Uvedením procesorů Ryzen oslavilo AMD v roce 2017 grandiózní návrat na scénu desktopových procesorů. Druhá generace již kombinuje CPU s velmi výkonným GPU.
Nejzásadnější novinkou minulého roku bylo v segmentu stolních počítačů uvedení procesorů AMD Ryzen. Jejich výkon a příznivá cena přinesly Intelu řadu vrásek a donutily jej po několika letech vývoje v mezích mírného pokroku reagovat uvedením nových CPU. Pro zájemce o stavbu nového stolního počítače ale zostřený konkurenční boj Intelu a AMD přináší jen samé dobré zprávy v podobě zvýšení výkonu a snížení cen.
Tento souboj se nyní dostává do druhého kola. AMD nedávno uvedlo druhou generaci procesorů Ryzen, které oproti předchozím modelům obsahují jednu zásadní novinku. Zatímco zájemci o stavbu PC s prvními modely CPU Ryzen museli investovat i do separátní grafické karty, nové modely přináší do cenové kategorie pod 4 000 Kč i integrovanou grafiku, takže je lze namísto označení CPU nazývat zkratkou APU (Accelerated Processing Unit). Nová APU Ryzen obsahují vedle plnohodnotné čtyřjádrové výpočetní části i vysoce výkonnou grafickou jednotku Vega. Obě části jsou zasazeny do stejné křemíkové destičky (viz schéma na protější straně nahoře). Čtyři jádra sdílejí společnou vyrovnávací paměť typu L3. Nové procesory Ryzen jsme měli možnost podrobit testu v naší laboratoři a prozradíme vám, jak si vedou v porovnání s konkurencí i s první generací Ryzenů.
Továrna na výpočetní i grafický výkon
V první vlně uvedlo AMD na trh dva modely nových procesorů: výkonnější Ryzen 5 2400G má za úkol nahradit Ryzen 5 1400 a slabší novinka Ryzen 3 2200G bude pro změnu nástupcem levného procesoru Ryzen 3 1200. Tomu odpovídá i nastavená cena. Ryzen 2400G stojí těsně pod 4 000 Kč a levnější model Ryzen 3 2200G přijde na 2 500 Kč. Oba procesory jsou tak momentálně cca o 200 Kč dražší než předchozí adekvátní verze. Cenový rozdíl mezi oběma modely je logický, protože dražší verze Ryzenů 1400 a 2400G obsahují čtyři fyzická jádra s možností multi-threadingu, takže dokážou výpočetní kód zpracovávat zároveň až v osmi vláknech. Levnější varianty Ryzenů 1200 a 2200G mají sice také čtyři fyzická jádra, ale bez multi-threadingu.
Konkurenční procesory Intel Core-i rovněž obsahují integrovanou grafiku, ta je ale určena pouze pro zobrazování aplikací a videa. To, že AMD použilo grafiku Vega, do značné míry indikuje, že tato společnost sleduje mnohem ambicióznější cíle, protože výkon grafického čipu Vega stačí i na hraní her, tedy pokud si vystačíte s HD rozlišením. Pro zájemce o stavbu stolního počítače to znamená, že se mohou obejít i bez momentálně předražených a špatně dostupných dedikovaných grafických karet. Díky tomu lze také na nových procesorech Ryzen postavit mnohem kompaktnější stolní počítač. Druhá generace procesorů Ryzen je přímo ideální pro využití v mini-ITX motherboardech a skříních a představuje tak ideální řešení pro domácí multimediální počítač do obývacího pokoje.
Ryzen vs. Ryzen 2: Srovnání generací
Na rozdíl od Intelu, který mění patice svých procesorů téměř každý rok, lze i nové Ryzeny zasadit do stávajícího soketu AM4. Díky tomu mohou fanoušci AMD, kteří si minulý rok postavili nový stolní počítač s tehdejší první generací procesoru Ryzen, snadno a bez dalších investic upgradovat svůj desktop se starší základní deskou. Jediné, co je nutné před výměnou procesoru udělat, je aktualizace BIOS na nejnovější dostupnou verzi. Porovnání výkonu starší a nové generace procesorů Ryzen ukazuje, že upgrade procesoru není vůbec špatný nápad. V přímém souboji vykázala nová APU Ryzen v testu Cinebech o poznání vyšší výkon. Vzhledem k tomu, že test Cinebench R15 zkoumá pouze výpočetní výkon procesoru, nehraje v jeho výsledcích integrovaná grafika Vega žádnou roli. Podíváme-li se ale na výsledky testů, které výkon integrované grafiky již v potaz berou (například PCMark 10), nárůst výkonu bude ještě znatelnější. Hlavním důvodem zvýšení výpočetního výkonu nových modelů procesorů AMD Ryzen je přechod na efektivnější 12nanometrový výrobní proces, který AMD umožnil zvýšení základní pracovní frekvence APU o 400 MHz při zachování stejné spotřeby. Ta je sice ve výpočetní části APU nižší než u předchozí generace, ale rozdíl v tomto případě kompenzuje grafická část APU. Celkově tak má APU druhé generace Ryzenů stejnou spotřebu jako generace první.
Souboj s Intel Coffee Lake
Z hlediska ceny a parametrů lze Ryzen 5 2400G srovnávat s konkurenčním procesorem Core i5-8400 z nejnovější generace Intel Coffee Lake. Core i5-8400 je také primárně určen pro použití v levnějších univerzálních počítačích, určených pro práci s aplikacemi, které mohou přinášet i vyšší nároky na výpočetní výkon CPU (jako je například úprava fotografií nebo střih videa). Procesor od Intelu má šest jader (bez podpory hyper-threadingu) a pracuje na základní frekvenci 2,8 GHz s krátkodobým špičkovým výkonem v turborežimu až do frekvence 4 GHz. Integrovaná grafika Intel UHD Graphics 630 ale nemůže konkurovat grafice AMD Vega, což znamená, že zájemci o stavbu počítače s procesorem Intel Core i5-8400 se prakticky neobejdou bez dedikované grafické karty. S cenou okolo 4 500 Kč je Intel Core i5-8400 cca o 500 Kč dražší než AMD Ryzen 5 2400G.
Kromě výkonnější grafiky Vega má Ryzen 5 2400G oproti Intelu Core i5-8400 ještě další výhodu. Stejně jako všechny procesory Ryzen má i model 2400G odemčený multiplikátor, takž jej lze volně přetaktovat. Intel podobnou možnost nabízí pouze u procesorů s označením „K“, které však v segmentu levnějších CPU střední třídy nenabízí, a otevřený multiplikátor si schovává až pro o poznání výkonnější a dražší procesory Core i5-8600K (cca 6 300 Kč) a Core i7-8700K (cca 9 000 Kč).
Přetaktování procesorů Ryzen je snadné a mohou si jej vyzkoušet i méně zkušení uživatelé. Ideální je použít grafický nástroj, který je součástí UEFI/BIOS, ale AMD nabízí i softwarovou aplikaci Ryzen Master pro přetaktování procesoru z prostředí operačního systému Windows.
Přetaktování: Ještě vyšší výkon
V rámci výkonnostních testů jsme Ryzen 5 2400G přetaktovali na frekvenci 4 GHz, které odpovídá provozní napětí 1,475 voltu. Naše testovací sestava pracovala i s takto přetaktovaným procesorem stabilně, ale když jsme se jej pokoušeli přetaktovat na ještě vyšší frekvenci, zaznamenali jsme občas pád systému. Výkonnostní testy jsme ale samozřejmě provedli i na nominální nepřetaktované frekvenci. Pro srovnání výkonu CPU Core i5-8400 a Ryzenu 5 22400G v nominální a přetaktované verzi jsme opět použili oblíbený test Cinebench R15. Výsledky ukazují, že šestijádrový procesor od Intelu má vyšší hrubý výpočetní výkon než Ryzen 5 2400G, který ale při přetaktování na 4 GHz Intel téměř dotáhl. Test PCMark 10 lépe simuluje výkon počítače v každodenním běžném provozu a v tomto benchmarku se již projevil vliv silnější integrované grafiky AMD Vega. Při nominální frekvenci 3,6 GHz vykázal Ryzen 5 2400G o 300 bodů nižší celkový výkon než Intel Core i5-8400, ale v přetaktovaném stavu na 4 GHz Ryzen v testu PCMark 10 konkurenční CPU od Intelu porazil s poměrně značným náskokem pěti set bodů.
Nejvýkonnější procesorová grafika
Aplikace Ryzen Master umožňuje kromě výpočetní části procesoru přetaktovat i jeho grafickou část Vega. V rámci testu jsme tedy zvýšili základní frekvenci grafického čipu z 1 250 MHz na 1 500 MHz, což odpovídá provoznímu napětí 1,5 voltu. Po přetaktování na 1,5 GHz dosáhla grafika Vega v testu 3DMark Time Spy celkového výkonu 1 382 bodů, což je cca o 10 procent víc než při nominální frekvenci. Grafické jádro procesoru Core i5-8400 se tomuto výkonu nedokáže s 421 body ani přiblížit. Grafický výkon čipu Vega v procesoru Ryzen 5 2400G se nachází někde mezi výkonem grafických karet Nvidia GeForce 1030 a 1050. Uživatelé, kterým stačí provozovat hry v rozlišení 1080p a obejdou se bez nejvyššího nastavení detailů, budou moci hrát i moderní hry při rozumných obnovovacích frekvencích. Přesný počet snímků za sekundu ale samozřejmě závisí na náročnosti jednotlivých her.
AMD přináší u druhé generace procesorů Ryzen znatelný výkonnostní nárůst, který dává dostatečný smysl na to, aby uživatelé nahradili předchozí generaci Ryzenů. Než se ale rozhodnete pro upgrade, ověřte si, zda výrobce vaší základní desky opravdu nabízí takovou verzi BIOS, která instalaci nové generace Ryzenů podporuje. Aktualizaci UEFI/BIOS je samozřejmě nutné provést před tím, než do desky nainstalujete nový procesor, v opačném případě deska nový procesor nerozpozná a neumožní vám ani vstup do rozhraní UEFI/BIOS.
V porovnání s generací procesorů Intel Coffee Lake nabízí nové Ryzeny od AMD vyšší výkon za nižší cenu. Na druhou stranu je pravda, že Intel ještě neuvedl všechny procesory této řady. V nejbližší době očekáváme příchod procesorů Intel Core i5-8500 a Core i3-8300. Oba tyto procesory slibují lepší cenu a vyšší výkon než Core i5-8400 a Ryzenu 5 2400G tak budou konkurovat snadněji. V dubnu také AMD uvedlo na trh nové osmijádrové modely druhé generace Ryzen, které jsou rovněž postaveny na 12nanometrové technologii a mají vyšší frekvenci. Jediné, koho příchod nových procesorů druhé generace AMD Ryzen nepotěší, jsou uživatelé staršího systému Windows 7, který již tuto generaci APU nebude podporovat.
***
Srovnání dvou APU od AMD
Ryzen 5 2400G podporuje na rozdíl od levnější verze Ryzen 3 2200G technologii multi-threading (má tedy 8 výpočetních vláken) a je osazen výkonnější grafickou jednotkou Vega 11.
APU Ryzen 5 2400G Ryzen 3 2200G
CPU jádra / vlákna 4/8 4/4
Základní frekvence 3,6 GHz 3,5 GHz
TDP (při zákl. frekvenci) 65 W 65 W
LD cache (na jádro) 512 KB 512 KB
L3 cache (sdílená) 4 MB 4 MB
Grafický čip Vega 11 Vega 8
Výpočetní jednotky GPU 11 8
Shaderové jednotky 704 512
Frekvence GPU 1 250 MHz 1 100 MHz
RAM DDR4-2933, Dual Channel DDR4-2933, Dual Channel
Orientační cena 4 000 Kč 2 500 Kč
***
Srovnání výkonu: Ryzen 1 vs. Ryzen 2
Výsledky testu Cinebench R15 jasně ukazují, že nové procesory Ryzen nabízí oproti předchozí generaci znatelný nárůst výkonu.
Cinebench R15 Multicore (body)
AMD Ryzen 5 2400G 809
AMD Ryzen 5 1400 690
AMD Ryzen 3 2200G 559
AMD Ryzen 3 1200 473
***
Přetaktování ukáže plný výkon
Z hlediska hrubého výpočetního výkonu, naměřeného testem Cinebench R15, dokáže přetaktovaný Ryzen 5 2400G téměř držet krok s dražším procesorem od Intelu. V komplexním testu PCMark 10, který simuluje běžné využití počítače, jej dokonce překonává.
Cinebench R15 Multicore (body)
Intel Core i5-8400 942
AMD Ryzen 5 2400G (přetakt. 4,0 GHz) 884
AMD Ryzen 5 2400G (3,6 GHz) 809
PCMark 10 (body)
AMD Ryzen 5 2400G (přetakt. 4,0 GHz) 3 956
Intel Core i5-8400 3 441
AMD Ryzen 5 2400G (3,6 GHz) 3 123
***
Integrovaná grafika stačí i na hry
Grafickou jednotku Vega 11, která je součástí APU Ryzen 5 2400G, lze pomocí nástroje Ryzen Master snadno přetaktovat na 1 500 MHz. To zvýší její grafický výkon o 10 % a přiblíží ji na úroveň grafických karet střední třídy.
3DMark Time Spy (body)
Nvidia GeForce 1050 1 949
AMD Ryzen 5 2400G (přetakt. CPU a GPU) 1 382
AMD Ryzen 5 2400G 1 272
Intel Core i5-8400 (UHD Graphics 630) 421
Foto popis| APU AMD Ryzen: Čtyři jádra a grafika Na rozdíl od loňských procesorů Ryzen obsahují oba nově uvedené čipy druhé generace Ryzen vedle výpočetních jader také výkonnou integrovanou grafiku Vega. AMD nazývá tento design APU (Accelerated Processing Unit).
Foto popis| Aplikace AMD Ryzen Master umožňuje přetaktování výpočetních i grafických jader z prostředí Windows. V případě APU Ryzen 5 2400G zůstal systém stabilní i po přetaktování na 4 GHz.
Foto popis| Nová APU od AMD jsou ideálně vhodná pro instalaci do mini-ITX skříní, jakou je například MSI B350I Pro AC. Díky identické patici jsou s novými Ryzeny kompatibilní starší AM4 desky, je ale nutné aktualizovat UEF/BIOS.
O autorovi| MARKUS MANDAU, MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz