Formáty a fototiskárny
Test 33 fototiskáren různých formátů - Chip provedl megatest - vyzkoušel 33 fototiskáren od minitiskáren až po DIN-A3-Profi. Navíc vám přinášíme informace o cenách standardních fotografií a plakátů ve srovnání s jejich cenami v běžných fotosběrnách (minilabech).
Text: Nicole Ottová, Torsten Neumann
Nechce se vám čekat celé dny na fotografie z vaší dovolené na horách? Potom tedy vynaložte trochu úsilí a vytvořte si fotografie sami a rychle. Momentky z oslavy můžete předat svým přátelům hned - ještě u baru. Nebo si můžete vytisknout svůj oblíbený motiv ve formátu „Jumbo“: vhodné fototiskárny jsou totiž nyní konečně finančně dostupné i pro privátní uživatele. Ale pozor - jen se správným přístrojem bude barva pleti vypadat přirozeně. A také pouze kvalitní tiskárny umí vytisknout detailní záběry krajiny s dostatečným kontrastem.
Malý formát, nebo plakát: Vaše oblíbená fotografie během několika minut
Chip otestoval všechny současné fototiskárny na trhu a nespokojil se pouze s jednou třídou tiskáren - vedle „fotospecialistů“ s tiskem na oblíbený formát 10 x 15 centimetrů byly otestovány také inkoustové tiskárny schopné tisknout fotografie ve formátech DIN-A4 a DIN-A3. Pomocí těchto naposled zmíněných tiskáren je možné vytisknout fotografie o rozměrech až 30 x 45 centimetrů.
Zda váš fotoaparát umí vytvořit snímky v dostatečném rozlišení, to ukazuje informační grafika na obrázku vlevo. Jako dodatečný servis najdete na straně 57 předlohu pro zkopírování, která věrně zobrazuje velikosti a poměry stran různých rozlišení. Směrodatný pro schopnost tiskárny tisknout fotografie není počet odstínů, nýbrž to, zda přístroj ovládá tisk bez okrajů. Těmto nárokům odpovídá 33 fototiskáren. U inkoustových tiskáren formátu A4 a A3 jsme vedle typických tiskových formátů přisuzovali hlavní význam zvláště formátu 10 x 15 centimetrů.
Fototiskárna: Ideální pro tvořivé, nic pro spořivé
Výsledek testu již na úvod: S ohledem na kvalitu vycházejí fotografie z fototiskárny v porovnání s fotografiemi z fotolaboratoří nastejno. My jsme však neposuzovali pouze kvalitu, ale také ceny - kolik stojí tištěné fotografie ve srovnání s fotografiemi nejlepších fotospolečností. Výsledek vypadá následovně: Při současné výši cen tiskových zásobníků a papíru a s přihlédnutím k pořizovacím nákladům je fotosběrna výhodnější. V infografice jsou tiskárny uvedeny podle své příslušnosti k dané tiskové třídě a také podle toho, od kolika výtisků se jejich tiskové náklady přiblíží cenám uvedených tiskových služeb. Figuruje zde také současný vítěz testu tiskové třídy s nejvyšším formátem. Základem pro výpočet jsou pořizovací a spotřební náklady, u fotosběren započítáváme také přepravní náklady.
Náš tip: S akčními balíčky od výrobce (tiskové zásobníky a fotopapír 10 x 15) lze ušetřit několik Kč na každém výtisku.
VÝSLEDEK TESTU
Fototiskárny jsou schopny vytisknout brilantní fotografie - konečně také o rozměrech 30 x 45 centimetrů. Ve srovnání s fotolaboratoří poskytují tyto tiskárny více volného prostoru při vzniku fotografie. Kdo se ohlíží pouze na cenu a chce si své fotografie uchovávat v albu, může klidně zůstat u klasických fotosběren (fotolabů).
Minifototiskárna pro nedočkavé: I bez PC můžete vytisknout své fotografie v top kvalitě a za srovnatelné ceny. Další plusy: jednoduché ovládání, přenosnost/mobilita. Vítězem v této kategorii je HP Photosmart 475. Strana 56
Tiskárna DIN-A4 - všeuměl: Co se týče kvality obrazu, poráží tito univerzální géniové dokonce i minifototiskárny a hodí se především pro kancelářské úkony. Ideální pro všechny, kteří od své tiskárny požadují maximální flexibilitu. Zde vítězí Canon iP5200. Strana 58
Tiskárna DIN-A3 - pro tvůrce plakátů: Hlavními kvalitami této třídy jsou kontaktní snímky, fotografie a plakáty o velikosti až 30 x 45 centimetrů. Vítězem je Canon i9950, který je kromě toho i vítězem srovnávacího testu o nejrychlejší tiskárnu.
Minifototiskárny
Fotografie do velikosti 13x18 centimetrů
Minitiskárny, to jsou specialisté s jasným cílem: vytisknout fotografie v běžném formátu 13 x 18 centimetrů. Tento typ tiskáren se přitom stále vzdaluje od počítačů: díky PictBridge nebo DirectPrint od Canonu lze přímo k fototiskárně připojit digitální fotoaparáty a vytisknout fotografie bez použití PC. V mnohých fototiskárnách jsou také integrovány čtečky karet pro všechna běžná paměťová média a také LCD displej. Ani pro samotné zpracování fotografie tak často není potřeba počítač. Funkcemi jako „RedEye-Remove“, sloužícími k odstranění efektu červených očí, disponují tři přístroje. Některé tiskárny, jako například PictureMate 500 od Epsonu, lze použít dokonce i na cestách -díky kompaktní konstrukční technologii, úchopu a napájení bateriemi je fototiskárna snadno přenosná.
Kvalita obrazu: Jasné krajiny, harmonické portréty
U přenosu fotografií na papír sázejí výrobci kompaktních tiskáren na různé způsoby zpracování tisku: osm přístrojů z této třídy pracuje s tiskovými zásobníky. Barvy jsou na papír nanášeny ve formě drobných kapek. Zbylých sedm kandidátů pracuje na principu termosublimačního tisku: papír citlivý na teplo projíždí okolo různě barevných fólií a barvy jsou na tento speciální papír napařeny pomocí tepla. U menších rozlišení poskytují termosublimační tiskárny stejnou kvalitu jako inkoustové. Zatímco inkoustové tiskárny jednotlivé obrazové body rastrují, termosublimační tiskárny používají opravdové obrazové body, ve kterých má každá základní barva 256 odstínů - to znamená celkem 16,8 milionu barev.
Podle způsobu zpracování tisku se tendenčně mění vzhled motivů: inkoustové výtisky jsou ve srovnání s termosublimačními výtisky ostřejší a pohlednější. Pro detailní motivy, jako například pro krajiny, se proto spíše doporučuje použití inkoustové tiskárny. Termosublimační tisky přesvědčí především u mírných barevných přechodů a jemných barev - jejich silnou stránkou jsou tedy portréty.
Naši testovaní kandidáti se však musí vyrovnat s oběma úkoly: vítězná tiskárna HP Photosmart 475 a přístroj Photosmart 385 si se snímky krajin na inkoustové bázi poradily bravurně. V této disciplíně dosáhly nejvyššího ohodnocení a s pěknými 90 body u portrétů nijak nezaostávají za svými termosublimačními konkurenty. U portrétu se na špici usadila firma Samsung se svými termosublimačními tiskárnami SPP-2040 a SPP 2020; tyto tiskárny produkují také velmi dobré snímky krajin.
Výsledky termosublimační tiskárny od fotospecialisty Polaroidu nás však zklamaly: portréty sice ještě tiskárna produkuje v uspokojivé kvalitě, ale snímky krajin jsou neostré, mdlé a s nepravidelným rozmístěním barev na papíře. U Lexmarku je situace naprosto opačná: krajiny tiskne v přijatelné kvalitě, naproti tomu portréty jsou bledé a s ne zcela správnými barvami. U obou přístrojů tedy výsledek testu zní: nedostačující.
Rychlost tisku: Místo dvou pracovních dnů za pět minut
Předností domácích tiskáren je to, že výsledky máte okamžitě k dispozici - na rozdíl od fotosběren, kde se jich dočkáte teprve po cca dvou pracovních dnech. Rychlé tiskárny od společností Dell, Samsung a Sony jsou schopny za méně než pět minut vytisknout čtyři fotografie. Mistrem v tomto oboru je Photo Printer 540 od firmy Dell, který při tisku z paměťové karty vytiskne čtyři fotografie během čtyř minut a jedenácti sekund, při tisku z PC mu vše trvá o dvě sekundy déle. Tiskárny HP vyhotoví čtyři fotografie během šesti až sedmi minut. Podstatně více času potřebuje P450 od Lexmarku - s téměř jedenácti minutami je skoro třikrát pomalejší než „sprinteři“ od Dellu.
Tiskové náklady: Dražší než fotolaboratoř, ale jde to
Aby mohli mnozí kandidáti testu z hlediska kvality konkurovat fotosběrnám, museli by jít s cenou dolů. Výhodné spotřební náklady mají PictureMates 100 a 500 od Epsonu: cena jednoho jejich výtisku (7 Kč) je nižší než u obou HP Photosmartů, jež obsadily přední místa (v jejich případě přijde jeden výtisk na cca 9 Kč). Obě tiskárny od Epsonu jsou však v porovnání s fotoslužbou stále o více než 3 Kč na snímek dražší, a to nebereme v úvahu pořizovací náklady (PictureMate 100: 4 000 Kč; PictureMate 500: 6 600 Kč). Absolutně nerentabilní je tiskárna DS700 od Canonu - jeden výtisk přijde na 15 Kč, což je dvojnásobně více než u Epsonu a přibližně o 11 Kč více než u fotosběrny. Tiskárna od Polaroidu se kvůli svým 16 Kč na výtisk také umístila na jednom z posledních míst.
Vybavení: Včetně LCD displeje a zpracování obrazu
Oproti standardním inkoustovým tiskárnám spočívá přednost fototiskáren v jasné definici účelu: z omezení na výtisk běžného formátu fotografie, jako je například 10 x 15 centimetrů, vyplývá kompaktní konstrukční technologie. Největší bezokrajový tiskový formát vykazuje vítěz testu HP Photosmart 475: 13 x 18 centimetrů. Panoramatické fotografie ve formátu 1 : 3 tiskne v rozměrech 10 x 30 centimetrů -žádný jiný výrobce tuto funkci nenabízí.
Malé rozměry předurčují fototiskárny k mobilnímu použití, například k tištění momentek na party nebo na dovolené. Tiskárny, jež se umístily na prvních pěti místech (HP a Epson), mohou být napájeny také bateriemi, což je ideální pro okamžitý tisk. Prohlédnutí fotografie umožňuje integrovaný LCD displej. Tímto displejem disponují také Samsung SPP-2040, Lexmark P450 a Photo Printer 540 od Dellu. Avšak přímé formátování obrazu vám umožní pouze HP Photosmart 475 a 385, Epson PictureMate 500 a Samsung SPP2040. Efekt červených očí lze u prvních dvou tiskáren (HP) odstranit přímo v tiskárně. Lexmark P450 sice touto funkcí také disponuje, ale korekce je nedostačující - červený okraj očí stále zůstává.
VÍTĚZ TESTU
Celkové hodnocení:
Poměr cena/výkon: dostačující
Cena: cca 8 290 Kč
Informace: www.hp.cz
HP PHOTOSMART 475
Tiskne velmi kvalitní fotografie. Díky bateriím, ostrému displeji a zpracování obrazu lze tisknout i na cestách. Další plusy: integrovaný 1,5GB pevný disk.
+ SKVĚLÝ FOTOTISK V MNOHA VELIKOSTECH
+ ROZSÁHLÉ VYBAVENÍ
- MALÝ DISPLEJ
CHIP: PŘEDLOHA PRO KOPÍROVÁNÍ - VÝSTUPNÍ FORMÁTY
Ještě z dob analogových fotografií pochází známý poměr stran u tištěného snímku 2 : 3 (10 x 15 centimetrů).
Digitální snímky jsou odlišné: Digitální fotoaparáty fotografují většinou v poměru stran 4 : 3, proto je před tiskem nezbytná úprava fotografie. Pouze některé digitální fotoaparáty vytvářejí snímky v obou poměrech stran.
Tiskové formáty z hlediska velikosti: Optimální velikost snímku pro svou fotografii můžete zjistit podle zde uvedené kopírovací předlohy. Originální měřítko obdržíte, když grafiku vystřihnete a pomocí kopírky zvětšíte na velikost DIN A4 (dvakrát o 141 procent). Poté obdržíte optimální velikost snímku v centimetrech při tisku 300 dpi ve srovnání s odpovídajícími rozlišeními (údaje v pixelech a megapixelech).
Inkoustové tiskárny DIN-A4
Pro tvorbu fotografií o rozměrech až 21 x 29 centimetrů
Fotografie, grafika, text - inkoustová tiskárna DIN-A4 je jakýsi univerzální génius. To potvrzuje i skutečnost, že aktuální modely se v našem testu umístily ve fototisku stejně dobře jako ve svém hlavním oboru, tisku textu. Proto jsou kompaktním fototiskárnám vážnou konkurencí. Určitá část těchto testovaných tiskáren může být dokonce vybavena speciálními fotozásobníky. Vedle běžných barev je pak použita také například bezpigmentová černá nebo světlé barevné tóny označené přívlastkem „foto“. Důležitější než fotozásobníky je však u inkoustových tiskáren DIN-A4 to, že umí tisknout bez okrajů, neboť vedle malých fotoformátů musí být uplatněny fotografie v kompletním formátu DIN-A4.
Kvalita obrazu: Perfektní fototisk až do formátu 20 x 30 cm
Co se týče kvality fotografií, tiskárny DINA4 se samotným fototiskárnám nejen vyrovnají, ale často jsou dokonce i o krok napřed. Velkou předností standardních inkoustových tiskáren je vysoké rozlišení. U vítěze testu Canonu Pixma iP5200 je to například rozlišení 9600 x 2400 bodů. U fototisku tato tiskárna těží z malých kapek inkoustu - pouze se třemi barvami tiskne fotografie ve velmi dobré kvalitě. Vítěz testu zůstal neporažen díky velmi ostrým písmenům při tisku textu.
V případě samotného fototisku však vede Epson Stylus Photo R800. O dokonalý tisk fotografií se zde přičiňuje rozšíření prostoru barev a speciální úprava povrchu: kromě základních barev - azurové, purpurové, žluté a (matně) černé -je přidán ještě červený a modrý tón a lesklá černá. Dodatečná optimalizace lesku slouží pro lesklé fotovýtisky. I HP Photosmart 8450 nabízí vedle základních barev také fotovariantu a k ní také dva šedé fototóny, což je velmi vhodné pro ty, kteří často a rádi tisknou černobílé fotografie.
Rychlost tisku: „Sprint“ v celostránkovém tisku
Vítěz testu formátu DIN-A4 Canon Pixma iP5200 může konkurovat fototiskárnám i v rychlosti tisku: čtyři fotografie z PC vytiskne tento „špičkový sprinter“ za pouhé dvě minuty a čtyřicet čtyři sekund. Nejrychlejší kompaktní fototiskárna od firmy Dell k tomu potřebuje více než čtyři minuty. Při fototisku velikostí DIN-A4 se Canon zlepší ještě o přibližně třicet sekund. Ostatní testovaní kandidáti se však s fototiskárnami porovnávat nemohou: s časem něco málo přes šest minut je HP Photosmart 8250 stále ještě ve hře, pak již ale přecházíme na značky, u nichž stejný úkol trvá okolo deseti minut. Hodně trpělivosti je potřeba při tisku s Epsonem Stylus Photo R240, jemuž tisk čtyř fotografií z PC trvá dvanáct minut a jedna fotografie formátu DIN-A4 skoro osm minut.
Tiskové náklady: I fotografie formátu 20 x 30 poskytuje fotoslužba levněji
Co se týče tiskových nákladů na fotografie o rozměrech 10 x 15, inkoustové tiskárny DIN-A4 jsou většinou dražší než fototiskárny. U „špičkového sprintera“ Canonu vyjde výtisk nejlevněji: jedno foto DIN-A4 stojí 35 Kč a fotografie formátu 10 x 15 stojí okolo 9 Kč. Nejdráže přijde fototisk s Lexmarkem P915. Výtisk DIN-A4 stojí 60 Kč a obrázek 10 x 15 vyjde na 15 Kč. Fotoslužba požaduje za výtisky ve srovnatelné velikosti (20 x 30) asi 50 Kč. (viz grafika níže).
Vybavení: Trendem jsou displeje a čtečky paměťových karet
Také u běžných inkoustových tiskáren A4 najdete LCD displeje, čtečky karet a PictBridge. Přibližně polovina testovaných tiskáren umožňuje kontrolu obrazu nezávisle na PC, a to díky vlastnímu displeji. Zároveň tyto tiskárny disponují čtečkami paměťových karet a podporují přímý tisk z fotoaparátu nebo videokamer. Vítěz testu od Canonu nenabízí žádné takové vybavení - jeho minus.
VÍTĚZ TESTU
Celkové hodnocení:
Poměr cena/výkon: dobrý
Cena: cca 4 000 Kč
Informace: www.canon.cz
CANON PIXMA IP5200
Extrémně rychlá A4 fototiskárna, která vás dokáže přesvědčit i při tisku textu. Žádoucí by byl snad ještě displej a čtečka karet.
+ NÍZKÁ CENA TISKU STRANY
+ UMOŽŇUJE POTISK CD
- CHYBÍ DISPLEJ
Inkoustové tiskárny DIN-A3
Pro tvorbu fotografií o rozměrech až 30 x 45 centimetrů
Se stoupajícím počtem megapixelů u digitálních fotoaparátů se plakátový tisk stává čím dál tím zajímavějším. Fotosběrny nabízejí výtisky ve formátu 30 x 45 centimetrů již delší dobu, avšak inkoustové tiskárny schopné tisknout fotografie na papír DIN-A3 jsou běžným uživatelům dostupnější až nyní - nejlevnější velkoformátovou fototiskárnu nyní pořídíte od 11 000 Kč. Nejdražší model, Epson Photo R2400, je díky své ceně 24 500 Kč zatím stále pro většinu soukromých uživatelů neatraktivní. DIN-A3 tiskárny jsou zajímavé pro profesionální uživatele, kteří by pro zákazníky chtěli vytisknout archy kontaktních snímků nebo layouty ve formátu DINA3, či pro ambiciózní „hobby“ fotografy, kteří by své nejlepší snímky chtěli vytisknout v co největším formátu.
Kvalita obrazu: Panoramatické snímky a malé plakáty ve formátu DIN-A3
Pokud jsou data obrazu k dispozici v odpovídajícím vysokém rozlišení, kvalita výtisku je navzdory velkým papírovým plochám obdivuhodná. Vítěz testu Canon i9950 vytváří díky osmi inkoustovým technikám brilantní fotografie, a to jak ve formátu DIN-A3, tak i ve všech běžných menších tiskových formátech. Kromě základních barev dodává Canon také inkoustové zásobníky s fotografickou černou, zelenou a červenou barvou. Stejně tak i texty tiskne tato elegantní tiskárna ve velmi vysoké kvalitě. Vítězem v této disciplíně je však tiskárna HP Photosmart 8750, která se umístila celkově druhá. Bratr našeho DIN-A3 vítěze, Canon i6500, se naproti tomu pro fototisk nehodí: bledé, fádní barvy a dnešním standardům neodpovídající zrnitý tisk přináší v této disciplíně známku „dostačující“.
Rychlost tisku: DIN-A3 fotografie za přibližně dvě minuty
V této disciplíně podává vítěz DIN-A3 testu Canon nejlepší výkony, které značně předstihují konkurenty ze stejné třídy: doba tisku jedné fotografie ve formátu DIN-A4 je jedna minuta a třicet jedna sekund, což znamená nejkratší čas ze všech testovaných tiskáren. Také doba tisku fotografie ve formátu DIN-A3 zní téměř rekordně -dvě minuty a devět sekund. Zde může držet krok pouze Stylus Photo R2400 od Epsonu s necelými třemi minutami. Ostatní tiskárny potřebují v průměru tři minuty na vytištění fotografie ve formátu DIN-A4 a více než pět minut pro formát DIN-A3.
Nejpomalejší tiskárnou je HP Photosmart 8750, které trvá vytištění jedné fotografie déle než pět minut - s tím však pořád ještě může konkurovat většině tiskáren DIN-A4. Při tisku vzorového formátu 30 x 45 centimetrů je však příliš pomalá: jeden fotovýtisk jí trvá necelých deset minut.
Tiskové náklady: Velké rozdíly v cenách jedné stránky
Kdo chce výhodně tisknout fotografie ve formátu DIN-A3, měl by zvolit HP Photosmart 8750: fotografie ve formátu 30 x 45 centimetrů vyjde pouze na cca 83 Kč - navzdory devíti inkoustovým technikám. Podle měření na základě spotřebních nákladů je dokonce cena jedné stránky nižší než u fotosběren: zde stojí jeden plakát ve formátu 30 x 45 centimetrů 100 Kč - pokud nezapočítáváme přepravní náklady. V úvahu musíme brát také pořizovací náklady tiskáren: levnější tiskárny pořídíte za 11 000 Kč, v případě vítěze testu je to již 16 000 Kč. Pokud započítáme i tyto náklady, pohybuje se cena jednoho výtisku odpovídajícím způsobem směrem nahoru (viz grafika vpravo). Pro ty, kteří tisknou plakáty pouze příležitostně, se pořízení takovéto tiskárny z nákladového hlediska nevyplatí.
Nejvyšší spotřební náklady u DIN-A3 tisku má špičková tiskárna i9950 od Canonu -130 Kč. Důvodem je skoro dvojnásobně vysoká cena papíru od firmy Canon oproti ceně ekvivalentních fotopapírů od HP. Tyto vcelku opravdu vysoké ceny papíru DIN-A3 vedou k tomu, že se tisk osmi fotografií ve formátu 10 x 15 centimetrů na těchto modelech nevyplatí: náklady na jednu stránku, pohybující se minimálně od 10 Kč, převyšují náklady jiných tříd tiskáren a jsou více než dvakrát vyšší než cena výtisku ve fotosběrně.
Vybavení: Odpovídající profesionálním požadavkům
Rozhraní FireWire u tiskáren Canon a Epson nebo síťové připojení u HP Photosmart -vybavení svědčí o tom, že za potenciálního kupce považují výrobci profesionálního uživatele. Se zpracováním obrazu přímo na tiskárně se nepočítá: pouze HP Photosmart disponuje jednoduchým černobílým displejem, funkce zpracování obrazu tím pádem odpadají. Také čtečka karet se nachází pouze na tiskárně od firmy HP. Oproti tomu zajímavými vlastnostmi disponuje vítěz testu Canon i9950: umí potisknout speciálně potažené CD disky. Tento model se tedy doporučuje jako multiformátová tiskárna pro grafiky a fotografy.
VÍTĚZ TESTU
Celkové hodnocení:
Poměr cena/výkon: velmi dobrý
Cena: cca 16 000 Kč
Informace: www.canon.cz
CANON I9950
Velmi rychlá A3 tiskárna, která vás díky osmiinkoustové technice ve fototisku přesvědčí vysokou kvalitou. Dalšími klady jsou potisk CD a FireWire rozhraní.
+ VYSOKÁ KVALITA OBRAZU
+ POTISK CD
- CHYBÍ DISPLEJ
- Hardware - Formáty a fototiskárny (498.22 kB) - Staženo 1356x