,0 6 0,65 * * D-LED, LED UHD 8,0
velmi dobrý 1,6 4,0 8 0,87 * * D-LED, LED UHD 7,2
velmi dobrý 1,6 3,5 5 0,53 * * D-LED, LED UHD 16,4
výborný 1,6 4,4 8 0,94 * * LED UHD 5,0
výborný 1,6 4,4 9 0,93 * * LED UHD 5,0
velmi dobrý 1,7 4,7 8 0,35 * * D-LED, LED UHD 5,0
výborný 2,5 4,3 7 0,52 * * D-LED, LED UHD 15,9
velmi dobrý 2,2 4,5 7 0,35 * * D-LED, LED UHD 5,0
dobrý 1,8 4,8 9 0,97 * * D-LED, LED UHD 1,9
dobrý 1,7 3,8 7 1,05 * * D-LED, LED UHD 5,0
dobrý 1,7 4,0 5 0,83 * * D-LED UHD 8,0
velmi dobrý 2,0 3,6 7 0,91 * * D-LED, LED UHD 13,0
velmi dobrý 2,0 4,0 7 0,84 * * LED UHD 13,0
dobrý 2,2 4,2 10 0,26 * * LED UHD 13,0
velmi dobrý 2,0 4,0 7 0,82 * * LED UHD 23,8
dobrý 2,3 4,0 8 1,54 * * D-LED UHD 4,9
dobrý 2,3 2,8 7 0,64 * * D-LED Full HD 16,3
dobrý 2,9 4,0 6 0,86 * * D-LED UHD 8,0
* ano * ne; c Chip tip
Foto popis| Fotografování za šera Kvalitní snímky umí za dobrého světla pořídit téměř každý telefon. Jen ty nejlepší si ale neuříznou ostudu ani při focení ve zšeřelé místnosti. 1 Huawei P20 Pro, 2 Samsung Galaxy S9+, 3 Sony Xperia XZ2 Compact, 4 Samsung Galaxy Note 8.
Foto popis| Fotografování v noci Noční fotografie londýnského Tower Bridge jsme pořizovali po půlnoci a z ruky. Na snímku je vidět, jak dobře se s fotografií mostu zářícího do tmy dokáže vyrovnat Huawei P20 Pro 1 a jak stejnou scénu zvládne Honor 10 2 .
Foto popis| Příliš umělá inteligence Umělá inteligence automaticky vyhodnotí scénu a upraví ji tak, aby byla výsledná fotografie „co nejkrásnější“. Hlavně v případě portrétních fotografií to ale Huawei P20 Pro již dost přehání.
Foto popis| Optický zoom v mobilu Optický zoom se výrobci do tenkého těla smartphonů snaží zamontovat různými způsoby. Někdo používá kombinaci dvou objektivů s různou ohniskovou vzdáleností, jiný separátní přibližovací objektiv. Huawei P20 Pro umí trojnásobný optický zoom a velmi dobře si poradí i s 5x hybridním přiblížením.
O autorovi| MICHAL BAREŠ, PAVEL TROUSIL, autor@chip.cz