Přejít k hlavnímu obsahu

Krátkodobé testy - hardware

Acer Aspire 5032WXMi

S jasným displejem

Firma Acer má v nabídce nový, celkem lehký a výkonný multimediální notebook s širokoúhlým displejem. Označen je 5032WXMi, navazuje na model 5020 a je z řady notebooků Aspire, určených spíše domácím uživatelům.
Základem notebooku je procesor Turion firmy AMD, tedy relativně nový 64bitový procesor, určený pro přenosné počítače (jádro Lancaster). Využívá řadu úsporných technologií a mimo jiné je podle potřeby schopen měnit svoji frekvenci (800 - 1600 MHz) a spotřebu má jen asi 35 W. Chlazen je aktivním chladičem, který bohužel běží stále (i když by nemusel) a který je poměrně hlučný. To při práci ruší.
Grafiku zajišťuje pouze čipová sada, a to od firmy ATI. Řešení je pro většinu aplikací dostatečné, pro některé hry však samozřejmě nepostačuje. Disk má příjemnou kapacitu, avšak rychlost jen 4200 otáček za minutu, přesto není výkon tak špatný -přenosová rychlost při čtení je asi 26 MB/s. DVD vypalovačka zvládá i dvouvrstvá média, což je jistě klad.
Notebook je celkem skladný a lehký - váží 2,45 kg, což je asi o půl kilogramu méně, než kolik váží běžné notebooky. Je spíše širší, což je dáno formátem displeje, který je širokoúhlý (poměr stran 16 : 10). Další zajímavostí displeje je to, že má lesklý povrch. Acer nazývá technologii displeje Acer CrystalBrite TFT - ve světě notebooků a displejů to už není žádná novinka, u notebooků Acer ano. Displej s touto technologií má své klady (jasné barvy, tmavá černá), ale i nevýhody (větší odraz světla). Výborný je například při přehrávání filmů z DVD.
Díky audiovýstupu S/PDIF můžete připojit i solidní reproduktory.
Porty jsou umístěny na levé straně. Tři USB porty, FireWire a infračervený port je dobrý základ. Nechybí slot pro karty PC Card, a dnes už téměř standardní čtečka paměťových karet je v notebooku také.
Modem a síťová karta jsou už dlouho standardem. Aspire má i bezdrátovou kartu standardu 802.11 b/g. Aktivuje se samostatným tlačítkem na předním boku notebooku. Klávesnice není v tomto případě prohnutá, ale klasická a dostatečně široká, takže dost místa má klávesa Enter i klávesa Backspace. Tři tlačítka slouží pro spouštění aplikací. Touchpad pod klávesnicí lze vypnout, což se při psaní hodí.
Výkon je pěkný - 120 bodů v SYSmarku 2004 je na notebook pěkný výsledek. Grafické testy samozřejmě odpovídají zvolenému řešení - čipové sadě, která je však o něco lepší než 915G od Intelu. Na akumulátor vydrží notebook pracovat zhruba tři hodiny.

ACER ASPIRE 5032WXMI
Výkonný multimediální notebook

Procesor AMD Turion 64 ML-30, 1600 MHz, 1024 KB L2 cache
Čipová sada ATI Radeon XPRESS 200
Paměť 512 MB, max. 2048 MB
Pevný disk Hitachi Travelstar 4K120, 80 GB, 4200 ot./min.
Optická mechanika DVD+-R DL, DVDRW SOSW-8335
Grafická karta ATI Radeon XPRESS 200M, sdílená paměť
Displej 14,1", WXVGA, 1280 x 800 bodů
Modem AC´97 SoftVioce Modem
Síťová karta Realtek RTL8139, Broadcom 802.11g
Porty 3x USB, VGA, FireWire, PC Card II, čtečka karet, FIR, S/PDIF
Operační systém Microsoft Windows XP Home
Rozměry 335 x 240 x 32/34 mm
Výrobce/poskytl Acer ČR
Cena vč. DPH 32 118 Kč

Notebook Acer Aspire 5032WXMi

Nízkoúrovňové testy
Dhrystones 2714240
Whetstones 13687
Paměť 851100
Disk [KB/s, ms] 26380 / 21,7
Další testy
Sysmark 2004 120
Sysmark 2004 (Internetové aplikace) 133
Sysmark 2004 (Kancelářské aplikace) 108
Převod WAV-MP3 [m:s] 2:39
Převod do DivX [m:s] 24:28
3Dmark 2001SE (1024 x 768, 32 b) [body] 3253
3Dmark 2003 (1024 x 768, 32 b) [body] 917
Aquamark 3 [fps] 9,38
Hmotnost [kg] 2,45
Výdrž na akumulátory [h:m] 2:54

Olympus E-500

Zrcadlo, pověz...

Kvalitnější fotoaparáty již dříve pracovaly a stále pracují s překlápěným zrcátkem, které rozděluje obraz pro hledáček nebo pro zachycení na film. Tato konstrukce je populárně nazývána zrcadlovka a ve světě poloprofesionálních a profesionálních přístrojů je její použití pravidlem. Kupodivu u digitálních přístrojů tomu tak dlouho nebylo, snad s výjimkou nejdražších modelů za statisíce korun. Důvodem byla hlavně větší konstrukční náročnost a rozměry fotoaparátu.
Nyní se však začíná blýskat na lepší časy, důkazem čehož jsou i nové cenově dostupné digitální zrcadlovky, které se v poslední době začaly na trhu objevovat. Mezi horká želízka v předvánoční výhni patří i přístroj E-500 společnosti Olympus, který jsme měli možnost otestovat.
Přístroj je plnohodnotnou zrcadlovkou, to znamená, že počítá s výměnou objektivů.
Pro ně Olympus vytvořil 2/3 formát, založený na vlastních objektivech pro kinofilmové fotoaparáty, nicméně zmenšených na 2/3 rozměru. Proto například v jedné ze základních sad dodávaný objektiv s ohniskovou vzdáleností 14 - 45 mm efektivně zobrazuje jako standardní kinofilmový objektiv 28 - 90 mm. Právě s tímto objektivem jsme také měli možnost přístroj otestovat.
Tělo fotoaparátu je vyrobeno z odolného plastu, přesto svou solidní konstrukcí nezapře plnohodnotnou zrcadlovku - bez objektivu a akumulátoru váží 435 gramů. Design těla a rozložení ovládacích prvků odpovídá klasickému fotoaparátu, přístroj tak padne do ruky poměrně dobře - to platí alespoň o fotografech s delšími prsty. Kdo má menší ruku, bude muset občas přehmátnout, například pro dosažení na shora, vedle spouště umístěné tlačítko kompenzace expozice.
Tlačítka přiřazená konkrétním funkcím, například pro nastavení citlivosti nebo blesku, pracují tak, že se potřebná volba provede otáčením univerzálního voliče při současném držení konkrétního funkčního tlačítka. Eliminuje to nepraktický pohyb v menu, na druhou stranu má však tento systém určitou reakční prodlevu.
Stejným způsobem se nastavuje i jeden z mnoha pracovních režimů blesku; tlačítko k tomu určené současně slouží i pro vyklopení do sympaticky dlouhého raménka zabudovaného blesku. Nad ním pak nalezneme standardní kolejničky pro připojení externího systémového blesku. Vestavěný blesk zároveň svými slabšími záblesky zajišťuje přisvícení pro automatické ostření za špatných světelných podmínek. Vyklápění blesku je ruční, nebo podle pracovního režimu fotoaparátu automatické, dá se však samozřejmě zakázat.
Hledáček v optickém provedení je vybaven dioptrickou korekcí, jeho samotné provedení je však spíše zklamáním. Ve srovnání s pořízeným snímkem má patrný ořez obrazové plochy, hlavní nevýhodou jsou však malé rozměry obrazu. Pohled přes hledáček tak neumožňuje příliš dobré doostření v ručním režimu. Přestože je například možné otevřít clonu pro kontrolu hloubky ostrosti, vše v hledáčku je dosti malé a nastavení obrazu je tak obtížnější posoudit. Hledáček tak byl asi nejslabším prvkem, na který jsme v návrhu těla přišli.
Potěšil nás naopak 2,5" LCD panel na zadní straně těla, který jako doplněk k LED displeji v hledáčku slouží pro zobrazení nabídek. Rozlišení displeje je 215 000 bodů a jeho obraz zůstává čitelný i na prudkém slunci.
Mezi zajímavé funkce patří tzv. ISO boost, funkce, která dovolí nastavit citlivost snímače až na ISO 1600. Standardně je povolena citlivost max. ISO 400. I s ní jsou produkovány velmi dobré snímky, kde šum nijak neruší.
Pro opravdu tmavé scény je však možné v nastavení povolit zvýšení citlivosti, samozřejmě s příslušným nárůstem šumu, který příliš neodstraní ani jeho digitální redukce.
Fotoaparát může podle záměru fotografa pracovat ve dvou barevných prostorech, sRGB, nebo Adobe RGB, což dovoluje optimální přizpůsobení snímku zamýšlenému účelu. Pro nastavení barevného podání je k dispozici kromě přednastavených profilů i možnost stanovit číselnou teplotu bílé barvy nebo ji naměřit ze záběru. Pro plně ruční ovládání přístroje bychom nicméně ocenili ještě druhé kolečko - univerzální ovladač, který v ručním režimu zastává nastavení clony i času, přepínané tlačítkem korekce expozice.
V základní sadě jsme k fotoaparátu pro test dostali objektiv Zuiko Digital EZ 14 - 45 mm, s ohniskovou vzdáleností přepočtenou na kinofilm 28 - 90 mm. Objektiv nabízí univerzální použití se světelností f/3,5 - 5,6 a v testu předvedl dobré výkony. Komu však jeho parametry nebudou vyhovat, má možnost a dobrou šanci vybrat alternativu ze stále se rozrůstající nabídky volitelných objektivů, pro jejichž instalaci slouží čtyřtřetinový kovový bajonet. Použití starších objektivů i se značkou Olympus nicméně kvůli rozdílné konstrukci možné není.
Fotoaparát se nám po dobu testu velmi líbil, práce s ním je brzy po osahání opravdu pohodlná a příjemná. Kdo při fotografování využije vlastností osmimegapixelové digitální zrcadlovky s výměnnými objektivy, měl by si Olympus E-500 minimálně vyzkoušet. Třeba stejně jako my zjistí, že jde o velmi vydařený fotoaparát. Zájemcům o digitální fotografii možná pomůže i ocenění Chip tip, které tímto fotoaparátu udělujeme.
Miroslav Stoklasa

OLYMPUS E-500
Digitální zrcadlovka

Rozlišení snímače 8,89 milionu pixelů
Maximální rozlišení snímků 3264 x 2448 bodů
Formát záznamu RAW, TIFF, 3 st. komprese JPEG
Závěrka 1/4000 až 8 minut
Citlivost automatická, 100 - 400 (se zvýšením až ISO 1600)
Objektiv výměnný 4/3 systém, v testované sadě Zuiko Digital EZ 14 - 45 mm (f/3,5 - 5,6)
Pracovní režimy P, A, S, M, 5 automatických režimů, 14 scénických režimů
LCD hledáček TFT LCD 2,5", 215 250 bodů
Zábleskové zařízení výklopný blesk se směrným číslem 13, synchronizace přes Olympus kolejničky
Záznamové médium xD Picture Card a Compact Flash type II
Důležité vlastnosti ultrazvukové čistění od prachu, přesné nastavení bílé barvy, podrobný přehled parametrů snímku
Napájení Li-Ion akumulátor/baterie
Příslušenství testována sada s objektivem, akumulátorem, nabíječkou a programem Olympus Master
Rozměry těla 130 x 95 x 66 mm
Hmotnost těla 435 g (bez akumulátoru a objektivu)
Pohotovostní hmotnost 820 g (s akumulátorem a objektivem 14 - 45 ze sady)
Výrobce/poskytl Olympus
Cena včetně DPH 24 990 Kč (sada s objektivem 14 - 45, akumulátorem a nabíječkou)

Behringer FCA202

Studio na cesty

Zvuková karta je samozřejmou součástí prakticky každého domácího počítače nebo notebooku. Prakticky všechny základní desky disponují zvukovými kartami, v dnešní době již poměrně dobré kvality. Postupem času se navíc i dekodér prostorového zvuku a potřebné výstupy stávají i na základních deskách samozřejmostí. Přesto se však najdou důvody, proč si pořídit lepší zařízení. Prvním důvodem je bezesporu potřeba prostorového zvuku u notebooků, které jsou vybaveny zpravidla jen klasickým stereovýstupem. Je nutné nezapomenout na desktopová řešení, která byť jsou osazována dobrými zvukovými kartami, už jen z ekonomického důvodu nikdy nedosáhnou kvality karet, jako je například Audigy.
Zvuková karta FCA202 je odpovědí pro uživatele, kteří vlastní desktop nebo notebook a rádi by pořizovali například studiové nahrávky ve své zkušebně, samplovali vlastní skladby anebo se jinak podíleli na nahrávání či tvorbě hudebních nahrávek. Výrobcem je známá společnost Behringer, která má v současné době hodně příznivců i odpůrců, a to především díky zkušenostem s předchozími produkty. Podíváme se proto, co nabízí jejich novinka v podobě nízkolatenční zvukové karty.

Bytelná krabička

FCA202 je uložena v kovovém těle a se svou skoro půlkilogramovou hmotností působí velmi dobře. Na přední straně jsou umístěny dvě LED diody, signalizující zapnutí zařízení a připojení FireWire rozhraní. Na levé straně se nachází potenciometrem regulovatelný 1/4" TSR stereokonektor pro odposlech. Zadní strana karty je zaplněna konektory po celé své délce. Nalezneme tu konektor pro napájení, dva IEEE1394 porty, dva 1/4" TSR (symetrické) výstupy a dva 1/4" TS (nesymetrické) vstupy.

Jako blesk

Největší předností této zvukové karty je bezesporu její latence, která nejen díky FireWire rozhraní dosahuje velmi malých hodnot.
Důvodem jsou také ovladače, mezi nimiž nechybí ani ASIO s vlastním grafickým rozhraním. To jistě potěší nejednoho hudebníka.
Pro tvorbu hudby a live setů je navíc ke kartě přibalen program Ableton Live 4 v Behringer Lite verzi. Druhou kapitolou je pak samotné nahrávání, k němuž slouží dva nesymetrické TS vstupy. Nahrávání by však v tomto případě bez softwaru nebylo možné, a tak výrobce přibalil dva programy pro vícestopé nahrávání - Kristal a Audiacity. FCA202 se připojuje pomocí FireWire rozhraní a při použití 6pinového konektoru nevyžaduje připojení externího napájení. Výjimkou je samozřejmě situace, kdy například nechcete zatěžovat notebook běžící na baterie. Dva FireWire konektory navíc zaručují, že nepřijdete o volný konektor, a za zvukovou kartu tak můžete zapojit další zařízení. To potěší například majitele notebooků nebo stolních PC, které ve většině případů disponují pouze jedním konektorem.
FCA202 nabízí velmi dobré řešení ať už pro tvorbu hudby, nebo pro pořizování nahrávek. Není problém ho s sebou vzít do batohu a v tvorbě pokračovat například na dovolené. Uplatnění najde jak jako samostatné zařízení, tak v kombinaci s mixovacím pultem a syntetizéry. Pokud se tato "zvukovka" objeví pod vaším vánočním stromkem, vězte, že jsou k ní přibaleny dva IEEE1394 kabely (4pinový a 6pinový), adaptér, dva CD se softwarem a ovladači a manuál.

BEHRINGER FCA202
Zvuková karta

Rozhraní 6-pin FireWire(IEEE1394)
Rozlišení převodníku 24 b
Vzorkovací frekvence 44,1 kHz, 48,0 kHz, 96,0 kHz
Windows ovladače WDM,KS, ASIO, MME Mac ovladače CoreAudio
Napájení externí adaptér 12 V, 200 mA
Konektory 2x 1/4" TS nesymetrický vstup, 2x 1/4" TSR symetrický výstup, 1/4" stereo jack (sluchátka), 2x IEEE1394
Rozměry 280 x 155 x 115 mm
Hmotnost 400 g
Výrobce/poskytl Behringer
Orientační cena vč. DPH 3000 Kč

Dokumenty ke stažení