Pecky v obýváku
Test pěti multimediálních domácích center - Dlouho proklamované hlášky o pronikání spotřební a výpočetní techniky už dostávají konkrétnější obrysy, a to v podobě speciálních počítačů - multimediálních center (Media Center PC). K dokonalosti jim toho ještě dost chybí, ale pokud uvažujete o něčem mezi PC, HDD rekordérem a věží, můžete o nich začít přemýšlet a vybírat.
Text: Pavel Trousil
Sledovat televizi, pouštět si filmy a rádio -to už v moderním obýváku nestačí. Jsou tu totiž digitální fotografie a video, hudba v MP3, digitální televize, ale hlavně internet. Stříhat video, upravovat fotografie a brouzdat po internetu - to už jsou úkoly ne pro spotřební elektroniku, ale pro počítač. Ten se však zase svým vzhledem do obýváku moc nehodí a jeho ovládání je příliš složité.
Tento paradox částečně řeší tzv. mediální centra - počítače do obývacího pokoje, které svým vzhledem připomínají spíše než počítač třeba hi-fivěž, DVD přehrávač nebo videorekordér. Ovládání pak usnadňuje operační systém Windows XP Media Center Edition (v české verzi) - jakási grafická nadstavba systému Windows XP, která umožňuje ovládání základních funkcí třeba pomocí dálkového ovladače. Pro zobrazení slouží monitor, ale spíše LCD, plazmová nebo klasická televize.
MEDIÁLNÍ CENTRA DO HLOUBKY
Výkon není vše
Moderní design, vysoký výkon a systém Windows XP MCE ještě dobré multimediální centrum nedělá. Většina současných procesorů totiž spolehlivě stačí pro činnosti, které se po mediálním centru v obýváku vyžadují. Do popředí se tedy dostávají jiné vlastnosti, jako je tichý provoz, snadné ovládání, přístupné konektory, rychlý start a další.
Právě z důvodu tichého provozu (hluk ruší při poslechu hudby nebo filmů) mají mediální centra hodně pasivních, tedy i masivních chladičů, takže na první „pones“ překvapí vysokou hmotností -mnohem větší než u videorekordéru, ale třeba i u klasického osobního počítače. Zvláště to platí o testovaném počítači Networ HFX Silent.
Důležité je samozřejmě i vybavení (velikost disku, digitální nebo jen analogový tuner) a možnosti skříně - tedy například počet výstupů a vstupů, přítomnost čtečky paměťových karet, možnost příjmu digitální televize, dobře udělaný informační displej, popřípadě i instalované aplikace. Horší je to u těchto počítačů s grafickým výkonem - nižší hluk totiž nabízí integrovaná grafika nebo méně výkonné čipy (v tomto případě tedy Intel 9XXG a ATI X300). Slabší je to i s možností rozšiřování právě třeba o výkonnější grafiku, ale i o další disky. Možnosti jsou malé, nebo také žádné…
MICROSOFT DODÁVÁ I HARDWARE
Nejen MS systém
Tradiční ovládací zařízení počítačů, tedy klávesnice a myš, mají své místo na stole, ale ne na sedací soupravě. Prostřednictvím dálkového ovládání, typického doplňku spotřební elektroniky, zase těžko zadáte WWW adresu. Výrobci mediálních center si s tím poradili různě - buď dodáním speciální klávesnice s integrovaným polohovacím zařízením i dálkového ovládání, nebo dokonce přiložením klasické myši.
Jako celkem použitelné se nakonec ukázalo řešení firmy Fujitsu-Siemens. Její klávesnice kombinovaná s trackballem („myší na zádech“) je lepší než tuhý joystick bezdrátové klávesnice Microsoft. Dálkové ovládání téže firmy, dodané k většině mediálních center, se ale používá snadno a je v podstatě standardem. Řešení od Microsoftu totiž použily kromě Fujitsu-Siemens všechny firmy. Klávesnice má i multimediální tlačítka, ve spodu je pogumovaná, takže nepadá z kolen. Až na zmiňovaný tuhý joystick se zdá praktická.
K DOKONALOSTI MAJÍ JEŠTĚ DALEKO
Dětské nemoci
Počítače s Windows Media Center Edition mají bohužel k jednoduchosti ovládání a užívání klasické spotřební elektroniky ještě docela daleko. Ne všechny detaily jsou dotaženy do konce - nesprávně třeba u některých funguje displej, ovládací tlačítka na předním panelu jsou špatně označena nebo nepracují, spotřeba je moc veliká, DVD mechanika nebo celé zařízení jsou příliš hlučné, DVD mechanika je nastavena na jiný region a vyskytují se i další problémy.
Jde o první produkty tohoto typu, což je někdy znát, a firmy se teprve postupně budou učit připravit vše, jak má být. Z našeho testu nakonec vyšlo nejlépe zařízení Scaleo E firmy Fujitsu-Siemens. Toto zařízení má dobré vybavení, praktické ovládání, celkem tichý provoz a přijatelnou spotřebu. Nemá také žádné technické nedostatky v provedení. Získává tedy naše ocenění Chip tip.
VÍTĚZ TESTU
FSC Scaleo E
Celkové hodnocení: 86
Cena: 35 081 Kč
+ DOTAŽENÉ ŘEŠENÍ
+ MNOŽSTVÍ KONEKTORŮ
+ ČTEČKA KARET
+ NÍZKÁ SPOTŘEBA V ÚSPORNÉM
- VZHLED
- SLABÁ GRAFIKA
- SPOTŘEBA V MAX. REŽIMU
Asi nejlépe „dotažené“ je řešení firmy FujitsuSiemens. Tedy až na vzhled, který není příliš atraktivní. Jinak vše funguje, jak má, displej ukazuje správně, klávesnička s integrovaným trackballem („kuličková myš na zádech“) se nakonec ukázala jako celkem funkční řešení do obýváku. Nechybí ani dálkové ovládání. Jako jediný měl také tento počítač zprovozněnu funkci Away, která přibližuje počítač chování spotřební elektroniky.
Výborné je i množství portů vpředu i vzadu (včetně dvou SCART konektorů a 5.1 cinch výstupů). Vepředu je také čtečka paměťových karet. Celkem slušné jsou i možnosti rozšíření. Přidat můžete například grafickou kartu -ta integrovaná je totiž dost slabá . Provoz je tichý i při přehrávání DVD.
BARBONE W MediaGate
CELKOVÉ HODNOCENÍ: 82
CENA VČ. DPH: 30 815 Kč
+ vzhled, snadná instalace, cena, výkon
- displej ukazuje jen čas a hlasitost, matoucí klávesy Enter
Zařízení firmy T. S. Bohemia asi nejvíce připomíná spotřební elektroniku (konkrétně třeba VDřehrávač). Také instalace byla asi nejjednodušší - přijímač dálkových zařízení (MS klávesnice a myš) je totiž integrován ve skříni, takže před spuštěním se musí připojit jen externí napájecí adaptér a anténa a výstupní kabel na zobrazovací zařízení.
Na čelní stěně je displej s časem a hlasitostí - další informace bohužel nezobrazuje, i když to evidentně nabízí. Praktické je i vyvedení konektorů USB a FireWire na čelní stěnu, kde je i čtečka paměťových karet. To jsou pochopitelně body navíc. Externí síťový adaptér je samozřejmě tichý, grafika je integrovaná, takže trochu slyšet je jen aktivní chladič procesoru a pevný disk. Hlučnost však není nijak výrazná ani při maximální zátěži. Výkon je nejlepší z testovaných.
Pod displejem nejsou typická tlačítka jako Play či Stop, ale tlačítka pro pohyb v nabídce systému Windows MCE. Matoucí jsou dvě tlačítka označená Enter, protože jedno funguje jako „Zpět“. Snazší je ovládání přes klávesnici Microsoftu a dálkový ovladač, k dispozici je i myš.
eXpress MS MediaCE MT34LYNX
CELKOVÉ HODNOCENÍ: 76
CENA VČ. DPH: 33 337 Kč
+ tichý provoz, porty vepředu, nízká spotřeba
- displej neukazuje, co má ukazovat, pouze běžná klávesnice
Firma Levi zvolila pro svůj počítač eXpress MS MediaCE MT34LYNX pěknou hliníkovou skříň ULTRAMEDIA AVC-S1 s výrazným potenciometrem na ovládání hlasitosti. Uvnitř je notebookový procesor AMD, který si vystačí s pasivním chladičem; grafická karta je na tom stejně. Jediným zdrojem hluku je tedy větrák síťového adaptéru. DVD mechanika je při provozu tichá.
Na přední straně jsou šikovně umístěny porty USB a audioporty. Ne vše je ale zatím dotaženo do konce - podsvícený displej neukazuje to, co má, a tlačítka pod ním, určená pro pohyb v menu, nejsou vždy aktivní. Ideální není ani ovládání - Levi dodává k počítači běžný desktop (bezdrátovou klávesnici a myš) a dálkové ovládání od Microsoftu. Nějaké polohovací zařízení do sedací soupravy tedy chybí. Výkon mobilního procesoru trochu dohání grafika, která je přece jen rychlejší než integrované řešení. Spotřeba je nízká.
Networ HFX Silent
CELKOVÉ HODNOCENÍ: 72
CENA VČ. DPH: 59 900 Kč
+ bezhlučný provoz, grafický výkon, možnosti rozšíření
- hlučná DVD mechanika, spotřeba v úsporném režimu, cena, konektory pouze vzadu
Mediální centrum firmy Sidia má zajímavou skříň - celá totiž slouží jako velký pasivní chladič, na který je odváděno teplo z procesoru (v tomto případě AMD Athlon 64 3500+) a z grafické karty (Radeon X300). Provoz je tedy mimořádně tichý, respektive nehlučný - kazí to mechanika DVD, která je při přehrávání dost hlučná (navíc byla nastavena na region 2, takže nechtěla přehrát místní DVD disky). Na displeji skříně se zobrazují informace o čase, využití paměti nebo pozici na disku. Skříň má ovšem i své nedostatky: kromě toho, že je značně těžká, chybí jí na přední stěně konektory - všechny jsou jen vzadu, ale je jich dost.
Výkon počítače je velmi dobrý, grafické testy byly dokonce nejlepší. Deska kupodivu podporuje i dvě grafické karty v režimu SLI. Pevný disk má kapacitu celých 300 GB a kupodivu je v počítači i disketová mechanika. Ovládání se provádí pomocí dodané bezdrátové "microsoftské" klávesnice a myši. Cena je kvůli nákladné skříni dost vysoká.
Umax Shuttle XPC 8300M media centre
CELKOVÉ HODNOCENÍ: 71
CENA VČ. DPH: 38 000 Kč
+ šikovný displej, porty a čtečka vepředu, výkon
- hluk, spotřeba v úsporném režimu
Spíše jako hi-fivěž vypadá domácí počítač firmy Umax, která pro něj použila pěknou hliníkovou skříň společnosti Shuttle. Uvnitř je základní deska téže firmy s čipovou sadou i945G zajišťující grafiku a výkonný procesor Pentium 4. Pevný disk má kapacitu 200 GB.
Skříň je pěkná a praktická -na displeji se zobrazují informace o hlasitosti, čase, kanále, frekvenci a podobně, na přední straně jsou nejpoužívanější konektory a čtečka paměťových karet 6in1. Řešení to ale není zrovna tiché - neodhlučněný je i pevný disk, který je při činnosti dost slyšet (hlasitost stoupá asi na 44 dB), a také větrák zdroje a procesoru vydává dost hluku. Navíc Umax hodně spotřebuje i v úsporném režimu.
K počítači se dodává jen dálkové ovládání od Microsoftu - klávesnice v dodávce nebyla, a to je trochu odvážné řešení. Výkon počítače je dobrý. Volný je jeden slot pro rychlejší grafiku.
CHIP SOUHRNNÝ PŘEHLED: Multimediální domácích centra
Tichý a dobře vybavený - ideální kombinace
Většina současných procesorů spolehlivě stačí pro činnosti, které se po mediálním centru v obýváku vyžadují. Do popředí se tedy dostávají jiné vlastnosti, jako je tichý provoz a dobrá výbava. Možnosti dalšího rozšiřování jsou totiž omezené, nebo žádné. Dobře vychází Scaleo E firmy Fujitsu-Siemens.
JAK JSME MEDIÁLNÍ CENTRA TESTOVALI
I když výkon není u domácích mediálních center tak kritický jako u jiných počítačů, hodnotili jsme ho a měřili - pomocí aplikačního testu SYSmark 2004, sledováním rychlosti převodu do MP3 a DivX, rychlosti renderování a výsledků grafických testů 3Dmark.
Zajímala nás i hlučnost (měříme pomocí digitálního hlukoměru ve vzdálenosti asi 30 cm od zařízení) v režimu klidu, maximálního výkonu počítače a při přehrávání DVD. I na měření spotřeby máme měřici zařízení, které jsme použili v několika režimech, včetně úsporného režimu a přehrávání DVD. Do celkového výkonu jsme počítali i ergonomii (snadnost instalace a ovládání) a vybavení.
SHRNUTÍ TESTU
U mediálních center do obýváku není tak důležitý výkon, jako spíše nízká hlučnost, nízká spotřeba a snadná ovladatelnost. To byly také parametry, na které jsme se soustředili v našem testu, ale nezapomněli jsme samozřejmě ani na výbavu.
Některá mediální centra vykazují dost závažné chyby - jsou příliš hlučná nebo i v úsporném režimu spotřebují příliš mnoho energie. Ne vše také zatím funguje, jak má - problémy byly s informačním displejem nebo s nesprávně zvoleným ovládacím zařízením. Jako nejlepší se nám nakonec zdálo řešení firmy Fujitsu-Siemens, tedy Scaleo E, což je zařízení asi nejlépe dotažené do konce. Má sice nějaké nedostatky, ale ne vážné.
NÍZKÁ SPOTŘEBA JE POTŘEBA
U počítače se už předpokládá, že nějakou dobu trvá, než se nastartuje a můžete s ním začít pracovat. Sledovat televizi nebo rádio však chcete okamžitě a nejste zvědavi na leckdy i mnohaminutové logo Windows, předcházející připravenosti přístroje poslouchat vaše pokyny.
Pokaždé bootovat je tedy u domácích mediálních center dost nepraktické. Lepší je využít režim spánku (ne všechna centra ho podporují), ze kterého se počítač probudí asi za 10 sekund, ale ještě lepší je úsporný režim, ze kterého se probírá jen chvilku. V tomto režimu ovšem dva testované počítače spotřebovávají příliš mnoho energie (přes 60 W), což se prodraží.
Systém Windows XP Media Center Edition nabízí i další režim - tzv. Away, známý také jako „Always Ready“. V něm se Media Center PC chová jako spotřební elektronika a reakce na zapnutí a vypnutí jsou téměř okamžité. Jako jediný ho měl však zprovozněný počítač FSC Scaleo E, navíc spotřeba v tomto režimu je u něj dost veliká (86 W) - počítač totiž v podstatě běží a jen se tváří, že je vypnutý, aby byl rychle k dispozici.
Než se vydáte do obchodu
Pozor na hlučnost
Mediální centrum musí být tiché, jinak vás bude v pokoji rušit. Nechte si zařízení raději vyzkoušet v tišším prostředí -v nákupních centrech bývá hluk a hlasitý provoz tak můžete odhalit až doma.
Vysoká spotřeba leze do peněz
Dejte si pozor na spotřebu. I zdánlivě vypnuté mediální centrum totiž může „požírat“ více než 60 W, a to je v případě, kdy běží vlastně stále, hodně. Spotřeba je větší i například při přehrávání DVD disku - kolem 100 W.
Výbava se hodí
Mediální centrum by mělo mít vše, co potřebujete, protože pozdější rozšiřování funkcí je obtížnější než u PC, případně vůbec nemožné. Hodí se tedy například čtečka paměťových karet, výstupy 5.1, pro někoho je důležitá i výkonnější grafika.
Ovládání, které vám sedne
Způsob ovládání ještě není standardizován, i když nejčastěji se asi setkáte s bezdrátovou klávesnicí a s dálkovým ovladačem s logem Microsoftu. Klávesnice je pro pohyb kurzoru vybavena joystickem, který se mačká celkem ztuha a který nebude každému vyhovovat. Najděte si ovladač, který vám dobře sedne.
ODHAD VÝVOJE CEN
Cena by se mohla brzy dostat pod hranici 30 000 Kč a dále postupně klesat, podle toho, zda se zvýší nabídka dostupných produktů.
Dokumenty ke stažení- Hardware - Pecky v obýváku (483 kB) - Staženo 1436x