Tchajwanský výrobce NAS serverů QNAP chystá novou verzi operačního systému QTS. Důkladně jsme si ji osahali a přinášíme vám naše poznatky se systémem, který slibuje inteligentní, efektivní a automatizované služby.
Operační systém QTS pohání všechny NAS servery QNAP, bez ohledu na to, zda jsou určeny pro domácí, nebo firemní uživatele. Nabídka jeho funkcí se může lišit podle konkrétního modelu síťového úložiště, ale základní aplikace a funkce pro správu, zálohování a sdílení dat jsou vždy stejné, podobně jako například nástroje na streamování multimédií v domácí síti i po internetu. Systém QTS je pravidelně aktualizován a na dostupnost nové verze QTS vás vždy upozorní informační okno, zobrazované po přihlášení k administračnímu rozhraní NAS serveru.
Dostupnost nové verze operačního systému QTS si můžete ověřit poté, co otevřete Ovládací panel, přejdete do nabídky »Systém / Aktualizace firmware« a následně použijete volbu »Kontrola aktualizací«. Beta-verzi QTS je však třeba stáhnout a instalovat ručně (viz návod na protější straně). My jsme do našeho testovacího zařízení instalovali nejnovější QTS 4.3.3 Beta a podělíme se s vámi o naše zkušenosti.
Ovládací panel a AppCenter
První změny v QTS 4.3.3 odhalíte ihned po prvním přihlášení k administračnímu rozhraní. Drobně byla upravena grafika pracovní plochy NAS serveru, zásadněji pak vzhled Ovládacího panelu, který je nyní o něco přehlednější. App Center zobrazí při prvním spuštění uvítací okno, ze kterého se mimo jiné dozvíte, že nově je možné instalovat aplikace (které to podporují) do různých svazků síťového úložiště. Můžete tedy mít například odděleny pracovní a multimediální aplikace. Aplikace lze také mezi svazky migrovat, pokud je například v některém svazku nedostatek místa.
Přepracován byl i nástroj Monitor prostředků, který nyní přehledněji zobrazuje využití procesoru a paměti NAS serveru, včetně podrobných informací o využití systémových zdrojů jednotlivými aplikacemi. Díky tomu lze snadno zjistit, zda výkon vašeho NAS serveru stačí na úlohy, které na něj kladete. Podrobně je sledováno také síťové připojení a samozřejmě i využití úložného prostoru.
Správa souborů
S uspořádáním dat v síťovém úložišti vám pomůže nová aplikace Qfiling, která je aktuálně dostupná v beta-verzi. Qfiling automaticky třídí soubory podle jejich typu a dalších kritérií (datum vytvoření či změny, koncovka souboru nebo třeba model fotoaparátu, kterým byl pořízení snímek) a přesouvá je mezi nastavenými zdrojovými a cílovými složkami. Můžete si přitom nastavit neomezený počet třídících úloh, prováděných buď jednorázově, nebo podle časového plánu. Pak už jen nahráváte různá data do zdrojové složky a Qfiling je automaticky roztřídí.
Po instalaci aplikace Connect to Cloud Drive zvládne nyní aplikace File Station připojit cloudové služby jako OneDrive, Disk Google nebo Dropbox a další a následně pracovat se soubory v cloudu stejně, jako kdyby byly uloženy v NAS serveru. Podobně lze připojit také FTP servery nebo sdílené složky ze vzdáleného NAS serveru.
Multimédia
Vylepšení získaly aplikace Photo Station, Music Station i Video Station. Multimédia lze vysílat do všech zařízení s podporou protokolu Google Cast v domácí síti (tedy kromě Chromecastu třeba i do Nvidia Shield TV a dalších multimediálních přehrávačů), stejně jako do Apple TV. Multimediální aplikace také nyní podporují přímé ovládání zařízení připojených k datovému streamu (přes AirPlay, DLNA, Google Cast i Bluetooth). Přehrávání hudby spustíte prostým přetažením skladby na zvukový výstup nebo síťové multimediální zařízení v aplikaci Music Station. Nová rozhraní má i aplikace Video Station, která nyní umožňuje přidávat záložky na oblíbené scény filmů a sdílet je s ostatními uživateli, automaticky setřídí jednotlivé díly seriálů a umí videa nejen sdílet pomocí odkazů, ale také je nahrávat na YouTube či Facebook. Pro filmy se stahují informace ze serveru TMDb a webový přehrávač umí nově přepínat zvukové stopy.
Pracovní nástroje
QNAP myslí samozřejmě i na pracovní využití svých NAS serverů, takže představil například novou verzi aplikace Notes Station, která umožňuje do cloudového poznámkového bloku přímo importovat obsah PDF souborů, připojení obsahu z RSS kanálů a pohodlné sdílení poznámek s dalšími uživateli, kteří mohou podle přiděleného oprávnění obsah buďto jen číst, nebo jej i upravovat. K dispozici je i spolupráce s Kalendářem Google, do kterého lze zasílat úkoly, šifrování dat, zálohování obsahu poznámkových bloků Evernote a nová verze mobilní aplikace pro Android a iOS.
Náročné uživatele s výkonnějšími modely NAS serverů QNAP pak bude zajímat e-mailová aplikace QmailAgent, která umí na jednom místě spravovat a zálohovat e-maily ze schránek na serverech Gmail, Outlook.com a mnoha dalších, stejně jako Qcontactz, aplikace pro pokročilou správu kontaktů s možností integrace do CRM a ERP systémů.
Mnoho dalších vylepšení
Na finální verzi operačního systému QTS 4.3, která přinese ještě celou řadu dalších novinek a vylepšení, na jejichž popis nám nezbývá prostor, bude možné z beta-verze upgradovat přímo v administračním prostředí NAS serveru. Podporovány jsou přitom všechny aktuální i starší modely jedno-, dvou-, čtyři vícediskových NAS serverů QNAP. Nové funkce bezpochyby ocení jak běžní, tak i náročnější uživatelé síťových úložišť známého výrobce.
Instalace QTS 4.3.3 Beta
Testovací verzi operačního systému QTS je třeba do NAS serveru instalovat ručně. Není na tom vůbec nic složitého, ale je třeba si uvědomit, že výrobce nezaručuje bezproblémovou funkčnost beta-verze operačního systému, a postupujete tedy na vlastní riziko. Určitě je rozumné zazálohovat si před instalací beta-verze QTS nejdůležitější data ze síťového úložiště na externí disk nebo do cloudu. Použít k tomu můžete například aplikaci Cloud Drive Sync, kterou si doinstalujete z App Center. My jsme se při testování QTS 4.3.3 Beta s žádnými problémy nesetkali, ale jistota je jistota.
> 1 Stažení beta-verze QTS Instalační balíček beta-verze operačního systému QTS nelze stáhnout v administračním rozhraní NAS serveru. Musíte navštívit web qnap.com/event/qts-4.3.3/ beta a zde si podle konkrétního modelu vašeho zařízení vybrat správný instalační balíček ke stažení. Je to velmi snadné -zvolíte počet šachet na disky vašeho NAS serveru a pak jeho modelové označení. Webová stránka vám následně nabídne instalační balíček ve formátu ZIP, který je třeba po stažení na disk počítače dekomprimovat (použijte standardní funkci Průzkumníku souborů ve Windows), abyste získali instalační balíček ve formátu IMG.
> 2 Instalace Připojte se k administračnímu rozhraní svého NAS serveru a Otevřete Ovládací panel. Pak přejděte do nabídky »Nastavení systému / Aktualizace firmware« a zde přepněte na kartu »Aktualizace firmware«. Dole najdete tlačítko »Prohledat«, které použijete k otevření IMG souborů s instalací beta-verze operačního systému QTS. Pak použijte tlačítko »Update systému« a potvrďte aktualizaci operačního systému, během které dojde k restartu zařízení.
> 3 Nové přihlášení Instalace beta-verze operačního systému QTS zabere několik minut a po restartu vás uvítá mírně upravená grafika administračního rozhraní vašeho NAS serveru. Společně se systémem QTS je třeba aktualizovat i několik instalovaných aplikací, což snadno provedete kliknutím na tlačítko »Aktualizovat teď« v pravém dolním rohu informačního okna. Pak můžete začít svůj NAS běžným způsobem používat a odhalovat nové funkce a vylepšení operačního systému QTS 4.3.3.
Foto popis| Nová verze operačního systému QTS má upravenou grafiku administračního rozhraní a výrazně přehlednější členění funkcí v Ovládacím panelu.
Foto popis| Upravený Monitor prostředků poskytuje detailní informace o využití systémových zdrojů aplikacemi běžícími v NAS serveru.
Foto popis| Jednou z novinek je také aplikace Qfiling, která automaticky třídí soubory podle jejich typu a dalších kritérií.
Foto popis| Photo Station i další multimediální aplikace podporují streamování obsahu do Apple TV a zařízení s podporou protokolu Google Cast.
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz