Přejít k hlavnímu obsahu

Nevšední doplňky pro všední den

Nevšední doplňky pro všední den

Příslušenství k MP3 přehrávačům  - Máte rádi svůj přehrávač MP3? Ukážeme vám, jak se jej naučíte milovat: se správným příslušenstvím pro každého z vás. Testujeme sluchátka, zařízení MP3 a další.
Text: Gunnar Troitsch

Hudba vždy a všude: doma při povalování na gauči, ve vlaku nebo při cvičení ve fitcentru. Stejně jako se liší místa, kde můžete přehrávač MP3 použít, liší se i nároky jednotlivých uživatelů na jeho hudební vybavení.
V testu proto rozlišujeme dva typy sluchátek: sluchátka sportovní, se kterými se nemusíte vzdát svých oblíbených skladeb ani při běhání, a zvukově dokonalá sluchátka pro "labužníky". Bez ohledu na to, zda dáváte přednost klasickým nasazovacím sluchátkům na hlavu, peckám do uší, nebo ucpávkám do zvukovodů, v našem srovnávacím testu najdete vhodné vybavení pro všechny situace. Každé provedení má v testu svoji samostatnou tabulku. Radost tak budou mít zvlášť příznivci peckových sluchátek, protože z hygienických důvodů si tyto modely nelze v obchodech s elektronikou vyzkoušet.
Pro maximální požitek z hudby vždy a všude jsme kromě sluchátek otestovali také přenosné reproduktory, stereofonní zařízení pro MP3, kryty, brašny a některé další vybrané výrobky.

Sluchátka: Důležitější než přehrávač MP3 - a někdy i dražší

Podobně jako jsou u stereofonních zařízení důležité reproduktory, u přehrávačů MP3 rozhodují o požitku ze zvuku sluchátka nebo pecky. Proto jsme důkladně otestovali hned 14 modelů sluchátek. Cenový rozsah testovaných produktů je obrovský: nejlevnější testovaná sluchátka stojí 166 Kč, nejdražší 9000 Kč.
Zvuk z nejdražších sluchátek však není padesátkrát lepší než zvuk z těch nejlevnějších. Uveďme rovnou ten nejzajímavější výsledek: V testu se nachází i levnější pecky, které se mohou bez obav srovnávat se sluchátky vyšší třídy.
Sportovcům musí "sedět": Ideální sluchátka pro nejaktivnější posluchače MP3 musí splňovat mnoho kritérií. Měla by co nejlépe a nejpevněji držet na uších, přitom ale nesmí tlačit ani dřít. Pokud jde o zvuk, musí umožňovat dostatečnou hlasitost, současně však musí do jisté míry propouštět i zvuky z okolí, aby uživatel při běhání slyšel jak hudbu, tak i cyklistův zvonek. Dobře "sedí" zejména klasická sluchátka. Pecky vyhovují - pokud budeme věřit příslušným studiím - jen zhruba polovině osob. A pokud jde o zátky do uší od firmy Shure, Creative nebo Sony, opět je nutné si na ně zvyknout. Při sportu mají navíc zátky do zvukovodů oproti klasickým sluchátkům tu nevýhodu, že odstíní zvuky z okolí natolik, až to může být při cyklistice nebo běhu nebezpečné. Kromě toho je tu další vlastnost, která zvyšuje riziko, že sportovec přeslechne nebezpečí - protože jsou uši utěsněné, vnímá uživatel mnohem intenzivněji zvuky vlastního těla, například dech nebo srdeční tep, a aby přehlušil tyto zvuky a další zvuky, které se po kabelu přenášejí přímo do ucha, například škrábání a nárazy, zvyšuje často hlasitost. Tím ale opět roste nebezpečí, že přeslechne zvuky z okolí.
V našem srovnávacím testu se bohužel nenašla žádná sluchátka, která by zároveň nabízela vynikající kvalitu zvuku a přitom skutečně dobře seděla. Nejlepší kompromis představují sluchátka Bang & Olufsen A8.
Jedná se sice o pecky, ale díky promyšlenému přídržnému třmenu sedí dobře na uchu.
Zvuk je dobrý, ale ne vynikající. Sluchátka A8 nemají nijak zvlášť silné basy, v basovém rozsahu mají navíc sklon ke zkreslení. Naproti tomu středy a výšky jsou bez problémů.
Dojem z poslechu potvrzují i příslušné kmitočtové charakteristiky.
Požitek ze zvuku za každou cenu: Nejlepší řešení v testu, pokud jde o kvalitu zvuku, je současně také nejdražší. Zátky Shure E4c splní všechna vaše přání. Reprodukce je u těchto sluchátek naprosto dokonalá.
Naprosto předpisově rozčlení hudební skladby a nic k nim nepřidávají. Zázračné zvukové prožitky jsou zřejmé: najednou rozumíte písním, které Johny Cash při živém koncertu drmolil do mikrofonu; u orchestrálních skladeb rozeznáte jednotlivé nástroje tam, kde předtím byla jen zvuková kaše. Shrnuto - neuvěřitelný zážitek pro zvukové puristy. Neuvěřitelná je však i cena: za sluchátka Shure E4c chtějí obchodníci okolo 9000 Kč. Sluchátka váží 31 gramů, takže zaplatíte téměř 300 Kč za gram, což přibližně odpovídá momentální ceně zlata. Navíc se sluchátka v naší republice nedají přímo zakoupit, a v případě zájmu je tedy nutné navštívit zahraniční internetový obchod.
Ale nebojte se - abyste dostali do uší dobrý zvuk, nemusíte platit 9000 Kč. Sluchátka Creative EP-630 vám poskytnou skoro stejný zážitek ze zvuku jako sluchátka Shure - a za desetinu ceny. Pecky do uší od firmy Creative stojí přibližně 900 Kč a z hlediska poslechové techniky jsou téměř k nerozeznání od pecek Shure. Jenom reprodukce basů je u Creative o něco výraznější, ale to je čistě věc vkusu. Průběh kmitočtové charakteristiky sluchátek Shure je o něco málo lineárnější než u Creative a pro dosažení akustické úrovně 94 dB stačí amplituda pouze 0,08 V, tedy polovina toho, co si pro stejnou akustickou úroveň dopřejí sluchátka Creative.
Pecky Shure však mají ve srovnání se sluchátky Creative i nevýhody: přenášejí do ucha mnohem výrazněji zvuky, které vznikají například třením kabelu o tričko. Firma Creative lépe zvládla akustické odstínění kabelu. Při poslechu ve vlaku nebo doma v křesle to není rozhodující, ale kdo se se sluchátky Shure pohybuje, zakrátko z hlukové kulisy znervózní.
Další výhodou sluchátek od firmy Creative je velmi sympaticky vyhlížející pryžový kabel. Je příjemně měkký a přitom robustní a poskytuje pocit, že tato sluchátka vydrží vše. Pryžový povlak navíc zajišťuje, že kabel nemá snahu tvořit uzly nebo klubka -prostě ideální.
Velké značky jsou v popředí: Jestliže nechcete pecky, ale přesto vyžadujete dobrý zvuk, doporučujeme sluchátka Sennheiser PXC 300. Váží pouhých 65 gramů a mají jednu zvláštnost - jsou vybavena aktivním systémem potlačení šumu, který snímá vnější ruchy, otáčí je do protifáze a vzájemným vyrušením zajišťuje zřetelně klidnější okolí. Tato funkce však není rozhodující pro vítězství. Mnohem důležitější je vyvážená reprodukce, která v testu katapultovala PXC 300 nahoru. Naměřené hodnoty podpořily výsledek poslechového testu: téměř žádné zkreslení a velmi lineární kmitočtová charakteristika potvrdily pozitivní zvukový vjem. Pro sportovce se sluchátka Sennheiser nehodí, protože modul potlačení hluku se obtížně přenáší. V letadle však poskytnou cestujícímu sotva překonatelný požitek ze zvuku, a navíc výrazně potlačí hluky z okolí.
Bohužel také tato sluchátka jsou v českých obchodech zatím nedostupná.
Kompromis mezi zvukem a komfortem: Je to těžké - buď sluchátka dobře sedí a neruší, nebo je mohutný zvuk. Zdá se, že obojí je téměř neslučitelné.
Zarytí stoupenci Applu to budou vidět jinak, ale za bílou barvu Chip žádné body nepřiděluje. Pokud jde o zvuk, musí se pecky od Applu výrazně obejít bez basů.
Ovšem středy a výšky jsou přítomny a jsou dobře prokreslené. Vzhledem ke svému tvaru vyhovují pecky od Applu - jako většina sluchátek tohoto typu - jen polovině lidí, takže jsme jim i za komfort při nošení udělili jen relativně nízký počet bodů.
Pro toho, kdo chce svým peckám od Applu přidat více basů, se nabízí Griffin Ear-Jams.
Za 390 Kč dostanete plastové díly, které zaklapnete na stávající sluchátka od Applu.
Pryžové lamely zajistí pevné sezení a utěsní zvukovody směrem ven. To přináší několik efektů. Asi nejzřetelnějším efektem je to, že sluchátka jsou teď hlasitější a reprodukují mnohem více basů. Ovšem pecky od Applu ztrácejí právě to, co bylo předtím jejich předností: dobré a především transparentní podání středů a výšek. Ultrasone je malý, ale kvalitní bavorský výrobce sluchátek.
Zvláštní vlastností všech výrobků značky Ultrasone je ochrana osob proti magnetickému poli, které vzniká kolem aktivních prvků. Magnetismus a biorezonance sem nebo tam, HFI-15G od Ultrasone jsou lehká sluchátka s dobrými akustickými vlastnostmi.
Podání zvuku je velmi vyvážené, ale nehodí se pro milovníky basů. Ke kmitočtům pod 90 Hz se HFI-15G chovají poněkud macešsky. Líbil se nám především robustní náhlavní třmen, který vydrží skutečně všechno a který je přímo určený do batohů, kabelek a tašek.
ZÁVĚR: Majitelé Apple iPodu to už věděli -na správných sluchátkách záleží. Jenom je škoda, že právě bílé pecky s černou tečkou nejsou nejlepší. Souboj v tomto testu jednoznačně vyhrála značka Creative. Pecky, které dostanete za 900 Kč, ukazují konkurenci za 9000 Kč (Shure E4c), že se má skutečně bát. Bohužel pecky od firmy Creative se nehodí pro sport. Tady jsou potřeba náhlavní sluchátka nebo pecky, které nejen dobře sedí, ale které také propouštějí dostatek hluku z okolí - to Creative neumí. Favority sportovců jsou A8 od Bang & Olufsen.
Stojí sice 4300 Kč, ale díky promyšlenému přídržnému třmenu jsou to možná nejbezpečněji sedící klasické pecky do uší.

Mobilní reproduktory: Na cestách rozhoduje hlasitost a zvuk

Nabídka mobilních reproduktorů, které slibují sytý zvuk kdekoli, může leckomu připadat až nepřeberná. Ovšem i tady jsou teorie a skutečnost na hony vzdálené - s malou plochou membrány a ještě menším rezonančním prostorem prostě plný zvuk nevytvoříte. Chytrá je koncepce JBL On Tour. Reproduktor záměrně využívá plochu, na které je postavený, jako basovou rezonanční desku. Protože však tyto plochy nejsou nikdy stejné, pro měření a poslechový test jsme malý reproduktor JBL akusticky oddělili a měřili jsme jej jako samostatný.
Altec Lansing je v čele: To nejlepší mezi reproduktory, co vás může na cestách potkat, je systém Altec Lansing inMotion iM4 (2797 Kč). V subjektivním poslechovém testu obsadil s odstupem první místo a výsledky měření tento závěr potvrdily. Kmitočtová charakteristika je maximálně lineární, šum pozadí se drží v mezích a maximální akustický tlak 84,5 dB(A) sice není určen k tomu, aby ovládl diskotéku, ale pokoj o 20 čtverečních metrech tato sada aktivních reproduktorů zcela vyplní. Přitom v kufru zabere jen o něco víc než půl litru a snadno ji můžete vzít kamkoli s sebou. Milou drobností je vstupní kabel zakončený konektorem 3,5 mm, který se po stisknutí knoflíku navine, podobně jako kabel u vysavače.
ZÁVĚR: Ačkoli nás některé modely při poslechovém testu příjemně překvapily, jde bez výjimky o řešení, která použijete spíš na chatě nebo v kuchyni než v obýváku. Takže i když vítěz testu získal hodnocení "velmi dobrý", nelze takové reproduktory srovnávat s vyspělým hi-fisystémem, jako je například Harman Kardon nebo Marantz.

Stereofonní přístroje MP3: Ideální do kuchyně a do altánu

Se zařízením iPod-Hype přišla na trh nová generace přístrojů - malé stereofonní přístroje, které většinou potřebují k provozu iPod a síťový kabel. Zřejmě nejdražší a neznámější z těchto mrňousů je Bose SoundDock za 13 900 Kč. K němu ale nemůžete připojit nic jiného než iPod od Applu. Všechny ostatní testované přístroje mají linkový vstup, ke kterému lze připojit i jakýkoli jiný přehrávač MP3. I přes chybějící připojení vyhrál test reproduktor od firmy Bose.
Zvláštní zmínku zasluhuje JBL On Stage. Je skoro neuvěřitelné, kolik basů lze získat z něčeho tak malého. Robustní plastové tělo JBL vydrží i ránu a je ideálním společníkem na cesty do hotelových pokojů nebo na chatu.

PRAXE: NÁKUP SLUCHÁTEK

NA VYZKOUŠENÍ NEMÁTE PRÁVO

Nákup sluchátek je jednoduchý - pokud chcete obrovská a většinou také drahá studiová sluchátka. V obchodech s hi-fi technikou je můžete u obrovských nástěnných panelů zkoušet podle chuti a nálady. Jak je tomu ale v případě pecek, nebo dokonce špuntů do uší?
Můžete si vyzkoušet i je?
Bohužel zákony nejsou v tomto případě na straně spotřebitele. Obecně neexistuje ani právo na vyzkoušení, ani právo na výměnu z důvodu, že sluchátka správně nesedí nebo že nezní tak, jak jste si představovali. Při nákupu jste tedy plně odkázáni na férové jednání a vstřícnost prodavače - zvlášť když zejména při zkoušení špuntů do uší zůstanou na sluchátkách šupiny kůže a ušní maz. V každém případě byste měli prodávajícího kontaktovat a oznámit mu své přání sluchátka vyzkoušet, protože v mnohých případech otevření obalu již zavazuje ke koupi.

Z IPODU JE STEREO

Bose SoundDock: I přes svoji malou velikost poskytuje toto miniaturní zařízení sytý zvuk. Bohužel mu chybí linkový vstup, takže umožňuje připojit pouze iPod.
Celkové hodnocení 98
Poměr cena/výkon dobrý
Cena vč. DPH 13 900 Kč
Info www.basys.cz

JBL On Stage: Zvuk není tak objemný jako u zařízení Bose, přesto však On Stage poskytuje nečekaně syté basy.
Celkové hodnocení 88
Poměr cena/výkon velmi dobrý
Cena vč. DPH 3 691 Kč
Info www.hifishop.cz

PŘÍSLUŠENSTVÍ MP3 PRO VŠECHNY ŽIVOTNÍ SITUACE

Pro přehrávače MP3 neexistují jenom sluchátka, pecky a reproduktory.
Představíme vám užitečné i obskurní příslušenství, které má něco společného s MP3.
Dokonalá móda: Zajímavým plážovým řešením je taška Felicidade se zabudovanými reproduktory.
MP3 pro každé autorádio: Microboss MP3 CarRock je modulátor VKV, který umožňuje přímé připojení signálu z přehrávače MP3 do anténního vstupu autorádia. Protože se signál nevysílá, je použití tohoto přístroje legální. Bohužel kvalita zvuku se sníží na úroveň VKV.
Čtečka karet: Čtečka karet Belkin přemění každý iPod na zásobník obrázků. Ovládání je snadné a pohodlné.
Pro běžce: Hama nabízí sadu Klett 'n' Go, která umožňuje upevnit přehrávač MP3 (v hranolovém provedení) na ruku nebo opasek. Jednoduché, ale dobré.
Rockový vodník: Dr. Bott vám nabízí sadu MP3 pro plavání, složenou z neoprenového opasku, podvodního pouzdra a vodotěsných sluchátek. Při plavání jsou však příliš tichá a i bez ohledu na hlasitost vás budou bolet uši.
Bezpečí: Pro toho, kdo se nechce vzdát hudby ani v terénu a za nepohody, existuje Lili mini. Robustní závěr a pryžová průchodka kabelu bezpečně ochrání iPod proti vodě a nečistotám.
Sport-Pod: Při sportování je nejlepším místem pro přehrávač MP3 nadloktí. Hama nabízí silikonový kryt s páskem pro sportovce. Široký pásek zaručuje pohodlné nošení.
Dálkové ovládání: K přehrávači Zen Micro od firmy Creative je nabízeno toto dálkové ovládání. Přehrávač může zůstat v batohu a všechny jeho funkce máte na dosah. Různě velká tlačítka umožňují ovládání i naslepo.

Dokumenty ke stažení