DVD rekordéry
Jak dostat digitální televizní vysílání na disk
DVD rekordér a přijímač pro digitální pozemní vysílání si při pořizování záznamu musejí velmi dobře rozumět. Bohužel v praxi to tak ale vždy nefunguje. Přinášíme vám tedy několik řešení, jak situaci vylepšit.
Text: Gunnar Troitsch
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Čtyři řešení pro pořizování záznamu z přijímače digitálního televizního vysílání
Vodítko pro rozhodování při nákupu
Čtrnáct nejlepších DVD rekordérů
Přístroje typu „vše v jednom“ jako alternativa
Už v televizní době kamenné zvládlo nahrávání televizního programu i dítě. Stačilo totiž pouze naprogramovat videorekordér podle kódů ShowView a technologie VPS se pak už postarala o to, aby byl na kazetě celý film od začátku do konce. Dnes žijeme v době digitálního televizního vysílání, takže by mělo být všechno vlastně ještě mnohem lepší a jednodušší. Bohužel opak je pravda. Pokud byste si chtěli nahrát nějaký pořad jednoduše kliknutím na jeho název v nějakém elektronickém programovém průvodci, narazíte. Naštěstí neexistuje jenom jedno, ale hned čtyři řešení, se kterými se vám to nakonec přece jenom podaří. Vysvětlíme vám všechna čtyři.
Problém spočívá v tom, že digitální televizní vysílání přijímá většina uživatelů pomocí speciálního receiveru pro digitální pozemní vysílání. DVD rekordéry (DVD přehrávače s pevným diskem) jsou samostatné přístroje připojené k televizoru. Elektronický programový průvodce (Electronic Program Guide, EPG) se dá zobrazit jenom přes digitální receiver a DVD rekordéru není k ničemu. Ukážeme vám proto, jak z těchto individuálních hráčů sestavíte sehraný tým, který vám umožní pořizovat skvělé digitální záznamy, kdykoli budete chtít. Začneme tím nejjednodušším řešením.
1. PŘÍPAD
G-Link: DVD rekordér probudí receiver
Pro začátek je nutné říci, že v současné době je v naší republice tato technologie nepoužitelná, protože žádný z vysílacích programů „zatím“ potřebná data nevysílá. Přesto si myslím, že je dobré se o této možnosti zmínit.
Aby se nahrávání vybraného pořadu spustilo, musí současně proběhnout dvě věci: receiver se musí zapnout a naladit na ten správný kanál a přesně se začátkem pořadu se musí spustit rekordér. Nejlépe to v současné době funguje s ovládacím systémem G-Link od firmy Guide plus, který v licenci používají mnozí výrobci DVD rekordérů, jako JVC, Panasonic, Philips, Pioneer, Sharp nebo Sony.
Guide plus je vlastně něco jako digitální televizní program pro DVD rekordéry. Schopnost přijímat data Guide plus je však předpokladem pro další funkce G-Linku. Umožňuje totiž rekordéru ovládat vybrané receivery pomocí infračerveného signálu podle programových dat Guide plus. K rekordéru je přiložen kabel s infračerveným vysílačem, který musíte umístit před receiver. Systém Guide plus sice zatím v naší republice dostupný není, což však neznamená, že by tomu v budoucnu nemohlo být jinak.
Seznam receiverů, které můžete ovládat pomocí G-Linku, je dlouhý a neustále se rozšiřuje (najdete ho na internetové stránce www.europe.guideplus.com). To, že váš rekordér podporuje G-Link, poznáte podle speciální zdířky, do které se zapojuje kabel s infračerveným vysílačem.
Nejsložitější je prvotní nastavení. V nabídce Guide plus musíte nastavit způsob přijímání televizního programu a čísla přijímaných programů. Jakmile to budete mít úspěšně za sebou, musíte počkat na první data elektronického programového průvodce EPG. To může trvat i dvě hodiny. V Rakousku a Německu je EPG pro Guide plus vysílán přes kanál Eurosport, takže při instalaci tento kanál rozhodně nesmíte vynechat.
Pokud je všechno správně nastavené, je samotné ovládání už hračkou. Stačí spustit EPG na DVD rekordéru a vybrat program, který chcete nahrávat. Tím je nahrávání naprogramováno. Jedinou podmínkou je, že jak receiver, tak rekordér musejí být zapnuté nebo v pohotovostním režimu.
Na milovníky nostalgie výrobce také myslel a u některých rekordérů s podporou GLinku tak můžete nahrávání naprogramovat také pomocí ShowView.
Shrnutí: G-Link je zatím ten nejpohodlnější způsob. Podmínkou je, že si buď záměrně, nebo čirou náhodou pořídíte kombinaci receiveru a DVD rekordéru podporující technologii G-Link.
2. PŘÍPAD
Wake-on-AV: Receiver probudí DVD rekordér
O něco složitější, ale v praxi ještě celkem užitečná je funkce Wake-on-AV, kterou najdete u mnoha DVD rekordérů. Nahrávaný pořad naprogramujete prostřednictvím EPG v receiveru a ten pak pošle DVD rekordéru signál, aby začal nahrávat.
To, zda váš DVD rekordér touto funkcí disponuje, se dočtete v návodu k obsluze. Pokud ano, znamená to, že se rekordér umí probudit z pohotovostního režimu a spustit nahrávání, jakmile přijme televizní signál přes konektor SCART. Nahrávání skončí, když se televizní receiver vypne.
Výhodou tohoto řešení je, že se nemusíte zabývat nějakým složitým nastavením. EPG spustíte na většině receiverů stisknutím tlačítka na dálkovém ovládání, jednoduché je i programování.
Nevýhodou je, že pokud byste chtěli nastavit funkci Wake-on-AV pro pravidelné nahrávání vašeho oblíbeného seriálu, spustí se nahrávání s každým zapnutím televizního receiveru. To znamená i tehdy, když se budete například chtít podívat na zprávy.
Někteří výrobci si tento problém uvědomují a rozšířili systém Wake-on-AV o speciální tlačítko na dálkovém ovládači (Extlink), kterým můžete naprogramované nahrávání dočasně deaktivovat, abyste se mohli dívat na televizi. Pak stačí přepnout receiver a DVD rekordér zase do pohotovostního režimu a aktivovat funkci Wake-on-AV v rekordéru. S tímto systémem se setkáte např. u DVD rekordérů od firmy Panasonic.
Nepraktické je, že v režimu Extlink jsou všechny ostatní funkce rekordéru zablokované, takže během nahrávání nemůžete například pomocí funkce Time Shift sledovat pořad, který se už půl hodiny nahrává. Nahrávání můžete samozřejmě přerušit během reklamy a pomocí funkce Time Shift se na pořad podívat do konce. Záznam ale bude rozdělený na dvě části, které už (u většiny přístrojů) spojit do jedné nelze.
Shrnutí: Až na pár drobných nevýhod je systém Wake-on-AV osvědčeným způsobem nahrávání digitálního televizního vysílání. Navíc je úplně jedno, jestli váš DVD rekordér receiver zná, nebo ne.
3. PŘÍPAD
Špičkové dálkové ovládání: Mít všechno pevně v rukou
V našem třetím řešení svěříte všechny úkoly jednoduše programovatelnému dálkovému ovladači. Tyto ovladače už toho totiž dnes umí mnohem víc než jenom přepínat televizní programy. Univerzální ovládací centrály řídí nejen televizory a věže, ale také rolety, mikrovlnné trouby, pračky a zámky u dveří.
Absolutní špičkou v této kategorii výrobků je momentálně model iPronto od Philipsu. Přístroj připomíná spíš kapesní počítač než dálkový ovladač. Naprogramovat receiver a DVD rekordér zvládne opravdu každý. Ovladač iPronto si prostřednictvím rozhraní W-LAN (802.11b) stáhne data EPG z internetu. Pomocí maker si uživatel uloží sekvence, které zapínají receiver a rekordér, vybírají požadovaný program a spouští nahrávání, a propojí je s daty EPG. Takto se dá naprogramovat až 20 různých událostí, a to i jako série opakující se v denním nebo týdenním rytmu.
Háček je ale v ceně. S cenou 50 000 Kč je iPronto mnohem dražší než DVD rekordér a digitální receiver dohromady. Sice pak pomocí něj můžete na dálku ovládat všechno, co má infračervený nebo W-LAN přijímač, ale domácností vybavených nejnovější technikou je zatím stále ještě málo.
Philips nicméně nabízí i o něco levnější varianty. Například takové Pronto 960 vás přijde na 12 000 Kč, což znamená ani ne na čtvrtinu toho, co byste zaplatili za iPronto. Zato toho umí podstatně míň, kupříkladu nemá funkci EPG. Přesto i tento dálkový ovladač umí pomocí časového spínače spouštět a vypínat nahrávání. Stejně jako iPronto nabízí Pronto 960 dvacet míst * v paměti pro různé programy. Dálkové ovladače s časově řízenými funkcemi nahrávání nabízejí kromě Philipsu i další výrobci, jako například Proton nebo Logitech. Jedno však mají společné - relativně vysokou cenu.
Shrnutí: Programovatelné dálkové ovladače představují velmi drahou variantu. Na druhou stranu fungují skvěle s jakýmkoli receiverem a DVD rekordérem.
4. PŘÍPAD
Náročné na čas: Naprogramování obou přístrojů zvlášť
Pokud pro vás nepřipadá v úvahu žádné z předchozích řešení, pomůže vám jedině komplikované naprogramování obou přístrojů zvlášť. Nejjednodušší to je, pokud je v receiveru i v DVD rekordéru jeden elektronický programový průvodce EPG, pomocí něhož můžete oba přístroje naprogramovat na stejný pořad. Bohužel některé receivery signály, ze kterých DVD rekordéry sestavují EPG, ignorují. Až si budete pořizovat receiver, dávejte pozor na to, aby byl kompatibilní se systémem Guide plus (viz 1. případ). Pak by si měl bez problémů rozumět i s jinými EPG. Seznam vhodných přístrojů najdete na www.europe.guideplus.com.
Pokud už máte receiver, který však odmítá data EPG posílat dál do DVD rekordéru, musíte rekordér jako v dávných dobách naprogramovat manuálně. Manuální programování je nejenom náročné, ale vyžaduje i značnou dávku pozornosti. Je totiž nutné dávat pozor hned na několik věcí. Nejdřív musíte v obou přístrojích nastavit stejné datum a přesně stejný čas. Jinak by se totiž mohlo stát, že se oba přístroje spustí v jiný okamžik, takže vám pak bude část nahrávaného pořadu chybět.
Pak si musíte zjistit, jak vlastně nahrávání v receiveru a rekordéru funguje. Například musíte vědět, jestli váš rekordér vůbec akceptuje AV vstup (přes něj přijímá televizní signál z receiveru) jako zdroj pro časově naprogramované nahrávání.
Shrnutí: Manuální naprogramování obou přístrojů zvlášť je ten nejsložitější a časově nejnáročnější způsob, jak nahrávat digitální televizní vysílání. Zato vás nebude stát nic navíc a funguje zaručeně u jakékoli kombinace přístrojů.
SHRNUTÍ
Technologii už máme, přesto je nahrávání digitálního televizního vysílání stále ještě složité. V podstatě máte pouze dvě možnosti: buď si rovnou pořídíte řešení G-Link s vhodným DVD rekordérem a receiverem (1. případ), nebo si počkáte, až se bude prodávat víc DVD rekordérů se zabudovaným tunerem DVB nebo až výrazněji klesne cena univerzálních přístrojů (2. a 3. případ). Druhé dva případy už sice fungují, ale buď je toto řešení ještě moc drahé, nebo pouze dočasné.
Jak rychle najít dokonalé řešení
Vhodné řešení pro nahrávání digitálního televizního vysílání závisí na tom, jaké přístroje doma máte. Nejjednodušší variantou je receiver a DVD rekordér podporující technologii G-Link. DVD rekordér je v takovém případě vybaven výstupem, který je vidět na obrázku. V ostatních případech by vám mělo pomoci následující schéma pro rozhodování:
Podporuje váš DVD rekordér technologii G-Link?
ANO - 1. případ
NE - Podporuje váš DVD rekordér Wake-on-AV?
ANO - 2. případ
NE - 4. případ
Máte programovatelný dálkový ovladač?
ANO - 3. případ
NE - 4. případ
VPS: Moderní přístroje s technologií z doby kamenné
Zkratku VPS (Video Program System) znají mnozí ještě z éry VHS: signál vysílaný společně s televizním obrazem dokáže probudit rekordér, aby začal nahrávat. Tím bylo zaručeno, že se pořad nahrál na kazetu celý od začátku do konce, i když šly hodiny ve videu špatně nebo i když se začátek pořadu o něco posunul. V případě digitálního televizního vysílání (DVB) se s přenosem signálu VPS zpočátku nepočítalo. Nicméně standard DVB z roku 1997 a 2000 byl o funkce VPS rozšířen, takže nyní může být vysílán digitálně i analogově společně s tokem dat. Bohužel momentálně prakticky nenarazíte na DVD rekordér, který by byl schopen digitální signál VPS používat, což považujeme jednoznačně za krok zpět, pokud jde o pohodlí uživatelů. Mimochodem, EPG signály VPS nenahrazuje, protože se přenáší zpravidla jenom jednou týdně, takže krátkodobé změny ve vysílání často vůbec nezachytí.
FSC Scaleo E: Přístroj, který umí všechno
DVD rekordér s pevným diskem a digitální televizní receiver v jednom - s takovými přístroji je nahrávání digitálního televizního vysílání opravdu jednoduché.
Přístroj Scaleo E nabízí podobně jako multimediální počítač možnost ukládat digitální televizní vysílání do paměti bez ztráty kvality. Uvnitř se ukrývá počítačový hardware, na kterém běží Windows XP Media Center Edition. Tu výrobce upravil tak, že je ovládání úplně stejné jako u klasického DVD rekordéru. Běžící televizní program tak můžete například přerušit pomocí funkce Time Shift a později zase pokračovat v nahrávání. S přístrojem můžete také pohodlně surfovat po internetu. Tato inteligentní krabička se prodává v několika variantách za cenu od 30 000 do 35 000 Kč vč. DPH podle výbavy. Uživatelé si mohou vybrat ze dvou variant, přičemž každá disponuje různě velkým pevným diskem, jiným procesorem Pentium 4 a operační pamětí. Obě varianty jsou vybaveny tunerem pro digitální pozemní vysílání (DVB-T) a klasické analogové vysílání.
Přehled čtrnácti nejlepších DVD/HDD rekordérů
DVD rekordéry s pevnými disky Chip testuje a vyhodnocuje pravidelně. Výsledky najdete v následující tabulce. Malá nápověda: Pokud už máte receiver pro příjem digitálního televizního vysílání, pak byste si měli pořídit DVD rekordér, který podporuje technologii Guide plus a G-Link.
Sony RDR-HX 1010
Jedinečný je pevný disk s kapacitou 400 GB, takže můžete pořídit až 700 hodin záznamu.
Celkové hodnocení: 92 (1. místo) Orientační cena vč. DPH: 37 000 Kč
Panasonic DMR-EH65
Jedinečný je naprosto tichý provoz a jednoduché ovládání. Cesta do potřebné nabídky nastavení je snadná, nabídky jsou logicky uspořádané.
Celkové hodnocení: 89 (3. místo) Orientační cena vč. DPH: 17 000 Kč
Chytré ovladače
Programovatelné dálkové ovladače dokáží sice ovládat receiver i rekordér, zato však nejsou zrovna nejlevnější.
Dokumenty ke stažení- Hardware - Jak dostat digitální televizní vysílání na disk (378.12 kB) - Staženo 1652x