První pohled
ASUS EN 8800GTX
TICHÁ A VÝKONNÁ GRAFIKA
TYP PRODUKTU grafická karta
INFO POSKYTL http://cz.asus.com Asus
CENA VČ. DPH 16 600 Kč
TECHNICKÁ DATA Rozhraní PCI Express
Čip GeForce 8800 GTX Paměť 768 MB DDR3
Frekvence jádra 575 MHz
Frekvence pamětí 900 MHz
Výstupy DVI, HDTV, S-Video
Grafickou kartu generace GeForce 8 jsme měli možnost otestovat hned po jejím uvedení, a to v podobě referenční karty přímo od nVidie. Od té doby se však tyto karty objevily v nabídce snad všech důležitých výrobců a jejich podoba se od referenčního layoutu příliš neodlišuje. Karta od Asusu je však při porovnání s referenční kartou od nVidie o něco tišší. Bohužel ani zde se s ohledem na nároky čipu a pamětí neobejdeme bez dvojitého šestipinového napájení, tedy bez čtyř klasických napájecích kabelů. Součástí dodávky jsou naštěstí obě redukce, takže si vystačíte i s normálním zdrojem (i když by měl mít minimální výkon 450 W, doporučujeme spíše silnější; přece jen k němu chceme připojit i jiné věci).
Měření výkonu ukazuje hodnoty pohybující se nad hodnotou 15 000 bodů v benchmarku 3DMark05, takže tento Asus výkonově zapadá mezi standard nejvýkonnějších grafických karet současnosti. Jelikož se design grafik GeForce8800GTX od jednotlivých výrobců moc neliší, lákají zájemce na dodatečnou výbavu v podobě her „zdarma“, případně v podobě dalšího příslušenství. K této kartě přidává Asus pět disků s hrami GTI Racing a Ghost Recon Advanced Warfighter.
SHRNUTÍ: Tichá a kvalitní verze GeForce8800GTX s rozumnou výbavou, nadstandardní kvalitou provedení a tříletou zárukou.
ALTERNATIVA: MSI NX8800GTX, Leadtek Winfast PX800GTX, Gigabyte Maya GV-NX88X768H a další.
Michal Bareš
SAFEBOOT USB PHANTOM
ZABEZPEČENÝ USB FLASH DISK
TYP PRODUKTU USB flash disk
INFO POSKYTL www.safeboot.cz FreeDivision
CENA VČ. DPH 8 630 Kč
TECHNICKÁ DATA
Kapacita 2 GB
Způsob zabezpečení otisky prstů/heslem
Standardy AES-256, RSA, OATH HOTP, SHA-1, SHA-256, X9.31, PKCS#1, SAML 1.1
Hmotnost 43 g
Rozměry 91 x 27 x 12 mm
USB flash disk vlastní dnes snad každý majitel počítače či notebooku. Přenáší na něm nejdůležitější data a nejoblíbenější zábavu, ale občas do něj nahrává i citlivá soukromá či obchodní data. V některých případech mohou USB disky sloužit pro přenos těch nejdůležitějších dat, která není radno posílat skrze dávno nikoli bezpečný internet, takže disky mohou cestovat poštou nebo i kurýrem. To, aby si data nikdo cestou nezkopíroval či neprohlédl, lze zařídit pomocí zabezpečeného USB disku s několikanásobnou ochranou. Takovým zařízením je SafeBoot for USB Phantom. Přístup k datům umožňuje po autentizaci, uskutečněné prostřednictvím otisků prstů či zadáním hesla, nebo po kombinaci obou druhů ověření. Na jeden disk je přitom možné povolit přístup několika uživatelům, kteří buď mohou využít vlastní privátní části, k níž nemá přístup žádný jiný uživatel stejného disku, nebo mohou ukládat data do „veřejného“ prostoru, který je (samozřejmě po autentizaci) přístupný všem oprávněným uživatelům.
Veškerá data na disku jsou průběžně kryptována standardem AES-256, přičemž bezpečnost lze posílit zadáním maximálního počtu pokusů o ověření přístupu. Tím lze vyloučit rozlousknutí šifrovaných dat za pomoci hrubé výpočetní síly počítače. Disk nabízí škálu zabezpečení.
SHRNUTÍ: USB disk s bezpečnou ochranou citlivých dat pro ty, kteří vědí, co potřebují. Jako hračka zbytečně drahé.
ALTERNATIVA: Kingston DataTraveler Secure Privacy Editon, Pretec i-Disc Touch Fingerprint, Axiom BioDrive.
Michal Bareš
LG GSA - H42N
DVD ZA PĚT MINUT
TYP PRODUKTU optická mechanika
INFO
POSKYTL http://cz.lge.com | LG
CENA VČ. DPH cca 1000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní IDE ATAPI, ATA/33
Vyrovnávací paměť 2 MB
Rychlost zápisu 18x DVD+-R, 8x DVD+RW, 6x DVD-RW, 10x DVD+R9 a DVD-R9, 12x DVD-RAM, 48x CD-R, 32x CD-RW
Rychlost čtení 16x DVD-ROM, 48x CD-ROM
Nová DVD vypalovačka firmy LG oproti staršímu modelu GSA-H12N zvýšila při zápisu na dvouvrstvé disky DVD svou rychlost, a to na 10x - v tomto parametru patrně nyní nemá konkurenci. Dvouvrstvý disk byl při testu vypálen za 14 minut.
Na disky DVD-R a DVD+R zapisuje nová mechanika 18násobnou rychlostí. Při našem testu se ovšem podařilo disk DVDR zaplnit ani ne za pět minut, tedy rychleji než v případě konkurenčních modelů se stejnou nominální rychlostí. Něco přes pět minut (5:06) trvá zápis na disk DVD+R -na přepisovatelné disky RW si musíte počkat 9:55 min. v případě disku DVD-RW a 7:18 min. v případě disku DVD+RW. CD disk je vypálen za 163 s.
I přes vysoké rychlosti zůstala mechanika tichá (na úrovni dvou sonů), takže její provoz neruší. Kompatibilita s médii je také na dobré úrovni.
Škoda že firma LG ignoruje u svých nejnovějších modelů technologie popisu médií, jako je LightScribe a LabelFlash. A jde také stále o mechaniku s rozhraním IDE. Výrobci optických mechanik zatím SATA opomíjejí.
Rychlou mechaniku si tedy můžete klidně pořídit. Nebrání tomu ani její cena - v prodejnách je tento model dostupný už za méně než 1000 Kč s DPH.
SHRNUTÍ: Velmi rychlá vypalovačka s dobrými výsledky. Cenově také zajímavá. Nepodporuje LightScribe ani LabelFlash.
ALTERNATIVA: LG GSA-H10N, Samsung SH-S183L, Samsung SH-S182M.
Pavel Trousil
HITACHI CPX1
PROJEKCE BEZ POČÍTAČE
TYP PRODUKTU LCD projektor
INFO
POSKYTL www.hitachi-online.cz | Hitachi
CENA VČ. DPH 32 700 Kč
TECHNICKÁ DATA
Fyzické rozlišení XGA (1024 x 768)
Světelný výkon 2000 ANSI lm
Kontrast 500 : 1
Konektory 2x D-Sub, kompozitní, S-Video, Audio in/out, USB A/B
Rozměry 274 x 58 x 205 mm
Hmotnost 1,7 kg
V minulém čísle jsme vám představili jeden z prvních projektorů, které jsou schopny promítat data z počítače připojeného přes USB rozhraní (namísto běžného rozhraní D-Sub nebo DVI). Cena projektoru je však velmi vysoká, a tak jeho koupi zváží patrně jen málokdo. Naproti tomu projektor Hitachi CPX1 nabízí téměř totožný výkon a k projekci mu stačí jen USB flash disk s materiálem, který chcete prezentovat. Nemusíte s sebou tedy vůbec nosit počítač. Pořizovací cena je oproti konkurenci navíc velmi malá a CPX1 si ve své třídě jen těžko najde soupeře. Nastavení obrazu je velmi snadné, k čemuž dopomáhá automatická korekce lichoběžníkového zkreslení a přehledné menu, nabízející dva mody. V prvním lze nastavit jen několik zásadních parametrů a v druhém si můžete do detailů pohrát s nastavením barev, s pozicí obrazu nebo se zabezpečením projektoru před neoprávněným zásahem. Pro domácí filmové projekce je zásadní hlučnost a ta je ve standardním modu trochu vyšší. Po přepnutí do ECO režimu se však otáčky ventilátoru znatelně sníží a hlučnost se dostává na daleko nižší úroveň. Zadní strana projektoru nabízí úctyhodnou nabídku konektorů pro připojení několika nezávislých zdrojů, mezi nimiž lze pohodlně přepínat. Zmíněné USB rozhraní umožňuje připojit USB disk a prezentovat nahrané fotografie pomocí integrovaného programu. Ten kromě klasického prohlížeče nabízí také funkci Slideshow, která postupně zobrazí všechny obrázky v zadaném intervalu s možností zacyklování. Hodí se tak například na různé akce, kdy je zapotřebí automatických prezentací. Poměr stran 4 : 3 předurčuje projektor spíše pro prezentační použití, podle mého je však všestranný i z hlediska domácích a filmových účelů. Ostření stejně jako zoom jsou řešeny manuálně, pomocí dvou otočných koleček na objektivu. V příslušenství naleznete kromě kabelů nebo ovladače také dva různé výměnné vzduchové filtry.
SHRNUTÍ: Pokud právě zvažujete koupi projektoru za rozumnou cenu a s velmi dobrým výkonem, můžete s klidným srdcem sáhnout právě po projektoru Hitachi CPX1 - budete mile spokojeni.
Jakub Larva
- Hardware - První pohled (148.11 kB) - Staženo 1296x