Test osmi černobílých laserových tiskáren
Nejlevnější lasery
Nejlevnější laserové tiskárny se odedávna označovaly jako SOHO, tedy byly určeny pro malé a domácí kanceláře. Přestože by i dnes stačily pokrýt nároky menších pracovních skupin, nejvíc se jim bude líbit v teple domácí pracovny.
Text: Michal Bareš
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Test osmi laserových tiskáren do 5000 Kč
Přehled tiskových nákladů na prvních 5000 stran
Výsledky a doporučení
Za maximální cenovou hranici tohoto testu jsme zvolili 5000 Kč včetně DPH. Jak se však ukázalo, vystačili bychom i s menším rozpočtem, čehož důkazem je vítězný Xerox Phaser 3117, který spojuje nízkou pořizovací cenu a nejnižší tiskové náklady se slušnou kvalitou tisku. Tiskárny této kategorie spojuje řada společných vlastností. Až na jednu výjimku využívají výpočetní sílu procesoru připojeného počítače (to se skrývá pod zkratkou GDI), jsou připojeny (opět s jedinou výjimkou, kterou je Lexmark E120n) pouze prostřednictvím rozhraní USB, jež navíc leckdy není ani ve verzi 2.0, mají maličké rozměry a vejde se do nich omezené množství papíru.
Dobrou zprávou je to, že ani jedna z levných tiskáren není laciná. Přestože jsou jejich parametry a výsledky podobné, najdou se i odlišnosti a lze říct, že každý z modelů je v něčem lepší a v něčem horší. Uvažujete-li o nákupu některého z testovaných přístrojů, doporučujeme prostudovat podrobněji výsledkovou tabulku, z níž kromě rychlosti a nákladů na tisk jedné stránky vyčtete i kvalitu tisku textu a grafiky. V praxi se totiž občas stává, že některé tiskárny umí tisknout skvělý text, ale s grafikou mají problémy, nebo naopak.
Jak vybírat?
Při volbě tiskárny je třeba vzít v úvahu několik faktorů: kromě ceny i náklady na spotřební materiál, kvalitu tisku, rychlost, možnosti připojení, rozměry, celkový design, kapacitu vstupních a výstupních zásobníků a možnosti rozšíření.
Především si ujasněte, jak často budete tiskárnu využívat, kolik stran na ní budete přibližně tisknout a jak dlouho ji hodláte využívat.
Náklady
Pořizovací ceny testovaných tiskáren jsou vcelku vyrovnané, výraznější rozdíly jsou však v nákladech na tisk jedné stránky s 5% pokrytím (0,66 Kč až 1,07 Kč na stránku). Upozorňujeme, že do tiskových nákladů počítáme náklady na tonerovou kazetu, a v případě modelů s vyměnitelným tiskovým fotoválcem i poměrné náklady na tuto součástku. Není v nich započítána cena papíru a ceny tonerů uvádíme v doporučených cenách výrobců. Jedná se tedy o originální, nikoliv znovu naplněné tonery.
Většina tiskáren se prodává spolu s tzv. „startovacím tonerem“, tedy s kartridží naplněnou pouze ze třetiny až z poloviny. Světlou výjimkou je zde Canon LBP3200, který dostanete s plnohodnotným tonerem (což ve výhledu kompenzuje jeho vyšší pořizovací cenu). Při objemu 1200 stran ročně vám první toner, zahrnutý v ceně tiskárny, vystačí přibližně rok - i zde je však výjimkou Lexmark E120n, jehož startovací toner dojde už po 500 stránkách. Progresivní náklady na tisk včetně amortizace tiskárny ukáže nejlépe následující tabulka.
Z tabulky rovněž vyplývá, že teoretické náklady na tisk jedné stránky jsou pouze částečné, přičemž do celkových nákladů na tisk se u maloobjemových tiskáren výrazně promítá i pořizovací cena tiskárny.
Všechny náklady uváděné v našich tabulkách vycházejí z doporučených cen oficiálních tonerů, s nimiž jsme testovali a od nichž se odvíjí veškeré hodnocení kvality výtisků. Ušetřit je samozřejmě možné i nákupem „refillovaných“ či neoriginálních náplní. Při jejich používání můžete přijít o nárok na záruku, ta však trvá maximálně dva roky, takže budete-li například tisknout cca 100 stránek měsíčně, spotřebujete za tu dobu jeden nový originální toner. Volbu, zda používat originální, či neoriginální spotřební materiál, necháme na vás. Kvalita neoriginálních tonerů není zpravidla tak vysoká jako kvalita těch originálních, na textových stránkách však není rozdíl téměř znatelný. Záleží-li vám na přesnějším podání linkové a obchodní grafiky, či dokonce obrázků (k čemuž ale levné laserové tiskárny určeny nejsou), je lepší používat originály. Problémem neoriginálních kartridží může být i horší mechanická kvalita, která může při nesprávné manipulaci vést k ušpinění vašeho oblečení a v kritických případech i k poškození tiskárny. Volba je každopádně na vás, protože tiskárnu jste si koupili a můžete si s ní, navzdory tomu, co tvrdí výrobce, dělat, co chcete. Pak ale také musíte počítat s tím, že vám možná neuzná záruční opravu.
Kvalita tisku
Od černobílých laserových tiskáren nečekejte kvalitní tisk fotografií. Jsou určeny hlavně k tisku textových dokumentů, které mohou obsahovat grafické prvky, z čehož vychází i naše hodnocení. V případě 8- až 12bodového písma nejsou vady na kráse pouhým okem pozorovatelné. Rozdíly se projeví na písmu 1- až 2bodovém (zkoumáte-li ho pomocí lupy) - kdo by si však takovým drobným písmem tiskl normální dokumenty? Co se týče kvality písma, nejvýše jsme hodnotili tiskárny Konica Minolta PagePro 1400 W, Xerox Phaser 3117 a Brother HL-2032.
Rozdíly mezi jednotlivými modely jsou nejznatelnější v převodu barevných odstínů na černobílé, a to ať se jedná o fotografie, nebo o čárovou grafiku. Nejlépe to uvidíte na skenovaných obrázcích v tabulce. V tomto ohledu opět chválíme model Xerox a dále HP LaserJet 1018, Dell 1100 a Canon LBP3200.
Rychlost
Naše stopky v podstatě potvrdily údaje výrobců, hlavně co se týče relativního rozdílu v rychlosti mezi 12-, 16-, 18- a 20stránkovými tiskárnami. Rychlost prvního výtisku textové předlohy je skoro stejná (11 - 13 sekund), největší, v praktickém domácím provozu však opět téměř zanedbatelné rozdíly jsou v délce tisku 18stránkových powerpointových a PDF souborů. Nebudete-li tisknout větší objemy, rychlost není moc důležitým argumentem pro volbu. Nejrychlejší je však podle našeho měření Lexmark E120n, dále pak Samsung ML-2010 a Canon LBP3200.
Další parametry
Mezi další parametry pro výběr tiskárny určitě patří způsob jejího připojení. Jak jsme již naznačili, testované tiskárny jsou určeny pro připojení k jednomu počítači, a nehodí se tak ke kancelářskému využití. S výjimkou Lexmarku E120n totiž neobsahují v základním provedení síťovou kartu. K modelům Lexmark E120n a Brother HL-2032 lze přikoupit bezdrátovou Wi-Fi kartu 802.11g a k Samsungu ML-2010 je možné koupit externí ethernetovou kartu.
Co se rozměrů a hmotnosti týče, všechny modely v testu jsou si dost podobné, takže volit asi budete spíše podle toho, jak se vám líbí jejich design. My v tomto ohledu nemáme žádného favorita.
U větších laserových tiskáren a multifunkčních zařízení je důležité i ovládání, jeho funkce, jednoduchost a možnosti, u malých modelů však najdeme pouze základní funkce ovladačů a pár tlačítek (čím méně, tím v podstatě lépe). Většina tiskáren má ovladače a instalačního průvodce lokalizované, u jiných se musíme spokojit s angličtinou. Některé modely nabízejí ovladače pro počítače Apple i pro Linux (Xerox, Samsung, Brother).
ZÁVĚRY TESTU
Malé laserové tiskárny jsou cenově dostupné i pro domácnosti. Jsou určeny hlavně pro tisk textu, grafů a drobné grafiky, ale na fotografie či kvalitnější tisk obrázků se nehodí. Oproti inkoustovým tiskárnám mají nižší náklady na tisk, delší životnost používaného tiskového média a ve srovnatelné cenové kategorii i vyšší rychlost. Všechny testované stroje splní svůj účel, některé tisknou lépe text, jiné grafiku a liší se náklady na tisk. Vítězem testu je Xerox Phaser 3117, který nás potěšil nízkou nákupní i provozní cenou a slušným tiskem.
SOUHRNNÝ PŘEHLED: LASEROVÉ TISKÁRNY
Jak CHIP testuje laserové tiskárny
Hodnocení tiskáren se skládá ze čtyř nejdůležitějších okruhů a nehraje v něm roli pořizovací cena zařízení. Protože se jedná o test nejlevnějších zařízení, mají nejvyšší prioritu náklady na výtisk jedné stránky bez započítání amortizace zařízení. O způsobu, jakým náklady vypočítáváme, jsme psali na začátku testu. 25 procenty hodnotíme rychlost tisku naměřenou na naší testovací sestavě. Hodnocení kvality textu (opět 25 procent) získáváme zkoumáním velkého i malého písma (naskenované ukázky kvality 12bodového písma uvádíme v tabulce a skeny miniaturního 2bodového písma najdete na této stránce). Relativně nejnižší váhu klademe na kvalitu grafiky, kde sledujeme mimo jiné plynulost převodu barevných odstínů na odstíny šedé, přesnost sbíhání rovných čar, přesnost výkresu kruhové výseče, čitelnost obrázkového žlutého písma na černém pozadí a kvalitu fotografie. Celkově náleží grafice 20 procent. U levných laserových tiskáren totiž nepředokládáme, že by si je někdo pořizoval kvůli co nejvyšší kvalitě tisku grafiky. Pokud je ale grafika pro vás důležitá, můžete si na základě našich testovacích výsledků a hodnocení jednotlivých disciplín udělat svoje vlastní celkové hodnocení a vybrat si model vhodný pro vás.
1 Xerox Phaser 3117
Jednoznačný vítěz testu díky nízkým pořizovacím nákladům, nízkým provozním nákladům, výborné kvalitě textu, slušné grafice a slušné rychlosti. Opravdu velmi univerzální levná tiskárna, která nikoho nezklame.
Cena vč. DPH: 2975 Kč
2 Canon LBP3200
Velmi rychlá tiskárna s nejlepšími náklady na stránku a slušnou grafikou. Nepotěšila nás kvalita jejího textu, zato však nabízí vstupní a výstupní zásobníky s největší kapacitou a jako jediná i plnohodnotný startovací toner.
Cena vč. DPH: 4211 Kč
3 Samsung ML-2010
Opravdu velice sympatická a rychlá tiskárna s nízkou pořizovací cenou, vyváženou kvalitou textu i grafiky a nadprůměrně příznivými náklady na stránku. Potěšila nás i bohatou výbavou ovladačů pro různé operační systémy.
Cena vč. DPH: 2900 Kč
4 Lexmark E120n
Nejrychlejší tiskárna v testu, jediná se síťovým rozhraním, s bohatými ovladači, emulací PCL 5e a PCL 6 a rozumnou pořizovací cenou. Kvalita textu ani grafiky není oslnivá a startovací toner je až příliš prázdný.
Cena vč. DPH: 3558 Kč
5 Brother HL-2032
Sympatická, nejlevnější tiskárna v testu se špičkovou kvalitou textu, vynikající podporou operačních systémů a velkým vstupním zásobníkem, bohužel však také s horší grafikou a o něco vyššími náklady na stránku.
Cena vč. DPH: 2680 Kč
6 Dell 1110
Druhá nejdražší tiskárna v testu, bohužel i s vysokými náklady na výtisk jedné stránky a ne tak dobrou kvalitou textu. Podpora pouze pro Windows. Jinak lehce nadprůměrná grafika a solidní rychlost.
Cena vč. DPH: 4046 Kč
7 Konica Minolta PagePro 1400W
Opět sympatická tiskárna s nejlepší kvalitou vytištěného textu (avšak podprůměrnou grafikou) a s výbornými pořizovacími náklady, bohužel i s nejdražšími náklady na tisk jedné stránky, podporou pouze pro Windows a průměrnou rychlostí.
Cena vč. DPH: 2976 Kč
8 HP LaserJet 1018
Nejpomalejší tiskárna v testu s vysokými pořizovacími a nadprůměrnými provozními náklady. Nabízí nadprůměrnou kvalitu tištěné grafiky, text je ale horší. České ovladače pouze pro Windows.
Cena vč. DPH: 3490 Kč
Tiskové náklady - 30 %
Kvalita grafiky/fotografie - 20 %
Kvalita textu - 25 %
Rychlost tisku - 25 %
ODHAD VÝVOJE CEN LASEROVÉ TISKÁRNY
Ceny malých laserových tiskáren se nebudou nijak výrazně měnit. Můžeme očekávat mírný pokles před uvedením nových modelů, ale laserové tiskárny jsou jinak velmi cenově stabilní. V segmentu domácích tiskáren neočekáváme zrychlení nad 22-24 stran za minutu, neočekáváme ani výrazný pokles nákladů na tisk stránky.
Dokumenty ke stažení- Hardware - Nejlevnější lasery (571.18 kB) - Staženo 1277x