Signál Wi-Fi je slabý, zařízení mezi sebou nekomunikují a nemáte ke své domácí síti přístup zvenčí? Tyto i mnoho dalších problémů vám pomůžeme velmi snadno vyřešit.
Někdy můžeme domácí síť přirovnat k dopravě ve večerní špičce - když po síťových cestách putují data z velkého množství připojených zařízení, není datový provoz zdaleka tak plynulý, jak bychom si představovali. Datové pakety pak dorazí ke svému cílovému zařízení buďto s velkým zpožděním, nebo třeba vůbec. V praxi to znamená, že je přenos dat neúnosně pomalý a například přehrávání videa z jiného zdroje v síti se nepříjemně trhá. Při nedostatečném pokrytí Wi-Fi sítí pak třeba jen stačí přejít do jiného pokoje a připojení smartphonu či tabletu k internetu se úplně přeruší. Přitom ale ve většině případů pomůže jen několik jednoduchých kroků, abyste příčinu nekvalitního připojení k síti nejen odhalili, ale také účinně odstranili.
My vám ve třech postupných krocích ukážeme, jak můžete dostat svoji domácí síť do perfektní kondice. Nejdříve vám poradíme, jak můžete, podle typu konkrétního hardwaru, optimálně integrovat všechna vaše zařízení do domácí sítě. Další krok řeší komunikaci mezi všemi zařízeními po softwarové stránce a nakonec si ukážeme, jak si do domácí sítě zřídit bezpečný vzdálený přístup.
Při správě domácí sítě je třeba si uvědomit, že přidávání nových zařízení zvyšuje nejen její užitečnost, ale také složitost. Řada domácích sítí se přitom rozrůstá velmi rychle, aniž by jejich majitelé řešili efektivitu a optimální způsob připojení nových zařízení. Často přitom zvolí méně vhodný způsob připojení nového koncového zařízení, například chytré televize, receiveru domácího kina nebo třeba tiskárny, což může negativně ovlivnit i rychlost přenosu dat k dalším zařízením v síti. Nová zařízení, typicky televize s UHD rozlišením, pak svými datovými přenosy zásadně vytěžují dostupnou šířku pásma bezdrátové sítě a mohou způsobit problémy s připojením dalších zařízení. Může se pak dokonce stát, že rychlost internetového připojení vaší domácnosti přesáhne přenosovou rychlost vaší domácí Wi-Fi sítě.
Optimální zahrnutí všech zařízení
Základní poučka při optimalizaci domácí sítě je vždy stejná: Pokud máte možnost připojit zařízení k síti ethernetovým LAN kabelem, rozhodně tak učiňte. Tímto způsobem se bezpečně a s minimálními náklady vyhnete potenciálním problémům s propustností sítě a nestabilitou připojení. Následně můžete řešit problémy zbývajících zařízení.
Ethernetové připojení prostřednictvím LAN kabelů podporuje většina nepřenosných zařízení, jako jsou například chytré televize, herní konzole, receivery domácích kin nebo třeba Blu-ray přehrávače. Širokopásmové připojení přes Ethernet je ideálním řešením pro nerušené sledování videostreamů ve vysoké kvalitě, jako na internetu nabízí služby Netflix či stále častěji i YouTube, nebo přehrávání videí ve 4K rozlišení, uložených na vašem domácím NAS serveru nebo na discích dalších počítačů ve vaší síti. Typicky v obýváku se můžete vyhnout nutnosti tahat síťové kabely od všech zařízení k vašemu Wi-Fi routeru. Stačí použít gigabitový přepínač (switch), ke kterému dovedete jeden ethernetový kabel, prostřednictvím kterého budou zařízení připojená k přepínači propojena s internetem a zbytkem vaší domácí sítě. Pokud ve vašem konkrétním případě není možné propojit router s přepínačem LAN kabelem, zaměřte se na část tohoto článku s popisem možností Wi-Fi mesh systémů a powerline adaptérů.
Samozřejmě platí, že čím vyšší množství různých funkcí máte ve vaší domácí síti dostupných, tím vyššího komfortu vzájemně propojených zařízení si můžete užívat. Dobrým příkladem může být třeba tiskárna, pravděpodobně nějaký starší model, která nemá ve své hardwarové výbavě možnost připojení do domácí sítě prostřednictvím LAN rozhraní nebo Wi-Fi. Takovou tiskárnu můžete připojit k USB portu vašeho Wi-Fi routeru, a pokud váš router takovou funkci nabízí, zpřístupnit ji všem zařízením v rámci vaší domácí sítě. Zpravidla přitom není nutné nijak zvlášť upravovat nastavení Wi-Fi routeru, pouze je třeba ve Windows tiskárnu instalovat podobně jako modely obsahující přímo LAN rozhraní.
Odstranění úzkého hrdla Wi-Fi
Rozhodujete-li se pořídit si nový Wi-Fi router, doporučujeme vám zvolit některý z modelů s podporou Wi-Fi standardu 802.11ac a teoretickou propustností bezdrátové sítě na úrovni 1 333 Mb/s. Většina takových routerů pak současně nabízí i dostatečně výkonný síťový modul pro Wi-Fi standardu 802.11n, jaký podporují starší a levnější zařízení s Wi-Fi rozhraním. Router umístěte pokud možno co nejblíže ke středu pokrývané oblasti a co nejvýše je to možné. Jestliže i pak budete mít problémy se stabilitou a kvalitou signálu Wi-Fi, instalujte si do svého smartphonu s Androidem aplikaci WiFi Analyzer, bezplatně dostupnou v Obchodě Play, popřípadě do notebooku aplikaci NetSpot (netspot.com), projděte celý byt či dům a otestujte kvalitu signálu Wi-Fi sítě. Na pokrytí odlehlých míst pak můžete použít Wi-Fi opakovač, access point, mesh systém nebo třeba powerline adaptér s Wi-Fi rozhraním.
Nejjednodušší cestu k rozšíření pokrytí signálem bezdrátové sítě představují Wi-Fi opakovače. Tato jednoduchá síťová zařízení je třeba zapojit do elektrické zásuvky zhruba na půl cesty mezi Wi-Fi routerem a pokrývanou oblastí a následně připojit k Wi-Fi routeru. K tomu slouží nejčastěji tlačítko funkce WPS. Opakovač převezme z Wi-Fi routeru název bezdrátové sítě i parametry jejího zabezpečení a vaše koncové zařízení se pak bez problému připojí k opakovači, který nabídne kvalitnější signál než Wi-Fi router. Jelikož opakovač současně přijímá i vysílá data a k tomu spotřebuje nějakou část pásma bezdrátového připojení pro režii přenosu, je třeba počítat při nejlepším s poloviční datovou propustností, než jakou výrobce deklaruje ve specifikacích Wi-Fi opakovače. Především opakovače s podporou Wi-Fi jen v pásmu 2,4 GHz nemohou ze své podstaty nabídnout nijak velkou datovou propustnost.
Hardware pro větší dosah Wi-Fi
Profesionálním řešením pokrytí rozlehlejších prostor kvalitním signálem Wi-Fi sítě je použití access pointů. Jde o síťová zařízení připojená k routeru či přepínači LAN kabelem, která mají vlastní výkonné antény a bohaté možnosti nastavení vysílané Wi-Fi sítě. Router přitom zůstává zodpovědný za přiřazování IP adres jednotlivým zařízením v síti, spojení s internetem a celkové řízení domácí sítě. Pokud máte na různých místech domu k dispozici ethernetové kabely nebo zásuvky, je instalace access pointů velmi snadná.
Stačí je umístit na zeď nebo ideálně na strop, připojit LAN kabelem a zapojit do zásuvky. Profesionální zařízení, jako je třeba access point Zyxel NWA1123-AC HD, který najdete v našich krátkých testech hardwaru, přitom podporují napájení prostřednictvím PoE (Power over Ethernet), tedy přímo po LAN kabelu. K tomu je ale potřeba vlastnit i profesionální přepínač s PoE nebo si pořídit tzv. PoE injektor. Profesionální access pointy, včetně zmíněného NWA1123-AC HD, nabízejí velmi rozsáhlé možnosti konfigurace bezdrátové sítě, ale zároveň často nabídnou i zjednodušeného průvodce pro základní nastavení.
Powerline adaptér s Wi-Fi extenderem je zařízení pro přenos dat po elektrických rozvodech, které zároveň umí vytvořit vlastní bezdrátovou síť (v podstatě má v sobě integrovaný access point). Data tedy putují z powerline adaptéru připojeného LAN kabelem k routeru přes elektrické rozvody až do cílového adaptéru a pak dále vzduchem přes Wi-Fi. Powerline adaptéry vám přitom pomohou obejít zásadní překážky v šíření signálu Wi-Fi sítě, jako jsou typicky železobetonové stropy či zdi. Rychlost přenosu dat po elektrické síti velmi závisí na kvalitě a délce rozvodů, ale běžné se dostanete nad úroveň rychlosti internetového připojení. Dosah Wi-Fi sítě vysílané powerline adaptérem s extenderem bude ale pravděpodobně menší než při použití access pointu - především kvůli menším anténám zařízení, které se připojuje přímo do elektrické zásuvky.
Nejnovějším řešením spolehlivého pokrytí rozsáhlých prostor kvalitním signálem bezdrátové sítě jsou tzv. Wi-Fi mesh systémy. Základna mesh systému nahradí váš současný Wi-Fi router a pak ji jednoduše spárujete s tzv. satelity, rozmístěnými v místnostech, kam potřebujete dostat signál Wi-Fi. K propojení mezi základnou a satelity, což jsou zjednodušeně řečeno Wi-Fi access pointy, se využívá dedikované bezdrátové pásmo. Základna i satelity jsou zpravidla opatřeny i gigabitovými LAN porty pro připojení nepřenosných zařízení. Například Netgear Orbi umožňuje připojení hned několika zařízení LAN kabelem, ale u většiny ostatních mesh systémů budete potřebovat ještě gigabitový přepínač, protože jsou jejich základy i satelity často opatřeny jen jedním LAN portem.
Propojení všech zařízení
Zařízení, která jsou rychle a stabilně prostřednictvím Wi-Fi routeru připojena k vaší domácí síti, mohu, pokud jde o síťové zdroje, standardně pracovat jen s internetem. Abyste mohli přistupovat k datům uloženým v jiných počítačích a přehrávali si z nich filmy nebo hudbu, musíte ještě vaše počítače propojit softwarově.
V Průzkumníku souborů by měly být okolní počítače viditelné pod nabídkou »Síť«. Pak je další nastavení sdílení dat mezi domácími počítači už celkem snadné. Může se ale stát, že je zjišťování okolních počítačů v síti zakázáno. Po kliknutí na »Síť« vás na tento fakt Průzkumník souborů upozorní a vy musíte jednoduše zjišťování okolních počítačů povolit. Současně bude třeba nastavit vaši Wi-Fi síť jako »Privátní síť«. To provedete v okně, které se otevře automaticky. Windows používají pro snadné sdílení dat mezi počítači v rámci domácí sítě funkci »Domácí skupina«, kterou najdete rovněž v Průzkumníku souborů.
Pomocí jednoduchého průvodce snadno propojíte všechny své počítače do domácí skupiny a určíte, která data budou na každém z počítačů sdílena. Sdílené složky pak najdete v levém dolním rohu Průzkumníka souborů. Další složky ke sdílení lze jednoduše přidat pomocí funkce »Udělit přístup pro« z kontextové nabídky pravého tlačítka myši v Průzkumníku souborů. K datům sdíleným na počítačích v rámci domácí sítě se můžete snadno dostat i ze smartphonů a tabletů s Androidem. Stačí si z Obchodu Play instalovat bezplatně použitelnou aplikaci File Manager Ghost Commander, společně se souvisejícím SMB plug-inem.
Wi-Fi router jako NAS
Pro sdílení dat v rámci vaší domácí sítě můžete využít i váš Wi-Fi router, tedy pokud je vybaven USB portem a funkcemi pro vytvoření jednoduchého síťového úložiště. Tento způsob sdílení souborů je vhodný především pro data, která se příliš často nemění a jejichž používání nevyžaduje nijak velkou přenosovou rychlost - typicky pro vaši hudební sbírku. Je totiž potřeba počítat s tím, že Wi-Fi router nebude mít ani zdaleka tak výkonný procesor a tolik operační paměti jako NAS server.
Nicméně, výkonnější routery zvládnou přenášet data rychlostí dostatečnou i pro pravidelné zálohování důležitých dat z vašich domácích počítačů. Wi-Fi routery s dobrou softwarovou výbavou pak umí streamovat multimédia do všech koncových zařízení připojených do domácí sítě. Ideální je, pokud má váš Wi-Fi router rozhraní USB 3.0 a když externí disk naformátujete se souborovým systémem Ext3. Pomůže vám s tím například bezplatná aplikace Minitool Partition Wizard (partitionwizard.com). Abyste ušetřili čas, můžete předem z počítače nakopírovat data pro sdílení v domácí síti na disk, který teprve poté připojíte k Wi-Fi routeru. Pro připojení pevného disku naformátovaného linuxovým souborovým systémem Ext3 k počítači s Windows budete potřebovat Ext2 File System Driver for Windows (sourceforge.net/projects/ ext2fsd), který si poradí i se souborovými systémy Ext3 a Ext4.
Streamování multimédií z počítače do koncových zařízení
Využívat běžný postup sdílení dat v rámci domácí skupiny je pro přenos videí, hudby či fotografií z disku počítače do chytré televize nebo domácího kina dosti složité a ne vždy prakticky realizovatelné. Daleko lepší je využít funkce tzv. UPnP streamingu, které podporují NAS servery, chytřejší Wi-Fi routery a samozřejmě i počítače s Windows. V operačním systému Windows přitom stačí použít standardní přehrávač Windows Media Player.
V hlavní nabídce této aplikace klikněte na volbu »Datový proud« a poté zvolte funkci »Zapnout vysílání médií datovými proudy«. Přehledný průvodce vám následně pomůže s nastavením streamingu v domácí síti. Váš počítač bude poté fungovat jako zdroj obsahu pro chytré televize a další koncová zařízení, která tímto získají přístup k obsahu složek, kam operační systém standardně ukládá videa, hudbu a fotografie. Sami pak můžete přidávat další složky podle vlastního výběru. V Průzkumníku souborů klikněte na zvolenou složku pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Zahrnout do knihovny«.
Kódování videí v reálném čase
Při běžném streamování multimédií, zejména videa, je potřeba, aby koncové zařízení podporovalo jeho formát. To může být problém především u chytrých televizí, ale třeba i v případě smartphonů a tabletů. Řešením je překódování videa do jiného formátu. Tímto způsobem pracují některé NAS servery, ale překódování videa do jiného formátu samozřejmě bez problému zvládne i váš počítač. Nejlepším a nejuniverzálnějším řešením pro streaming videa v domácí síti, kdy každé z koncových zařízení obdrží přesně takový formát a rozlišení videa, jaké potřebuje, je Plex (plex.tv). Serverovou část aplikace Plex, která je k dispozici zdarma, lze navíc instalovat nejen do počítače s Windows, ale také do NAS serverů všech hlavních výrobců (Synology, QNAP, Asustor ad.). Aplikace pro koncová zařízení jsou k dispozici pro Windows, Android, iOS i chytré televize. Plex vám umožní sledovat na všech vašich zařízeních obsah streamovaný z počítače nebo NAS serveru v potřebném formátu. Používání Plex serveru má ale i jednu nevýhodu - překódování videa pro koncová zařízení konzumuje značnou část výkonu počítače nebo NAS serveru, kde Plex běží. Pokud s tím však nebudou mít vaše zařízení problém, získáte v řešení Plex velmi komfortní způsob, jak si přehrát jakýkoli obsah na kterémkoli zařízení ve vaší domácí síti.
Vzdálený přístup
Domácí síť bude skutečně dokonalá až ve chvíli, kdy si všechny její služby budete moci užívat nejen doma, ale i na cestách. Určitě se vám bude hodit možnost na dálku bezpečně používat soubory z počítačů a úložišť ve vaší domácí síti nebo ovládat síťová zařízení. Možností, jak toho dosáhnout, máte přitom hned několik.
Moderní modely routerů a NAS serverů od předních výrobců dnes nabízejí možnost vzdáleného přístupu a ovládání prostřednictvím mobilních aplikací, bez zdlouhavého nastavování parametrů připojení. Pro kompletní přístup k domácí síti ale budete potřebovat VPN (Virtual Private Network) připojení, které zároveň zajistí i ochranu všech přenášených dat prostřednictvím silného šifrování. Budete se přitom ale muset vyrovnat hned s několika potížemi.
Prvním krokem je výběr Wi-Fi routeru, který bude funkci VPN podporovat, což zahrnuje všechny jen trochu lepší modely běžných výrobců. Dále je třeba získat pevnou veřejnou IP adresu (zeptejte se svého poskytovatele internetového připojení), nebo si nastavit službu tzv. dynamického přesměrování DNS (Dyn-DNS). Takové služby často poskytují i přímo výrobci Wi-Fi routerů. A nakonec je třeba vše správně nastavit ve vašem Wi-Fi routeru a vytvořit si profil VPN připojení v počítači s Windows a/nebo v mobilních zařízeních, ze kterých budete chtít do své sítě na dálku přistupovat. Vzhledem k obrovskému množství různých modelů Wi-Fi routerů od různých výrobců nelze jednoduše popsat univerzální postup. Příklad, jak si poradit se zařízeními značky Synology, najdete v minulém vydání Chipu.
***
Doplňky pro Wi-Fi
Wi-Fi opakovač Powerline-extender Access point Wi-Fi mesh systém
Cena zařízení (od cca) 2 000 Kč 3 000 Kč (sada adaptéru a extenderu) 2 000 Kč 7 500 Kč (základna a satelity)
Propojení s routerem Wi-Fi/LAN* powerline LAN dedikovaný Wi-Fi kanál
Propojení s koncovými zařízeními Wi-Fi/LAN */* * */* */* */*
Přednosti malé rozměry, snadná instalace, nízká cena malé rozměry, snadná instalace, potenciálně vysoká přenosová rychlost podstatné rozšíření pokrytí signálem Wi-Fi, vysoká propustnost, spolehlivost snadné nastavení
Nevýhody vytvoření samostatné Wi-Fi sítě, omezení propustnosti, těžko rozšiřitelné rychlost přenosu dat závisí na kvalitě elektrických rozvodů, všechna zařízení sdílejí šířku pásma nutnost LAN připojení a napájení, komplikovanější konfigurace nákladné řešení, menší rozsah funkcí než běžné routery
Příklady produktů Netgear EX6400-100PES AVM Fritz!WLAN Repeater 1750E Asus RP-AC66 AVM Fritz!Powerline 1240E Kit TP-Link TL-WPA8630P KIT devolo dLAN 1200+ WiFi ac TP-Link EAP245 Netgear WAC510 Ubiquiti UniFi AP AC Pro Netgear Orbi Google WiFi TP-Link Deco
* dle konkrétního produktu
* ano * ne
Foto popis| TV: Bezproblémové streamování prostřednictvím LAN, Wi-Fi, mesh sítě nebo powerline adaptéru.
Foto popis| Tablet: Prohlížení fotografií a přehrávání videí z NAS serveru kdekoli v domě.
Foto popis| Router: Optimální instalace a správná konfigurace pro nejlepší dosah a výkon.
Foto popis| Notebook: Bezpečný přístup k domácí síti odkudkoli prostřednictvím VPN.
Foto popis| Smartphone: Výborný příjem Wi-Fi kdekoli v domě díky acces pointům nebo opakovačům signálu.
Foto popis| Tiskárna: Tisk ze všech zařízení připojených k domácí síti.
Foto popis| První krok: Rozšíření LAN pomocí přepínače Síťový přepínač (switch) propojí zařízení mezi sebou a pak i s routerem prostřednictvím rychlého Ethernetu. Podporuje všechna síťová zařízení včetně powerline adaptérů či mesh systémů.
Foto popis| Pro zpřístupnění tiskárny v rámci domácí sítě ji nejprve připojte k USB portu vašeho Wi-Fi routeru 1 a pak v nastavení nových tiskáren ve Windows použijte volbu »Přidat tiskárnu pomocí TCP/IP adresy nebo názvu hostitele« 2 .
Foto popis| Optimalizace Wi-Fi Nástroj NetSpot 1 ukazuje, že dvě Wi-Fi sítě vysílají na stejném kanálu, v tomto případě kanálu číslo 6. Proto jsme na našem Wi-Fi routeru ručně nastavili 2 kanál číslo 1, u kterého hrozí nejmenší rušení od okolních bezdrátových sítí.
Foto popis| Zesilovač Wi-Fi signálu: Access point jako profesionální řešení Pokrytí velké části vašeho domu spolehlivě zajistí Wi-Fi access point. Tato síťová zařízení jsou určena k instalaci na strop nebo na zeď, vyžadují ale připojení k Wi-Fi routeru prostřednictvím LAN kabelu.
Foto popis| Mesh systémy jsou v domácích sítích novinkou s velkou budoucností. Díky více satelitům zvládnou spolehlivě pokrýt i velmi rozlehlé prostory a zpravidla jim nechybí ani LAN konektory pro připojení stolních počítačů a dalších zařízení kabelem.
Foto popis| Sdílení dat ve Windows V Průzkumníku souborů klikněte na složku, kterou chcete v domácí sítí sdílet, pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Udělit přístup pro / Domácí skupina (zobrazení a úpravy)«. Pak použijte průvodce pro vytvoření domácí skupiny 1 . Sdílená data poté najdete v nabídce »Domácí skupina« v Průzkumníku souborů 2 .
Foto popis| Po připojení pevného disku nebo USB flash disku k USB portu vašeho routeru můžete sdílet jeho obsah se všemi zařízeními ve vaší domácí síti.
Foto popis| Například Wi-Fi routery Synology poskytují přístup k datům prostřednictvím Průzkumníka souborů, webového rozhraní nebo aplikace pro mobilní zařízení s Androidem či iOS.
Foto popis| Streaming a automatická konverze videí Plex media server vytvoří knihovnu videí ve zvoleném umístění a následně umožní jejich streamování do dalších zařízení v síti, vybavených aplikací Plex.
Foto popis| Do koncového zařízení s Plex klientem odesílá serverová část video v podporovaném formátu, které je automaticky kódováno podle dostupné šířky pásma i možností přehrávání obsahu v klientském zařízení.
Foto popis| Vzdálený přístup V routerech Synology najdete hned dvě možnosti vzdáleného přístupu. Pro administraci samotného routeru lze použít službu QuickConnect 1, která nevyžaduje žádnou náročnou konfiguraci. Pro bezpečný přístup do domácí sítě lze využít funkce doplňkového balíčku VPN Plus Server 2 .
O autorovi| CHRISTOPH SCHMIDT, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz