Přejít k hlavnímu obsahu

Krátkodobé testy - hardware

Digitální kompakty Casio EX-Z 120 a EX-Z 60

Prázdninová dvojka

Tak jsme se konečně dočkali dvou prázdninových měsíců, plných veder a lenošení u vody, a zejména období, kdy si na to, že existuje fotoaparát, vzpomene i ten, kdo obvykle nefotografuje. Měli jsme možnost vyzkoušet dva přístroje Casio - stylový šestimegapixelový fotoaparát EX-Z 60 a sedmipixelový kompakt EX-Z 120.
Casio má ve své nabídce modely třech řad - varianta „S“ nabízí atraktivní a tenké přístroje, po modelech „P“ sáhnou lidé s většími ambicemi a řada „Z“, označená také jako zoom, je taková zlatá střední cesta.

Elegán EX-Z60

V dnešní spotřební době je každý krok výrobce k nějakému odlišení vítán, a tak je tenké kovové tělo nabízeno hned ve třech barevných provedeních - stříbrném, černém a testovaném červeném, které tomuto modelu sluší asi nejvíc. Je až s podivem, jak velký objektiv dokáže výrobce nacpat do tak tenkého těla. Při podrobnějším pohledu ale zjistíte, že dodávaná optika není zdaleka tím nejlepším, co se dá vytvořit, a světelnost v rozmezí 3.1 - 5.9 rozhodně nepotěší (jde o nejmenší clonové číslo, takže pokud je málo světla, musíte zvolit delší čas). Na druhou stranu ve srovnání s EX-Z 120 nabízí model EX-Z60 o něco širší záběr při plném „odzoomování“. Klasický, tedy třínásobný optický zoom (ekv. 35 mm 38 - 114 mm) lze kombinovat se čtyřnásobným zoomem digitálním. Šestimegapixelový CCD čip má ve skutečnosti 6,37 Mpx, oněch šest megapixelů je tedy skutečně efektivních (maximální rozlišení fotografie je 2816 x 2112 px), a dá se proto předpokládat, že pokud si budete chtít pověsit pěkný snímek z dovolené na stěnu v obýváku, neměl by to být žádný problém.
Díky přiměřenému množství ovládacích prvků by se s modelem EX-Z 60 měl dorozumět skutečně každý. Na zadní straně jsou vedle velkého, 2,5"displeje (optický hledáček nehledejte) dvě tlačítka pro zoomování, pod nimi prostor pro palec a zapuštěná tlačítka pro výběr režimu prohlížení nebo fotografování. Pro dobrý pohyb v menu a při přiblížených náhledech již hotových snímků byste se neobešli bez křížového tlačítka, které má i další funkce. Vedle něj naleznete ještě dvě nenápadná tlačítka Menu a BS. Po stisknutí tlačítka BS můžete vybírat přednastavené scény, kterých je včetně plně automatického režimu, nahrávání videa a záznamu zvuku třiatřicet. To je výhodné nejen pro amatérské fotografy, ale třeba i pro fotografování na party. Zkrátka ne vždy se dá experimentovat.
Patříte-li k lidem, kteří se o fotografování zajímají, anebo musíte-li vždy vyzkoušet všechny možnosti v menu, budete nadšeni. Kromě velikosti od rozlišení 640 x 480 bodů přes 2 MB, 3 MB, 4 MB, 6 MB a 6 MB v poměru 3 : 2 (standardně mají kompakty poměr 4 : 3) až po tři úrovně kvality komprese dokáže EX-Z 60 také korigovat expozici po třetinových krocích, vyvažovat bílou automaticky, ručně či v šesti dalších režimech, nastavovat citlivost v rozmezí ISO 50 - 400, měřit expozici třemi způsoby a softwarově používat filtry (B/W, sépiový aj.), doostřovat, saturovat a měnit kontrast a intenzitu vestavěného blesku. Navíc se dá zapnout i automatická asistence, a to v případě, že fotoaparát usoudí, že pro exponování je za daných podmínek nedostatek světla. Tím ale nabídka pro „tlačítkofily“ nekončí. Zasahovat do automatiky fotoaparátu můžete i v případě ostření (5 režimů), ovládat lze i snímání dávkou (kromě 2 a 10 s jde použít i tzv. x3 - po odečtení deseti vteřin aparát sejme tři snímky s vteřinovou prodlevou). Volit lze i ostřicí body, a to buď jeden prostřední, nebo devět bodů v obdélníku, avšak vysvítit se nemusí všechny, ale třeba jenom jeden. Za zmínění stojí možnost zapnout funkci zabraňující roztřepání obrazu. K menu jako takovému však máme dvě výtky. Tou první je absence češtiny a druhou, zásadnější, je přechod do režimu fotografování při každém nastavení parametru.
Fotografování je pak opravdu hračka. Pro rychlé prohlížení snímků stačí stisknout tlačítko pro přechod do náhledového režimu a zde je možné volit mezi jednou velkou fotografií a devíti malými náhledy, ale například i brouzdat fotografiemi podle kalendáře, což je funkce, kterou využijete zejména o dovolené. K slabším stránkám řadíme horší přístup k napájecímu článku a paměťové kartičce, naopak příjemný je náběh do 3 vteřin.

Cvalík EX-Z 120

Vyjadřujeme-li se o tomto modelu jako o cvalíkovi, věřte, že to je pouze ve srovnání s výše popsaným EX-Z 60. Ve skutečnosti nejde o žádného macka a jeho rozměry by mu před pár lety mohl závidět leckterý kompakt. Kromě většího formátu čipu je zde několik odlišností. Disponuje světelnější optikou 2.8 - 5.1 a záběr při plném „odzoomování“ je o něco menší než u „šedesátky“. Displej na zadní straně je pouze dvoupalcový, kromě něj tu však najdete i optický hledáček; fotografovat bychom jím ale nechtěli, protože má sotva půl centimetru. Ovládací prvky nevypadají tak hezky, ale jsou praktičtější, zejména křížové tlačítko. Výhodou je i rychlejší a přirozenější zoomování kroužkem před spouští. Rovněž výběr režimu se neprovádí tlačítkem a pohybem v menu, ale kolečkem na zadní straně. Zaujal nás manuální režim, v němž lze měnit clonu i čas a ve spojení s nastavením v menu vlastně i vše ostatní. Takto lze dosáhnout i takových snímků, které by technika sama nezvládla.
Napájení je řešeno dvěma tužkovými bateriemi AA (už víme, proč takový cvalík) a paměťová kartička je v obou typech SD. Trochu nás zklamal způsob uzavírání bateriového prostoru, neboť je to řešeno opravdu záludně.
Oba modely dokazují, že Casio má na trhu s digitálními fotoaparáty své místo, záleží jen na tom, po kterém modelu sáhnout, aby nebyl příliš složitý, nebo naopak aby mu nechyběly určité funkce. Velmi užitečnou pomůckou pro začátečníky je zjednodušení fotografování a menu pro naprosté amatéry, zbytek funkcí a jejich využití závisí na druhu použití. Primárně bychom takové přístroje volili jako čistě dokumentační jednotky na oslavy, výlety a podobné akce.
Radoslav Holan

CASIO EX-Z 60
Digitální kompakt

Rozlišení snímače 6,37 milionu pixelů (6 efektivních)
Maximální rozlišení snímků 2816 x 2112 bodů
Formát záznamu 3 stupně komprese JPEG, AVI (Motion JPEG), WAV
Závěrka 1 s - 1/2000 s 
Citlivost auto/manual (50, 100, 200, 400)
Objektiv 6,3 mm - 18,9 mm, f/3,1 - 5,9 (ekv. 35 mm 38 - 114 mm)
Pracovní režimy jeden snímek, Best Shot, video se zvukem, jeden obrázek se zvukem, dávka, nahrávání zvuku, makro, časová spoušť
LCD hledáček 2,5" barevný TFT - 115 200 bodů, rozlišení 480 x 240 bodů
Zábleskové zařízení vestavěný blesk: auto, manuálně on/off, redukce červených očí, soft
Záznamové médium interní paměť 8,3 MB, SD/MMC
Napájení Li-Ion NP-20
Příslušenství baterie, nabíječka, USB kabel, AV kabel, řemínek, CD-ROM
Rozměry těla 95,2 x 60,6 x 19,8 mm (nejužší část 16,2 mm)
Hmotnost těla 118 g
Výrobce/poskytl Casio/FAST ČR
Cena vč. DPH 6500 Kč

CASIO EX-Z 120
Digitální kompakt

Rozlišení snímače 7,41 milionu pixelů (7,2 efektivních) Maximální rozlišení snímků 3072 x 2304 bodů
Formát záznamu 3 stupně komprese JPEG, AVI (JPEG Motion), WAV
Závěrka 1/8 s - 1/1600 s 
Citlivost auto, 50, 100, 200, 400, 1600 (ve funkci Antishake)
Objektiv 7,9 mm - 23,7 mm, f/2.8 - 5.1 (ekv. 35 mm 38 - 114 mm); 7 členů v 5 skupinách
Pracovní režimy jeden snímek, Best Shot, video se zvukem, jeden snímek se zvukem, nahrávání zvuku, makro, časová spoušť, dávka
LCD hledáček 2" barevný TFT, 84 960 bodů, rozlišení 354 x 240 bodů
Zábleskové zařízení vestavěný blesk; automatický, zapnutý, vypnutý, redukce červených očí
Záznamové médium interní paměť 8,3 MB, SD/MMC
Napájení AA baterie, AC adaptér (AD-C30)
Příslušenství alkalické baterie LR-6, USB kabel, AV kabel, řemínek, CD-ROM
Rozměry těla 90 x 60 x 27,2 mm
Hmotnost těla 138 g
Výrobce/poskytl Casio/FAST ČR
Cena vč. DPH 6850 Kč

Panasonic Toughbook CF-W4

Lehký bojovník s „obrazometem“

Subnotebooky nebo ultralehké notebooky jsou jednoznačně určeny k neustálému přenášení, a proto při jejich vývoji by měl být kladen velký důraz na odolnost. Různí výrobci řeší tento problém po svém a používají materiály jako tvrzený plast, hořčík či titan v kombinaci s nepřeberným množstvím konstrukčních „vychytávek“. Panasonic vsadil na pevný plast, výztuhy a deformační zóny nad displejem, gumové krytky konektorů a na pasivní chlazení.
Název Toughbook je společný i pro ultraodolné notebooky, které tato společnost dodává i pro armádu, ale je to hlavně vysoce mobilní kancelářský nástroj. Na každodenní nošení je dostatečně „tough“, ale do Iráku bychom s ním nejeli.
Ještě před otevřením vás zaujme mohutný žebrovaný kryt displeje, tvořený na dotek plastovou hmotou, která je však podle vyjádření výrobce až 20x pevnější než ABS plast, používaný u obyčejných notebooků. Při poklepání na tento kryt jasně cítíte, že ochrana displeje je skvělá. Odolnost proti otřesům zvyšuje i polymerové obložení pevného disku.
Kromě důrazu na odolnost je CF-W4 vybaven i prvky zvyšujícími jeho designovou atraktivitu. Okamžitě po otevření vás překvapí kulatý touchpad, který při krouživém pohybu po vnitřní straně jeho obvodu slouží i jako skrolovací ploška. Atraktivní je i kryt optické mechaniky, který se otevírá nahoru nad klávesnici, podobně jako kapota u auta. Skrývá se pod ním ale starší model vypalovačky CD-RW a čtečky DVD, navíc připojený pomocí USB rozhraní. DVD vypalovačku najdete až v dražším modelu CF-Y4.
Hmotnost notebooku je 1241 gramů bez napájecího adaptéru (ten váží jen 194 gramů), takže se jedná o jeden z nejlehčích notebooků s integrovanou optickou mechanikou na trhu (nejbližší konkurencí jsou Sony Vaio TX2 a některé verze přístroje HP Compaq nc2400). IBM Lenovo X60 váží 1324 gramů, ale nemá v sobě zabudovánu mechaniku. Za značnou část této hmotnosti může Li-Ion baterie s kapacitou 7800 mAh a napětím 7,4 V, která v našich testech dokázala pohánět notebook 4 hodiny 11 minut. Záleží však na nastavení power managementu, podsvícení displeje, na vypnutí mechaniky a bezdrátových komponent a na typu práce. Výrobce udává, že s tímto notebookem lze pracovat přes šest a půl hodiny. My testujeme baterie tak, aby výsledky byly srovnatelné; v našem nastavení vydržel Toughbook o něco méně než notebook Vaio TX2, který dosáhl 5 hodin 51 minut. V obou případech se jedná o skvělé časy.
V malých noteboocích se dnes můžete setkat vesměs s procesory Intel M753 ULV (Ultra Low Voltage) a integrovanou grafikou čipové sady Intel915GM, takže jejich výkon je podobný a pohybuje se v rozmezí 90 - 100 bodů v SYSmarku 2004. Grafika na hry moc není, ale občasnou odpočinkovou strategii bez problémů umožňuje. Procesorový výkon bohatě stačí na kancelářské věci, internet i multimédia.
12,1palcový displej je dost světlý a barvy jsou posunuty mírně do červena, má průměrnou dobu odezvy a o něco horší kontrast. Klávesy jsou příjemné, ale mohly by být větší. Notebook se výrazně nepřehřívá, i když chlazení je řešeno pasivně, což snižuje jeho hlučnost.
Výdrž baterie i lepší bezpečnost umožňují tlačítka pro vypnutí optické mechaniky a bezdrátových rozhraní. Kromě nich najdete na notebooku i čtečku SD karet, konektor replikátoru portů, videovýstup D-Sub, vstup a výstup zvukový, pouze 2 USB porty, modem a síťovou zdířku.
Toughbook CF-W4 je drahý a lehký notebook s velmi dobrou ergonomií a výdrží na baterie, průměrným výkonem a průměrným displejem. Má zvýšenou odolnost, je však určen spíše pro odvážnější manažery. I z toho důvodu nám do redakce na testování dorazil v kombinaci s lehoučkým projektorem Panasonic PT-LB50NTE. Výhody této kombinace spočívají v malé hmotnosti obou zařízení, která je celkově ani ne 3150 gramů, tedy menší než normální notebook. Další výhodou je i bezdrátové propojení notebooku a projektoru prostřednictvím Wi-Fi. Kombinace je to jistě zajímavá, ale při testu projekce videa a hry se obraz dost trhal, takže toto řešení je vhodné hlavně pro méně náročné prezentace.
Michal Bareš

PANASONIC TOUGHBOOK CF-W4
Ultrapřenosný notebook

Procesor Intel Pentium M 753/1,2 GHz
Čipová sada Intel 915GM
Paměť 512 MB DDR2/1024 MB
Pevný disk Toshiba MK4025GASL/40 GB
Optická mechanika Matshita UJDA 769 DVDCDRW USB
Grafická karta Intel 915GMS/sdílená paměť až 128 MB
Displej TFT/12,1"/1024 x 768
Modem AC'97 Soft V92
Síťová karta/WLAN Realtek RTL8139/810x/Intel Pro Wireless 2915ABG
Porty 2x USB, VGA, dokovací konektor, audio in/out, PC Card, typ II
Operační systém Windows XP Professional
Rozměry (mm)/hmotnost (g) 268 x 210 x 24,9/44,3/1241 g
Výrobce/poskytl Panasonic
Cena vč. DPH 70 200 Kč

PANASONIC PT-LB50NTE
LCD projektor

LCD Panel 0,6"
Rozlišení 1024 x 768
Svítivost 2000 ANSI lumenů
Kontrast 400 : 1
Konektivita Wi-Fi 802.11b/g, RGB, YPR, video in, S-Video in, audio in, serial
Rozměry 297 x 210 x 57 mm
Hmotnost 1,9 kg
Výrobce/poskytl Panasonic
Cena vč. DPH 62 290 Kč

Canon MVX4i

Nahrávací studio

Záznam na kameru je bezesporu nejlepším způsobem, jak uchovat vzpomínky v co nejživější formě.
Společnost Canon patří mezi nejznámější výrobce fotoaparátů a kamer. Díky dlouholetému vývoji, během kterého získala bohaté zkušenosti, nám dnes představuje opravdu kvalitní přístroje. Jedním takovým top modelem je právě hybridní kamera MVX4i, kombinující miniDV kameru a 4megapixelový fotoaparát, kvalitou srovnatelný s lepšími kompakty. Na dovolenou si tedy v jedné, poměrně malé krabičce můžete vzít kameru i fotoaparát dohromady. Kamera používá dvě záznamová média: miniDV pásek pro záznam videa a paměťovou SD kartu pro fotografie. V menu je možné jejich využití dokonce prohodit a na pásek tak pořizovat snímky a na paměťovou kartu videozáznam. V praxi to však nepokládám za nepraktičtější řešení, neboť fotografie jsou pak méně kvalitní, stejně jako video, vzhledem k parametrům obou médií. Nicméně nějaké to využití bychom přece jen našli. Pro potřeby fotoaparátu a kamery neopomněl výrobce zabudovat do přední strany přístroje blesk a pomocné LED světlo. Pro maximální konektivitu jsou k dispozici porty miniUSB, DV a AV in/out. Ano, kamera je vybavena také videovstupem (A/D převodníkem), a může tedy pracovat i jako digitalizační zařízení. Zajímavou „vychytávkou“ je speciální tlačítko na vrchní straně, s funkcí přímého tisku vybrané fotografie na připojené tiskárně a s funkcí pro odeslání fotografií do počítače.
Stejně jako všechny ostatní moderní kamery je i toto zařízení vybaveno bočním výklopným otočným displejem. Dotykový displej to sice není, přesto jsou všechna potřebná tlačítka s funkcemi snadno přístupná. Pod výklopným displejem se nachází ovládání posunu pásky, obrázků a samospouště a také tlačítko pro zapnutí digitálních efektů, o kterých se zmíníme později. Přední strana obsahuje mimo jiné nejdůležitější tlačítko pro nahrávání a pro výběr režimu kamery. Kromě režimů nahrávacího a prohlížecího tu najdete také režim Network, po jehož aktivování se kamera, pokud je připojena k počítači, chová jako kamera webová. Další možností, jak MVX4i využít, i když spíš jen doplňkovou, jsou videohovory a konference. Poslední tlačítka se nachází na pravé straně. Kromě tlačítek pro výběr modu záznamu (sport, noc, krajina atd.), pro aktivování menu a pro zapnutí přídavného světla tu naleznete i tři tlačítka další. První přepíná mezi záznamem na paměťovou kartu a miniDV kazetou, pomocí druhého se pořizují fotografie a posledním se ovládá zabudovaný 10x optický zoom, doplněný o 200násobný zoom digitální. K dispozici je veliké množství funkcí, které je třeba si osahat.
Důvod, proč jsme kameru nazvali videostudiem, je prostý. Kamera MVX4i je vybavena kvalitními a snadno ovladatelnými nástroji pro stříhání záznamu a pro opatřování záznamu efekty. Kromě funkcí implementovaných přímo v kameře výrobce navíc dodává také softwarové nástroje Digital Video Solution. Pro pokročilé stříhání a editování je však zapotřebí vlastního programu.
Jak jsme se již zmínili, kamera nabízí také digitální efekty. Z méně známých je to devět různých variant prolínání, dále efekty, jako je například vlna, sépie, krychle a zrcadlový efekt, a také dělené zobrazování a jako perličku zakomponování snímku z paměťové karty do videa prostřednictvím klíčování. V praxi člověk neví, který efekt použít dříve, a s kamerou si tak užije i spoustu zábavy při tvorbě zajímavých kompozicí.
Kamera MVX4i je napájena lithiumiontovým bateriovým článkem, který v závislosti na způsobu používání vydrží zhruba na 60 minut záznamu. Minimálně jedna baterie navíc je tedy nutností.
Možnost připojit stativ nás neohromila tak jako jemný závit na optice kamery, který umožňuje připojit filtry, telekonvertor nebo konvertor širokoúhlý.
S kamerou se pracuje velmi dobře, vše je na svém místě a intuitivní ovládání zaručuje poměrně snadné seznámení se všemi funkcemi. Kvalita záznamu a fotografií je na velmi dobré úrovni, s výjimkou nočních snímků - zde je patrná větší zrnitost. Trochu nás zklamala také rychlost přesunu snímků prostřednictvím USB rozhraní.
Pokud hledáte skutečně kvalitní videokameru se zabudovaným fotoaparátem, za jehož snímky se nemusíte stydět, pak vám koupi kamery MVX4i nelze než doporučit.
Jakub Larva

CANON MVX4I
MiniDV kamera

Obrazový snímač 1/2,8" CCD, přibližně 4 290 000 pixelů
TV norma Standard CCIR, PAL
Optický/digitální zoom 10x/200x
Ohnisková vzdálenost - film 44,5 - 445
Ohnisková vzdálenost - karta 41,6 - 416
Maximální rozevření clony f/1,8
Průměr filtru 34 mm
Rychlost závěrky 1/2 s - 1/2000 s 
Vyvážení bílé automatické, přednastavený mod (6x), ruční nastavení
Minimální osvětlení 0 lx (v režimu „supernoc“)
Stabilizace obrazu elektronická
Hledáček 0,33" CL, 113 000 pixelů
LCD obrazovka 2,5" TFT/123 000 pixelů
Paměťová karta SD až do 2 GB
Metoda komprese obrazu JPEG, MPEG
Konektory mini USB, DV, AV in/out, 2x 3,5mm audiojack (sluchátka, mikrofon)
Baterie Li-Ion 850 mAh, 7,4 V 
Příslušenství adaptér, dálkový ovladač, AV kabely, USB kabel, CD se softwarem, 16MB SD karta
Rozměry 51 x 101 x 102 mm
Hmotnost 410 g
Výrobce/poskytl Canon
Cena vč. DPH 29 990 Kč

Dokumenty ke stažení