Nová generace procesorů AMD Raven Ridge přináší vysoký výpočetní i grafický výkon za nízkou cenu. Doporučíme vám sestavy pro nenáročné uživatele, profesionály i hráče.
Nová architektura AMD Raven Ridge kombinuje výkonné CPU s překvapivě silnou integrovanou grafikou, navíc za atraktivní cenu. Pomocí nových procesorů Ryzen 3 2200G a Ryzen 52400G lze postavit levné a výkonné stolní počítače. Připravili jsme pro vás tři sestavy s cenou od 10 900 do necelých 17 000 Kč včetně operačního systému Windows 10.
Nejlevnější zvolená sestava se vejde do miniaturní skříně a nabídne výkon vhodný pro práci s internetem, základními kancelářskými aplikacemi a streamování videa. Navzdory nízké ceně obsahuje nejmodernější rozhraní, jako například USB 3.1 (Gen 1) a SSD disk. Vyšší univerzální sestava (cca za 14 300 Kč) má navíc i vestavěný Wi-Fi adaptér, dva HDMI porty a konektor typu USB-C a uložena je do skříně, která neudělá ostudu ani v obývacím pokoji.
Za 16 700 Kč jsme do skříně typu „tower“ sestavili stolní počítač, který ve Full HD rozlišení zvládne i nejmodernější herní tituly a přitom se obejde bez drahé dedikované grafické karty. Tato sestava se může pochlubit superrychlým M.2 NVMe SSD diskem a třemi konektory typu USB 3.1 (Gen 2). Díky videovýstupům DisplayPort a HDMI lze k našemu hernímu počítači připojit najednou i dva 4K monitory.
Všechny tři sestavy jsme vybrali tak, aby je v budoucnu bylo možné snadno upgradovat výkonnějšími procesory Ryzen 7, samostatnou grafickou kartou nebo M.2 NVMe SSD diskem s vyšší kapacitou.
Nové desktopové procesory Ryzen: Vše v jednom čipu
Nové procesory AMD Ryzen s integrovanou grafikou nesou označení „G“ a v současnosti jsou k dostání pouze ve dvou modelech: Ryzen 3 2200G (cca 2 500 Kč) a Ryzen 5 2400G (cca 4 000 Kč). Jejich hlavní specialitou je právě integrovaná grafika Vega 8 (součást procesoru Ryzen 3 2200G), případně Vega 11 (Ryzen 5 2400G). Kombinaci CPU, integrované grafiky a některých řadičů označuje AMD jako APU (Accelerated Processing Unit). Jednotky typu APU obsahují paměťové řadiče, zvukový čip s podporou HD audia a vstupně-výstupní řadič, který se stará o komunikaci se základní deskou. Všechny tyto součásti jsou vzájemně propojeny prostřednictvím rozhraní Infinity Fabric, jehož rychlost závisí na pracovní frekvenci RAM.
Oproti procesorům Ryzen bez integrované grafiky s 24kanálovou PCI Express sběrnicí mají nové Ryzeny „G“ k dispozici pouze 16 kanálů. Páteřní sběrnice PCI Express se používá k přenosu dat z přídavných karet, M.2 NVMe SSD disků a grafických karet (PEG). Obě APU jednotky podporují čtyři rozhraní USB 3.1 (Gen 2) a NVMe SSD disky.
Všechny nově uvedené procesory Ryzen používají stejně jako procesory generací AMD Summit Ridge a Bristol Ridge stávající patici AM4, a lze je tedy zasadit i do starších základních desek. Vzhledem k tomu, že podporují pouze jeden PEG port, dokážou spolupracovat pouze s jednou dedikovanou grafickou kartou, a ne se dvěma. Vzhledem k nízké ceně těchto procesorů to ale sotva někomu bude vadit.
Grafika Vega zvládá i hry
Nové APU mají čtyři výpočetní jádra, přičemž levnější Ryzen 3 2200G nepodporuje technologii virtualizace jader a dokáže tak při frekvenci 3,5 GHz (v turborežimu 3,7 GHz) najednou zpracovat pouze čtyři výpočetní vlákna, zatímco dražší Ryzen 5 2400G (3,6 GHz, resp. 3,9 GHz) dokáže ke každému fyzickému jádru přiřadit i jedno další virtuální. Jak se můžete přesvědčit v tabulkách našich dlouhodobých srovnávacích testů Top 10, Ryzen 5 2400G nabízí stejný výkon jako dvakrát dražší Intel Core i7-6700. Ryzen 3 2200G pak konkuruje nejvýkonnějším CPU Intel Core i3 a nejslabším modelům Core i5.
Hlavní rozdíl ale spočívá v integrované grafice. Zatímco Vega 8 u modelu Ryzen 3 200G pracuje na frekvenci 1 100 MHz a obsahuje 512 shaderových jednotek, Vega 11, nacházející se v Ryzenu 5 2400G, běží na 1 250 MHz a obsahuje 704 shaderových jednotek. Díky tomu lze s integrovanými grafikami Vega provozovat i moderní hry. Samozřejmě ale záleží na náročnosti jednotlivých titulů. Všeobecně lze však počítat s tím, že ve Full HD rozlišení a na střední detaily zvládnou i nejnovější hry s obnovovací frekvencí minimálně okolo 30 snímků za sekundu. Vega 11 nabízí oproti modelu Vega 8 v průměru o pět až deset snímků za sekundu víc. Grafické čipy Vega navíc dokážou najednou spolupracovat až se třemi monitory, případně pomocí portů HDMI 2.0 a DisplayPort podporují současnou práci na dvou 4K monitorech při 60 Hz.
Do našich dvou levnějších sestav jsme použili Ryzen 3 2200G, do herního modelu pak Ryzen 5 2400G s grafikou Vega 11.
Motherboardy potřebují nejnovější BIOS
Nejnovější APU druhé generace Ryzen lze teoreticky provozovat ve všech základních deskách s čipsety A320, B350 a X370, modely řady „G“ ale spolupracují pouze s nejnovější verzí BIOS. Aktualizaci BIOS pro nové procesory nabízí prakticky všichni výrobci základních desek. Kompatibilní desky jsou často označeny nálepkou „AMD Ryzen Desktop 2000 Ready“. Může se ale stát, že koupíte základní desku, která u prodejce ležela delší dobu ve skladu, a budete si muset BIOS aktualizovat sami, což je bohužel možné pouze v případě, že máte k dispozici starší podporovaný procesor Ryzen. Pokud jej nevlastníte a nemůžete si jej snadno půjčit, existuje možnost zápůjčky procesoru přímo od podpory AMD. Obzvlášť jednoduchá je aktualizace BIOS u základních desek ASUS. Tento výrobce totiž nabízí možnost aktualizace BIOS z USB flash disku, a to i bez instalovaného procesoru nebo paměťových modulů.
Oba použité procesory se v boxovaném vydání prodávají včetně chladičů AMD Wraith Stealth, které na rozdíl od řady boxovaných chladičů fungují opravdu dobře. V praxi jsme si vyzkoušeli, že tyto boxované chladiče dokážou i při plném vytížení udržet procesor dostatečně chladný, a navíc pracují příjemně potichu. Výhodou je rovněž to, že chladiče Wraith Stealth lze díky pouze 5,3cm výšce použít i v kompaktních skříních. Pokud ale plánujete tato APU přetaktovat, doporučujeme koupit výkonnější chladič.
Základní desky: Dobrá kombinace vlastností, velikosti a ceny
Všechny námi zvolené motherboardy samozřejmě obsahují patici typu AM4, ale jinak se od sebe poměrně výrazně liší. Pro nejlevnější sestavu jsme zvolili cenově dostupnou microATX desku Asus Prime A320M-K (cca 1 450 Kč) a odpovídající skříň malých rozměrů. Přestože na délku měří jen 22 centimetrů, vešly se na tuto desku dva PCIe sloty pro přídavné karty a kromě čtyř SATA portů nechybí ani moderní M.2 rozhraní pro případný budoucí upgrade na rychlý NVMe SSD disk. Součástí portové výbavy je i čtveřice USB 3.1 (Gen 1) konektorů.
Do dražší univerzální multimediální sestavy jsme vybrali desku ASRock AB350 Gaming ITC/ac. S cenou okolo 2 900 Kč spadá do střední třídy motherboardů, přesto ale obsahuje integrovaný Bluetooth/Wi-Fi 802.11ac modul a v portové nabídce nechybí ani USB-C konektor. Tato výbava ospravedlňuje o něco vyšší cenu. Zvolená deska má kompaktní mini ITX formát a rozměry 17 x 17 cm, takže ji lze zasadit i do velmi malé skříně. Další výhodou je přítomnost dvou HDMI 2.0 portů, ke kterým lze připojit dva monitory až s 4K rozlišením. Oficiální informace hovoří o tom, že při zapojení dvou 4K monitorů bude obraz obnovován frekvencí pouhých 30 Hz, ale některé testy ukazují, že integrovaná grafika procesorů Raven Ridge zvládne dva 4K monitory i při 60 Hz.
Do herní sestavy jsme použili větší základní desku formátu ATX s podporou rozhraní PEG. Zvolili jsme prověřený motherboard Asus Prime X370 Pro, který nabízí bohaté možnosti pro budoucí upgrade v podobě tří PCIe 16x slotů, osmi SATA portů, dvou rychlých USB 3.1 (Gen 2) konektorů, USB-C portu a M.2 NVMe slotu.
Výrobci námi vybraných desek nabízí podle našich zkušeností kvalitní a dlouhodobou podporu a pravidelné aktualizace BIOS. Pokud by se vám z nějakého důvodu naše volba základních desek nelíbila, na trhu je momentálně přes sedmdesát motherboardů, ze kterých si můžete vybrat podle libosti i ceny (cca od 1 300 do 8 000 Kč).
Ryzen ocení rychlou operační paměť
Procesory řady Raven Ridge oficiálně podporují paměťové moduly DDR4 s maximální pracovní frekvencí 2 933 MHz (single rank moduly), resp. 2 267 MHz (double rank moduly). To platí pro osazení desky dvěma paměťovými moduly v režimu dual-channel. Pozor, osadíte-li základní desku čtyřmi paměťovými moduly, klesá oficiální maximální podporovaná pracovní frekvence RAM na 2 133 MHz, resp. na 1 866 MHz. To jsou teoretické specifikace, v praktickém provozu jsme byli často svědky toho, že procesory Raven Ridge pracovaly stabilně i s rychleji taktovanými paměťovými moduly.
Rychlost paměťových RAM modulů je v kombinaci s procesory Ryzen obzvláště důležitá, protože má značný vliv na jejich výkon. Z rychlých paměťových modulů profituje obzvlášť integrovaná grafika Vega, přičemž rozdíl mezi pomalými a rychlými moduly RAM se v herním výkonu projeví až 10 snímky za sekundu.
Právě z tohoto důvodu jsme se do naší univerzální i herní sestavy rozhodli použít dva o něco dražší 4GB RAM moduly o frekvenci 3 000 MHz. Protože jsme se ale rozhodli postavit co nejlevnější sestavy, zvolili jsme levnější značkové moduly Patriot Viper LED s cenou okolo 2 600 Kč. Do nejlevnější sestavy jsme kvůli co nejnižší ceně instalovali pouze jeden 4GB RAM modul AData s frekvencí 2 400 MHz (cca 1 100 Kč). 4 GB RAM není mnoho a uvědomujeme si, že v případě většího množství zároveň otevřených aplikací může nižší kapacita RAM negativně ovlivňovat chod systému, ale u levného počítače, určeného především pro práci s internetem a základními aplikacemi, to snad uživatelé omluví. Otevíráte-li rádi v internetovém prohlížeči velké množství oken, doporučujeme koupit 8 GB RAM nebo nepoužívaná okna pravidelně zavírat.
SSD do každého počítače
Přestože jsme si u všech tří sestav stanovili přísné cenové laťky, do všech konfigurací jsme osadili systémový SSD disk. U nejdražší herní sestavy jsme dokonce zvolili NVMe SSD disk Corsair MP500, který přenáší data pětkrát rychleji než běžné SATA SSD disky. Z cenových důvodů jsme vybrali nejlevnější 120GB variantu (cca 1 750 Kč), nemáte-li příliš nízký rozpočet, doporučujeme pořídit 240GB verzi, která je cca o 1 200 Kč dražší.
Univerzální multimediální sestava běží na 256GB SSD disku AData SU800 a do nejlevnější sestavy jsme osadili 128GB SSD disk Kingston A400 cca za 900 Kč. Můžete-li utratit o pár set korun víc, doporučujeme jeho 256GB verzi cca za 1 400 Kč.
Praktické skříně a zdroje
Herní sestavu jsme se rozhodli zasadit do skříně Sharkoon VG4-V. Za cca tisíc korun je jednoduchá a nabízí spoustu místa pro budoucí upgrade. Umožňuje skryté vedení kabelů a na jejím přední straně se nachází konektory pro USB, sluchátka a mikrofon. Ačkoliv naše primární konfigurace by si vystačila s levným a méně výkonným zdrojem, hlavně s ohledem na budoucí rozšíření o výkonnější grafickou kartu jsme zvolili 500W Fractal Design Essence za cenu okolo 1 000 Kč.
Univerzální multimediální počítač jsme zasadili do módní miniaturní skříně, určené pro miniITX desky. Zalíbil se nám model Thermaltake Core V1, který je za cenu okolo 1 100 Kč dostupný v černé i bílé barvě. Co nejtišší provoz v obývacím pokoji zajistí 300W zdroj beQuiet! B8 v kombinaci s tichým boxovaným chladičem AMD. Vybraná skříň nabízí přední USB a audio konektory a umožňuje i budoucí osazení větším počtem disků nebo přídavnou PCIe kartou.
Základní sestavu jsme se rozhodli namontovat do krásné skříně Fractal Design CA-M (cca 1 700 Kč). S rozměry 22,5 x 27 x 28,5 cm představuje dobrý kompromis mezi malými rozměry a dostatečným místem pro možný budoucí upgrade. Také u této sestavy jsme zvolili 300W napájecí zdroj beQuiet!.
Tip: Zvláště u malých skříní bývá problém s úpravou vedení SATA kabelů od desky do disků. Většina takových skříní se dodává s vhodnými kabely, ale je lepší na to nespoléhat.
Další možnosti upgradu PC
Nejužitečnějším upgradem bude zprvu zvětšení kapacity RAM ze 4 GB na 8 GB u základního modelu, resp. z 8 GB na 16 GB u herní sestavy. Ceny paměťových modulů jsou ale v současné době hodně vysoké.
Pokud by výkon integrované grafiky Vega 11 časem přestal stačit, naše herní sestava nabízí dostatečný výkon zdroje i volný prostor pro instalaci dedikované grafické karty. Grafické karty jsou kvůli zvýšenému zájmu o dolování kryptoměn stále poměrně drahé, ale situace se pomalu začíná zlepšovat a za rok nebo za dva může být situace lepší.
***
Porovnání procesorů Ryzen s grafikou Vega
Obě APU architektury Raven Ridge jsou si podobné, Ryzen 5 ale pracuje na vyšší frekvenci, podporuje virtualizaci jader a má výkonnější grafiku.
Model AMD Ryzen 3 2200G AMD Ryzen 5 2400G
Frekvence / turbo 3,5/3,7 GHz 3,6/3,9 GHz
Jádra / vlákna 4/4 4/8
L2 / L3 cache 2/4 MB 2/4 MB
Typ pamětí (max.) DDR4-2933 (Single Rank) DDR4-2933 (Single Rank)
Patice AM4 AM4
Chladič Wraith Stealth (výška 5,3 cm) Wraith Stealth (výška 5,3 cm)
Grafika Vega 8 Vega 11
Shadery 512 704
Max. frekvence GPU 1 100 MHz 1 250 MHz
TDP 65 W 65 W
PCMark 8 3 263 bodů 3 310 bodů
3DMark Cloud Gate 10 249 bodů 12 528 bodů
Metro Last Light 57,1 fps 63,9 fps
Cena 2 500 Kč 4 000 Kč
Základní desky pro různé typy použití
Do našich sestav jsme vybrali základní desky různých rozměrů a s rozdílnou výbavou.
Výrobce Asus ASRock Asus
Model Prime A320M-K Prime X370-Pro
Cena 1 450 Kč 2 900 Kč 3 800 Kč
Patice CPU AM4 AM4 AM4
Formát ný ATX (221 x 226 mm) Mini-ITX (170 x 170 mm) ATX (305 x 244 mm)
Čipová sada AMD A320 AMD B350 AMD X370
RAM (sloty / typ) 2x DDR4 2x DDR4 4x DDR4
PCIe sloty 1x PCIe 3.0 x16 1x PCIe 2.0 x1 1x PCIe 3.0 x16 PCIe 3.0: je 1x x16, x8 PCIe 2.0: 1x x16, 3x x1
SATA porty / M.2 4x/1x 4x/1x 8x/1x
HDMI / DisplayPort / DVI 1 / * / * 2 / * / * 1 / 1 / *
LAN / Wi-Fi / Bluetooth * / * / * * / * / * * / * / *
USB 2.0 / 3.1 / 3.1
Gen 2 4 / 2 / * 2 / 3 / * * / 5 / 2
USB typu C * 1 1
Zvuková karta / čip 7.1/Realtek ALC887 7.1/Realtek ALC1220 7.1/Realtek ALC1220
* ano * ne
***
Porovnání SSD disků
Všechny tři sestavy jsme osadili systémovým SSD diskem, avšak pouze herní počítač dostal nejvýkonnější M.2 NVMe SSD modul. Levnější konfigurace si musí vystačit se SATA SSD.
Corsair MP500
Tento SSD disk patří k nejlevnějším M.2 NVMe modulům na trhu, přesto ale dosahuje 5 x rychlejších přenosových rychlostí než SATA SSD. Úspora na ceně se projevila pouze 120GB kapacitou. Za příplatek lze koupit druhý datový HDD.
AData Ultimate SU800
Tento SATA SSD disk nabízí velmi dobrý poměr mezi výkonem, kapacitou a cenou. Systémový SSD disk zajistí rychlý start Windows i provozovaných aplikací.
Kingston A400
Nejlevnější SATA SSD na trhu dosahuje stejně vysoké rychlosti čtení jako dražší modely, ale je o něco pomalejší při zápisu. Na běžném provozu počítače se to však prakticky neprojeví.
***
Tři dostupné PC sestavy s Ryzenem
Herní počítač za méně než 17 000 Kč. Slušně vybavený univerzální počítač za cenu okolo 14 000 Kč a základní sestava pro práci s internetem a stremování videa za 10 900 Kč. To vše díky novým procesorům Ryzen s grafikou Vega
Výkon a hry
HDMI i DisplayPort, M.2 NVMe SSD, ATX skříň s předními USB a audio konektory a možností budoucí instalace grafické karty nebo dalších disků
Komponenty Cena
Motherboard: Asus Prime X370-Pro 3 800 Kč
CPU: Ryzen 5 2400G 4 000 Kč
RAM: Patriot DIMM 8 GB DDR4-3000 Kit 2x 4GB 2 800 Kč
SSD: Corsair MP500 120 GB (M.2 NVMe) 1 700 Kč
Zdroj: Fractal Design Essence 500W 1 000 Kč
Skříň: Sharkoon VG4-V 1 000 Kč OS: Windows 10 Home 2 400 Kč Celkem: 16 700 Kč
Multimediální univerzální počítač
2 x HDMI, Wi-Fi, 256GB SSD, Mini-ITX skříň
Komponenty Cena
Motherboard: ASRock AB350 Gaming-ITX/ac 2 900 Kč
CPU: AMD Ryzen 3 2200G 2 500 Kč
RAM: Patriot DIMM 8 GB DDR4-3000 Kit 2x 4GB 2 800 Kč
SSD: AData Ultimate SU800 256 GB 1 800 Kč
Zdroj: beQuiet! System Power B8 300W 850 Kč
Skříň: Thermaltake Core V1 1 100 Kč
OS: Windows 10 Home (OEM) 2 400 Kč
Celkem: 14 350 Kč
Moderní a levný
USB 3.1, USB-C, HDMI, SSD, microATX deska, kompaktní skříň
Komponenty Cena
Motherboard: Asus Prime A320M-K 1 450 Kč
CPU: AMD Ryzen 3 2200G 2 500 Kč
RAM: AData DIMM 4 GB DDR4-2400 1 100 Kč
SSD: Kingston A400 128 GB 900 Kč
Zdroj: beQuiet! System Power B8 300W 850 Kč
Skříň: Sharkoon CA-M 1 700 Kč
OS: Windows 10 Home (OEM) 2 400 Kč
Celkem: 10 900 Kč
Foto autor| Foto: výrobci
Foto popis| RAM: Zásadní pro výkon Výkon výpočetních jader a hlavně grafiky Vega výrazně závisí na rychlosti RAM, ale při stavbě co nejlevnější sestavy jsme museli udělat určité kompromisy.
Foto popis| Nejlevnější konfigurace si musí vystačit s jedním 4GB modulem typu DDR4-2400
Foto popis| Univerzální i herní sestava dostaly 8 GB RAM v podobě LED kitu Patriot (2x 4 GB DDR4 3000)
Foto popis| Doporučení k upgradu: RAM moduly vyšší rychlosti a s kapacitou 16 GB, budoucí osazení grafickou kartou.
Foto popis| Doporučení k upgradu: Prostornější SSD, větší kapacita RAM.
Foto popis| Doporučení k upgradu: Větší kapacita operační paměti (2x 4 GB).
O autorovi| MICHAL BAREŠ, ROBERT DI MARCOBERARDINO, autor@chip.cz