S mobilním procesorem Raven Ridge je AMD znovu v notebookové hře. Porovnali jsme první notebook osazený mobilním Ryzenem s notebooky založenými na osmé generaci procesorů Intel Core.
AMD je zpět: desktopové procesory Ryzen si získaly oblibu díky kombinaci vysokého výkonu a relativně nízké ceny. V řadě benchmarků poráží srovnatelné desktopové procesory od Intelu a souboj nyní postupuje do druhého kola, protože se na trhu konečně objevily první notebooky s mobilní verzí Ryzenů, známých pod kódovým označením Raven Ridge.
Prvním notebookem s touto generací procesorů AMD, který jsme měli možnost vyzkoušet, byl Acer Swift 3, osazený verzí Ryzen 5 2500U, kterou AMD nasadilo jako konkurenta intelovské řady Core i5. V našem srovnávacím testu se tento notebook utkal s osmi notebooky Acer, Asus, HP a Dell, které byly všechny osazeny dvěma variantami nejnovější osmé generace procesorů Intel Kaby Lake Refresh, konkrétně modely Core i5-8250U s 1,6GHz nominální frekvencí a Core i7-8550U se základním taktem na 1,8 GHz.
Cenové rozpětí testovaných notebooků se pohybuje od 19 900 Kč do 28 990 Kč. Jedna věc je jistá: notebook osazený mobilním procesorem AMD Ryzen prokázal nejvyšší výkon a zároveň je s cenou těsně pod 20 000 Kč také nejlevnějším modelem v testu. Přesto však v testu skončil až na posledním místě. Pokusíme se vám osvětlit, proč tomu tak je a proč Acer Swift 3 s mobilním Ryzenem přesto doporučujeme jako náš nákupní tip.
Ryzen je velmi výkonný
První notebook s mobilním Ryzenem prokázal, že má tato platforma ohromný výkonnostní potenciál, přesto za ním z hlediska výkonu zbytek testovaného pole zase tak výrazně nezaostával. Vítězný notebook HP ProBook 430 G5, osazený procesorem Core i5, 8 GB RAM a integrovanou grafikou od Intelu rovněž dosáhl skvělých benchmarkových výsledků, i když notebooky s vyšší řadou procesorů Core i7 a dedikovanou grafickou kartou jsou ještě výkonnější. Pokud nehledáte vyloženě herní notebook, pak ale výkonnostní rozdíl nedokáže vyvážit značně vyšší cenu modelů s Core i7. Navíc je nutné, aby notebook s procesorem Core i7 měl i výkonné (ne vždy nutně i hlasité) chlazení, protože bez něj je výkonnostní rozdíl mezi Kaby Lake Refresh modely s procesory Core i5 a Core i7 zanedbatelný.
Nejvýkonnějším intelovským notebookem v testu se díky konfiguraci v podobě procesoru Intel Core i7-8550U (1,8 GHz) a grafické karty Radeon RX550 stal model Lenovo ThinkPad E480, ale výborně si s CPU Core i7-8550U, 12 GB RAM a dedikovanou grafikou Nvidia GeForce MX150 vedl i Acer Aspire 5 (A515-51G-8723). V testu PCMark 7 dosáhl výborného výsledku 6 122 bodů a slušné skóre 12 881 bodů ve scénáři Cloud Gate ukořistil v benchmarku 3DMark 2.0. Vysoký výkon těchto notebooků je dán tím, že osmá generace procesorů Core i5 dostala díky aktivovanému Hyperthreadingu prakticky dvakrát vyšší výpočetní výkon v porovnání se 7. generací (Kaby Lake), a to při prakticky stejné spotřebě.
Acer Swift 3 s procesorem Ryzen 5-2500U a 8 GB RAM dosáhl v PCMarku 7 celkového skóre 6 546 bodů. Na první pohled to nevypadá jako ohromující náskok, ale zdání v tomto případě klame. Oněch 300 bodů v PCMarku 7 navíc prakticky představuje výkonnostní rozdíl mezi procesory Intel Core i5 a Core i7. V tomto světle je mobilní AMD Ryzen o třídu lepší než srovnatelná verze nejnovější generace mobilních procesorů od Intelu. Ryzen 5 je navíc jen méně výkonnější z nově uvedených procesorů od AMD. Do uzávěrky testu k nám do testovací laboratoře nestihl dorazit žádný notebook s výkonnější mobilní verzí Ryzen 7, i když těsně před uzávěrkou tohoto čísla jsme jej dostali a jeho recenzi a první praktické výsledky výkonnostních testů tohoto procesoru najdete na str. 74.
Integrovaná grafika Ryzenu 5 s označením Radeon Vega 8 nedokáže konkurovat výkonnější dedikované grafické kartě Nvidia GeForce MX150, kterou byly osazeny tři testované notebooky (Acer Swift, Acer Aspire a Asus ZenBook). Pokud od notebooku potřebujete i slušný herní výkon, stále doporučujeme vybrat model s dedikovaným grafickým čipem. Nejsou-li však vaše herní ambice a očekávání příliš vysoké, Acer Swift 3 s integrovanou Vegou 8 nabízí nejlepší poměr mezi výkonem a cenou. Pravda ale je, že i modely s nejnovějšími procesory Intel a grafikou UHD620 stačí na slušný provoz starších herních titulů, jako je například Skyrim, při rozumných detailech a nabízí také velmi dobrý poměr mezi výkonem a cenou.
Moderní notebook musí mít rychlý SSD
Za celkově vynikajícími výkonnostními výsledky testovaných notebooků stojí do značné míry rychlé SSD disky. Všechny testované modely jsou osazeny flashovými úložišti s kapacitou od 128 GB až po opulentní kapacitu 512 GB, kterou je osazen Asus ZenBook. V několika případech vsadili výrobci na kombinaci rychlého 128GB SSD disku a sekundárního 1TB HDD. Tato kombinace není v praktickém provozu tak příjemná jako rychlý velký systémový SSD disk, ale na druhou stranu nabízí za přijatelnou cenu dostatek místa pro uložení filmů, fotografií a hudby.
Kromě obligátních bezdrátových komunikačních adaptérů Wi-Fi a Bluetooth má polovina testovaných notebooků i klasický LAN konektor pro připojení k drátové síti. Prakticky u všech testovaných notebooků je rovněž standardem portová výbava v podobě velkého HDMI konektoru, čtečky paměťových karet, webové kamerky a podsvícené klávesnice. Všechny notebooky s výjimkou modelů Acer Aspire, Dell Inspiron 15 a HP Pavillion mají dále čtečku otisků prstů pro rychlejší a bezpečnější přihlášení do Windows.
Ve výbavě notebooků HP najdeme i pár dnes již nevšedních prvků, jako je VGA videovýstup u vítězného ProBooku a DVD vypalovačka u notebooku HP Pavillion. Obojí ocení hlavně firemní uživatelé. Kvalita USB konektorů se poněkud liší a některé modely jsou stále vybaveny i pomalými porty typu USB 2.0, což bychom v této cenové kategorii už nečekali. Testovaný Acer Aspire nabízí dva USB 3.0 a dva USB 2.0 konektory. Ideální řešení nabízí ve své nejnovější generaci notebooků Inspiron firma Dell, jejíž 15,6“ model obsahuje dokonce čtyři velké USB 3.0 konektory.
Největším problémem Ryzenů je výdrž na baterii
Hlavním důvodem pro relativně špatné umístění notebooku s mobilním Ryzenem v tomto testu je krátká výdrž při provozu na baterii. V praktickém testu práce s kancelářskými dokumenty vydržel notebook pracovat maximálně šest hodin a 42 minut, při sledování videa ale baterie došla již po pěti hodinách. Téměř identický Acer Swift 3 s procesorem od Intelu vydržel ve stejných podmínkách pracovat téměř dvakrát tak dlouho.
O problému jsme informovali AMD i Acer a firmy slíbily nápravu v podobě novější verze BIOS. Hardwarová akcelerace přehrávání filmů prostřednictvím aplikace Media Player zatím stále není na notebooku Acer Swift 3 aktivní, což má neblahý vliv na výdrž baterie. Přestože jsme během testu obdrželi aktualizaci BIOS na verzi 1.3, problémy s krátkou výdrží při přehrávání filmů stále zůstávají, ačkoliv výdrž na baterii ve standardních benchmarcích PCMark 8 se zlepšila. Ani po upgradu BIOS na verzi 1.3 tedy nedokážeme poznat, zda za kratší výdrží na baterii stojí vyšší spotřeba CPU, nedostatečně optimalizovaný firmware, nebo zda je to prostě problém malé kapacity baterie. V současné situaci je to ale hodně zásadní problém a doufáme, že jej AMD ve spolupráci s výrobci dokáže v dohledné době vyřešit, protože krátká výdrž na baterii při přehrávání filmů je zrovna věc, která by mohla pověst jinak velmi nadějné a výkonově perfektní platformy výrazně pošramotit. Rozdíl v praktické výdrži notebooků s procesory Intel a AMD není opravdu zanedbatelný. Na intelovských noteboocích s nejkratší výdrží se dá pracovat alespoň osm hodin a například vítězný HP ProBook nebo Asus ZenBook vydrží až 12 hodin.
Takto dlouhé výdrže navíc dosahují i lehké notebooky s hmotností do 1,5 kg, jako jsou například vítězný HP ProBook, Dell nebo Asus ZenBook. Zbylá část testovaného pole představuje notebooky s hmotností mezi 1,9 až 2,2 kg, což jsou stále dobré hodnoty pro 15,6“ notebooky. Velmi nás potěšila všeobecně nízká hlučnost. Z testovaných modelů byly při plné zátěži hlučnější pouze notebooky Acer Aspire a Dell Inspiron 15.
Pouze průměrné displeje
Druhým důvodem pro horší umístění Swiftu 3 s procesorem Ryzen je slabý displej, kterým je ale vybavena i intelovská verze Swiftu 3. Zobrazovací panel sice dosahuje průměrných hodnot jasu a kontrastu, ale kombinace s lesklým povrchem není moc praktická. U zařízení s cenou do 20 000 Kč bychom mohli přivřít oko, ale ve vyšší cenové relaci tak učinit nemůžeme.
Poněkud smutné je, že nás vlastně nenadchl žádný zobrazovací panel testovaných notebooků. Alespoň u vítězného modelu HP ProBook a zařízení Asus ZenBook jsme občas měli pocit, že displej je povedený. Všeobecně vzato by se v tomto ohledu měli všichni výrobci polepšit, i když chápeme, že vyšší svítivost se negativně projevuje na výdrži baterie. Na druhou stranu v případě potřeby dlouhé výdrže se i náročný uživatel dokáže na potřebnou dobu smířit se snížením jasu. Plánujeteli používat mobilní počítač častěji i ve venkovní prostředí, rozhodně se poohlédněte po modelu s co nejvyšším maximálním jasem a pokud možno se vyhněte variantám s lesklým povrchem zobrazovacího panelu.
Závěr: Notebook s AMD by mohl stát za to
Takže zpět k otázce, zda při výběru nového notebooku brát jako doposud pouze Intel, nebo je už možné zvolit i model s AMD. Momentálně bychom stále většině uživatelů doporučili zůstat u Intelu. Hlavně pak těm, kteří potřebují notebook používat na baterii. Procesory AMD Raven Ridge nabízí vysoký výkon za nižší cenu, a pokud notebook používáte hlavně v práci nebo doma, určitě s nimi budete spokojeni. Plánujete-li ale notebook požívat opravdu jako přenosný počítač, minimálně do vyřešení problémů s optimalizací spotřeby čipu od AMD doporučujeme zvolit notebook s osmou generací procesorů od Intelu.
***
Kaby Lake R vs. Raven Ridge
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo
HP ProBook 430 G5 Asus ZenBook UX331UA Lenovo ThinkPad E480 Acer Swift 5 SF514-52T-52ZU Acer Aspire 5 (A515-51G-8723)
Orientační cena 21 900 Kč 28 990 Kč 24 490 Kč 26 990 Kč 23 990 Kč
Celkové hodnocení 83,2 80,7 80,6 79,6 75,8
Mobilita (25%) 83 96 76 90 58
Výbava (25%) 79 66 74 73 86
Displej (20%) 78 79 78 78 74
Výkon (15%) 91 93 100 84 97
Ergonomie (15%) 90 71 84 72 70
TECHNICKÉ ÚDAJE
Operační systém Windows 10 Pro Windows 10 Home Windows 10 Home Windows 10 Home Windows 10 Home
Procesor Intel Core i5-8250U (1,6 GHz) Intel Core i7-8550U (1,8 GHz) Intel Core i7-8550U (1,8 GHz) Intel Core i5-8250U (1,6 GHz) Intel Core i7-8550U (1,8 GHz)
Grafika Intel UHD Graphics 620 Intel UHD Graphics 620 AMD Radeon RX550 Intel UHD Graphics 620 GeForce MX150
Operační paměť 8 GB 8 GB 8 GB 8 GB 12 GB
Pevný disk: SSD/HDD 256 GB / * 512 GB / * 256 GB / * 256 GB / * 128 GB / 1 TB
Wi-Fi/BT/LAN * / * / * * / * / * * / * / * * / * / * * / * / *
Datová rozhraní 2x USB 3.0 3 x USB 3.0 3 x USB 3.0 / 1 x USB 2.0 3 x USB 3.0 2 x USB 3.0 / 2 x USB 2.0
Videovýstupy HDMI / VGA HDMI HDMI HDMI / USB-C HDMI
Čtečka karet/webkamera SDXC / * SDXC / * SDXC / * * / * SDXC / *
Další výbava Čtečka otisků prstů, podsvícená klávesnice Čtečka otisků prstů, podsvícená klávesnice Čtečka otisků prstů, podsvícená klávesnice Čtečka otisků prstů, podsvícená klávesnice *
Displej: úhlopříčka 13,3" / matný 13,3" / lesklý 14" / matný 14" / lesklý 15,6" / matný
Displej: rozlišení 1 920 x 1 080 bodů 1 920 x 1 080 bodů 1 920 x 1 080 bodů 1 920 x 1 080 bodů 1 920 x 1 080 bodů
Displej: max. jas 257 cd/m2 304 cd/m2 244 cd/m2 235 cd/m2 187 cd/m2
Displej: šach. kontrast 168 : 1 187 : 1 183 : 1 201 : 1 193 : 1
NAMĚŘENÉ ÚDAJE
Benchmark: PCMark 7 6 043 bodů 5 970 bodů 6 395 bodů 5 738 bodů 6 122 bodů
Benchmark: 3DMark (Cloud Gate) 8 393 bodů 8 781 bodů 12 501 bodů 6 493 bodů 12 881 bodů
Výdrž na baterii (kancelář) 11:23 h 12:19 h 12:07 h 9:57 h 9:34 h
Výdrž na baterii (video) 10:21 h 8:44 h 9:41 h 7:26 h 9:39 h
Rozměry 32,6 x 23,5 x 2,3 cm 31,3 x 21,6 x 1,9 cm 32,7 x 24,2 x 2,4 cm 32,9 x 22,8 x 1,7 cm 38,2 x 26,3 x 2,4 cm
Hmotnost 1,5 kg 1,1 kg 1,8 kg 0,9 kg 2,2 kg
Všechna Výborný hodnocení (100-90,0) v bodech Velmi (max. dobrý 100); (89,9-* ano 75,0) * ne Dobrý c Chip (74,9-tip 60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0)
6. místo 7. místo 8. místo 9. místo
Acer Swift 3 (SF315-51G-59CQ) 51G-57E5 (Intel) Dell Inspiron 15 7000 HP Pavilion 15 Acer Swift 3 SF315-41-R4W1 (AMD)
21 990 Kč 23 990 Kč 24 490 Kč 19 990 Kč
73,8 73,2 68,7 67,3
64 62 55 46
83 78 84 72
63 82 49 61
92 73 87 100
71 70 74 71
Windows 10 Home Windows 10 Home Windows 10 Home Windows 10 Home
Intel Core i5-8250U (1,6 GHz) Intel Core i5-8250U (1,6 GHz) Intel Core i7-8550U (1,8 GHz) AMD Ryzen 5 2500U (2 GHz)
GeForce MX150 GeForce 940MX GeForce 940MX AMD Radeon Vega 8
8 GB 8 GB 8 GB 8 GB
128 GB / 1 TB 128 GB / 1 TB 256 GB / 1 TB 256 GB / *
* / * / * * / * / * * / * / * * / * / *
3 x USB 3.0 / 1 x USB 2.0 4 x USB 3.0 3 x USB 3.0 3 x USB 3.0 / 1 x USB 2.0
HDMI HDMI HDMI HDMI
SDXC / * SDXC / * SDXC / * SDXC / *
Čtečka otisků prstů, podsvícená klávesnice Podsvícená klávesnice Podsvícená klávesnice, DVD Čtečka otisků prstů, podsvícená klávesnice
15,6" / lesklý 15,6" / lesklý 15,6" / matný 15,6" / lesklý
1 920 x 1 080 bodů 1 920 x 1 080 bodů 1 920 x 1 080 bodů 1 920 x 1 080 bodů
238 cd/m2 256 cd/m2 230 cd/m2 218 cd/m2
184 : 1 193 : 1 123 : 1 194 : 1
5 686 bodů 5 599 bodů 5 893 bodů 6 546 bodů
13 749 bodů 10 616 bodů 7 388 bodů 10 985 bodů
10:29 h 8:35 h 9:13 h 6:42 h
10:12 h 6:47 h 7:12 h 5:12 h
37,1 x 25,5 x 2,1 cm 36,1 x 24,4 x 2,3 cm 37,8 x 25,3 x 2,4 cm 37,1 x 25,5 x 2,1 cm
2,1 kg 2,0 kg 2,0 kg 2,0 kg
***
Výpočetní výkon
Všechny testované notebooky disponují vysokým výpočetním výkonem. Acer Swift 3 s procesorem AMD Ryzen 5 ale jasně předehnal konkurenci od Intelu.
PCMark 7 (v bodech)
Acer Swift 3 (AMD) 6 546
Dell Inspiron 13 7000 6 236
HP ProBook 430 G5 6 043
Acer Swift 3 (Intel) 5 686
***
Grafický výkon
Notebooky s dedikovanou grafikou Nvidia MX150 a integrovanou grafikou AMD Radeon Vega 8 mají viditelný náskok.
3DMark Cloud Gate (v bodech)
Acer Swift 3 Intel (GeForce MX150) 13 749
Acer Swift 3 AMD (AMD Radeon Vega 8) 10 985
Asus VivoBook Flip 15 (GeForce 940MX) 9 617
HP ProBook 430 G5 (Intel UHD Graphics 620) 8 393
***
Výdrž na baterii: Intel jasně vede před AMD
Acer Swift 3 s procesorem od Intelu vydrží v praktickém provozu o dobré čtyři hodiny déle než jeho varianta s procesorem AMD Ryzen 5. Ostatní notebooky vydrží od osmi do 12 hodin.
Výdrž na baterii (kancelářský provoz, údaje v hodinách)
Asus ZenBook UX331 12:19
HP ProBook 430 G5 11:23
Acer Swift 3 (Intel) 10:29
Acer Swift 3 (AMD) 6:42
***
Notebooků s mobilním Ryzenem přibývá
Notebooky založené na mobilní platformě AMD Raven Ridge oznámila řada výrobců. Kromě testovaného prvního příkladu v podobě notebooku Acer Swift 3 s Ryzenem 5 se těsně před uzávěrkou tohoto čísla na trhu objevil i model HP Envy x360 se stejným procesorem a Acer Nitro 5 s vyšší variantou Ryzen 7-2700U s dedikovanou výkonnou grafikou AMD Radeon RX560X a atraktivní cenou okolo 33 000 Kč. Další očekávané modely ohlásilo Lenovo v podobě kompaktních 13,3“ notebooků 720s. Na poslední chvíli před uzávěrkou tohoto čísla jsme měli možnost vyzkoušet i herní notebook Acer Nitro 5 s výkonnějším procesorem Ryzen 7-2700U a dedikovanou grafikou AMD Radeon RX560X.
Foto popis| Díky kombinaci procesoru od Intelu a dedikované grafiky Nvidia GeForce MX150 dosáhl Acer Swift 3 nejvyššího grafického výkonu v testovaném poli.
Foto popis| Matný displej bez odrazů Vítězný notebook tohoto testu, HP ProBook 430 G5, je vybaven matným displejem, který na přímém světle neoslňuje uživatele, a lze jej tedy bez problémů používat i na přímém slunci.
Foto popis| Lehká váha, slušná výdrž Nejlehčím notebookem v testu je s necelými 930 gramy jednoznačně nový Acer Swift 5. Přes nízkou hmotnost obsahuje 14“ dotykový displej a na baterii vydrží podle typu práce a intenzity podsvícení displeje od sedmi do dvanácti hodin.
Foto popis| Jedním z prvních notebooků, osazených mobilním Ryzenem je i HP Envy x360 2-in-1. Nabízí kombinaci otočného dotykového displeje, SSD disku, vysokého výkonu a příjemně nízké ceny.
Foto popis| HP ProBook 420 G5 Vítězem testu se stal kompaktní 13,3“ notebook s dostatečně vysokým výkonem a dlouhou výdrží na baterii. Ve vítězné konfiguraci má 256GB SSD disk a 8 GB RAM.
Foto popis| Acer Swift 3 SF315 (AMD) První notebook s mobilní verzí procesoru AMD Ryzen pokořil z hlediska výkonu konkurenci osazenou čipy od Intelu, slabší je ale výdrž na baterii a displej.
O autorovi| ROBERT DI MARCOBERARDINO, MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz