Přejít k hlavnímu obsahu

Inkoust prakticky bezedný

Inkoustová multifunkční zařízení s plnitelnými tankovými nádržemi tisknou téměř zdarma a nabízí slušnou kvalitu i rychlost tisku pro domácí kancelář. Vyzkoušeli jsme nejnovější modely. 

Je to přesně šest let od okamžiku, kdy nám do testovací laboratoře dorazila první inkoustová tiskárna se systémem velkoobjemových plnicích tanků. Představila ji společnost Epson a nesla označení L100. V době, kdy výrobci žili hlavně z prodeje spotřebního materiálu a hojně dotovali své tiskárny a multifunkční zařízení s vidinou budoucích zisků z inkoustu, se jednalo doslova o revoluční krok, a pokud by se Epsonu sázka na riziko nepovedla, asi by dnes už tiskárny nevyráběl. Však se také Epson tehdy do prodeje tiskáren s tankovými inkoustovými systémy pustil jen opatrně a Česká republika byla jedním z prvních trhů, na kterých nový obchodní model testoval.

V západní Evropě začal Epson inkoustové tiskárny se superlevným tiskem prodávat až za rok. Riskantní krok se ale vyplatil a ukázalo se, že koncept prodeje dražších tiskových zařízení a velmi levného inkoustu je výhodný jak pro zákazníky, tak pro výrobce. Od té doby bylo jen otázkou času, kdy s podobným krokem přijdou i ostatní výrobci, ale přesto to trvalo poměrně dlouho a Epson neměl v tomto segmentu tři roky konkurenci. Tento čas využil k dalšímu vývoji a ze získaného technologického náskoku dodnes profituje.

Různí výrobci, různá nabídka

Jako druhý přistoupil na nová pravidla inkoustového trhu Brother a jeho multifunkční tiskárnu DCP-T500W jsme měli možnost otestovat na podzim 2015. Dnes Brother nabízí sedm podobných modelů - všechny mají nádržky ukryté v těle a disponují plnohodnotným ovládacím panelem.

Dominantním výrobcům Canon a HP se do tohoto kroku logicky moc nechtělo. Hlavním důvodem byla samozřejmě obava z poklesu příjmů ze spotřebního materiálu, ale svou roli měly i další faktory. Systém tankových inkoustů sice přináší úžasně nízké tiskové náklady, ale má i svoje nevýhody. Méně zkušení uživatelé mohou mít problémy s plněním inkoustových nádržek, špatně uzavřená víčka nádržek mohou způsobit vylití inkoustu a potřísnění tiskárny nebo majitele, a celkově systém inkoustových tanků působil zpočátku poněkud neesteticky. První modely tohoto typu tiskáren navíc pracovaly poměrně pomalu a kvalita tisku byla pouze průměrná.

Přesto se však trendu levného tankového tisku ani společnosti Canon a HP nakonec nevyhnuly. Canon uvedl první model tankové multifunkční tiskárny Pixma G3400 v únoru 2016 a my jsme jej testovali o měsíc později. Tato multifunkční tiskárna již měla nádržky integrované do těla zařízení, takže působila kompaktnějším dojmem a na první pohled vypadala jako jakékoliv jiné inkoustové multifunkční zařízení. Canon však na tento tiskový systém vsadil jen opatrně a v podstatě uvedl jen omezenou řadu několika zařízení, přičemž naprostá většina jeho ostatních inkoustových multifunkčních zařízení a tiskáren stále používá klasický systém kartridží.

Zcela to pak platí o fototiskárnách, kde Canon spoléhá pouze na kartridže. Zajímavé také je, že Canon u tankových tiskáren očesal ovládací panel do tak značné míry, že většina uživatelů musela mít velký problém nejen nastavit zařízení do domácí Wi-Fi sítě, ale i s ním provádět tak běžné úkony, jako je kopírování většího počtu stran. Ovládací panel se u nového modelu G3410 o něco zlepšil, ale stále nabízí jen základní funkce a pokročilejší nastavení je možné provádět pouze pomocí kombinací zároveň stisknutých kláves. Uživatel tak prakticky pro jakoukoliv složitější operaci potřebuje manuál. Výjimku v tomto ohledu tvoří nejvyšší varianta inkoustové multifunkční tiskárny s plnitelnými zásobníky s označením Pixma G4410, kterou však Canon do tohoto testu nedokázal dodat. Tato tiskárna má již alespoň numerický ovládací blok a automatický podavač dokumentů, i když na grafický displej ani u ní zatím nedošlo. 

HP přišlo na náš trh se systémem tankového tisku jako poslední, a to na jaře minulého roku (i když jej již nějaký čas prodávalo na některých cenově senzitivních asijských trzích). Podobně jako u Canonu tvoří i u HP nabídka tankových tiskáren a multifunkčních zařízení drobný zlomek inkoustového portfolia firmy a v současnosti nabízí HP prakticky jen tři modely, Canon jich včetně doprodeje starších řad nabízí momentálně osm.

Jednoduše shrnuto, tiskárny a multifunkční zařízení s doplnitelnými nádržkami a superlevným tiskem dnes nabízí všichni výrobci inkoustových tiskáren, ale pouze Epson tento systém používá ve všech typech zařízení od rozměrů A4 do A3+, od domácích přes kancelářské až po fototiskárny. Celkem nabízí 20 modelů. Velmi dobrou nabídku má se sedmi aktuálně prodávanými modely Brother, ale ten se specializuje primárně na kancelářské multifunkční tiskárny. Canon nabídku svých CISS zařízení oživil o modely s lepším ovládáním a HP nabízí pouze dva až tři základní modely.

Rychlost a kvalita tisku: Dobrý průměr

Všechny čtyři testované multifunkční tiskárny jsou určeny primárně k tisku dokumentů, ale lze je použít i pro tisk fotografií. Samozřejmě nedosahují kvality šesti- a víceinkoustových fototiskáren, ale pro běžné použití bohatě stačí. Canon Pixma G3410, Epson L4160 a Brother T910DW dokážou tisknout bezokrajově, HP bezokrajový tisk fotografií neumí.

V rámci testu jsme tiskli různé typy kancelářských dokumentů, od obchodního dopisu s grafickými prvky přes 18stránkový manuál v PDF až po tisk dokumentu v režimu konceptu (draftu). U všech kancelářských dokumentů je kvalita tištěného textu i grafiky naprosto srovnatelná s kartridžovými inkoustovými tiskárnami, velmi dobře použitelná, ale zároveň v žádném případě nedosahuje kvality laserových tiskáren. Sken výtisků i porovnání s výsledky laserové tiskárny najdete na str. 72. Nejlepší kvalitu tištěného písma i fotografií jsme zaznamenali u Canonu G3410, výborný je ale v tomto ohledu i Epson L4160. Tiskové výsledky zařízení Brother T910DW hodnotíme jako velmi dobré, výtisky z HP Ink Tank Wireless 415 pouze jako dobré. Pro tisk dokumentů můžeme doporučit jakékoliv z testovaných zařízení, pro tisk fotografií se z hlediska kvality kloníme ke Canonu G4310, případně k Epsonu L4160. Při tisku 10 stran obchodního dopisu je rychlost všech testovaných zařízení srovnatelná a pohybuje se od jedné a půl po necelé dvě minuty. 18 stran PDF dokumentu zvládl nejrychleji Epson (147 sekund), nejpomaleji Brother (202 sekund).

Tyto údaje v podstatě odpovídají specifikacím uváděným výrobci, jen Brother tvrdí, že je rychlejší, než opravdu je. Větší rozdíly jsme zaznamenali při tisku 18stránkového dokumentu v režimu náhledového konceptu neboli draftu. V tomto testu se spíše než rychlost tiskového enginu projevuje výrobcem nastavená kvalita náhledového tisku. Neméně kvalitní, ale nejrychlejší draft tiskne Epson L4160 (18 stran za minutu), což podle nás nejlépe odpovídá filozofii náhledového tisku. Brother a Canon tisknou v draftu skoro stejně dlouho jako ve standardním režimu, HP nabízí rozumný kompromis mezi dvakrát rychlejším konceptem než standardním tiskem při velmi slušné kvalitě.

Značné rozdíly jsme zaznamenali při fotografickém tisku v nejvyšší kvalitě na fotopapír. V tomto ohledu je nejlepší tiskárna Canon Pixma G3410, která má nejlepší fototisk a zároveň je s necelými 160 sekundami na celostranu A4 nejrychlejší. Druhý nekvalitnější, ale zároveň s více než sedmi minutami na stránku nejpomalejší tisk produkuje Epson L4160. Použitelné fotografie ale zvládne i Brother a HP.

Rozdíly ve výbavě: Duplex a ADF

Všechny testované multifunkční tiskárny dokážou tisknout přes USB a přes Wi-Fi, LAN přípojku má pouze Brother T910DW. Právě tento model má z testovaných zařízení zdaleka nejlepší výbavu. Za necelých 7 000 Kč nabízí hardwarový duplexní tisk, automatický podavač dokumentů skeneru s kapacitou 20 listů A4 a vstupní i výstupní podavače papíru s nejvyšší kapacitou. Navíc má největší barevný displej s do češtiny lokalizovaným menu a fax. Z testovaných modelů se tak nejlépe hodí pro kancelářský provoz.

Velmi dobrou kapacitu vstupního zásobníku papíru, opravdu rychlý hardwarový duplexní tisk a grafický lokalizovaný displej má i Epson L4160, zde se však uživatelé musí obejít bez ADF, faxu a LAN. Canon G3410 a HP ITW 415 jsou vhodné spíše pro domácnosti. Nemají ani hardwarový duplex, ani ADF, ani LAN, a ani grafický displej. Canon G3410 má slušný 100listový vstupní podavač papíru, ale neumožňuje tisk z USB ani z SD karty. HP ITW 415 dokáže tisknout z SD karty, ale vzhledem k absenci grafického displeje a pořádného ovládacího rozhraní je to hodně nouzová volba.

Tiskové náklady: Malé, menší, žádné?

Vzhledem k velkoobjemovým inkoustovým nádržkám, bezplatné dodávce prvních lahviček a jejich nízkým cenám prakticky není nutné u žádného z testovaných strojů náklady na tisk řešit. Všichni výrobci dodávají své multifunkční tiskárny s plnohodnotnou sadou lahviček obsahujících inkoust na tisíce stran. Nejštědřejší je v tomto ohledu HP, které k přístroji za 3 490 Kč dodává inkoust na potištění 15 000 černobílých a 8 000 barevných stran (ISO 24712). V balení tedy najdeme hned dvě 170ml lahvičky s černým inkoustem a tři 70ml lahvičky (C, M, Y). Podobně štědrý je Epson, který k L4160 dodává také dvě lahvičky s černým inkoustem (14 000 stran) a sadu CMY inkoustů pro vytištění cca 5 200 barevných stran. Canon používá 135ml černý inkoust a 70ml barevné inkousty s výtěžností 7 000, resp. 6 000 stran. Brother má v balení rovněž dvě černé lahvičky s kapacitou 2 x 6 500 stran a tři CMY lahvičky pro potištění 5 000 stran.

Z toho vyplývá, že většina uživatelů bude tisknout několik let prakticky zdarma. Při tisku 10 stran denně vydrží dodávaný inkoust přibližně na dva roky. Deset stran denně ale většina uživatelů ani netiskne, takže je dost možné, že majitel nové multifunkční tiskárny již nebude muset nikdy inkoust dokupovat, maximálně jej dokoupí jednou. Pokud se jej rozhodne pořídit, nijak ho to nezruinuje, protože cena lahviček se pohybuje mezi 150 a 200 korunami. V naší výsledkové tabulce uvádíme momentální přesné tiskové náklady při zakoupení dodatečného inkoustu. Z nich vyplývá, že cenovou laťku má v současnosti nasazenou nejníže Canon, který po dokoupení dalších inkoustů bude tisknout cca za 2 haléře na ČB a 8 haléřů na barevnou stránku. Celostránková fotografie formátu A4 (bez započítání ceny fotopapíru) vyjde na méně než 50 haléřů. Nízké tiskové náklady má i HP (4 haléře na černobílou, 14 haléřů na barevnou stranu) a Brother (0,03 Kč/K, 0,14 Kč/CMYK). Epson si už několik let drží ceny víceméně stejné, na úrovni 0,05 Kč za černobílou a 0,15 Kč za barevnou stranu.

***

Test tankových multifunkcí

1. 2. 3. 4.
Zařízení Epson c L4160 Brother MFC-T910DW Canon c Pixma G3410 HP Ink Tank Wireless 415
Orientační cena 6 600 Kč 6 900 Kč 4 690 Kč 3 490 Kč
Tisková technologie inkoustová inkoustová inkoustová inkoustová
Celkové hodnocení 87,9 86,5 85,3 76,9
Rychlost 85 71 70 69
Náklady na tisk 92 96 100 96
Kvalita tisku 91 85 97 76
Výbava 82 96 68 65
TECHNICKÁ DATA
Max. rozlišení [dpi] 5 760 x 1 440 6 000 x 1 200 4 800 x 1 200 4 800 x 1 200
Nom. Rychl. tisku K / CMYK 10,5 / 5 12 / 10 8 / 5 8 / 5
Formát A4 A4 A4 A4
Počet kartridží 4 4 4 2
USB/LAN/Wi-Fi */*/* */*/* */*/* */*/*
Duplexní tisk / ADF */* */* */* */*
Tisk ze smartphonu * * * *
Kapacita vstupního zásobníku papíru 100 150 + 80 100 60
Kapacita ADF * 20 * *
Kapacita výstupního zásobníku papíru 30 50 25 25
Čtečka karet / tisk z USB */* */* */* */*
Grafický displej / úhlopříčka * / 3,7 cm * / 4,5 cm * *
Max. rozlišení skenování [dpi] 1 200 x 2 400 1 200 x 2 400 1 200 x 600 1 200 x 1 200
Bezdrátové připojení * * * *
Fax * * * *
VÝSLEDKY MĚŘENÍ
První stránka barevně (s) 11 13 14 13
První stránka Č/B (draft) (s) 6 11 10 7
10 stran - text s logem (m:s) 1:24 1:56 1:30 1:24
Fotografie (A4, nejvyšší kvalita) (m:s) 7:26 4:19 2:36 5:44
PDF (18 stran A4) (m:s) 2:27 3:22 2:43 3:04
Č/B draft (18 stran) (m:s) 1:02 2:50 2:14 1:33
Duplexní tisk, 10 str. A4 (m:s) 1:57 3:22 * *
Kopírování (1 str./ 5 str. A4) (s) 24 / 68 21 / 85 19 / 69 40 / 101
Kopírování 10 str. A4 z ADF (s) * 3:07 * *
Spotřeba stand-by 4,4 W 3,5 W 2,2 W 1,9 W
Náklady na ČB tisk [5% pokrytí] 0,05 Kč 0,03 Kč 0,02 Kč 0,04 Kč
Náklady na barevný tisk [20% pokrytí] 0,15 Kč 0,14 Kč 0,08 Kč 0,14 Kč
Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0)
Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne; c Chip tip

***

Takhle to začalo: Epson L100

> První inkoustovou tiskárnou se systémem velkokapacitních tankových nádržek byl Epson L100, který jsme recenzovali v červenci 2012. Externí krabička s nádržkami se plnila naležato a s tělem zařízení ji spojovala řada hadiček.
> Dnes již mají velkoobjemové inkoustové tiskárny nádržky většinou v těle a plní se snadněji. Cena tiskárny byla vyšší než u srovnatelných zařízení s klasickými kartridžemi, ale za cca 3 900 Kč přesto přijatelná. Náklady na tisk činily 0,038 Kč (K) a 0,093 Kč (CMYK), součástí dodávky byly tři barevné 70ml lahvičky, a dokonce tři lahvičky s černým inkoustem. Její nástupce L4160 tiskne dokumenty přibližně třikrát rychleji.

***

Inkoust na tisíce stran

> Ke všem testovaným multifunkčním zařízením výrobci dodávají lahvičky s inkoustem pro potištění tisíců stran. Někteří výrobci dokonce přidávají dvě velkoobjemové lahvičky s černou barvou.
> Budete-li tisknout 10 stran denně, vystačí vám dodaný inkoust na dva roky bezplatného tisku a potom budou činit tiskové náklady 2-5 haléřů na černobílou, resp. 4-15 haléřů na barevnou stránku běžného pokrytí (ISO 24712).

***

Srovnání kvality tisku

Přes všechna vylepšení se stále technologie inkoustového tisku písma a grafiky nevyrovná té laserové. Pro lepší srovnání přinášíme sken tisku miniaturního písma a našeho loga vyprodukovaný jednotlivými testovanými multifunkčními zařízeními a jejich srovnání s vysokokapacitní laserovou i inkoustovou multifunkční tiskárnou.

Foto popis| Odolnost vůči vodě a zvýrazňovačům Jedním z hlavních argumentů proti tisku pracovních dokumentů na inkoustových tiskárnách bývá horší odolnost výtisků proti působení vody nebo lihových zvýrazňovačů. Je i není to pravda. Černý inkoust bývá pigmentový, takže voda jej nerozpustí 1, tedy pokud k rozmazání nepřispěje majitel horečným drhnutím papíru. Odolnost vůči lihovým zvýrazňovačům je lepší, než bývala, ale při několikanásobném přejetí textu fixem již k drobnému rozmazání dochází 2 . Barevné inkousty jsou vyrobeny na vodní bázi (dye-based) a voda je dokáže snadno rozmazat.
Foto popis| Ach, to ovládání Epson 1 a Brother 2 to s tankovým inkoustem myslí vážně a neoplácejí uživatelům nákup levně tisknoucího multifunkčního zařízení nutností používat prakticky nepoužitelný ovládací panel. Canon 3 se v tomto ohledu sice zlepšil, ale není to stále ono, a pokud se opravdu nudíte, zkuste na ovládacím panelu HP 4 nastavit připojení tiskárny k zaheslovanému Wi-Fi routeru.
Foto popis| Kvalita kancelářské grafiky
Foto popis| Kvalita běžného písma
Foto popis| Vítěz testu: Epson L4160 Vítězný model nabízí nejlepší kompromis mezi výbavou a rychlostí a kvalitou tisku. Při zpracování kancelářských dokumentů je nejrychlejší, zvládne jak obchodní grafiku, tak fotografie, má grafický displej a slušný ovládací panel. Konkurence tiskne o trochu levněji, ale to při množství zdarma dodávaného spotřebního materiálu nehraje tak velkou roli.
Foto popis| Nejlepší poměr cena/výkon > Canon do kategorie inkoustových multifunkčních zařízení s velkoobjemovými doplnitelnými zásobníky vstoupil relativně pozdě a stále si asi není jist, zda se mu tam líbí, ale Pixma G3410 nabídla z testovaných zařízení nejvyšší kvalitu tisku při nejnižších nákladech, rovněž pořizovací cena je slušná. Škoda jen toho základního ovládacího panelu.

O autorovi| MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: