Přejít k hlavnímu obsahu

Krátkodobé testy - hardware

Behringer BCD2000

Mixování na počítači

Společnost Behringer je známá především jako výrobce zvukové techniky. Její portfolio však před nedlouhou dobou doplnily také MIDI kontroléry. Jedná se o zařízení vybavené různými tlačítky, potenciometry a jinými pohyblivými částmi, které komunikuje s počítačem pomocí MIDI signálů, jež pak v příslušném programu, podle nastavení, mění hodnoty různých parametrů. Jde tedy o virtuální ovládací panel. Mezi MIDI ovladače patří také například klávesy, pokud jsou vybaveny rozhraním pro připojení k počítači.
Nejnovějším přírůstkem firmy Behringer na poli MIDI zařízení je přístroj BCD2000 DeeJay. Jedná se o klasický MIDI ovladač, který je však uspořádáním a použitím příslušných prvků stylizován do podoby dvoukanálového mixážního pultu.
Zapojení zařízení je poměrně jednoduché. Stačí připojit napájení, USB konektor a výstup ze zabudované zvukové karty k nějaké reprosoustavě. BCD2000 navíc umožňuje připojení dvou externích zdrojů signálu, jako například CD nebo gramofonu přes cinch konektory a mikrofonu pomocí XLR vstupu. Přístroj je vybaven čtyřkanálovým USB zvukovým rozhraním s 24bitovým A/D a D/A převodníkem. Samozřejmostí jsou i nízkolatenční ASIO ovladače.
Zařízení BCD2000 je primárně určeno pro mixování a skrečování audiosouborů. Vybaveno je také dvěma cinch vstupy, přepínatelnými na phono nebo line, a 1" TRS konektorem pro připojení sluchátek. Přístroj BDC2000 však funguje pouze tehdy, když je připojen k počítači s nainstalovaným programovým rozhraním s názvem B-DJ(bee deejay). Toto rozhraní nápadně napodobuje samotný MIDI kontrolér, tudíž nebudete mít s orientací problémy. Program nabízí editovatelné seznamy skladeb s možností náhodného přehrávání nebo s funkcí Auto-DJ. Pod tímto seznamem se nachází dvě křivky pro zobrazení průběhu skladby. V jejich rohu se pro lepší orientaci zobrazují informace o rychlosti skladby (BPM) a o kvalitě synchronizace obou skladeb. Ostatní prvky programu souvisí se samotným kontrolérem.
Zařízení BCD2000 je vybaveno maximálním množstvím prvků, které zabírají prakticky celou plochu přístroje. Z těch nejdůležitějších bychom rádi zmínili dva třípásmové ekvalizéry s možností úplného ztišení daného pásma příslušnými tlačítky, dvě skrečovací a vyhledávací otočné plochy, efektovou část, pomocí níž lze ovládat až dva efekty pro jednu stopu, nebo funkci talkover pro automatické ztišení skladby při použití mikrofonu. Přístroj umí samozřejmě také vytvářet smyčky, ohýbat tón pomocí tlačítek bend a nastavovat rychlost skladby dvěma posuvnými tlačítky, jaká můžeme vidět například na DJ gramofonech.
Ovládání a mixování je tak nyní přístupné i méně movitým uživatelům, kteří mohou získat důležité základní zkušenosti. Posuvná tlačítka pro ovládání hlasitosti a rychlosti skladby a crossfader jsou ve velmi slušné kvalitě a mohly by vydržet i větší zátěž. Jejich posuv je velmi lehký, s výjimkou ovládání tempa, které je kvůli přesnosti trochu těžší. Bohužel i na takovém zařízení, jako je toto, jsme našli několik nevýhod. Zařízení je dodáváno s programem B-DJ, ale lze ho použít i s programy jako například Traktor DJ Studio. V těchto programech bohužel není možné využít skrečovací otočné plochy, s nimiž si programy moc nerozumí. To se dá sice vyřešit instalací programu MIDI translator, jedná se však o nelehké a podle mě až nouzové řešení. Dalším nepříjemným faktem je, že veškeré parametry tlačítek jsou již přednastaveny. Je sice možné v ovládacím panelu vybrat ze dvou modů, ty však situaci moc nezlehčují. Například změna tlačítka na jedno- nebo dvoupolohové tedy není možná. Výjimkou je nejnovější verze Traktor DJ Studia 3, kde lze tento program obejít. Druhá závažná chyba se týká ovladače tempa. V programu B-DJ totiž nelze nastavit ani změnit rozsah posuvného tlačítka, který je nastaven na velmi vysokou hodnotu. Přesnější srovnání rychlostí skladeb tudíž není možné. Například ve zmíněném Traktoru je situace již opět jiná.
Pokud si chcete vyzkoušet, jaké to je, stát se na chvíli dýdžejem, a pro začátek nechcete mnoho investovat, můžeme vám toto zařízení vřele doporučit. Najde se na něm sice několik chybek, přesto se však jedná o velmi zajímavé a oproti běžným DJ setům také levné zařízení.

BEHRINGER BCD2000 DEEJAY
MIDI kontrolér

Rozhraní Full-Speed 12 Mb
Audiovstupy mikrofonní XLR, 2x cinch (line nebo phono)
Audiovýstup cinch, 1" TRS Jack
Rozsah ekvalizéru +-12dB
Spotřeba 7 W
Rozměry 330 x 100 x 300 mm
Hmotnost 2 kg
Výrobce/poskytl Behringer/Audiopro
Cena vč. DPH 5 102 Kč

Notebooky Sony Vaio VGN-SZ1XP a TX2XP/B

S uhlíkovým kabátkem

Krátce po sobě se nám do ruky dostaly dva ultralehké notebooky, které firma Sony nabízí ve své řadě Vaio. I kdybychom oba notebooky zvážili společně, jejich hmotnost by byla nižší než tři kilogramy.
Kromě nízké hmotnosti a dlouhé výdrže na baterii spojuje oba notebooky i špičková kvalita provedení a cena na hranici 70 000 Kč včetně daně. Tak už to ale chodí a tyto modely patří k nejluxusnějším přenosným počítačům vůbec.

NOTEBOOK S FORSÁŽÍ

Jako první k nám dorazil těžší, větší a výkonnější model Vaio VGN-SZ1XP. S hmotností necelých 1,8 kg, s 13,3" displejem a tělem z uhlíkových vláken nemohl tento notebook udělat na první pohled lepší dojem. Ten pak ještě vylepšil vysoký výkon zajištěný dvoujádrovým mobilním procesorem Intel Core Duo T2400, gigabajtovou operační pamětí, 100GB pevným diskem a výkonnou grafickou kartou nVidia GeForce Go 7400.
Zde se na chvilku zastavme. Vaio VGN-SZ1XP přichází s unikátním řešením dvojité grafické karty. Nejedná se o zdvojení ve smyslu SLi či Crossfire, ale o dvě samostatné grafické karty, lišící se výkonem a hlavně spotřebou. Díky velice výkonné GeForce Go 7400 a displeji o rozlišení 1280 x 800 bodů lze na tomto přenosném počítači s přehledem hrát jakoukoliv moderní počítačovou hru, i když za to uživatel zaplatí sníženou délkou práce na baterie. Pokud však není grafický výkon potřeba, je možné přepnout na interní grafiku čipové sady Intel 945GM a prodloužit tak práci na baterie asi o třetinu. Přepnutí se provádí tlačítkem umístěným nad klávesnicí a je nutné po něm restartovat systém.
Všechny testy jsme tedy tentokrát prováděli dvakrát, jednou se zapnutou výkonnou grafikou a podruhé se slabším integrovaným čipem. Výsledky najdete v tabulce, ale doporučujeme všimnout si faktu, že běžnou profesionální práci s počítačem, kterou měříme SYSmarkem 2004 (měří výkon při použití běžných aplikací Office, Photoshopu, Dreamweaveru, Premiery a řady dalších), výkon grafické karty nikterak výrazně neovlivňuje. Neovlivňuje ani rychlost renderování grafiky, měřenou aplikací Cinebench 2003. Nedokážete-li si představit, jak vysoký výkon naměřené hodnoty představují, podívejte se do tabulky testu stolních počítačů za vysvědčení. Co se týče grafického výkonu, předběhl tento notebook všechny osobní počítače, výpočetně byl lepší pouze jeden z nich (navíc přetaktovaný).
Z hlediska praktické práce jsme byli rovněž více než spokojeni. Ač se jedná o malý notebook, jeho klávesy jsou větší než u standardních klávesnic (měří 20 x 20 mm) a píše se pomocí nich skvěle. Chvilku trvá, než si na větší klávesy zvyknete, ale pak si je nelze vynachválit. Chlazení je opravdu tiché a lze je zaslechnout pouze občas, distribuce tepla je vedena do výdechů a do spodku notebooku, takže klávesnice není nepříjemně teplá. Hardwarové tlačítko aktivace bezdrátových rozhraní nejen šetří provoz na baterie, ale oceníte ho například v letadle či pokud se na veřejném místě bojíte o data. Bezpečnost rovněž posiluje přítomnost čtečky otisků prstu. Celé tělo notebooku včetně krytu displeje působí velice pevným dojmem -téměř tři týdny jsme jej nosili v batohu bez jakéhokoliv obalu a nezaznamenali jsme žádné škrábance. Co se týče konstrukce, postřehli jsme jediný nedostatek, a to příliš volně upevněnou a trochu plandající baterii. To však může být chybou testovaného kusu.
Displej je vyroben technologií X-black, je tedy lesklý, ale barevné přechody jsou přesné, podsvícení rovnoměrné a odstíny šedé jsou správně gradovány. Otevírá se bez použití aretačních úchytek, nestalo se však, že by se samovolně otevřel.
Softwarová výbava je bohatá, obsahuje i MS Office, ale pouze ve zkušební verzi. Chválíme především výborný dvoufázový nástroj na obnovu systému (buď jen systém, nebo i s dodanými aplikacemi).

SONY VAIO TX2XP/B

Menší z obou notebooků je konstrukčně podobný výše uvedenému modelu, a to jak co se týče uhlíkových vláken, tak co se týče displeje X-black, ultralehké dvojvrstvé DVD vypalovačky a gigabajtu paměti. Rozdíl je ve využití staršího procesoru (čeká se na uvedení verze TX3 s novějším modelem) a samozřejmě ve velikosti a hmotnosti. Jedná se o jeden z nejmenších a nejlehčích notebooků vůbec, a to obsahuje i DVD vypalovačku. Přirozeně nás hlavně zajímalo, jak se s ním pracuje.
11,1" displej má paradoxně ještě vyšší rozlišení a i v dalších parametrech je na vysoké úrovni. Tlačítka na klávesnici jsou sice menší (15 x 15 mm), ale ani psaní několikastránkového textu nepředstavovalo žádný problém (až na "vystrčené" tlačítko Caps Lock, které poněkud překáží).
Úžasná je u tohoto notebooku výdrž baterie (má kapacitu 7800 mAh a napětí 7,4 V), díky níž lze s notebookem pracovat téměř celý den.
Vaio TX2XP je určeno pro lidi, kteří neustále cestují a notebook musí mít vždy u sebe. Není hypervýkonné, je však vybaveno všemi potřebnými funkcemi a je geniálně malé a lehké.

MOBILITA, NEBO VÝKON?

Pro každého se hodí něco jiného, pravda však je, že oba modely jsou výrazně mobilní, stojí skoro stejně a nabízejí různý výkon. My bychom se klonili k modelu Vaio VGN-SZ1XP, ale kdo ví, co budeme říkat, až uvidíme nové TX3.
Michal Bareš

SONY VAIO VGN-SZ1XP
Lehký notebook se dvěma grafickými kartami

Procesor Intel Core Duo T2400/1,83 GHz/2 MB
Čipová sada Intel 945GM
Paměť 1024 MB DDR2, max. 2048 MB
Pevný disk FUJITSU MHV2100BH /100 GB/ 5400 RPM
Optická mechanika Matshita UJ-832D
Grafická karta NVIDIA GeForce Go 7400/128 MB
Displej TFT X-black/13,3"/1280 x 800
Modem HDAudio SoftV92
Síťová karta/WLAN Intel Pro/100 VM/Intel Pro Wireless 2200BG
Porty 2x USB, FireWire, D-Sub, čtečka
Operační systém Windows XP Professional
Rozměry (mm) / hmotnost (g) 315 x 234 x 32,6 / 1708
Výrobce/poskytl Sony Czech
Cena vč. DPH 69 990 Kč

SONY VAIO TX2XP/B
Ultrapřenosný notebook

Procesor Intel Pentium M753/1,2 GHz /2 MB
Čipová sada Intel 915GM
Paměť 1024 MB DDR2, max. 1536 MB
Pevný disk Toshiba MK8007GAH/80 GB/5400 RPM
Optická mechanika Matshita UJ-832D
Grafická karta Intel 910 Express/128 Displej TFT X-black/11,1"/1366 x 768
Modem HDAudio SoftV92
Síťová karta/WLAN Intel Pro/100 VM/Intel Pro Wireless 2200BG
Porty 2x USB, FireWire, D-Sub, čtečka
Operační systém Windows XP Professional
Rozměry (mm)/hmotnost (g) 272 x 195 x 28,5 / 1243
Výrobce/poskytl Sony Czech
Cena vč. DPH 70 990 Kč

Dokumenty ke stažení