Základní desky pro dvoujádrové procesory
Nejlepší desky pro AMD a Intel
Nové procesory od AMD a Intelu potřebují také novou „podstavu“. Momentálně dostupné základní desky jsme otestovali a zde se s vámi o své poznatky podělíme.
Text: Nicole Ott a Josef Reitberger
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Nové platformy pro AMD a Intel
Tipy pro nákup paměti
Přehled základních desek
Souhrnný přehled: Rady před nákupem základních desek
Větší výkon, menší spotřeba - to jsou dva pádné argumenty pro výměnu letitého Pentia či Athlonu 64 za model z nové procesorové kolekce. Avšak jak už tomu tak u nových technologií často bývá, výměna samotné CPU není všechno: Athlony X2 od AMD vyžadují kvůli patici AM2 také výměnu základní desky, a vzhledem k aktualizovanému paměťovému rozhraní ještě také přechod na DDR2 SDRAM. Celá tato záležitost tak přijde na nějakých 6000 Kč. Procesor Core 2 Duo od Intelu je sice i nadále určen pro patici 775, ovšem změněné obsazení pinů znamená i zde nutnost koupě nové základní desky (od 3600 Kč). Která z desek je pro každou ze značek CPU nejlepší, to vám prozradí naše porovnání současně dostupných mainboardů pro novou generaci dvoujádrových procesorů.
EXKLUZIVNÍ ÚČASTNÍCI TESTU
V nabídce mainboardů zatím AMD před Intelem
Zatímco pro Athlon 64 X2 s layoutem AM2 obdrželo naše testovací centrum základní desky od všech renomovaných výrobců, pátrání po deskách vhodných pro procesory od Intelu stále ještě vyžaduje značné úsilí. Po naší první výzvě našly cestu do laboratoře Chipu v daném termínu kromě vlastní intelské desky 975X jen dvě desky firmy Asus. Firmy Biostar a Foxconn pak přece jen ještě včas poslaly sériové výrobky na bázi P965; deska na bázi P965 od MSI je dokonce ještě předsériový model: velmi rychlá, avšak s kolísavou stabilitou. Deska pro Core 2 Duo od Gigabytu dorazila až těsně před tiskem tohoto Chipu - její samostatný test proto přineseme v dalším čísle.
Z uvedených faktů lze vyvodit i tyto první závěry: Intel ke svým domácím úkolům přistoupil poněkud nedbale - jak Core 2 Duo, tak i příslušné základní desky v době svého oficiálního představení takřka nebyly k sehnání. Škoda!
ČIPOVÉ SADY PRO PROCESORY AMD
ATI a nVidia si konkurují i na trhu s mainboardy
Dodavateli čipových sad v segmentu AMD jsou smluvní partneři ATI a nVidia. Jak se projeví anexe ATI firmou AMD, zatím není jasné. Patici AM2 využívá nVidia při zavádění příští generace čipových sad nForce 5xx. Ambiciózní uživatelé se mohou u nejvyšší hráčské verze 590 SLI těšit na dva grafické sloty PEG, které i v režimu SLI disponují vždy plnou šířkou pásma (16 „lanes“). První SLI konfigurace předpokládaly pro druhou grafickou kartu jen čtyři lanes.
Menší bratr nForce 570 SLI dává v režimu SLI k dispozici osm lanes na slot. PCIe x4, Dual Gigabit LAN a SATA/IDE RAID Cross Controller pro RAID 5 jsou k dispozici rovněž. A nástupní čip nForce 550 je vybaven jedním PEG slotem a čtyřmi SATA porty bez podpory RAID Level 5.
Dosud zaostávající konkurent ATI svou čipovou sadu Xpress řádně nadopoval: CrossFire Xpress 3200 se dodává včetně nového jižního můstku SB600 - pomalé přenosové rychlosti USB patří minulosti. Fanatiky výkonnosti však nadchnou i další technické údaje: dva PEG sloty obhospodařující plných 16 lanes musí potěšit každého fandu zdvojených grafických karet. Vybavení završuje osm zásuvných pozic SATA s RAID 0, 1 a 10, jeden PCI slot a dva PCIe x1 sloty. Modifikace starších čipových sad s integrovanou grafikou existují i pro AM2: nVidia nForce 430 má na desce GeForce 6150, ATI X1000 zase X300.
ČIPOVÉ SADY PRO PROCESORY INTEL
Kolos se rozbíhá pomaleji
Intel dodává pro své nové procesory také čipy pro základní desky, a to až dosud jako jediný výrobce -a jak se proslýchá, se zpožděním: jižní můstek ICH8 nedostali mnozí výrobci základních desek včas. nVidia si tak změny rodiny nForce 5xx pro „intelské“ mainboardy naplánovala až na úplný konec léta.
Modrý polovodičový obr zamýšlí vyrábět dvě čipové sady: 975X a P965. Sadu 975X propaguje Intel jako „high performance platformu“, zřejmě jako odpověď na hlavně pro hráče zajímavou podporu CrossFire ze strany ATI. Ale pozor - dosavadní desky se sadou 975X nejsou kompatibilní s Core 2 Duo. Toto manko by sice výrobci mohli rychle odstranit, činí tak ale jen váhavě: drahé základní desky mají jen malou cílovou skupinu. V testu se navíc ukázalo, že „lidová čipová sada“ P965 je rychlejší, a tedy atraktivnější.
Severní můstek v P965 poskytuje FSB1066, podporu DDR2-800 a Dual Channel pro až 8 GB a grafický port PCI Express x16. Varianta zahrnující grafiku má následovat v podobě G965. „Devítkové“ severní můstky doplňuje jižní můstek ICH8. Nejnápadnější změnou je chybějící rozhraní IDE - výrobci základních desek je nahrazují samostatným čipem (viz rámeček vlevo nahoře).
Základní varianta obsahuje čtyři rozhraní SATA, šest PCI Express x1 a deset USB. Jako ICH8R disponuje dvěma dalšími porty SATA a RAID s úrovněmi 0, 1, 0+1 a 5 včetně intelské technologie Matrix Storage (flexibilní a dynamická správa RAID svazků). Speciálně pro Viiv počítače je určen ICH8DH. „DH“ zde znamená Digital Home - tedy schopnosti pro provoz v obývacím pokoji, jako je například lepší „Quick Resume“: PC upadne do „lehkého spánku“ a dá se z něj bleskurychle probudit.
VÝKON A STABILITA
Vyrovnaný závod čipových sad
Zda příznivci AMD dávají přednost nVidii, nebo ATI, je čistě věc vkusu: ATI s Xpress 3200 je co do výkonu nVidii celkem v patách. ATI board od MSI sice v přenosovém výkonu paměti o zhruba 1000 Mb/s zaostává za výkonnostními špičkami Gigabyte GA-M59SLIS5 a Foxconn C51XEM2AA (obě nForce 590 SLI), v testu PCMark05 je však předčí o téměř dvě procenta. Základem pro rozhodování je tedy spíše otázka, zda jsou v daném počítači použity grafické karty značek nVidia, či ATI. Dalším argumentem je cena: K9A od MSI s čipovou sadou ATI stojí jen 3900 č, desky s nForce 590 přijdou nejméně na 5000 Kč. Kdo hledá motherboard s integrovanou grafikou, měl by se podívat na základní desky s ATI Xpress 1100 (Elitegroup) nebo nVidia nForce 430 (Gigabyte). Výkonnostní rozdíl je překvapivě malý a ceny potěšitelně příznivé.
Stoupenci Intelu by měli své rozhodování odvíjet od počtu nasazených grafických karet: i zde jsou základní desky z hlediska výkonu prakticky vyrovnané. P965 na P5B od Asusu překonává 975X na P5W od Asusu především díky vysokému přenosovému výkonu paměti. Na desce se sadou P965 není CrossFire od ATI uvolněn. Sloty už na ni Asus umístil, takže funkce snad bude brzy podporována. Nejrychlejší základní deska v testu, MSI P965, byla kvůli dosud špatné stabilitě posuzována mimo soutěž.
VYBAVENÍ A KVALITA
Podle vkusu: Od střídmosti až po luxus
Jako obvykle nabízejí výrobci své základní desky v nesčetných variantách. V testu se tak nejlépe umístily produkty s přídomky Deluxe a Premium: v obou kategoriích, tedy pro AMD i pro Intel, šlo o výrobky firmy Asus. Kromě takřka nepřeberného počtu rozhraní nabízejí i užitečný W-LAN. Zajímavý trend představuje eSATA: Asus, MSI a Foxconn mají SATA port vyvedený navenek. Díky tomu se stávají dosažitelnými i nejvyšší rychlosti pro externí pevné disky. Kdo nepotřebuje tolik rozhraní, tomu postačí naše cenové tipy (viz tabulky výsledků).
Na závěr ještě slůvko ke zvukovým schopnostem. Zatímco se produkty značkových výrobců Asus, Gigabyte a MSI mhou směle měřit s řádnými hifi komponentami, desku od Elitegroup zde doporučit nelze. Odstup šumu o hodnotě 70 dB odpovídá zvuku špatného kuchyňského rádia.
AMD
Co přináší nová platforma
* Pětiprocentní nárůst výkonu oproti předešlému procesoru
* Spotřebu pouhých 89 W - u úsporných modelů 65, nebo dokonce jen 35 W
* Vyšší grafický výkon se dvěma pravými rozhraními PCI Express x16 pro nebrzděný provoz duální grafiky
intel
Co se mění
* Rychlost o 40 % vyšší než u předcházejícího Pentia
* Spotřeba snížena na 65 W
* Použitelnost v pokojových počítačích díky speciální čipové sadě Digital Home, která zahrnuje schopnosti jako Quick Resume
ZÁVĚRY Z TESTU
Málokdy vykazovaly základní desky tak vyrovnané výkony. ATI v kategorii AMD mainboardů poprvé ohrožuje nVidii: MSI K9N s čipsetem ATI (Xpress 3200) může soutěžit i s vítězi ve výkonnosti Gigabyte a Foxconn (s čipsetem nVidia nForce 590 SLI). Celkové vítězství si však zajistila deska Asus M3N32 (nForce 590 SLI). U Intelu předčí nová „mainstreamová“ čipová sada P965 dokonce výkonnostní verzi 975X. I v této kategorii si díky špičkovému vybavení desky P5W DH Deluxe odnesl vítězství Asus.
ZÁLUDNOST: BOOTOVÁNÍ Z IDE U INTELSKÝCH DESEK
Problém: Čip JMicron 361 (například u MSI) nepodporuje bootování z optických IDE mechanik, nýbrž jen ze SATA modelů.
Řešení: Jestliže Intelem „ušetřené“ IDE rozhraní nahradí čip JMicron 363, dá se bootovat i z optických IDE mechanik.
TEST PAMĚTÍ: VYPLATÍ SE DRAHÁ RAM 1066 MHZ?
Po Intelu sází i druhý velký výrobce procesorů na paměťový standard DDR2. U obou se podpora týká paměťových modulů s pracovní frekvencí 800 MHz. K dispozici je také rychlejší paměť s taktem 1066 MHz - je ovšem dvakrát dražší. Jak ukázaly naše benchmarky, její koupě se nevyplatí, neboť rychlostní zisk je velmi malý. Bez výměny se obejdou dokonce i majitelé starší paměti DDR2-667, což dokazuje její porovnání s DDR2-800.
VÝKONNOSTNÍ TESTY PAMĚTÍ PCMark05 (Core 2 Duo X6800, P965)
Typ paměti
DDR2-553 7327 bodů
DDR2-667 7639 bodů
DDR2-800 7732 bodů
DDR2-1066 7763 bodů
Příliš drahá: Paměť DDR2-1066 je jen nepatrně rychlejší, stojí však dvakrát více než moduly DDR2-800. Nevyplatí se.
CHIP PŘEHLED: Rady před nákupem
* Otázka procesoru
Před koupí základní desky je nutno se rozhodnout pro typ procesoru. Který je pro vás ten pravý, to vám pomůže určit náš průvodce na straně 72.
* Paměť
Nové čipové sady a procesory podporují paměti DDR2 s frekvencí až 800 MHz. Investice do DDR2-1066 se nevyplatí.
* Výkon
Co do výkonnosti jsou základní desky natolik vyrovnané, že se při nákupu můžete bez obav rozhodovat podle ceny a vybavení. Hráči by se u AMD desek měli řídit podle svého preferovaného výrobce grafických karet.
* Vybavení
Právě ve vybavení spočívají hlavní rozdíly. U verzí označených Premium nebo Deluxe si lze těžko přát více - většinou jsou však o hodně dražší. Pokud si předem rozmyslíte, bez kterých portů a doplňků se obejdete, můžete ušetřit.
JAK JSME TESTOVALI
K nejdůležitějším testovacím kritériím patří vedle výkonu (25 %) také stabilita (25 %) a vybavení základní desky (25 %). Hodnocení dále doplňují posudky uspořádání a kvality (15 %) i servis a dokumentace (10 %).
Dokumenty ke stažení- Hardware - Nejlepší desky pro AMD a Intel (596.86 kB) - Staženo 1673x