Brother MFC-8860DN
Černobílý rychlík
Multifunkční zařízení jsou stále populárnější a prosazují se na úkor jednoúčelových tiskáren jak v oblasti inkoustového, tak i laserového tisku. Zařízení Brother MFC-8860DN tiskne pomocí laserové technologie rychlostí až 28 stran při rozlišení až 1200 dpi.
Náš 10stránkový testovací dokument zvládl Brother MFC-8860DN za 29 sekund. První strana se objeví za devět sekund. U delších dokumentů (18 stran PDF) už se tiskárna v reálném provozu dostane na 24 stran za minutu. Brother je tedy svižný i v porovnání s konkurencí, která ve stejné cenové hladině nabízí většinou rychlost okolo 20 stran. Rychlá je i kopírka - 10 stran zkopírujete za 45 sekund. S kvalitou jsme byli také spokojeni. Písmo je ostré, obrázky vypadají dobře (fotografie A4 v rozlišení 1200 dpi se tiskne 18 sekund).
Podavače papíru jsou dva, potištěná média se shromažďují v „mezipatře“. Na horní straně je totiž skener a automatický podavač skenovaných/kopírovaných dokumentů, který pojme až 50 listů. Kopírka nabízí tradiční funkce jako zvětšení/zmenšení, nastavení kvality a kontrastu.
Faxovat můžete přímo ze zařízení, nebo i z připojeného počítače. Optické rozlišení skeneru je až 600 x 1200 dpi, což pro kancelářské použití stačí. Brother ale zatím nenabízí skenování na USB flash disk nebo tisk z něj, což už některé konkurenční modely ve své nabídce mají. Při skenování trvá náhled 11 sekund a stejně rychle se skenuje černobílá stránka v rozlišení 300 dpi. V barvě už to je 39 sekund. Skenovat můžete i do e-mailu nebo do souboru.
Pro náš trh je Brother dobře připraven. S češtinou se setkáte na pětiřádkovém černobílém ovládacím displeji, u ovladače, programů i v dokumentaci. Instalace i ovládání jsou tedy pro našince jednodušší. S češtinou si poradí i dodávaný OCR program OmniPage PaperPort.
V zařízení se mění optický válec (vydrží cca na 20 000 stran) a zásobník s tonerem (na 7000 stran), takže stránka vyjde na příznivých 60 haléřů. Otázkou však zůstává, zda není lepší si připlatit za barvu.
Pavel Trousil
BROTHER MFC-8860DN
Laserové černobílé multifunkční zařízení
Funkce tisk, kopírování, skenování, fax
Rychlost až 28 str./min.
Rozlišení až 1200 x 1200 dpi
Paměť 32 MB
Vstupní/výstupní podavač 250 + 20/150
Rozhraní USB 2.0, Ethernet, paralelní port
Výrobce/poskytl Brother International
Cena vč. DPH 20 932 Kč
Alternativy HP LaserJet 3390 All-in-One
(21 str./min., 22 000 Kč),
Canon MF-6550 (22 str./min., 22 000 Kč),
OKI B4545 MFP (20 str./min., 22 000 Kč)
KLADY A ZÁPORY
+ rychlost tisku
+ duplex
+ provozní náklady
+ fax
- pouze černobíle
- nepodporuje tisk z USB flash disku a ukládání na něj
Elegantní ochrana
Kožené kabely nejen na notebooky
Ceny notebooků sice klesají, stále se však vyplatí dobře je chránit před nárazem či nenechavci. Navíc stejně jako u kanceláře hraje roli dobrá adresa, u mobilní kanceláře je důležitá elegance, prestiž a praktičnost. Měli jsme možnost vyzkoušet pánskou a dámskou kabelu na notebook, které tyto požadavky splňují.
Pánská taška McKlein Halsted na první pohled nepřipomíná počítačovou kabelu, takže zdáli nehlásá „Mám v sobě notebook“; vypadá však velmi luxusně, takže co se týče zlodějů, doporučovali bychom opatrnost. Kůže pod venkovním obalem je podložena vycpávkou z pevné pěny, takže je chráněn celý obsah kabely. Je zde však i přihrádka určená pro notebook, která je vyložena ze všech stran další pevnou pěnovou ochranou. Kromě samostatného prostoru pro notebook a dalších dvou komor na dokumenty v ní najdeme šest kapes pro nabíječku, kabely a další zařízení velkosti PDA a tři pozice pro uložení pera. Důležité dokumenty lze skrýt pod zip do zadního prostoru přiléhajícího k tělu nositele. Taška je řemeslně výborně zpracovaná, je celokožená (s výjimkou ochranných vložek) a svou elegancí a praktičností jistě nezklame. S ohledem na cenu notebooků i běžných kabel navíc není ani moc drahá.
Dámská kabela McKlein Evanstone obsahuje zcela přirozeně víc přihrádek a skrýší. Zajímavou kombinací zipů a spínacích magnetických cvočků poskytuje tři úložné komory. V jedné, uzavíratelné na zip je umístěna ochranná vyndavací vložka na notebook a stejně jako u pánské kabely jsou i zde kapsy pro uložení nabíječky, kabelů, myši, telefonu, PDA, tužek a jiných potřebných propriet. V druhé zipem chráněné části je tentokrát (dalším zipem) chráněná část pro uložení nejdůležitějších dokumentů či cenin a řada dalších přihrádek. Obě zipem uzavíratelné části se spínají magnetickými cvoky a tvoří tak další úložný prostor. Kabela je opět kožená, zevnitř je pak vybavena elegantním světlým polstrováním. Navíc má ochranné kovové prvky na spodní straně.
Obě kabely by byly praktické i tehdy, kdybychom v nich nechtěli nosit notebook, navíc jsou však uzpůsobeny pro jeho aktivní i pasivní ochranu. Hlavně jsou ale vkusné, výborně řemeslně zpracované - a navíc krásně voní.
Michal Bareš
MCKLEIN HALSTED
Kožená aktovka na notebook
Rozměry 30,5 x 41,2 x 14 cm
Hmotnost 2 kg
Max. úhlopříčka notebooku 17"
Materiál kůže
Cena vč. DPH 4940 Kč
Výrobce/zapůjčil McKlein USA/ www.sekora.cz
MCKLEIN EVANSTONE
Kožená kabelka na notebook.
Rozměry 30 x 40 x 16 cm
Hmotnost 1,8 kg
Max. úhlopříčka notebooku 15,4"
Materiál kůže
Cena vč. DPH 5200 Kč
Výrobce/zapůjčil McKlein USA/ www.sekora.cz
Canon EOS 400D
Velký hráč
Japonský tradiční výrobce fotografické techniky se do toho v posledních třech letech pořádně opřel a začal své produkty chrlit na svět opravdu ve velkém. Sotva jsme si zvykli na nástupce revolučního EOS 300D v podobě EOS 350D, objevil se EOS 400D. Pro čerstvé majitele „třistapadesátky“ zajisté důvod k vzteku...
Představovat hlavní přednosti digitální zrcadlovky s výměnnými objektivy, zejména v podobě modelové řady EOS, mi připadá jako nošení dříví do lesa. Každý, kdo po takovém přístroji někdy zatoužil či se o něj zajímal, již dávno ví své. Co ale všichni tušit nemusí, jsou konkrétní rozdíly v přímém srovnání obou typů, tedy „vysluhujícího“ EOS 350D a novinky EOS 400D.
Lovci parametrů a megapixeloví nadšenci zajisté zajásají. Oproti osmimegapixelovému čipu svého předchůdce si čtyřstovka polepšila na 10,1 efektivního megapixelu, což v praxi přináší fotografie o velikosti 3888 x 2592 bodů. A jelikož se stále jedná o přístroj určený pro náročné amatérské fotografy, nemůžeme se divit ponechání násobícího koeficientu oproti klasickému kinofilmovému políčku na hodnotě 1,6. Již model 350D měl o něco málo menší čip než dnes již prehistorický typ 300D, oba poslední modely však mají velikost stejnou. Plynou z toho dva důležité fakty. Canon dokáže do stále stejné plochy nacpat čím dál tím více pixelů a zároveň výborně odstraňuje zbytkové výboje, které v takových případech hrozí. Jde o čistě technologickou záležitost, jenomže Canon si na to u modelu 400D vybral většího hráče - ICS neboli integrovaný čisticí systém.
Prachové částečky jsou totiž noční můrou každého, kdo kdy vlastnil zrcadlovku a musel někdy vyměnit objektiv. Nečistotami poseté fotografie (prach je na výsledné fotce vidět jako černá tečka) je možné buď smazat, nebo náročně retušovat. Po několika stovkách takto upravených snímků však nakonec zmobilizujete síly, vydáte se do autorizovaného servisu a za vyčištění čipu vyhodíte několik set korun. Vydáte se potom fotit do prašného prostředí? Pravděpodobně se budete muset přemáhat... Canon proto vymyslel způsob, jak usazení nečistot předejít. Vše tkví v tenké fólii umístěné před čipem, která odpuzuje prachové částečky. Pokud se přece jen usadí, nastupuje piezovýboj, který fólii rozkmitá, a částečky jednoduše opadají. To se děje například při spuštění přístroje, při jeho vypnutí atd.
K dalšímu zásadnímu rozdílu došlo u displeje. Nyní je přístroj vybaven pouze jedním, zato pořádně velkým LCD. Na něm jsou přehledně zobrazeny všechny podstatné informace. Pokud ale přiložíte oko k hledáčku, displej se vypne, aby zbytečně nezatěžoval baterii. I tak mám však z vlastní zkušenosti pocit, že živit 2,5palcový displej je s jedním akumulátorem tak trochu hra s ohněm. Nespornou výhodou je rozpětí 160°, pod kterými se dají údaje bez problému přečíst.
Mezi nové chlouby patří rozhodně devět zaostřovacích bodů, dovolím si však opět rýpnout do lovců parametrů. Nastanou totiž momenty, kdy potřebujete zvolit k ostření bod na středové ose, nicméně trochu víc na straně, a právě zde jste s devítibodovým diamantem, stručně řečeno, dohráli. Neříkám však, že s tímto systémem nezaostříte. Například pokud vlastníte některý ze špičkových objektivů EF řady L se světelností 2,8, středový bod se vám jistě odvděčí velmi rychlým a přesným ostřením.
Při samotném pořizování snímků oceníte naprosto intuitivní a snadné nastavení parametrů a také jejich pestřejší škálu. U histogramů nyní můžete vybírat mezi volbou brightness a RGB a u závěrek delších než 1 sekunda jsou tři volby redukce šumu. Potěšeni budou také příznivci přímého tisku, který byl rovněž vylepšen. Rozšířením dolaďování barevného podání byl však podle mého čistě osobního názoru učiněn ten největší krok k uspokojení zákazníků.
Skvělým tahem je i přítomnost 11 funkcí, ve kterých lze nastavit dohromady 29 proměnných - přístroj si tak lze doladit do co nejoptimálnější podoby. Jde o různé funkce tlačítek, synchronizaci blesku, jednotlivé kroky při změnách časů apod. Je to jedna z novinek, díky kterým se funkčnost přibližuje poloprofesionálním přístrojům, stejně jako sekvenční snímání tří snímků za sekundu, ve sledu až 27 JPEG či 10 RAW. Při rychlosti naběhnutí fotoaparátu 0,2 s po zapnutí se už dá v nezanedbatelném množství zachytit i poměrně vzácný okamžik. Nad výdělkem však spláčete ve chvíli, kdy se rozhodnete použít blesk. Jeho nabíjení dává zabrat nejen baterii, ale i celému zbytku elektroniky. Sám jsem se o tom přesvědčil při nočním focení sportovní akce, kdy mi 80 % fotek nevyšlo pro hlášku „busy“ s ikonkou blesku. Ale uznávám, že na profesionálnější focení by se měla používat profi technika. Zůstaneme-li však v rovině náročného amatéra, bude se jen velmi těžko hledat konkurence pro tak velkého hráče, jakým bezesporu Canon EOS 400D je. A to i včetně velmi zajímavé ceny.
Radoslav Holan
CANON EOS 400D
Digitální zrcadlovka
Rozlišení snímače 10,1 milionu efekt. pixelů
Senzor CMOS DIGIC II
Maximální rozlišení snímků 3888 x 2592 bodů
Formát záznamuJPEG (vyhovuje standardu Exif 2.21)
Závěrka 1/4000 - 30 s, resp. Bulb
Citlivost automatiky 100 - 1600 ISO, resp. 3200
Objektiv vše EF/EF-S
Pracovní režimy plná automatika, portrét, krajina,
detail, sporty, noční portrét, bez blesku,
AE s prioritou rychlosti závěrky, AE s prioritou
clony, ruční nastavení, A-DEP
Snímání jednotlivé/souvislé - max. přibližně 3 obr./s
(rychlost udržována až po 27 obrázků JPEG)
Záznamové médium CompactFlash, typ I/II
Napájení Li-Ion akumulátor NB-2LH, CR2016
(paměť data a nastavení)
Rozměry těla 126,5 x 94,2 x 65 mm
Hmotnost těla 510 g
Výrobce/poskytl Canon
Cena těla vč. DPH cca 22 000 Kč
Asus Lamborghini VX1 a Acer Ferrari 1005 WTMi
Vysoký výkon pod kapotou
Většina lidí si automobily ani notebooky nekupuje podle výkonu, ale podle poměru mezi výkonem a cenou, popřípadě s ohledem na velikost (podle pravidla, že nejlepší dojem uděláte s malým notebookem a velkým vozem, i když v praxi se zpravidla osvědčuje varianta zcela opačná). Dvojici testovaných notebooků - Acer Ferrari 1005 WTMi a Asus Lamborghini VX1 - si asi nekoupí majitelé známých sportovních vozů, ale ani lidé, kteří chtějí udělat velký dojem za málo peněz.
Asus Lamborghini VX1
Z výsledků testů notebooku Asus Lamborghini vyplývá jediný závěr, a to že se jedná o jeden z nejrychlejších notebooků, které jsou v současnosti k dostání. Vysoký výkon procesoru podporuje rychlá grafika a rychlý pevný disk a ostudu neudělá ani displej a množství portů. Jak výkon procesoru, tak výkon grafiky je nejvyšší, s jakým jsme se u notebooků setkali. S ohledem na výkon pak není vůbec špatná hmotnost něco málo přes dva a půl kilogramu. Otázkou zůstává, kdo takový výkon opravdu využije.
Mobilní pracovní stanice mají bezpochyby svoje místo na trhu i své zákazníky, v jejich případě se však spíše jedná o stroje k vyloženě profesionálnímu využití, s požadavky na špičkový servis a výbornou spravovatelnost v rámci sítí. Tento notebook však podle nás směřuje spíše k domácím uživatelům, v čemž nás utvrzuje fakt, že k nám dorazil bez operačního systému, tedy ve variantě Lamborghini Dodo. Chápeme, že u nejlevnějších notebooků jsou uživatelé ochotni instalovat si nějaký volný Linux či si „nějak sehnat“ Windows, ale pokud se rozhodneme zaplatit za přenosný počítač 80 000 Kč, asi budeme vyžadovat maximální komfort. Podle vyjádření výrobce existuje i možnost objednat Lamborghini s předinstalovanými Windows, ale to, jak tato instalace vypadá, vám říci nemůžeme, protože jsme ji neviděli.
Klávesnice má dostatečně velká tlačítka a neskrývá žádné pasti. Naprosto spokojeni jsme byli s portovým vybavením, zvláště pak se čtyřmi USB konektory. Už ne tak „vychytané“ je podsvícení stavových diod, není ale ani extrémně nepříjemné. Vyšší výkon vyžaduje určité chlazení, takže notebook je občas slyšet, opět se ale nejedná o nic, co by uživatele mohlo odradit. S výkonem je spojena i výdrž na baterie, která činí průměrných dvě a půl hodiny, což s ohledem na kapacitu akumulátoru zase není tak špatné.
Notebook je to sympatický, na efekt hraje s citem, nabízí vysoký výkon i dobrý komfort psaní. Jeho hmotnost je relativně nízká a hardwarová výbava výborná. V balení navíc najdeme jednu z nejlepších doplňkových výbav, čítající kromě bluetoothové myši i stylovou kabelu. Pokud opravdu potřebujete takto výkonný notebook, špatná volba to není, levnější však asi bude zakoupit herní PC a za zbylé peníze koupit notebook pro každodenní použití.
Acer Ferrari 1005 WTMi
Řada Acer Ferrari obsahuje notebooky různých velikostí a výkonů, nás však zaujal nedávno uvedený ultrapřenosný model Ferrari 1005 WTMi. S výše testovaným modelem Lamborghini jej spojuje kromě automobilového názvu hlavně stylový design, nadprůměrná rychlost a bohatá výbava a příslušenství.
O výkon se v tomto případě stará dvoujádrový 64bitový mobilní procesor AMD Turion 64 X2, taktovaný na stejnou frekvenci jako Intel v Asusu. Sekundují mu 2 GB operační paměti. Výkonově je na tom tento procesor o něco hůře než zmiňovaný Intel, na druhou stranu však nabízí mnohem vyšší výkon než jakýkoliv jiný notebook této váhové kategorie, který jsme kdy testovali. Výkonnostně se k tomuto notebooku blížilo Lenovo IBM X60s a Sony Vaio VGN-SZ1XP, Ferrari jim ale přece jen o čtvrtinový náskok ujíždí. Kromě procesoru a ohromné paměti na tom má zásluhu i superrychlý a prostorný disk. Technologický náskok je vidět rovněž na bezdrátové síťové kartě třídy 802.11n.
Širokoúhlý 12,1" displej s lesklým povrchem patří k nejlepším v této kategorii, navíc je výborně chráněn krytem, který je stejně jako celé tělo tvořen uhlíkovými vlákny. Nad ním se nachází 1,3megapixelová otočná kamerka. Klávesnice nabízí slušný komfort psaní. Výhrady jsme měli pouze k přeplněnému pravému dolnímu rohu, kde se kurzorové a PageUp/PageDown klávesy nebezpečně blíží Shiftu a tečce, což občas vede k nechtěnému posunu kurzoru při psaní. Touchpad je dostatečně velký, obsahuje i skrolovací plošku. Tlačítka touchpadu jsou sice krásně kovová a efektní, jejich prohnutí směrem k uživateli není však příliš praktické. Prostor pro zápěstí je na takto malý notebook dostatečný a navíc příjemný na dotyk. Designový vypínač a programovatelná tlačítka jsou umístěny v horních bočních rozích a jsou silně podsvícené, což ve dne nevadí, při noční práci je to však nepříjemné. Na levém boku najdeme jeden USB port a jeden FireWire port, který slouží k připojení externí dvouvrstvé DVD vypalovačky (váží 468 gramů). Na pravém boku pak najdeme další dva USB porty, modem, síťovou zdířku a D-Sub výstup pro monitor.
Život s Ferrari je především díky jeho kompaktním rozměrům a vysokému výkonu příjemný. Vysoký výkon má však i negativní stránky, kterými jsou hlavně spotřeba a nadprůměrná produkce zbytkového tepla. To je vyváděno v zadní části levého boku a je o poznání vyšší než u moderních procesorů Intel. Notebook se díky dobrému větracímu systému nepřehřívá, občas je ale docela slyšet. Oceňujeme, že v dodávce je malá i velká baterie. Integrovaná grafika ATI Radeon X1150 s 256 MB sdílené paměti (max. 512 MB HyperMemory) je o něco vyšší než u integrované grafiky Intel 945GM, na výpravné či akční hry v plném rozlišení displeje ale stačit nebude.
Acer Ferrari 1005 WTMi je nejrychlejším notebookem s hmotností pod dva kilogramy, který jsme zatím testovali. Jeho výhodou je hlavně rychlost, dobrá konstrukce, mobilita a bohatá výbava.
Michal Bareš
ASUS LAMBORGHINI VX1
Výkonný notebook
Procesor/frekvence/L2 cache Intel Core
Duo T2500/2,0 GHz/2 MB
Operační paměť/max. 1 024 MB
Čipová sada Intel 945PM
Pevný disk/kapacita Seagate Momentus
5400.2/120 GB
Displej - typ/velikost/rozlišení
TFT/15"/1400 x 1050
Grafická karta/paměť Nvidia GeForce Go
7400 Vx/64 MB
Porty, rozhraní 4x USB, FireWire, D-Sub,
audio in/out, ExpressCard
Další vybavení bluetooth, IrDA, čtečka karet
SD, MMC, MS Pro
Operační systém v ceně bez OS
Rozměry notebooku 331 x 272 x 25,4-30 mm
Hmotnost notebooku/adaptéru 2622/231 g
Provoz na akumulátor 2:22 h
Výrobce/zapůjčil Asus
Cena 79 360 Kč vč. DPH
ACER FERRARI 1005 WTMI
Výkonný ultrapřenosný notebook
Procesor/frekvence/L2 cache AMD Turion
64 X2 Mobile/2,0 GHz/1 MB
Operační paměť/max. 2 048 MB/4096
Čipová sada ATI Radeon Xpress 1150
Pevný disk/kapacita Seagate Momentus
5400.3/160 GB
Displej - typ/velikost/rozlišení
TFT/12,1"/1280 x 800
Grafická karta/paměť ATI Radeon
X1150/sdílená
Porty, rozhraní 3x USB, FireWire, D-Sub,
audio in/out, PC Card II
Další vybavení bluetooth, IrDA, čtečka karet
SD, MMC, MS Pro, xD, otočná 1,3MP kamera
Operační systém v ceně Windows XP Professional
Rozměry notebooku 302 x 221 x 20,8-34,5 mm
Hmotnost notebooku/adaptéru1612 (1774)/225 g
Provoz na akumulátor 1:17/3:33 h
Výrobce/zapůjčil Acer
Cena vč. DPH 65 300 Kč
- Hardware - Krátkodobé testy (226.41 kB) - Staženo 0x