S porouchaným notebookem nemusíte nutně do opravny. Naši experti vám poradí, která drobná poškození dokážete opravit doma a na co si přitom máte dát pozor.
Notebooky jsou dnes mnohem oblíbenější než stolní počítače. Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že do malého a snadno přenosného těla integrují jak samotný počítač, tak potřebné periferie v podobě displeje a klávesnice, navíc obsahují i baterii, díky které mohou pracovat i na cestách. Velké množství integrovaných periferií ale zvyšuje i riziko poškození jednotlivých komponent a opravy ztěžuje i omezený prostor uvnitř šasi. Moderní trend supertenkých a lehkých notebooků situaci ještě zhoršuje.
Zatímco u starších notebooků bylo možné některé komponenty celkem snadno vyměnit, výrobci mají stále silnější tendenci tyto součástky letovat napevno na základní desku. Zatímco starší notebooky bylo díky klasickým šroubkům celkem snadné otevřít, moderní tenké ultrabooky jsou stále častěji lepené. Malá a tenká šasi také o poznání hůře chrání vnitřnosti notebooků před mechanickým poškozením následkem pádu. Většina uživatelů se tedy dnešní moderní notebooky ani neopovažuje opravovat doma. Než aby investovali do opravy staršího zařízení, vzhledem k vysokým cenám servisních zásahů a náhradních dílů v případě poruchy většinou raději koupí nový notebook.
I v domácích podmínkách můžete řadu věcí opravit sami, případně se můžete obrátit na některého technicky zdatnějšího známého. Škoda že u nás zatím prakticky neexistují opravárenské kavárny, které jsou dnes velmi oblíbené v západní Evropě a ve větších městech jich najdete desítky. Fungují jako místa, kde se nad kávou či pivem setkávají nadšenci, kterým je líto vyhazovat starší poškozená zařízení a které navíc baví opravovat věci a hrát si s pájkou. Tyto kavárny fungují zároveň jako komunitní centra, kam můžete přinést staré počítače a periferie, zbytečné součástky a díly, které vám již k ničemu nejsou, ale někdo jiný je ještě rád použije. Starší hardware tak zbytečně nezabírá místo doma a nekončí v popelnici, kam často jako nebezpečný odpad ani nepatří.
Do opravny, nebo doma?
Ve výše uvedené tabulce přinášíme jednoduchý přehled možných příčin běžných závad. Některé zvládnete opravit sami, u jiných vám doporučujeme obrátit se na odbornou pomoc. Příčina problému může být někdy naprosto triviální a lze ji napravit během okamžiku. Například v případě, kdy to vypadá, že nefunguje vůbec nic - notebook nestartuje, nesvítí diody, neozývá se zvuk ventilátoru a displej zůstane tmavý -, bývá problém většinou v napájení. V takovém okamžiku doporučujeme zkontrolovat, zda je baterie nabitá a správně zasazená do notebooku, nebo zda nedošlo k poškození napájecího adaptéru či jeho koncovky.
Nejsme-li schopni příčinu problému odhalit či opravit doma, nezbývá než zvážit, zda notebook pošleme do značkového servisu, což většinou znamená, že se bez něj budeme muset obejít několik dní až týdnů, nebo zda zajdeme do nějakého malého servisu. Jejich výhodou je osobní přístup k zákazníkovi, který nepředstavuje pouze číslo objednávky, ale může si domluvit podrobnosti opravy, jako je zálohování dat, osobní přítomnost při opravě či cenový strop. V malém servisu vám na rozdíl od značkového ochotně upgradují pevný disk staršího notebooku na SSD.
Stejně tak je malý servis nejlepší variantou v případě, kdy si omylem vylijete kávu do pracovního notebooku a zoufale jej potřebujete rozchodit, případně z něj alespoň rychle získat potřebné soubory. Výhodou malého přátelského servisu je také možnost domluvit osobní přítomnost u opravy. Nejde jen o to, že byste se rádi podívali, jak se notebook opravuje, ale můžete v něm mít uložena citlivá data a nechcete riskovat, že vám je v anonymním značkovém servisu smažou nebo si je někdo bude prohlížet či kopírovat.
Snadno opravitelné notebooky
Co se týče jednoduchosti oprav a přístupu ke komponentám, jsou mezi notebooky značné rozdíly. Tradičně nejlépe spravovatelné bývají pracovní notebooky, jako jsou modely z řad Lenovo ThinkPad, Dell Latitude, HP EliteBook nebo Apple MacBook Pro. Jejich součásti jsou zasazeny do dostatečně robustního těla, které umožňuje snadný přístup k pevnému disku, pamětem, komunikačním modulům a baterii. V případě potřeby je u nich relativně snadné otevřít celé šasi a získat tak přístup k základní desce a konektorům klávesnice a displeje. Na druhou stranu pak existují přenosné počítače, u nichž výrobci přístup k útrobám maximálně komplikují.
Například ultrabooky Asus Zenbook UX21 a UX31 byly sice zasazeny do tenkého a pohledného šasi, ale právě kvůli jeho štíhlému profilu bylo tyto notebooky náchylné k řadě poškození. Notebooky Samsung X900 často trpí problémy s klouby displeje a problémy způsobuje (na rozdíl od staršího kulatého) i nový hranatý napájecí konektor notebooků Lenovo.
Při přípravě tohoto článku jsme navštívili jeden malý servis a sledovali jsme proces opravy jednoho starého notebooku, který se podle majitele neustále zpomaloval a pravidelně kolaboval. Okamžitě jsme podezírali ucpané žebroví chladiče CPU. Tento problém je u notebooků velmi častý, ale jeho oprava vyžaduje většinou téměř kompletní rozborku stroje.
I profesionálové začínají od píky
Když dostane opravář problémový notebook na pracovní stůl, postupuje prakticky stejně, jako by postupoval běžný domácí fanda. Má ale výhodu v podobě patnáctileté praxe, během níž mu pod rukama prošly tisíce notebooků, navíc má k dispozici všechny potřebné nástroje a prostorný pracovní stůl s dobrým osvětlením. Pracovní prostor je to nejdůležitější, co musíte zajistit, rozhodnete-li se opravit notebook doma.
Musí být čistý a bez prachu (rozhodně neopravujte na látkovém ubruse), dobře osvětlený a nesmí být náchylný k vytváření elektrostatických výbojů. Ideální je tedy místnost bez koberce, v případě potřeby se ale můžete zbavit elektrostatického náboje tak, že se před započetím opravy (zvedáte-li se od stolu, tak i pokaždé, když se vracíte k rozdělané práci) dotknete radiátoru, kliky od dveří nebo jiného kovového předmětu. Kromě potřebných nástrojů (křížové šroubováky různých velikostí, šroubováky se specifickými hlavičkami, plastová špachtle, kytarové trsátko nebo stará platební karta) si do výbavy musíte pořídit i teplovodivou pastu na procesor (můžeme doporučit Arctic Silver 5 za cca 220 Kč) a hodit se bude i lahvička se stlačeným vzduchem (cca 100 Kč) pro snadnější profouknutí prachem zaneseného žebroví chladicího systému.
Oprava: Postupujte systematicky
Postup rozebrání notebooku není složitý, ale může skrývat nečekané problémy, proto je lepší před začátkem práce vyhledat na internetu co nejvíc informací o konstrukci vašeho modelu. Velké množství instruktážních videoklipů popisujících rozborku téměř všech typů notebooků najdete na serveru YouTube. Do vyhledávacího pole zadejte modelové označení vašeho notebooku s klíčovým slovem „repair“, „dismantle“ nebo „teardown“. Dříve než vezmete do ruky šroubovák, prohlédněte si celé video a ujistěte se, že máte k dispozici všechny potřebné nástroje.
Při samotné opravě pak doporučujeme sledovat a zastavovat video tak, jak pokračuje vaše práce. Pokud byste náhodou na YouTube postup rozebrání vašeho notebooku nenašli, doporučujeme postupovat velmi opatrně.
Je-li to možné, odpojte a vyjměte nejprve baterii, poté vyšroubujte všechny viditelné šroubky na spodním krytu zařízení. V některých případech se mohou skrývat i pod gumovými nožičkami nebo pod nálepkou s modelovým označením notebooku. Šroubky doporučujeme odkládat na bílou čtvrtku tak, aby odpovídaly poloze v notebooku, ušetří vám to čas při pozdější opětovné montáži.
Při otevírání postupujte opatrně
Jednou z největších chyb, kterých se amatérští opraváři notebooků dopouštějí, je volba nevhodného šroubováku, která vede ke stržení hlaviček šroubků. Pokud je šroubovák o trochu větší než hlavička šroubu, snadno se protáčí a může ji strhnout tak, že šroub nebude možné vyjmout. To se občas stane i profesionálním servismanům, kteří ale pro podobné případy znají několik řešení.
Poškozený šroub se nejprve snaží vyjmout prostřednictvím speciálního odstraňovače šroubů (lze jej pod označením „screw extractor“ koupit například na stránkách eustore.ifixit.com za cca 600 Kč), pokud je již příliš poškozen, mohou na něj naletovat hlavičku z jiného šroubu, a v úplně nejhorším případě lze poškozený šroub odvrtat, což je vzhledem k drobným rozměrům notebookových šroubků velmi obtížný úkol. Nejbezpečnější radou je použít šroubovák naprosto přesné velikosti a rozhodně se vyvarovat použití elektrického šroubováku. Při vytáčení je vhodné na šroub působit větší silou, ale přitom otáčet šroubovákem jen pomalu a opatrně.
Kromě šroubků drží šasi notebooku dohromady ještě řada umělohmotných západek. Zkušení opraváři vědí, na kterém místě šasi je s jejich uvolňováním nejvhodnější začít a jak velkou sílu mohou vyvinout, aniž by umělohmotné výčnělky ulomili, méně zkušení uživatelé musí postupovat mnohem pomaleji a opatrněji. Praktickou pomůckou může být při otevírání šasi notebooku stará platební karta, kterou vložíte do mezery mezi spodní a vrchní částí šasi, aby se znovu nepřicvakly k sobě. Tuto kartu můžete pomalu a zlehka posouvat a pomalu tak notebook otevírat. U některých notebooků se ke komponentám připojeným k základní desce dostanete po odejmutí spodního krytu, u jiných jsou přístupné pod klávesnicí.
Odpojování a vyjímání klávesnice je ale poměrně riskantní, protože je k základní desce připojena tenkými a křehkými plochými kabely. Poté, co vyšroubujete všechny potřebné šrouby a vycvaknete západky, musíte ji nejprve opatrně nadzvednout a podívat se, na jakém místě je klávesnice připojena k desce. Poté si zjistěte, zda jsou ploché kabely na základní desce připojeny pomocí výsuvného zámku, nebo zda jsou zapojeny do pinových konektorů. K odpojení kabelů je vhodná plochá pinzeta, případně drobný šroubovák, kterým vystrčíte západky konektoru. Klávesnice bývá k desce připojena dvěma plochými kabely (jeden pro data z klávesnice, druhý pro touchpad), opatrně je odpojte oba.
Čištění chladiče
Pro vyčištění usazeného prachu v žebroví chladiče musíte od základní desky odpojit a vyjmout z notebooku celý blok ventilátoru a chladiče. V některých případech ale není chladič dostupný z té strany základní desky, která se objeví po odstranění krytu šasi, a musíte tedy z notebooku vymontovat celý motherboard. To znamená kompletní rozebrání notebooku včetně odpojení všech kabelů vedoucích od klávesnice k napájení, k displeji a k vypínači.
Jakmile získáte ke chladicímu bloku přístup, odšroubujte jej a opatrně jej sejměte z CPU, případně GPU jednotky. Pro odstranění staré vrstvy teplovodivé pasty se hodí běžné prostředky, které najdete v domácnosti, většinou stačí papírový kapesník, nebo pokud je pasta příliš zaschlá, doporučujeme vatové tyčinky navlhčené čistým alkoholem. V případě, kdy je žebroví chladiče kompletně ucpáno prachem, jeho chuchvalce budou jasně viditelné i v prostoru mezi ventilátorem a chladičem. V nejlepším případě lze z chladiče sejmout vrchní část, takže se snadno dostanete do jeho útrob a snadno prach vyčistíte.
U některých notebooků ale může být tělo chladiče lepené nebo snýtované, a v takovém případě vám nezbude než ucpaný prach zdlouhavě vytahovat pinzetou nebo profouknout stlačeným vzduchem, běžný vysavač na vytažení léta ukládaného prachu nemá dost síly. Pokud byste to ale přece jen chtěli zkusit, nezapomeňte na trubici vysavače nasadit plastovou hubičku. I lepené chladiče lze při troše šikovnosti rozebrat, ale k jejich opětovnému složení budete potřebovat vteřinové nebo dvousložkové lepidlo (podle toho, z jakého materiálu je vyroben). Když už máte notebook a chladicí box rozebraný, můžete v případě potřeby vyměnit i samotný ventilátor. Při opětovné montáži ventilátoru nezapomeňte na CPU (případně GPU) znovu nanést teplovodivou pastu. Na rozdíl od stolních počítačů stačí na styčnou plochu CPU/ GPU nanést menší kapku pasty, která se sama rovnoměrně rozprostře tlakem přišroubovaného chladiče.
Při skládání notebooku postupujte opačně než při jeho demontáži a nezapomeňte připojit všechny uvolněné kabely na správné místo. Dejte pozor, aby vám při skládání notebooku na stole nezůstaly nějaké přebytečné šroubky nebo kabely, jinak budete muset stroj zase rozebírat. Předtím než napevno zašroubujete spodní kryt notebooku, zkuste do něj vložit baterii, zapnout jej a zkontrolovat, zda vše správně funguje a naběhne operační systém. Pokud by nastaly nějaké problémy, ušetříte si práci se šroubováním.
Vyvarujte se mechanického poškození
I když může být vyčištění ventilátoru poměrně složitý úkol, nejedná se v pravém slova smyslu o závadu, ale spíše o omlazení počítače. K nejběžnějším čistě hardwarovým závadám patří poškození pevného disku, způsobené nárazem hlaviček na magnetickou záznamovou plotnu následkem pádu notebooku nebo silného otřesu. Pokud disk ještě alespoň trochu funguje, doporučujeme nejprve zkopírovat veškerý jeho obsah na nový disk. Tento krok byste měli ideálně provést před jakoukoliv zásadnější opravou notebooku. Namísto kopírování jednotlivých souborů je nejlepší klonovat celý systémový diskový oddíl pomocí klonovacího programu nebo například prostřednictvím záchranného disku Linux Clonzilla.
U starších notebooků i u většiny modernějších pracovních notebooků je klonování disku jednoduché, protože na nich bývá pevný disk uložen pod snadno otevíratelnými dvířky. Naprosto odlišná je ale situace u ultrabooků, chromebooků a 2v1, které používají nestandardní SSD disky, či dokonce napevno naletované eMMC disky. V takových případech bývá nutné koupit originální náhradní díl, nebo dokonce vyměnit celou základní desku, což ale už není ekonomicky rozumné.
Problematická místa: Zlomeniny
Opravy mechanického poškození notebooku patří k těm nejnáročnějším. Většinou se jedná o rozbitý zobrazovací panel nebo o zlomené panty displeje. S rozbitým panelem nejde dělat nic jiného než koupit nový a vyměnit jej. Originální panely od výrobce bývají předražené, takže doporučujeme poohlédnout se po náhradním dílu z jinak poškozeného notebooku, nabízeného na nějakém aukčním serveru. V poslední době je také možné koupit kompatibilní displeje řady notebooků v čínských on-line obchodech (například na aliexpress.com).
Dovoz takového panelu ale může trvat i několik týdnů, a navíc musíte objednat přesně odpovídající typ panelu. Nejste-li si přesně jisti typem displeje, podívejte se spíše po specializované české firmě, která vám jej v případě špatné objednávky bude schopná snadno vyměnit za jiný, případně vám jej za rozumnou cenu i vymění. My jsme byli osobně velmi spokojeni s nabídkou i službami firmy www. vymena-displeje.cz, kde jsme objednali displej za prakticky ještě nižší cenu, než jakou nabízel aliexpress.com, a navíc nám displej dorazil během dvou dnů. Výměna displeje notebooku bývá mnohem levnější než výměna displeje mobilního telefonu. U firmy vymena-displeje. cz jsme dokonce před uzávěrkou tohoto článku našli akční cenu 449 Kč za výměnu displeje a kompletní dopravu.
Rozhodnete-li se ale pro radost vyměnit poškozený panel displeje sami, připravte se na složitou operaci, kterou je nutné provádět s citem. Zobrazovací panel je uložen pod krytem displeje, a abyste se k němu dostali, budete muset ve většině případů rozebrat tělo notebooku. Okolo displeje se nachází na malém prostoru řada kabelů (většinou připevněných k rámečku displeje), Wi-Fi antény a jednotka podsvícení. V případě, že je zobrazovací panel překryt krycí skleněnou vrstvou, je důležité správné utěsnění, které zabrání pozdějšímu pronikání prachu do prostoru mezi nimi. Není-li zobrazovací panel viditelně mechanicky poškozený, bývá příčinou závady jen poškozený plochý kabel vedoucí od zobrazovače k základní desce.
Tyto kabely se ale neprodávají samostatně, takže nemáte-li k dispozici stejný nefunkční notebook, ze kterého byste kabel mohli vymontovat, nezbude vám než zkusit profesionální servis nebo koupit jiný notebook. Jednoduše řečeno, opravu nefunkčního displeje je lepší svěřit odborníkům. To samé platí i pro další častý a mylně diagnostikovaný problém, kterým jsou „zlomené panty displeje“. To je samozřejmě nesmysl, protože panty jsou kovové a nedají se zlomit, často se ale vylomí z plastového krytu, ke kterému jsou připevněny několika šroubky a měkkými plastovými příchytkami se závitem. Profesionálové tento problém řeší tak, že ulomený plastový díl nalepí zpátky do šasi pomocí dvousložkového lepidla, opět do něj zamontují šroub a poté se celé lůžko kloubu ještě zafixují.
Po dokončení opravy doporučujeme překontrolovat funkčnost všech důležitých komponent. Pokud nepracují některé konektory nebo nefunguje klávesnice, asi jste při montáži špatně upevnili některý kablík. To znamená, že musíte začít znovu a notebook rozebrat. Nakonec přidáváme dobrou radu, kterou se řídí i profesionálové: Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu oprava nevede, odložte šroubovák a vraťte se k ní druhý den s čistou hlavou.
Příznaky a příčiny poruch
Příčinu závady je u notebooků často těžké odhalit. Musíte postupovat systematicky a pomocí diagnostických metod postupně eliminovat jednu za druhou. Zda opravu zvládnete provést doma, nebo s ní budete muset navštívit servis, to závisí hlavně na tom, zda se jedná primárně o pracovní, nebo spíše o designový model.
Příznak Diagnóza příčiny Oprava Možné doma?
Po zapnutí se nic nestane
Je zapojena baterie? Očistit baterii, vyměnit kontakty Ano
Funguje vypínač (uvolněný/zatuhlý)? Vyměnit vypínač
Je v pořádku napájecí konektor (viklá se/vytržený)? Vyměnit zdířku Servis (vyžaduje práci na základní desce)
Běží, ale nestartuje OS
Startuje s linuxovým záchranným USB diskem? Pokud ano, je HDD poškozen. Vyměnit HDD Ano (ultrabooky s SSD v servisu) Záloha dat ze starého HDD Připojit USB disk, Recuva, v některých případech servis
Často za běhu padá
Pravidelně při běhu nějakého specifického programu? Aktualizace programů a OS, odinstalovat zbytečný software Pravidelně, když dojde k aktivaci nějaké hardwarové komponenty? Aktualizovat ovladače, zkusit jiný USB port Ano
Příliš hlučný/ pomalý
Při vyšší zátěži/dlouhém provozu? Vyčistit chladič CPU/GPU Složité: raději do servisu
Krátká výdrž na baterii
Správce úloh: běží na pozadí zbytečné aplikace? Odinstalovat/deaktivovat Není baterie příliš stará a opotřebovaná? Rekalibrovat (vybít na 0 % a plně nabít) Vyměnit Baterie nedobíjí Svítí LED dioda na napájecím adaptéru? Poškozený napájecí adaptér Vyměnit (originální nebo univerzální adaptér) Ano
Mechanické poškození
Pád (poškození šasi/displeje), uvolněné panty displeje Šasi: zkusit lepidlo; Displej: vyměnit; Klouby displeje: většinou vylomené z šasi > zalepit nebo nový spodní kryt šasi Složité: raději do servisu Nefunkční klávesnice (nereagují tlačítka) Vyměnit klávesnici Ano, ale raději do servisu
Foto popis| Stržené šrouby lze vyvrtat Pokoušel se do notebooku někdo před vámi neúspěšně dostat a poškodil přitom hlavičky šroubků tak, že nejdou uvolnit? Existuje speciální uvolňovač šroubů, ale v nejhorším případě lze šrouby opatrně vyvrtat.
Foto popis| Při odpojení klávesnice dejte pozor, abyste nepřetrhli tenké ploché kabely vedoucí k základní desce.
Foto popis| Kromě šroubků drží spodní část šasi i na plastových západkách, které lze snadno otevřít, ale i utrhnout.
Foto popis| Dokonce i profesionálové používají k odstranění teplovodivé pasty vatové tyčinky.
Foto popis| Vyčištění chladiče Téměř všechny starší notebooky mají prachem ucpaný chladič procesoru, který je nutné profouknout stlačeným vzduchem nebo vyčistit pinzetou. Přístup k němu ale nemusí být jednoduchý.
Foto popis| Stopy po kapalině jsou na základní desce patrné v podobě koroze. V servisu ji někdy dokážou odstranit, ale záleží na použitém materiálu.
Foto popis| Lepení prasklých kloubů Dojde-li k vylomení kovových pantů displeje z plastového lůžka v šasi, můžete se pokusit závadu odstranit kvalitním dvousložkovým lepidlem.
Foto popis| Displej: Problémový případ Výměna displeje vyžaduje opatrnou a precizní práci, protože kraje panelu jsou velmi křehké a prostoru kolem je málo 1 . Důležité je nepoškodit plochý kabel vedoucí k základní desce 2 .
O autorovi| CHRISTOPH SCHMIDT, MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz