Přejít k hlavnímu obsahu

Impérium vrací úder

Intel Core 2 Duo  

Impérium vrací úder

Nové procesory Intelu jsou tu. A Intel příliš nepřehání, když vyzdvihuje jejich vlastnosti - vyšší výkon (o 40 %) při nižší spotřebě (o 40 %). Pro boj s AMD je procesor Core 2 Duo skutečně silnou zbraní. Drtí totiž hravě jak své předchůdce, tak i konkurenci.
Text: Pavel Trousil

Po uvedení Pentia 4 s novou architekturou NetBurst předpokládal Intel rychlé zvyšování frekvence a tím i výkonu. „Dostaneme se brzy až k 10 GHz,“ slibovali představitelé Intelu. Ale nestalo se - Intel se zastavil zhruba na 4 GHz. Jako závažný problém se totiž mimo jiné ukázala rychle rostoucí spotřeba, která se dostala až na 130 W. Nepomohla ani změna výrobní technologie (na 90, později i na 65 nm).
Mezi tím však dosahoval stále lepších výsledků jiný procesor téže firmy - mobilní Pentium M (Banias). Při mnohem nižší spotřebě dokázal i velmi rychle pracovat a jeho zcela jiná mikroarchitektura se ukázala jako efektivní a úspěšná. Nyní ji Intel ještě vylepšil, přejmenoval ji na „Core“ a začal ji používat ve všech segmentech -v serverových, desktopových i mobilních procesorech. Však bylo také načase. První příčky žebříčku výkonnosti totiž mezitím obsadila konkurenční firma AMD. Teď je ale všechno jinak…

Větší výkon, menší spotřeba

To jsou asi hlavní přednosti nových procesorů Core 2 Duo, kterých je dosaženo několika technologiemi. Patří mezi ně například technologie Wide Dynamic Execution, zahrnující i funkci Macro-Fusion, která by se hodně zjednodušeně dala popsat jako slučování více instrukcí do jedné, která se pak provede v jednom cyklu. Další funkce Advanced Digital Media Boost zrychluje multimediální aplikace, které využívají instrukce SSE.
Jmenujme ještě funkci Smart Memory Access (šikovnější přístup do paměti) a v neposlední řadě i funkci Advanced Smart Cache. U předchozí generace vícejádrových procesorů mělo každé jádro svoji vlastní vyrovnávací paměť. Procesory Core 2 Duo využívají jednu společnou vyrovnávací paměť s kapacitou dva nebo čtyři megabajty, o kterou se obě jádra podle potřeby dělí. To je mnohem výhodnější například při komunikaci mezi jádry (ušetří se cesta přes sběrnici) a nedochází k replikaci dat, ale je to praktické i v případě, kdy pracuje jen jedno jádro - může pak použít celou vyrovnávací paměť jen pro sebe (tzv. Dynamic Cache Alocation).
Intel zapracoval i na spotřebě procesoru (tepelném výkonu), která se u nejvýkonnějšího modelu snížila na 80 W (pro srovnání -u procesoru Pentium Extreme Edition 965 je to 140 W, u Athlonu 64 FX-62 pak 125 W). Toho bylo obecně dosaženo díky nové architektuře a výrobní technologii (65 nm), ale i díky technologiím umožňujícím vypínat jednotlivé části jádra procesoru, které se zrovna nevyužívají. Navíc Core 2 Duo neběží na takové frekvenci jako Pentia 4 (D).

Pět modelů pro desktopy a nové sady

Pro desktopy jsou zatím k dispozici čtyři modely nových procesorů Core 2 Duo (E6300 až E6700 s frekvencí 1,86 až 2,67 GHz) a jeden „extrémní“ pro extrémní nadšence, který se označuje jako Core 2 Extreme X6800. Ten pracuje na frekvenci 2,93 GHz a navíc má otevřený multiplikátor, takže jej lze snadno přetaktovat. V naší laboratoři běžel stabilně i na frekvenci 3,6 GHz! Jeho cena je však (jak je zvykem) také extrémní -stojí 999 dolarů…
Pro mobilní počítače je tu pět modelů: T5500, T5600, T7200, T7400 a T7600 s frekvencí 1,66 GHz až 2,33 GHz.
Nové desktopové procesory jsou sice pinově kompatibilní se staršími Pentii 4 a D (používají stejnou patici Socket 775), použít starší desky (tedy například upgradovat) však bohužel nelze. Core 2 Duo totiž potřebuje nižší a stabilnější napájení (tedy správný napájecí modul VRM - Voltage Regulation Module), které nemají většinou ani desky se sadou Intel 975X, jež jinak tyto procesory podporuje.
Kromě už starší sady 975X má Intel pro Core 2 Duo nové řešení v podobě sad 965, konkrétně P965, G965 a Q965 Express. Jak vidíte, změnilo se i označení, které začíná písmenem, následuje generace a platforma. Písmeno Q označuje čipové sady s velkou stabilitou, integrovanou grafikou a s větší možností správy (optimalizováno pro podnikové počítače), G označuje sady s integrovanou grafikou (především pro domácí uživatele), řada P je bez integrované grafiky. Pokud jde o grafiku, jedná se o nový, vylepšený model Intel GMA 3000.
Jako „jižní můstek“ se u těchto sad používá ICH8 - podporuje až 10 USB portů (a nově i jejich vypnutí), 6 SATA II portů, má integrovanou gigabitovou síťovou kartu a samozřejmě i všechny funkce starších sad (tedy až na „archaické“ prvky - nepodporuje totiž rozhraní Paralel ATA a zvuk AC-97). Intel připravuje i levnější sady 946GZ (s integrovanou grafikou) a 946PL, obě se starším jižním můstkem ICH7, a svoje řešení mají nebo připravují i firmy nVidia, ATI a VIA Technology.

DOST TEORIE! CORE 2 DUO V PRAXI

Na bombastické slogany, vyzdvihování nových technologických vlastností a chválu „převratných“ změn jsme ze strany výrobců zvyklí. Praktické testy za nimi ale často pokulhávají. V tomto případě však musíme Intelu přiznat, že se mu nová mikroarchitektura povedla. Měli jsme možnost vyzkoušet dvě verze procesorů (Core 2 Extreme X6800 a Core 2 Duo E6600) a základní desku Intel D975 XBX. Provedli jsme na nich testy a výsledky jsme srovnali se staršími procesory a s konkurencí.
A výsledek? Procesor Core 2 Duo je výrazně rychlejší a zatím suverénně první AMD Athlon 64 FX-62 poráží, a to někdy až o více než 50 %. Postihuje to přitom v podstatě všechny oblasti - grafické syntetické testy, herní testy (tradiční silná stránka AMD) i aplikační testy. Použili jsme i testy, které využívají dvou jader procesorů (Premiere Pro 2.0, H.264-Encoder, MP3 Surround Encoder 1.1.1), a výsledky jsou opravu výborné.
Intel tak procesory Pentium 4 a Pentium D posílá do důchodu. Předpokládá, že již příští rok bude více než 90 procent prodaných desktopových procesorů dvoujádrových, a to většinou s novou architekturou. Pro AMD znamená Core 2 Duo vážný problém. Konkurovat může zatím cenou (výrazně zlevňuje procesory) a částečně konceptem AMD 4x4. V něm pracují v jednom počítači na jedné desce dva dvoujádrové Athlony 64 FX (tedy celkem čtyři procesorová jádra) společně se dvěma dvouprocesorovými grafickými kartami (tedy celkem čtyřmi grafickými procesory). Cena tohoto řešení by přitom měla být podle AMD nižší než 1000 USD. No, uvidíme. AMD chce také do konce roku předvést čtyřjádrový procesor. Na ten se však chystá i Intel.

Dokumenty ke stažení