Přejít k hlavnímu obsahu

Snadný začátek: Malé NAS systémy

Jestli potřebujete do světa NAS serverů vstoupit s omezeným rozpočtem, jsou vhodným řešením jednodisková zařízení. Ukážeme vám přednosti i nevýhody konkrétních modelů těchto síťových úložišť.

Pořízení malého síťového úložiště s jedním pevným diskem je opravdu výhodné. Tato zařízení totiž nejsou o mnoho dražší než externí disky pro připojení k počítači přes USB rozhraní, ale nabídka jejich funkcí je podstatně rozsáhlejší. Ne každý zájemce o další úložnou kapacitu si možná dostatečně uvědomuje rozdíly mezi síťovým a lokálním úložištěm a významem konkrétních parametrů a funkcí různých zařízení.

Hlavní výhody NAS severů jsou zřejmé především v domácnostech, kde je v rámci malé místní sítě připojeno hned několik počítačů, smartphonů či tabletů, mezi kterými byste rádi nějakým elegantním způsobem sdíleli data, resp. pro ně měli připraveno úložiště, kam si budete moci z jakéhokoli zařízení sáhnout pro filmy, hudbu nebo třeba fotografie. Právě jen NAS, na rozdíl od klasického externího disku, umí zásobovat multimediálním obsahem libovolná zařízení - od počítačů přes smartphony až třeba po chytré televize. Nemusíte kvůli tomu mít spuštěný žádný počítač, který by se o sdílení dat v síti staral, a navíc se ke svým datům pohodlně dostanete i přes internet - podobně jako k souborům v cloudovém úložišti.

Pokud bychom měli najít nějakou nevýhodu NAS serverů oproti externím pevným diskům, mohlo by to být komplikovanější ovládání operačních systémů těchto úložišť. U moderních NAS serverů určených pro použití v domácnostech to ale zase tak úplně neplatí. Mohou být totiž vybaveny HDMI rozhraním a dálkovým ovladačem pro co nejpohodlnější připojení k televizi a ovládání přehrávání multimédií. Výrobce QNAP šel ale se svým modelem TAS-168 ještě o trochu dál a kromě svého operačního systému QTS jej vybavil i Androidem. Do takového NAS serveru si pak můžete z Obchodu Play instalovat mobilní aplikace, jako je třeba Netflix nebo Kodi, a spouštět je přímo v NAS serveru. Když TAS-168 opatříte klávesnicí a myší a připojíte jej k monitoru, získáte v podstatě počítač s operačním systémem Android.

Omezená ochrana dat bez RAID konfigurace

Majitelé NAS serverů s jedním pevným diskem se musí smířit s tím, že nebudou moci provozovat své úložiště v režimu RAID, kdy se uložený obsah automaticky zrcadlí na dalším disku pro spolehlivé zálohování - tuto funkci pochopitelně mají jen NAS servery se dvěma a více šachtami na pevné disky. Pokud ale plánujete svůj NAS používat jen jako multimediální přehrávač a důležitá data máte bezpečně zazálohována jinde, nemusí vás absence RAID konfigurace u jednodiskových NAS serverů nijak trápit. Navíc oproti dvoudiskovým nebo čtyřdiskovým modelům ušetříte hodně peněz. Stačí jen letmý pohled na naši tabulku výsledků porovnání parametrů a výkonnostních testů na konci tohoto článku a hned vám bude jasné, že trhu jednodiskových NAS serverů jednoznačně dominují zařízení značek Synology a QNAP. Jedním z důvodů jsou neoddiskutovatelně kvalitní operační systémy těchto zařízení.

Konkrétně jde o systémy DiskStation Manager (DSM) úložišť Synology a QTS, pohánějící NAS servery QNAP. Na první pohled jde o extrémně uživatelsky přívětivé operační systémy s jasnou strukturou a pohodlným ovládáním. Za ikonkami a okny se přitom ale skrývá skutečně rozsáhlá nabídka pokročilých funkcí, které uspokojí i opravdu velmi náročné uživatele. Je například o funkce pro automatické zálohování dat (lokálně i do cloudu), streamování multimédií v domácí síti, automatické stahování dat přes BitTorrenty a mnoho dalšího. Další funkce pak můžete přidávat prostřednictvím rozsáhlé nabídky doplňkových balíčků. Oba výrobci navíc poskytují i sadu mobilních aplikací pro smartphony a tablety s Androidem a iOS, se kterými je možné se k NAS serveru připojit skutečně odkudkoli prostřednictvím internetu.

Uživatelské rozhraní ostatních jednodiskových NAS serverů je podstatně spartánštější, stejně jako nabídka jejich funkcí. Nijak to nebude vadit uživatelům, kteří chtějí na svém NAS severu třeba jen nastavit streamování multimédií po síti a pak jej prostě nechat běžet. Těmto uživatelům můžeme doporučit zařízení značky Western Digital (WD), která se prodávají již osazená pevnými disky a nabízejí přehledného průvodce úvodní konfigurací, stejně jako pohodlné vytvoření vlastního cloudového úložiště. Detailní předvolby zde chybí, ale svůj účel zařízení WD bezpochyby splní.

Levné procesory, omezený výkon

V tabulce s přehledem parametrů jednodiskových NAS serverů si nelze nevšimnout, že i když se v podstatě jedná o počítače, nejsou poháněny klasickými procesory od Intelu či AMD. Místo toho jsou jejich základem integrované čipové sady, založené nejčastěji na úsporných procesorech Marvell nebo podobných čipech s ARM architekturou. Pro účely daných zařízení jsou tyto procesory svým výkonem dostačující, ale na náročnější úlohy typu virtualizace nestačí. Pokud tedy chcete ze svého NAS serveru současně streamovat video ve Full HD rozlišení do více zařízení a přitom v něm ještě provozovat webový server a domácí kamerový systém, budete potřebovat větší a výkonnější zařízení.

Dalším důležitým parametrem spojeným s výkonem je kapacita operační paměti. Jestliže potřebujete, aby k NAS serveru současně přistupovalo více uživatelů nebo zařízení, vybírejte z modelů s nejméně 1 GB RAM. Velkou výjimkou v nabídce jednodiskových NAS serverů je QNAP TAS-168, který má rovnou 2 GB operační paměti. Dále ještě připomeňme, že jen tři z NAS serverů v našem testu jsou již v základu vybaveny i pevným diskem. Do ostatních zařízení můžete instalovat pevný disk podle vlastní volby. Některá z úložišť lze pořídit v různých variantách, takže například QNAP TAS-131P je dostupný bez pevného disku nebo s disky o kapacitách od 1 do 10 TB.

Rozhraní a speciální výbava

Všechny NAS servery z našeho žebříčku mají jedno gigabitové síťové rozhraní, dvě LAN koncovky v této třídě síťových úložišť nehledejte, standardem jsou až u dvoudiskových NAS serverů. HDMI rozhraní pro přímé připojení NAS serveru k televizi má z testovaných zařízení jen QNAP TAS-168, eSATA konektor pro rychlý přenos dat z externího pevného disku nenajdete nikde. Určitě vám doporučujeme spíše zařízení, která mají minimálně jeden port typu USB 3.0. U nepřetržitě běžícího datového úložiště by vás měla zajímat i jeho spotřeba.

Synology DS118

Vítěz testu s nejlepším hodnocením

Hned ve dvou kategoriích našeho hodnocení dosáhl jednodiskový NAS server Synology DS118 plného počtu bodů. Skvěle obstál v hodnocení výkonu i rozsahu funkcí. Za cenu kolem 4 300 korun je Synology DS118 také velmi dostupný, i když je třeba připočítat ještě cenu zvoleného disku dle jeho kapacity. Díky procesoru Realtek a 1 GB operační paměti dosáhl tento NAS server nejlepších přenosových rychlostí ze všech testovaných zařízení. Přenosová rychlost kolem 110 MB/s prakticky maximálně využívá propustnost gigabitového Ethernetu.

Mnoho bodů získal Synology DS118 za svoji funkční výbavu, která zahrnuje například automatickou synchronizaci dat mezi počítači, notebooky i mobilními zařízeními, přístup k datům prostřednictvím internetu, automatizované stahování dat, streaming multimédií a mnoho dalšího. S instalací pomůže přehledný průvodce a také další ovládání NAS serveru je velmi pohodlné a přehledné. Synology DS118 je také velmi tichý a jeho spotřeba elektřiny vás nezruinuje.
+ Kompletní nabídka funkcí, cenově dostupný, nejvyšší přenosové rychlosti, tichý provoz.
- Chybí HDMI a eSATA rozhraní.

QNAP TS-131P

Univerzální síťové úložiště

Také NAS server ze stříbrné příčky našeho testu je výbornou volbou. Přestože v žádné z kategorií hodnocení nedosáhl na 100 bodů, celkově jde o všestranné zařízení, které uspokojí potřeby i velmi náročných uživatelů. QNAP TS-131P má 1 GB operační paměti a dvoujádrový ARM V7 procesor s taktem 1,7 GHz. Hodit se budou i jeho celkem tři USB 3.0 rozhraní, z nichž dvě jsou umístěna na zadní straně zařízení a jedno vepředu. Přenosové rychlosti kolem 109 MB/s při čtení i zápisu dat atakují limit propustnosti gigabitového síťového rozhraní. Daní za výkon a vysokou přenosovou rychlost je ale v případě TS-131P nemalá spotřeba energie - jeho 14,2 wattu při provozu je nejvíce ze všech zařízení v testu.

Ve funkční výbavě NAS serveru nechybí nic zásadního, právě naopak - je nebývale rozsáhlá. QNAP TS-131P může sloužit jako mediaserver, iTunes server, webový server nebo třeba tiskový server - pokud k jeho USB rozhraní připojíte tiskárnu. Operačním systémem je, stejně jako ve větších NAS serverech QNAP, osvědčený QTS s obrovskou nabídkou funkcí a jejich nastavení. Samozřejmě nechybí ani možnost instalace doplňkových aplikací.
+ Vysoké přenosové rychlosti, univerzální použití, bohatá funkční výbava, rozsáhlé možnosti konfigurace.
- Chybí HDMI a eSATA rozhraní, vysoká spotřeba.

Synology DS115j

Velmi levný NAS

Pokud sháníte funkčně velmi dobře vybavený NAS, od kterého ale nemáte velká očekávání v oblasti výkonu, může být vaší volbou náš cenový tip -síťové úložiště Synology DS115j. Tento základní NAS od Synology má sice jen 256 MB operační paměti a tepe v něm pomalý procesor Marvell s taktem pouhých 800 MHz, ale přesto DS115j dosahuje velmi pěkných 90 MB/s při čtení dat a únosných 65 MB/s při jejich zápisu. Za cenu kolem 2 300 korun (samozřejmě bez pevného disku) je to výborný výsledek. Jen nepočítejte s tím, že by NAS stejným tempem dokázal odbavit požadavky více připojených klientů. V tomto osobním síťovém úložišti ale nechybí vyspělý operační systém DSM s možností doplňování funkcí prostřednictvím aplikací, funkce pro streamování multimédií do všech zařízení v domácí síti nebo třeba Surveillance Station - klíčová aplikace pro provoz kamerového systému. Spotřeba v režimu spánku pevného disku je kolem 5 wattů.
+ Nízká cena, plná výbava operačního systému DSM, nízká spotřeba.
- Minimální kapacita RAM, pomalý procesor, pouze USB 2.0 porty, pomalý zápis dat.

QNAP TAS-168

Multimediální NAS do obýváku

NAS server QNAP TAS-168 se bohužel už jen doprodává, ale když jej ještě v nějakém e-shopu seženete, což je zatím celkem pravděpodobné, získáte skutečně mimořádné zařízení. Díky tomu, že má tento NAS jako jediný z našeho žebříčku i HDMI rozhraní, můžete jej připojit přímo k televizi nebo receiveru domácího kina ve vašem obýváku a užívat si pohodlné streamování multimédií. Kromě operačního systému QTS je v QNAP TAS-168 instalován také Android ve speciální verzi a jeho uživatelské rozhraní je dostupné pouze při připojení NAS serveru k monitoru či televizi prostřednictvím HDMI. Pak se vám bude hodit dodávaný dálkový ovladač, kterým lze ovládat přehrávání multimédií nebo také instalaci dodatečných aplikací z obchodu Qmarket i přímo z Obchodu Play. Tak si můžete do NAS serveru doinstalovat třeba klientské aplikace streamovacích služeb typu Netflix a Spotify. Ve většině kritérií našeho hodnocení tedy TAS-168 dosahuje velmi vysokého skóre, a dokonce má i hodně nízkou spotřebu - v režimu spánku s vypnutým pevným diskem si řekne jen o 8,3 wattu. Achillovou patou jinak výborného zařízení jsou jeho nízké přenosové rychlosti, přestože má TAS-168 jako jediný v našem testu 2 GB operační paměti. Rychlost čtení dat je ještě únosných 74 MB/s, ale zápis rychlostí 36,1 MB/s vás utrápí.
+ Výborná výbava včetně HDMI rozhraní a dálkového ovladače, Android jako druhý operační systém, nízká spotřeba.
- Velmi pomalý zápis dat a pomalé čtení.

***

NAS SERVERY - JEDNODISKOVÉ

Produkt Celkové hodnocení Orientační cena (Kč) Nabídka funkcí (45 %) Konfigurace (20 %) Výkon (20 %) Spotřeba (15 %) RAM (MB) CPU Přenosové rychlosti - čtení / zápis dat (MB/s) Spotřeba při provozu (W) Kapacita disku (GB) USB 2.0 / 3.0 / eSATA FTP / HTTP server Hot-swap disků Zálohování do cloudu Rozšiřující aplikace Podporované typy disků ( palce) Počet gigabitových LAN rozhraní HDMI Dálkové ovládání Displej

1 Synology DS118 95,8 4 300 100 80 100 98 1 024 Realtek RTD1296 1,4 GHz Quad Core 110,0/ 106,6 10,5 * * / 2 / * * / * * * * 2,5 / 3,5 1 * * *
2 Qnap TS-131P 95,6 4 700 99 90 98 90 1 024 ARM V7 1,7 GHz Dual Core 109,0/ 108,7 14,2 * * / 3 / * * / * * * * 3,5 1 * * *
3 Synology DS116 94,4 4 200 100 78 99 94 1 024 Marvell Armada 385 1,8 GHz Dual Core 109,2/ 106,4 12,8 * * / 2 / 1 * / * * * * 2,5 / 3,5 1 * * *
4 Qnap TS-128 90,7 3 000 93 85 85 100 1 024 ARM V7 1,1 GHz Dual Core 102,5/ 73,6 10,7 * 1 / 1 / * * / * * * * 3,5 1 * * *
5 Qnap TAS-168 90,3 5 000 97 100 59 98 2 048 ARM V7 1,1 GHz Dual Core 74,3/ 36,1 10,7 * 4 / 1 / * * / * * * * 3,5 1 * * *
6 Synology DS115j 83,6 2 300 93 65 73 93 256 Marvell Armada 370 800 MHz 90,0/ 64,9 12,7 * 2 / * / * * / * * * * 2,5 / 3,5 1 * * *
7 Seagate Personal Cloud 5TB (STCR5000200) 70,9 8 000 70 50 77 94 512 Marvell Armada 370 1,2 GHz 95,9/ 60,5 12,4 5 000 1 / 1 / * * / * * * * 3,5 1 * * *
8 Buffalo Linkstation 210 3TB 55,1 5 000 37 42 77 99 256 Marvell Armada 370 800 MHz 92,4/ 50,4 9,4 3 000 1 / * / * * / * * * * 3,5 1 * * *
9 Western Digital My Cloud 2TB WDBCTL0020HWT 50,1 3 000 36 35 60 98 256 Mindspeed Comcerto 2000 M86261G-12 650 MHz Dual Core 76,1/ 55,8 10,6 2 000 * / 1 / * * / * * * * 3,5 1 * * *

Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne c Chip tip

Foto popis| Uživatelské rozhraní Mezi důležité parametry výběru NAS serveru by měla patřit i přehlednost jeho uživatelského rozhraní.
Foto popis| QNAP Operační systém QTS má velmi rozsáhlou nabídku funkcí a jejich nastavení, kterou lze dále vylepšit aplikacemi staženými přes App Center. Český překlad je místy bohužel matoucí.
Foto popis| Synology Uživatelské rozhraní operačního systému DSM NAS serverů Synology je perfektně přehledné a bezvadně přeložené do češtiny. Rozšíření najdete v Centru balíčků.
Foto popis| Buffalo Administrační prostředí NAS serverů Buffalo je přehledné a jasně strukturované. Snadno si v něm nastavíte sdílené síťové složky, streamování multimédií i další funkce.
Foto popis| WD Novější úložiště od WD přecházejí na čistě cloudové administrační rozhraní, zatímco předchozí modely mají ještě klasickou webovou administraci. V obou případech je ovládání velmi přehledné.
Foto popis| Chip speciál: 0_ObalkaNAS2016.indd 2 13.09.2016 14:35:10 NAS & domácí síť Speciální vydání Chipu přináší výsledky srovnávacích testů domácích síťových úložišť, návody pro nastavení NAS serverů od největších výrobců (Synology, QNAP, Asustor ad.) i přehled funkcí a aplikací pro spolehlivé zálohování dat, přehrávání multimédií v domácí síti nebo přístup k uloženým datům prostřednictvím aplikací pro smartphony a tablety. Úplným začátečníkům pomůžeme vybrat a zprovoznit vlastní síťové úložiště a zkušenějším uživatelům poradíme, jak rozšířit jejich NAS o nové funkce. Chip speciál si můžete zakoupit v elektronické podobě na webu www.chip.cz/digital.

O autorovi| THORSTEN FRANKE-HAVERKAMP, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: