Srovnávací test 24palcových monitorů
Panoramatické monitory
Neomezený prostor: 24palcové TFT displeje nabízejí s rozlišením 1920 x 1200 téměř dvakrát více místa než 17- či 19palcové modely. Otestovali jsme pro vás šest těchto monitorů, tedy v podstatě všechny modely dostupné na našem trhu.
Text: Michal Bareš, Martin Jäger, Daniel Wolf
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Test šesti 24" LCD displejů
Přehled videokonektorů
1920 x 1200 - DVI na hranici možností
Výsledky a doporučení
Čím větší, tím lepší. Alespoň u monitorů tomu tak je. Z nedávného výzkumu Microsoftu vyplývá, že velké displeje dokáží vylepšit produktivitu pracovníků až o 9 procent. Důvodem je fakt, že uživatel může mít na počítači otevřeno více oken, které lze na velkou plochu poskládat bez nutnosti minimalizace. Například na 24" displej se vedle sebe krásně vejdou dva listy formátu A4 a ještě zbude téměř 20centimetrový pruh, například pro komunikační programy.
S 24palcovým monitorem je navíc radost pracovat a je návykový. Když si jej i jen na pár dnů postavíte před sebe a pak se vrátíte ke „starému“, 19" monitoru, máte najednou pocit, že vám pěkný kus chybí a že můžete pracovat jen s jedním oknem. Výhodou velkoformátových 24" displejů je i to, že na nich můžete díky rozlišení 1920 x 1200 a formátu 16 : 10 sledovat v plném rozlišení i filmy v režimu HDTV.
Oproti ještě větším, 30" monitorům jsou však 24" displeje lepší z toho hlediska, že si vystačí i s pomalejší a levnější grafickou kartou. Podrobnosti naleznete ve vloženém článku na str. 50.
Displeje s 24" úhlopříčkou u nás v současné době prodává šest výrobců, kteří v době uzávěrky nabízeli celkem osm modelů. Od každého výrobce jsme si vypůjčili jeden model, takže vám nyní můžeme představit téměř kompletní nabídku, s níž se na českém trhu můžete setkat.
Všechny monitory bez problémů vyhovovaly našim požadavkům na kvalitu obrazu, lišily se hlavně konstrukcí a výbavou v podobě vstupních portů. Rozdílným parametrem pak samozřejmě byla i cena. Ta se pohybuje včetně DPH od cca 25 000 Kč (Acer AL2423W) až po necelých 50 000 Kč (Eizo FlexScan S2410W). To jsou však doporučené oficiální ceny; po několikaminutovém hledání zjistíte, že webové obchody nabízejí tyto modely i za ceny o řádově tisíce korun nižší (podle modelu tak lze ušetřit od 4 do 8 tisíc Kč).
KVALITA OBRAZU
Kvalitní panely s ostrým obrazem
U monitorů s více než půlmetrovou šířkou displeje dostávají požadavky na stabilní kontrast obrazu při pohledu z jiných úhlů mnohem důležitější rozměr než u obyčejných 17palcových modelů, jejichž obrazovka má šířku cca 30 cm. Proto se u 24" monitorů používají pouze vysoce kvalitní panely (samotný displej bez elektroniky a rámečku). Nejvyšší kontrast v současnosti nabízejí displeje typu PVA (Patterned Vertical Alignment), které vyrábí firma Samsung a které využívají všechny monitory, jež jsme testovali.
V této kategorii se dříve objevovaly i displeje typu MVA (Multi-domain Vertical Alignment; například u nás neprodávaný model Sony SDM-P246W) a typu IPS (InPlane Switching; například 23" monitor Philips 230WP7; má sice menší úhlopříčku, ale rozlišení rovněž 1920 x 1200). Tyto typy displejů mají nižší svítivost (Sony SDM-P246W: 256 cd/m2; Philips 230WP7: 232 cd/m2) a o poznání nižší kontrast a úhly pohledu, což je znát především v nasvíceném prostředí a při pohledu z ostřejšího úhlu.
Vraťme se však k testovaným modelům s panely PVA. Nejlepší kvalitu obrazu vykázaly monitory Samsung 244T a Acer AL2423W. Mají vynikající jas (416, resp. 415 cd/m2) a vysoký kontrast (1126 : 1, resp. 936 : 1), přičemž se mohou pochlubit i výbornými pozorovacími úhly, které oceníme především při sledování filmů či prezentací v místnostech se silným umělým osvětlením. Jen o několik kandel slabší jas a o pár bodů nižší kontrast nabízejí monitory Fujitsu Siemens P24-1W a HP LP2465, rozdíl však není v normálním provozu vůbec patrný, rozpoznaly jej pouze naše měřicí přístroje. Ještě o něco slabší hodnoty jasu a kontrastu vykazovalo Eizo Flexscan S2410W, to ale zase nabízí řádově lepší barevné zpracování a firemní vychytávku v podobě integrované sondy regulující intenzitu podsvícení v závislosti na okamžitých světelných podmínkách pracoviště. O něco hůře pak dopadlo měření kvality obrazu monitoru Dell 2407WFP, jehož obraz při pozorování z ostřejších úhlů rychle ztrácí kontrast a jeho maximální hodnota (778 : 1) rychle uvadá. I v tomto případě byl ale obraz zcela dostačující pro jakýkoliv typ běžné práce. Navíc monitor exceloval v oblasti konstrukce, ergonomie, příslušenství i konektivity.
Co se týče kvality podsvícení a doby odezvy, setkali jsme se u všech testovaných 24" monitorů s vynikajícími výsledky, které převyšují kvalitu 19" modelů. Rozdíly v jednolitosti podsvícení se u všech testovaných modelů pohybují od 5 do 7 procent, což je výborný výsledek, zvláště vezmeme-li v úvahu obdobné měření u 19palcových displejů, kde tyto rozdíly činí přibližně 10 procent. Doba odezvy „grey to grey“ je u všech modelů téměř shodná a pohybuje se v rozmezí 6 - 7 milisekund. Panely typu TN zde u nejrychlejších herních 19" monitorů dosahují rychlejších dob, a to až na hranici 2 ms. Naměřených 6 - 7 ms však stačí pro hraní i pro sledování filmů, i když u nejnáročnějších HD scén a akčních stříleček může dojít k velmi jemnému rozmazání obrazu.
Když už je řeč o filmech ve vysokém rozlišení (HD), monitory Dell, Samsung, Hewlett-Packard i Fujitsu Siemens Computers dokáží zobrazit kódovaný HDCP videosignál prostřednictvím DVI vstupu. Až na občasné jemné rozmazání obrazu nabízejí tyto displeje ostrý HDTV obraz. Dell 2407WFP však nabídl pouze obraz v HD rozlišení 720 pixelů a při přepnutí do formátu 1080i hlásil chybu.
ERGONOMIE
Nastavení polohy monitoru, ovládání OSD a spotřeba
Ergonomie monitoru je velmi důležitá, a u velkých displejů to platí ještě víc. Na způsob ovládání OSD menu si lze sice po čase zvyknout, stejně jsme jej však zařadili do hodnocení, podobně jako bohatost jeho funkcí. U displejů, kde se již téměř vždy počítá s přepínáním mezi několika zdroji signálu, je důležitá přítomnost tlačítka pro volbu zdroje signálu. Hledat tuto volbu pokaždé v menu je velmi otravné.
Z hlediska každodenního života před monitorem je důležitá i možnost výškového nastavení, otočení obrazu a bočního natáčení a dále rozměry. Co se ovládání OSD týče, vysoce jsme hodnotili modely Dell, Eizo, HP a Samsung. S nejlepšími funkcemi menu jsme se setkali u Samsungu, Dellu a Eiza.
Součástí hodnocení ergonomie je i plocha, kterou displej zabere na stole, a to, do jaké výšky lze panel nastavit. Promítne se sem i spotřeba monitoru při chodu.
U rozměrných displejů má možnost natočení panelu na výšku (pivot) i další praktickou funkci, kterou je mnohem lepší přístup ke konektorům právě po natočení displeje. Manipulace s poměrně těžkým a drahým displejem je totiž riziková a bez natočení vůbec není snadné zasunout správně všechny kabely. Obtížnost zasouvání kabelů jsme nehodnotili, ale právě v tomto ohledu by ztrácely monitory Acer a Fujitsu Siemens, které funkcí pivotu nedisponují. U Aceru se nám navíc nelíbilo umístění tlačítek OSD pod spodní hranou displeje, kde nejsou pod vizuální kontrolou.
KONSTRUKCE A PŘIPOJENÍ
Vstupy, USB rozbočovač a čtečka karet
Co se týče konstrukce a připojení, nejlepším displejem z testovaných je v těchto ohledech Dell 2407WFP. Spolu s monitory Samsung a Fujitsu Siemens nabízí všechny dnes požadované možnosti připojení videosignálu, navíc obsahuje i integrovanou čtečku paměťových karet (CompactFlash, SD, MMC, MS a Smart Media), kterou ale využijete pouze v případě, že displej připojíte k počítači USB kabelem. Poté jej lze využít i jako USB hub. Tuto funkci nabízí kromě Aceru všechny testované displeje, přičemž Eizo a Samsung mají pouze dva, HP, Dell a FSC disponují čtyřmi USB porty. Integrované reproduktory obsahuje Acer AL2423W a FSC P24-1W, k Dellu je možné přikoupit rozšiřující modul. Kvalita zvuku však zdaleka neodpovídá rozměrům obrazu a pro sledování HD filmů je nedostatečná. Specialitu v podobě sondy regulující intenzitu podsvícení nalezneme u Eiza.
ZÁVĚRY Z TESTU 24"
TFT monitor vám udělá radost. Kdo si jej může dovolit, získá podobné zorné pole jako při využití dvou monitorů - jen bez rušivého rámečku uprostřed. Jako vítěz testu se v našem porovnání prosadil Samsung SyncMaster 244T: vyznačuje se nejen výbornou kvalitou obrazu, ale také dobrým vybavením a pohodlnou obsluhou. Naše ocenění „Cenový tip“ získal HP LP2465 - rovněž s velmi dobrou kvalitou obrazu, navíc však s cenou hluboko pod 30 000 Kč. Stoprocentní obraz měl rovněž Acer AL2423W, který lze sehnat za částku o něco menší než HP, nabízí však o něco horší výbavu a možnosti manipulace.
Rozhraní: Ne každý zdroj obrazu vypadá na 24" dobře
Některé 24" TFT displeje, jako například Samsung 244T (jehož konektory vidíte na obrázku), Dell 2407 WFP nebo Fujitsu Siemens P24-1W, nabízejí vedle počítačových vstupů DVI a VGA také analogová rozhraní poplatná „klasické“ zábavní elektronice. V tomto případě je ale třeba mít na paměti, že kvalitativně přijatelný je pouze přenos signálu přes komponentní vstup (YUV). Signál posílaný prostřednictvím rozhraní Video a S-Video působí vzhledem k nízkému rozlišení příliš rozbředlým a neostrým dojmem.
1920 x 1200 pixelů: DVI porty na hranici
Ploché obrazovky by se měly k PC připojovat zásadně přes DVI, neboť tak odpadne nadbytečná a ztrátami zatížená konverze VGA signálu z digitálního na analogový a zpět.
24" TFT: „Single-Link“ DVI výstupy základních a levnějších grafických karet zvládnou de facto přenášet jen rozlišení do 1600 x 1200, neboť šíře pásma na jeden TMDS kanál je omezena na 165 MHz. Aby přesto ještě dokázaly zásobovat všech 1920 x 1200 pixelů na 24" TFT monitorech (které vlastně vyžadují 179,7 MHz), uchylují se k malému triku: jakmile rozpoznají TFT monitor, prostě z šířky pásma utrhnou část potřebnou jinak jen pro návrat řádku u CRT monitorů. Díky této metodě označované jako „Reduced Blanking“ je potřebná šíře pásma už jen 138,2 MHz - s tím už skoro každá alespoň trochu použitelná grafická karta dokáže 24" TFT korektně řídit.
30" TFT: U 30palcových modelů s rozlišením 2560 x 1600 (jako má Dell 3007WFP nebo velký displej Cinema-HD od Applu) už jsou nutné dražší grafické karty s výkonným DualLink DVI portem. Takovými porty jsou vybaveny například karty ATI Radeon řady X1000 nebo nVidia GeForce řady 7900.
Přípojka VGA: Pokud by někdo chtěl provozovat 24" monitor přes VGA, je to samozřejmě také možné - s jednou výjimkou: notebooky mají většinou jen „zeštíhlené“ VGA výstupy, které řídit 24" TFT monitory s přesností „na pixel“ nedokážou.
TIP: Před koupí se podívejte do manuálu, jaké nejvyšší VGA rozlišení váš notebook podporuje.
POUŽÍVAJÍ TRIK: Levnější „DVI single-linkové“ grafické karty dokáží obsluhovat 24palcový displej díky technologii „Reduced Blanking“.
SOUHRNNÝ PŘEHLED: 24palcové LCD monitory
RADY PRO NÁKUP
Kvalita obrazu
Panel LCD displeje je nejdůležitějším prvkem ovlivňujícím kvalitu obrazu.
V současnosti nabízejí nejlepší obraz panely typu PVA, za nimi jsou s klesající kvalitou panely typu MVA, IPS a TN.
Porty
Dva DVI vstupy oceníte v případě, kdy chcete na jednom displeji zobrazovat signál ze dvou počítačů. Máte-li připojen stolní počítač a notebook, zkontrolujte, zda notebook (či jeho dokovací stanice) obsahuje DVI výstup. Analogové vstupy YUV, Video a S-Video se hodí, chcete-li displej používat i jako náhražku televizoru.
HD obraz
Budete-li v budoucnu chtít sledovat video s vysokým rozlišením (HD) z Blu-ray či HD-DVD přehrávačů, ujistěte se, že váš displej disponuje DVI vstupem podporujícím HDCP (tedy High-Bandwith Digital Content Protection).
USB a čtečka karet
Dáte-li na stůl 24palcový displej, budete vděčni za každý centimetr místa navíc, takže USB rozbočovač či integrovaná čtečka paměťových karet v monitoru mohou být příjemným doplňkem.
Cena versus kvalita obrazu
Při výběru monitoru hledáme kompromis mezi kvalitou obrazu, možnostmi manipulace s displejem a cenou. Co se kvality obrazu týče, všechny monitory v testu obstály na výbornou. Chcete-li maximálně ušetřit, je solidní volbou Acer. Za jen o něco málo více peněz pořídíte displej HP, který nabízí vyšší pohodlí a více funkcí. Samsung, Dell a Fujitsu Siemens nabízejí podobné obrazové vlastnosti i možnosti nastavení, najdete u nich však i analogové videovstupy. Eizo je samozřejmě jedinou volbou pro milovníky značkových monitorů a uživatele vyžadující korekci 6 barev a 14bitovou barevnou hloubku.
Jak Chip testuje TFT monitory
Důležitými parametry kvality obrazu jsou úroveň svítivosti a maximálního kontrastu, kvalita a rovnoměrnost podsvícení a šířka pozorovacích úhlů. Sledujeme rovněž přechody mezi odstíny šedé, rovnoměrnost barevných přechodů, praktické chování při hrách a filmech. Co se týče ergonomie a konstrukce, hodnotíme například výškové nastavení, pivot, spotřebu, intuitivnost ovládání OSD, jeho funkce a přítomnost tlačítek pro přímý přístup k nejdůležitějším funkcím. Do bodování také zasahuje množství a podoby videovstupů, spotřeba, rozměry, doplňky v podobě USB rozbočovačů či čteček karet. Hodnotíme rovněž příslušenství, a to nejen podle toho, zda jsou v balení obsaženy všechny potřebné kabely, ale i z hlediska kvality dokumentace, české dokumentace a přítomnosti CD s ovladači.
Samsung 244T
Kombinace nejlepšího obrazu, výborné ergonomie a bohaté nabídky videovstupů.
Cena vč. DPH: cca 35 700 Kč
Dell 2407WFP
Nejlepší ergonomie a konstrukce v testu spolu s množstvím vstupů a čtečkou karet. Pokulhává v kvalitě obrazu.
Cena vč. DPH: 33 558 Kč
Fujitsu Siemens P24-1W
Nejlepší škála videovstupů, reproduktory a kvalitní obraz. Překvapila nás však horší manipulace s displejem.
Cena vč. DPH: 42 560 Kč
Eizo Flexscan S2410W
Výborná kvalita obrazu, výborné funkce OSD, výborná konstrukce, avšak žádné analogové videovstupy a slabší příslušenství.
Cena vč. DPH: 49 900 Kč
Hewlett-Packard LP2465
Vítěz poměru cena/výkon. Výborný obraz, skvělé ovládání, konstrukce a manipulace, poměrně bohaté OSD. Chybí analogové videovstupy.
Cena vč. DPH: 28 400 Kč
Acer AL2423W
Špičková kvalita obrazu a výborný poměr cena/výkon. Bohužel žádné možnosti manipulace ani analogové videovstupy.
Cena vč. DPH: 25 800 Kč
ODHAD VÝVOJE CEN
24PALCOVÉ TFT DISPLEJE
V roce 2006 se nákup 24palcového displeje stává dostupnou realitou. Jeho průměrná cena se pohybuje okolo 30 000 Kč, koupit jej však můžete už za 24 000 Kč s DPH.
Konstrukce - 20 %
Připojení - 15 %
Ergonomie - 10 %
Příslušenství - 5 %
Kvalita obrazu - 50 %
- Hardware - Panoramatické monitory (489.4 kB) - Staženo 1486x