Chcete-li upgradovat starší desktop nebo postavit nový PC na architektuře Intel Kaby Lake, máte na výběr z nepřeberné řady komponent. Poradíme vám čtyři ideální konfigurace pro různé typy uživatelů.
Nejmodernější generace procesorů od Intelu je dobrým důvodem pro stavbu nového stolního počítače nebo pro upgrade toho staršího. Ačkoliv nové procesory řady Kaby Lake představují jen evoluční krok v porovnání s předchozími Skylaky, majitelům starších počítačů mohou přinést řadu praktických inovací a značný nárůst hardwarového výkonu.
Kaby Lake zvládá hardwarové dekódování a přehrávání videa ve 4K UHD rozlišení v kodeku H.265. Zatímco starší počítače dokáže tento úkol plně vytížit, pro Kaby Lake představuje prakticky nulové vytížení CPU. Nové čipové sady dále umožňují připojení ultrarychlých M.2 NVMe SSD disků přes rozhraní systémové sběrnice PCI Express 3.0. Tyto disky jsou přes ohromně vysoké přenosové rychlosti a krátkou přístupovou dobu finančně dostupné i pro majitele levných počítačových sestav a v praktickém provozu přinášejí výraznější zrychlení sestavy než rychlý procesor.
Prvním krokem při stavbě nové počítačové sestavy je vždy volba vhodného procesoru. Budoucí uživatelé se musí rozhodnout, jak vysoký výkon CPU opravdu využijí, protože cenové rozdíly mezi procesory jsou značné a slušný výkon dnes bohatě nabízejí i modely z levnějšího cenového spektra. Další volba se týká výběru vhodné čipové sady a základní desky. Dále je nutné správně vybrat z nepřeberného množství paměťových modulů různých frekvencí a kapacity, vybrat vhodný SSD disk, a jednoduchá není ani volba správné grafické karty.
Zdaleka neposlední volbou je pak výběr vhodné, dostatečně kvalitní a prostorné skříně a kvalitního napájecího zdroje, který bude stačit na zvolené komponenty. Abychom vám výběr vhodných komponent co nejvíce ulehčili, postavili jsme počítače s různými konfiguracemi, od nejlevnější varianty až po vysoce výkonný profesionální PC. K nim jsme přiřadili ještě univerzální PC a dostupnou herní sestavu.
Vzhledem k tomu, že jsme všechny sestavy založili na architektuře Intel Kaby Lake (sestavy s novým zajímavým procesorem AMD Ryzen vám přineseme v nejbližší době), lze všechny doporučované komponenty volně kombinovat. I ten nejdražší doporučovaný procesor a nejrychlejší SSD disk jsou kompatibilní s motherboardem, který jsme použili pro sestavení základní levné sestavy, a nejméně výkonné CPU lze osadit do nejdražší a nejluxusnější doporučované základní desky. Vzájemná kompatibilita všech doporučovaných komponent je zárukou pro budoucí snadný upgrade dnes navrhovaných sestav.
Nejnovější procesory AMD Ryzen bohužel na trh dorazily příliš pozdě na to, abychom je mohli využít pro přípravu tohoto článku, ale rozhodně se na ně podíváme v nejbližší době. Společnost AMD slibovala podporu ovladačů i pro starší systém Windows 7, ale toto prohlášení již stihla odvolat. Procesory Kaby Lake od Intelu také podporují pouze Windows 10, přesto je však lze použít i pro sestavy s Windows 7. Budete jen muset pomocí separátního softwarového nástroje od výrobce základní desky vytvořit vlastní instalační USB disk, který kromě samotného instalačního obrazu Windows 7 bude obsahovat i potřebné USB a NVMe ovladače.
Nakonec budete muset ještě nainstalovat upravený ovladač integrované grafiky Intel HD Graphics, který si stáhnete rovněž ze stránek výrobce základní desky. Podle našich zkušeností tyto upravené ovladače bez problémů zvládají i pokročilé funkce procesorů Kaby Lake, včetně podpory hardwarové akcelerace 4K UHD filmů a přehrávání streamovaného 10bitového UHD obsahu ze serveru Netflix.
CPU: Který Kaby Lake je pro mě nejvhodnější?
Výkonnostní škálování procesorů Intel téměř lineárně odráží i jejich cenu. Na spodní hranici cenového i výkonnostního spektra se tradičně nacházejí modely Celeron a Pentium, nad nimi pak pokračuje řada CPU Core i3, i5 a i7. Dostatečný výkon pro všechny běžné aplikace a provoz operačního systému nabízí i základní Pentia.
Tyto dvoujádrové procesory dnes podporují funkci HyperThreading, která dokáže rozdělit každé fyzické jádro procesoru na dvě virtuální, což vylepšuje vytížení procesoru a zvyšuje výkon při práci s větším množstvím zároveň otevřených oken a aplikací a má zásadní vliv na aplikace, které dokážou využít všechna dostupná jádra procesoru, jako jsou například nástroje pro úpravu videa, renderování 3D objektů nebo některé hry. Právě výhoda v podobě podpory HyperThreadingu je pro zájemce o nejlevnější sestavy hlavním argumentem pro volbu procesorů Pentium na úkor o pár set korun levnějších Celeronů.
Vzhledem k tomu, že Pentium nemá v porovnání s minimálně dvakrát dražšími procesory Core i3 žádná zásadní omezení, i ten nejméně výkonný model G4560, který doporučujeme jako ideální základ pro méně náročné uživatele, nabízí více než dostatečný výkon pro operační systém, kancelářské aplikace, práci s internetem a pro přehrávání videa. Tento procesor rovněž dokáže hardwarově dekódovat video v ultravysokém 4K rozlišení pomocí kodeku H.265, aniž by docházelo ke zpomalení výpočetního výkonu potřebného pro provoz ostatních aplikací.
Nemusíte-li při stavbě nového počítače hledět na každou korunu, nabídne vám výkonnější procesor více výpočetních rezerv, které možná oceníte v budoucnu. Ze zkušenosti víme, že i první generace čtyřjádrových procesorů řady Corei, uvedených na trh v roce 2009, ještě dnes nabízí dostatečný výkon pro provoz nejnovějších aplikací. Plánujete-li tedy počítač používat ještě za pět až sedm let, doporučujeme lépe pro budoucnost vybavený fyzicky čtyřjádrový procesor řady Core i5., konkrétně jeho nejvýkonnější variantu v podobě modelu Core i5-7600, kterou výrobce v boxované verzi dodává i se slušným chladičem.
To je zajímavé hlavně kvůli tomu, že o cca 3 000 Kč dražší verze procesorů Core i7 se prodávají bez chladiče, za který při stavbě počítače utratíte minimálně dalších 1 500 Kč, tedy pokud si vyberete dostatečně výkonný model, který nebude kvůli nedostatečné kapacitě zpomalovat výkon procesoru. Tento procesor doporučujeme pro uživatele, kteří chtějí za rozumné peníze postavit co nejvýkonnější počítač pro rozumné hraní her, a je tedy základem pro naši základní herní sestavu.
Tu jsme osadili procesorem Core i5-7600K s otevřeným multiplikátorem, který umožňuje snadné domácí přetaktování. Pro přetaktování ale doporučujeme sestavu osadit samostatně prodávaným chladičem Thermalright HR 02 Macho Rev. B. Díky němu (a dostatečné ventilaci skříně) dokáže procesor pracovat prakticky neustále na turbofrekvenci, takže namísto standardních 4,2 GHz jede neustále na frekvenci 4,5 GHz. Zajímavou novinkou řady Kaby Lake je přírůstek v podobě přetaktovatelného procesoru Core i3-7350K (cca 5 300 Kč).
V naší testovací laboratoři jsme jeho vysokou nominální frekvenci na úrovni 4,2 GHz dokázali snadno a bez jakýchkoliv problémů dlouhodobě zvýšit na 5 GHz. Nejnovější hry ale bývají optimalizovány pro co největší počet jader, takže hráčům doporučujeme spíše procesor Core i5-7600K se čtyřmi fyzickými jádry. Pokud byste od herního stroje vyžadovali co nejvyšší výpočetní výkon CPU, například pro střih a komprimaci videa, doporučujeme zvolit nejvýkonnější Kaby Lake Core i7-7700K a osadit jej účinným vodním chladicím systémem be quiet! Silent Loop 240 (cca 3 800 Kč), které mu bez nutnosti přetaktování zajistí nepřetržitý běh na turbofrekvenci 4,5 GHz. V případě, že tento výkonný čtyřjádrový procesor s osmi výpočetními vlákny zasadíte do kvalitní základní desky, stačí v kombinaci s vodním chlazením zapnout možnost automatického přetaktování a procesor bude bez problému pracovat i na 5 GHz.
Vhodný základ: Motherboard a RAM
Nejlevnější desky pro procesory Kaby Lake jsou vybaveny základním čipsetem Intel B250 a poslouží jako moderní startovací základ s možností budoucího upgradu. Desky s touto čipovou sadou jsou kompatibilní se všemi procesory řad Skylake a Kaby Lake a obsahují slot pro připojení superrychlých M.2 NVMe SSD disků. Na rozdíl od dražších a lépe vybavených základních desek na nich najdeme pouze dva sloty pro zasunutí paměťových modulů RAM. Naši základní doporučovanou sestavu jsme se rozhodli osadit jedním 8GB modulem typu DDR4. Osazení dvěma shodnými paměťovými moduly by o něco zrychlilo výkon sestavy, ale pokud byste si koupili sadu dvou 4GB modulů, museli byste ji v případě budoucího upgradu vyměnit celou. Takto zůstane jedno místo volné a stávající 8GB modul můžete v budoucnu použít vedle dalšího 8GB modulu. Mezi další omezení čipové sady B250 patří absence slotu pro instalaci druhé grafické karty, menší počet datových linek PCIe sběrnice a méně USB 3.0 portů.
Pro počítače střední výkonnostní třídy doporučujeme použít lépe vybavenou čipovou sadu H270, která již netrpí omezeními danými pro B250. Pro naši sestavu jsme vybrali cenově dostupnou desku Gigabyte GA-H270 se čtyřmi paměťovými banky a řadou slotů pro přídavné karty. Deska obsahuje tři plnohodnotné sloty (PCIe x16) pro instalaci grafické karty, dvě PCIe x1 pozice (například pro vložení TV tuneru) a jeden slot pro starší PCI karty. Naši sestavu střední třídy jsme osadili dvěma 8GB paměťovými moduly, pracujícími na pro Kaby Lake typické a bezpečné rychlosti 2 400 MHz.
Nejvyšší čipset pro Kaby Lake nese označení Z270 a kromě několika portů a linek PCIe sběrnice navíc nabídne i možnost přetaktování procesorů označených písmenem „K“. Větší počet linek PCIe sběrnice lze využít pro instalaci dvou až tří grafických karet najednou. Základní herní sestavu jsme se rozhodli postavit na levné desce ASRock Z270 Pro4, která dokáže pomocí integrovaného nástroje A-Tuning automaticky využít plný přetaktovací potenciál zvoleného procesoru Core i5-7600K. Základní deska Gigabyte Aorus GA-Z270X Gaming 7, určená do naší nejdražší sestavy, nepřináší víc výkonu, „jen“ více funkcí. Lze do ní instalovat dva M.2 SSD disky, je osazena USB 3.1 konektorem podporujícím standard Thunderbolt 3, má dvě síťové karty, lepší zvukový čip atd. Někoho možná potěší i výbava v podobě řady svítivých LED diod, které osvětlí vnitřek počítačové skříně. Do obou desek s čipovou sadou Z270 jsme se rozhodli vložit rychlejší paměťové moduly typu DDR4-3200, které v benchmarcích zajistí o pár procent výkonu navíc.
SSD: Dostupné a rychlé NVMe disky
M.2 slot pro instalaci NVMe SSD disků je součástí standardní výbavy všech základních desek pro procesory Kaby Lake. Tyto disky pracují až sedmkrát rychleji než 2,5“ SATA SSD disky a jsou dvacetkrát rychlejší než klasické magnetické HDD disky. Vysokou rychlost umožňuje M.2 slotům přímé napojení na páteřní sběrnici PCI Express 3.0 prostřednictvím čtyř datových linek, jejichž propustnost se dohromady teoreticky blíží 4 GB/s, a dokáže tak plně využít kapacitu protokolu NVMe. Tyto rychlé disky byly doposud o poznání dražší než běžné 2,5“ SATA SSSD disky, ale dnes jsou už běžně na trhu k dostání za prakticky stejnou cenu. Kromě vyšší rychlosti jsou nezanedbatelnou výhodou M.2 NVMe disků i menší rozměry a absence napájecího a datového kabelu, takže vypadají ve skříni stolního počítače o mnoho lépe než klasické SATA disky.
Jedním z nejdostupnějších M.2 NVMe SSD disků na trhu je Intel SSD 600p. V náročných benchmarcích má tento disk občas problémy s výkonnostními výpadky, danými přehříváním disku, ale načítání operačního systému a aplikací zvládá dvakrát až třikrát rychleji než SATA SSD disky. Na druhou stranu při zápisu dosahuje hodnot pouze o trochu převyšujících rychlost SATA SSD disků. To se bohužel týká i rychlosti přístupových dob zápisu a čtení, které jinak bývají u NVMe disků o mnoho rychlejší než u SATA modelů. Přes zmíněné nevýhody ale vzhledem k 256GB kapacitě a nízké ceně okolo 3 000 Kč Intel 600p stále doporučujeme do pozice systémového disku naší nejlevnější sestavy.
Základní herní sestavu jsme s ohledem na potřebu většího datového úložiště pro instalaci několika her raději osadili 512GB verzí tohoto disku, která přijde na cca 5 500 Kč. Jen o tisíc korun dražší je ale 480GB M.2 NVMe SSD disk Patriot Hellfire, který v naší laboratoři vykázal přenosové rychlosti okolo 2 700 MB/s při čtení a 2 500 MB/s při zápisu.
Pro univerzální sestavu střední výkonnostní třídy jsme se rozhodli vybrat 250GB verzi disku Samsung SSD 960 (cca 3 800 Kč), který dlouhodobě kombinuje vynikající poměr mezi špičkovým výkonem a nízkou cenou. Během našich testů jsme u něj nezaznamenali výpadky výkonu při dlouhodobějším maximálním vytížení.
Do nejvyšší sestavy jsme rovněž vybrali disk Samsung 960, ale tentokrát v 1TB verzi Pro. Při nejvyšším vytížení v rámci výkonnostních testů pracuje cca o 25-30 % rychleji než nižší verze EVO, což se sice v běžném životě prakticky nepozná, ale vzhledem k tomu, že naše nejvyšší sestava je určena pro profesionální a náročné využití, může se určitý výkonnostní přesah hodit. 1TB systémový disk nabízí dostatek úložného prostoru pro všechny aplikace i nejčastěji používané soubory, ale majitelům rozsáhlých sbírek multimediálních souborů to může být málo.
Samozřejmě lze počítač osadit i datovým magnetickým diskem s kapacitou několika terabajtů, ale připojený magnetický disk zpomaluje práci systému, protože se načítá při každém spuštění správce souborů. Tuto nevýhodu lze snadno eliminovat použitím externího disku připojeného přes USB 3.0 rozhraní. Takový disk je vhodný i pro zálohování důležitých dat, a pokud jej budete mít primárně odpojený, zabráníte i možnému nechtěnému smazání archivovaných souborů. Pokud byste si přesto přáli osadit výkonnou sestavu druhým datovým HDD, doporučujeme zvolit takový model, u kterého výrobce zaručuje dlouhou životnost a nabízí na něj minimálně tříletou záruku.
Skříň a napájecí adaptér
Při výběru napájecího adaptéru a skříně pro levnou sestavu a základní herní počítač jsme se řídili požadavky na kvalitní, ale cenově dostupné komponenty. Skříň herního počítače navíc musí nabízet dostatek vnitřního prostoru pro chlazení. Ve střední třídě jsme si již dovolili obětovat pár set korun navíc ve prospěch kvalitních materiálů a pohledného a zároveň funkčního designu.
Nejvýkonnější sestavu jsme ale zasadili do prémiové skříně a osadili ji napájecím zdrojem, který bohatě utáhne i případnou druhou instalovanou grafickou kartu. Vyzkoušeli jsme si však, že kvalitní chladiče Thermalright Macho a be quiet Silent Loop se vejdou i do levnější skříně be quiet Pure Base. Námi doporučované sestavy můžete samozřejmě uložit i do stávající starší skříně, ale v takovém případě doporučujeme vyměnit starší zdroj za nový. V nejhorším případě to totiž bývá právě napájecí adaptér, který dokáže zničit drahou základní desku, procesor nebo grafiku. Nezáleží na tom, kterou z našich sestav si vyberete, i s tou nejlevnější budete mít díky architektuře Kaby Lake výkonný počítač s podporou všech moderních technologií, který vám bude spokojeně sloužit dlouhou řadu let.
K čemu je počítač určen?
Základní sestava Nejnovější technologie za nejnižší cenu. Internet, kancelář, videa a fotografie. Univerzální střední třída Úprava fotografií a občas videa. Po přidání grafické karty vhodný i pro hry. Dostupná herní sestava Nejlepší poměr mezi cenou a výkonem, aby bylo možné investovat do grafické karty. Lze i přetaktovat, ale může být hlučný. Špičková sestava Hlavně na výkon. Hodí se ke střihu videa, hraní 4K titulů a na virtuální realitu.
CPU Orientační cena Intel Pentium G4560 1 600 Kč Intel Core i5-7600 6 600 Kč Intel Core i5-7600K 7 000 Kč Intel Core i7-7700K 10 000 Kč
Chlazení Orientační cena boxované - boxované Thermalright HR-02 Macho Rev. B 1 400 Kč be quiet! Silent Loop 240 mm 3 800 Kč
Základní deska Orientační cena MSI B250M Pro-VD 1 800 Kč Gigabyte GA-H270-HD3 2 800 Kč ASRock Z270 Pro4 3 000 Kč Gigabyte Aorus GA-Z270X Gaming 7 6 300 Kč
RAM Orientační cena 1 x 8 GB: Kingston KVR24N17D8/8 1 800 Kč 2 x 8 GB: Kingston KVR24N17D8/16 3 300 Kč 2 x 8 GB: Corsair CMK16GX4M2B3200C16 3 900 Kč Corsair Vengeance LED DIMM Kit 32 GB, DDR4-3200 9 500 Kč
SSD Orientační cena Intel SSD 600p 256 GB, M.2 3 000 Kč Samsung SSD 960 Evo 250 GB, M.2 3 800 Kč Intel SSD 600p 512 GB, M.2 5 300 Kč Samsung SSD 960 Pro 1 TB, M.2 17 900 Kč
Skříň a zdroj Orientační cena Antec VSK-3000E USB 2.0 (900 Kč) FSP Fortron/Source Hexa+ 400W (1 100 Kč) 2 000 Kč be quiet! Pure Base 600 (2 200 Kč) be quiet! Pure Power 600 W (2 100 Kč) 4 300 Kč Fractal Design Core 3300 (1 800 Kč) Seasonic S12II-620Bronze 620W (1 900 Kč) 3 700 Kč be quiet! Dark Base Pro 900 (6 600 Kč) be quiet! Dark Power Pro 11 850 W (6 000 Kč) 12 600 Kč
Celkem 10 200 Kč 20 800 Kč 24 300 Kč 60 100 Kč
Grafická karta Orientační cena - - Gigabyte Radeon RX 460 Windforce OC 4 G 3 600 Kč Palit GeForce GTX 1060 6 GB Dual 7 200 Kč Asus GeForce GTX 1080 STRIX OC Edition 8 GB GDDR5X 17 000 Kč
Celkem 10 200 Kč 24 400 Kč 31 500 Kč 77 100 Kč
Procesory Kaby Lake
Intel Pentium G4560 Intel Core i5-7600 Intel Core i5-7600K Intel Core i7-7700K
Jádra/vlákna 2/4 4/4 4/4 4/8
Takt. frekvence/turbo 3,5/- GHz 3,5/4,1 GHz 3,8/4,2 GHz 4,2/4,5 GHz
Level 3 Cache 3 MB 6 MB SmartCache 6 MB SmartCache 8 MB SmartCache
Spotřeba (TDP) 54 W 65 W 91 W 91 W
Integrovaná grafika HD Graphics 610 HD Graphics 630 HD Graphics 630 HD Graphics 630
Frekv. GPU/turbo 350/1 050 MHz 350/1 150 MHz 350/1 150 MHz 350/1 150 MHz
* ano * ne
Čipsety pro Kaby Lake
Intel B250 Intel H270 Intel Z270
Počet PCIe linek (CPU) 12 20 24
Možné PCIe konfigurace 1x 16 1x 16 1x 16/2x 8/1x 8 + 2x 4
USB 3.0 porty 6 8 až 10
USB 2.0 porty až 12 až 14 až 14
Přetaktování CPU * * *
SATA RAID režimy - 0, 1, 5, 10 0, 1, 5, 10
* ano * ne
NVMe SSD disky
Intel SSD 600p 256 GB Intel SSD 600p 512 GB Samsung SSD 960 Evo 250 GB Samsung SSD 960 Pro 512 GB
Rychlost čtení 1 570 MB/s 1 775 MB/s 3 200 MB/s 3 500 MB/s
Rychlost zápisu 540 MB/s 560 MB/s 1 500 MB/s 2 100 MB/s
IOPS čtení až 71 000 až 128 500 až 330 000 až 330 000
IOPS zápis až 112 000 až 128 000 až 300 000 až 330 000
Dostupné kapacity 128-1 024 GB 128-1 024 GB 250-1 000 GB 512-2 000 GB
Vodní chlazení: Tiché a výkonné
Procesory řady Core-i se umí v případě potřeby přepnout ze základní pracovní frekvence do rychlejšího režimu Turbo. Jak dlouho dokážou v automaticky přetaktovaném režimu pracovat, to záleží hlavně na jejich okamžité pracovní teplotě. Čím výkonnějším ventilátorem je procesor chlazen, tím déle dokáže v turborežimu pracovat. Procesory s otevřeným multiplikátorem (s označením „K“) zvládnou při dostatečném chlazení v turborežimu pracovat prakticky neustále. Chceteli toho dosáhnout, nejlepším řešením je nákup systému vodního chlazení, které dnes vyrábí řada firem. Instalace je prakticky stejně jednoduchá jako u běžného chladiče se vzduchovým ventilátorem. >Chladič be quiet! Silent Loop 240 se ideálně vejde do skříně od stejného výrobce. Jeho mohutné žebroví je chlazeno dvěma 120mm ventilátory, které spolu s vodní pumpou pracují příjemně potichu. Chladicí okruh je uzavřený a nevyžaduje žádnou údržbu, v případě potřeby jej ale lze plnit. Vodní pumpa a ventilátory jsou připojeny k základní desce nezávisle.
Vyberte správný zdroj
Doba nenasytných procesorů a grafických karet je naštěstí za námi. Maximální příkon supervýkonné sestavy s přetaktovaným procesorem Core i-77700K a grafikou GeForce GTX 1080 se pohybuje při plném vytížení okolo 400 W. Pro napájení tedy stačí zdroj s výkonem 550 nebo 600 wattů. 850W zdroj doporučujeme pro nejvýkonnější sestavu s ohledem na možnost instalace druhé grafické karty. > Minimálně pětiletá záruka značí, že výrobce je přesvědčen o kvalitách vlastního zdroje a o dlouhé životnosti jeho elektroniky.
Foto popis| RAM 8 GB Kingston Value RAM
Foto popis| Grafická karta Asus GeForce GTX 1080 STRIX OC
Foto popis| Základní deska Gigabyte Aorus GA-Z270X Gaming 7
Foto popis| SSD Samsung SSD 960 Pro 1 TB, M.2
Foto popis| CPU Intel Core i7-7700K
Foto popis| Chlazení be quiet! Silent Loop 240 mm
Foto popis| Skříň Fractal Design Core 3300
Foto autor| Foto: CHIP Studios (Základní deska, CPU); výrobci (5)
Foto popis| Systém vodního chlazení pracuje potichu i na přetaktovaných sestavách.
Foto popis| Nový standard SSD Všechny základní desky pro procesory Kaby Lake obsahují M.2 slot pro instalaci NVMe SSD disků.
Foto popis| USB-Turbo Porty typu USB 3.0 s propustností 500 MB/s jsou součástí všech moderních počítačů. Základní desky vyšší třídy nabízejí i dvakrát rychlejší konektor typu USB 3.1, který je ideální pro připojení externích SSD disků.
Foto popis| Jedině M.2 NVMe SATA SSD disky jsou dnes již pomalé, jedinou volbou pro stavbu nového počítače jsou M.2 SSD disky s podporou protokolu NVMe, které dosahují přenosových rychlostí 2-3 GB/s.
Foto popis| M.2 slot Nové základní desky pro procesory Intel Kaby Lake jsou bezvýhradně osazeny i moderním M.2 slotem s podporou NVMe, lepší modely nabízí dva až tři tyto sloty.
Foto popis| Luxusnější zdroje umožňují modulární zapojení jen těch napájecích žil, které opravdu potřebujete.
Foto popis| Intel Optane Intel před pár týdny uvedl na trh první paměťodiskové moduly Optane, které kombinují rychlost RAM pamětí s nevolativním flashovým úložištěm. Díky tomu jsou rychlé, ale uložená data v nich zůstávají i po vypnutí počítače. Novou technologii Optane podporují všechny základní desky s čipovými sadami Intel 270.
Foto popis| Praktický modulární zdroj Modulární zdroje umožňují připojit pouze ty napájecí žíly, které opravdu potřebujete, a kromě čistějšího vizuálního dojmu zajišťují i lepší průchod vzduchu skříní
Foto popis| 3D akcelerátor Z technologického hlediska dnes nabízí pokročilejší grafické karty Nvidie. Konkurenční grafiky od AMD ale mají lepší poměr mezi cenou a výkonem.
Foto popis| Základ pro hry Grafická karta Gigabyte Radeon RX 460 Windforce OC 4G (cca 3 600 Kč) dokáže při trochu stažených detailech zpracovat nejmodernější hry ve Full HD rozlišení. Levnější grafické karty už se pro hraní her nehodí.
Foto popis| Střední třída Za cca 7 200 Kč jsou k dostání grafické karty založené na GPU GeForce GTX 1060. Spolu s 6GB pamětí zvládnou přehrávat i hry ve 4K rozlišení, do Full HD rozlišení ní je nutné přepnout pouze u těch nejnáročnějších titulů.
Foto popis| Špičkový herní výkon Grafická karta Asys GeForce e GTX 1080 STRIX OC za cca 17 000 Kč nedělá kompromisy. S 8 GB grafické paměti zvládne ve 4K rozlišení provozovat prakticky všechny herní tituly - a hodí se i pro aplikace pracující s virtuální realitou.
CHRISTOPH SCHMIDT, MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz