Přejít k hlavnímu obsahu

Dostupný a kvalitní hardware z druhé ruky

I několik let staré notebooky nebo smartphony stále nabízejí dostatek výkonu pro běžné uživatele. Nákupem notebooku nebo telefonu z druhé ruky můžete ušetřit hodně peněz, jen je potřeba si dobře vybrat. 

S notebooky a mobilními telefony je to podobné jako s auty. Starší luxusní vůz nabídne i po pěti letech provozu lepší a bezpečnější svezení než levné nové auto. Aplikujeme-li tuto logiku na mobilní telefony a notebooky, přijdeme k závěru, že špičkové profesionální přenosné počítače a pár let staré vlajkové lodi výrobců mobilních telefonů nabídnou stále dostatečný výpočetní výkon, a přitom jsou díky robustní konstrukci a možnosti snadných oprav nebo rozšíření odolnější než nové produkty levnější cenové kategorie. Na rozdíl od luxusních aut jsou navíc náhradní díly pro před pár lety špičkové profesionální notebooky levnější než náhradní díly na nové stroje.

Nejdůležitější je ale správně vybrat. Moderní lehké a tenké ultrabooky bývají již po třech letech provozu otřískané a ošoupané, navíc se jim po této době výrazně zkracuje výdrž na baterii a výměna za novou je spojena s nutností otevření leckdy i lepeného šasi. V naprosté většině případů není možné ani po otevření šasi měnit či rozšiřovat základní komponenty, protože CPU, paměti RAM a stále častěji i SSD disk bývají napevno přiletovány k základní desce. Větší profesionální notebooky ale i po třech letech pracují skoro jako nové. Sice jim možná chybí pár gigabajtů operační paměti nebo jsou osazeny příliš těsným SSD diskem, ale tyto komponenty lze spolu s baterií snadno a rychle vyměnit za větší. Poradíme vám, na co si dát při výběru notebooku nebo smartphonu z druhé ruky pozor, a ukážeme vám také, jak si ihned po nákupu pořízený přístroj překontrolovat, abyste jej mohli případně během omezené záruční doby rychle vrátit prodejci.

Notebooky: Robustní jsou nejlepší

U přenosných počítačů máme v zásadě dvě možnosti výběru. Buď zvolíme některý z modelů běžně dostupných v obchodech s elektronikou, což jsou většinou levnější typy s leckdy atraktivním designem, ale mizivými možnostmi upgradu, nebo vybereme některý z řady profesionálních firemních notebooků, které sice nejsou tak tenké a lehké a vypadají v podstatě nudně, ale jsou robustní, lépe spravovatelné a výrobci k nim dlouhodobě nabízí nejen náhradní díly, ale i ovladače pro různé operační systémy. Běžné notebooky mají v porovnání s těmi firemními řadu nevýhod.

První z nich je absence instalačních médií operačního systému. I sebelepší notebook občas potřebuje přeinstalovat operační systém. Notebooky sice mívají skrytý diskový oddíl, ze kterého lze systém opravit nebo obnovit, ten se ale může snadno poškodit nebo jej může laický uživatel nechtěně smazat. Uživateli pak nezbývá než si za další peníze objednat recovery disk od výrobce. Ten je ale často dostupný pouze ve fyzické podobě a jeho dodání může trvat i celé týdny. Skrytá nebezpečí však číhají i uvnitř notebooku. Tenké a lehké notebooky bývají osazeny drobnějšími a méně odolnými ventilátory, které se po čase zanesou a způsobují vyšší hlučnost a přehřívání notebooku. To časem vede ke snížení výpočetního výkonu a předčasnému poškození základní desky. Nepříliš pevné bývají u stylových levnějších notebooků i panty displeje.

Prověřené tipy na profesionální notebook

Profesionální notebooky jsou na tom v tomto ohledu lépe. Jsou pevnější a při jejich vývoji se počítá s častým přenášením, takže vydrží i občasné drsnější zacházení. Kromě snadno výměnné baterie, pamětí a pevného disku mají některé modely i klávesnici odolnou proti polití nebo například snadno vyjímatelný prachový filtr. Jejich hlavní výhodou ale je, že si je často pořizují firmy na pronájem. Dva až tři roky je používají a poté je vrátí výrobci, který je vyčistí a prodává i s operačním systémem. V této kategorii zařízení se nejčastěji setkáváme s modely Lenovo ThinkPad, většinou řady „T“ (s 14“, resp. 15,6“ displejem) nebo „X“ (s 12“ displejem). Jedná se o oblíbené a hojně rozšířené notebooky, pro které jsou kromě náhradních dílů a bohatého příslušenství k dispozici i podrobné návody na opravu a upgrade. Tato dokumentace se může hodit, protože většina modelů je k dostání s 4GB operační pamětí a malým magnetickým HDD. Upgrade na 8 GB RAM a výměna HDD za SSD je však otázkou několika minut.

Ačkoliv lze u notebooků ThinkPad T a X snadno zvýšit kapacitu RAM i disku a jednoduchá je i výměna baterie, některé věci vyměnit nelze, respektive se jejich výměna nevyplatí nebo je příliš složitá. Rozhodnete-li se pro nákup některého z výše uvedených notebooků, rozhodně si pořiďte takový, který je osazen displejem s rozlišením alespoň 1 600 x 900 bodů. Můžete-li, zvolte model s IPS displejem. Displej bývá u řad ThinkPad T a X zpravidla matný. Momentálně nejlepší volbou jsou notebooky osazené procesory Core i5/i7, ideálně s označením „M“. Tyto procesory jsou výkonnější než dnešní ultraúsporné CPU s označením „U“.

Kromě originálních repasovaných ThinkPadů od výrobce běžně prodávají použité profesionální notebooky i specializované firmy, jako například Gigacomputer, Incomputer nebo GGPC. V nabídce mají firemní modely Dell Latitude nebo Precision, Fujitsu Lifebook nebo HP Elitebook a ProBook. Výhodou je, že ve většině případů je v ceně započítána instalace systému Windows 7 nebo 10 ve verzi Pro. Při nákupu si ale zkontrolujte, zda je dobře čitelný štítek s licenčním číslem systému. Nezapomeňte, že naprostá většina repasovaných notebooků se prodává s původní baterií, kterou bude po letech užívání již nutné vyměnit za novou. Nemusíte ale nutně nakupovat drahý originální díl, na trhu je řada firem, které se specializují na druhovýrobní baterie. Například firma Avacom nabízí baterie se zvýšenou kapacitou pro stovky různých modelů. V případě našeho modelového nákupu notebooku Lenovo ThinkPad X130e (3 980 Kč vč. Windows 10 Pro) přijde nová baterie na cca 1 500 Kč.

Repasovaný notebook nezapomeňte přezkoušet

Rozhodnete-li se pro nákup repasovaného notebooku u prodejce, který disponuje vlastní kamennou prodejnou, vyzkoušejte si funkčnost počítače ještě v ní. Při troše opatrnosti se ale nemusíte obávat ani nákupu přes internet. Vyberete-li důvěryhodného tuzemského prodejce s dobrými referencemi, můžete zboží zakoupené na internetu bez udání důvodu v zákonné lhůtě 14 dnů vrátit. Problémy ale mohou nastat při nákupu přes zahraniční i tuzemské aukční servery.

Mezi dostatečně robustní notebooky lze počítat i modely Apple MacBook Pro, avšak jejich nákup v repasované formě u nás nemůžeme doporučit. V některých zemích Apple nabízí repasované notebooky přímo na svých stránkách, ale u nás je nutné hledat buď na stránkách autorizovaných prodejců, nebo v obecných obchodech s použitými počítači. V obou případech však bývají slevy minimální a nákup rok starého a rok používaného profesionálního notebooku se slevou necelých 5 % je bláznovství, stejně jako nákup pět až sedm let starého MacBooku Pro 13 za 13 až 16 000 Kč.

Ať už se jedná o notebook s Windows, nebo o MacBook, nejprve ze všeho proveďte základní kontrolu. Podívejte se, zda nemá šasi nějaké výrazné šrámy, zda není poškozený displej a vyzkoušejte, jestli mají panty displeje správnou tuhost. Nesmějí jít ani moc ztuha, ani moc zlehka. Na baterii se nevztahuje záruka, ale stejně ji vyjměte a podívejte se, zda je prostor pod ní čistý a zda není potřísněn nějakou chemickou látkou. Nezapomeňte zkontrolovat, zda správně fungují všechny klávesy a zda se nezasekávají. Samozřejmě notebook zapněte a vyzkoušejte, je-li v pořádku instalace Windows. Zkontrolujte, že se ve složce »Users« nachází pouze váš účet, a odinstalujte případné nainstalované programy. Chcete-li mít naprostou jistotu bezpečnosti, proveďte kompletní reinstalaci notebooku.

Smartphony: Hlavní je software

Při výběru repasovaného chytrého telefonu je situace naprosto odlišná od výběru notebooku. Mobilní telefony majitelé používají neustále a vystavují je mnohem většímu riziku poškození a opotřebení. Kromě vyšší míry opotřebení je nákup staršího mobilního telefonu pro většinu uživatelů méně atraktivní i kvůli rychlejšímu vývoji nových zařízení a tím i kratší době softwarové podpory, hlavně pak bezpečnostních aktualizací. I v tomto segmentu ale existují výjimky, které lze spolehlivě odhalit i vyšší cenou repasovaného zboží. Nejlepším příkladem jsou v tomto ohledu mobilní telefony Apple iPhone, které jsou velmi robustní a výrobce na ně poskytuje aktualizace operačního systému a bezpečnostních záplat po dobu pěti let od uvedení.I když je to někdy spojeno se snížením výkonu nebo výdrže na baterii, nákupem staršího iPhonu stále získáte dostatečně bezpečné zařízení. 

Mezi telefony používajícími operační systém Android najdeme také high-endové smartphony, které se i po několika letech od uvedení stále prodávají za cenu srovnatelnou s novými zařízeními střední třídy. Například před dvěma lety špičkový Samsung Galaxy S7 z roku 2016 se dodnes vyprodává za cenu okolo 11 000 Kč. Zajímavou volbou je i Samsung Galaxy S8, který s uvedením novější verze S9 bude stále levnější. V současné době stojí cca 14 000 Kč.

Výhodou aktualizací špičkových smartphonů je delší podpora softwarových aplikací, než jakou výrobci nabízí pro levnější modely. Zásadní není ani tak dostupnost nejnovějších verzí systému Android, jako spíš dostupnost pravidelných bezpečnostních záplat. Najdete-li v menu »Nastavení / Systém / O telefonu« informaci o tom, že poslední oprava zabezpečení systému byla provedena k 2. lednu 2018, můžete si být jisti, že váš telefon je do značné míry imunní vůči bezpečnostní chybě CPU, známé jako Spectre.

Starší mobilní telefony se většinou snadněji opravují než ty nové, zvláště pak než ty, které mají od výrobce zvýšenou odolnost vůči vodě. Jejich tělo je totiž lepené a v domácích podmínkách je po otevření prakticky nemožné je opět bezpečně smontovat. Informace o uživatelské přívětivosti ohledně oprav najdete na internetových stránkách ifixit.com. Nejsnadněji opravitelný, ale poměrně těžko sehnatelný je modulární telefon Fairphone 2, který lze snadno rozmontovat a smontovat pomocí základních nástrojů.

Firmwarové triky prodlužují život

Neschopnost výrobců zajistit svým telefonům pravidelnou aktualizaci systému a bezpečnostních záplat může vyřešit instalace alternativní ROM, jako je například LineageOS. Opensourcový projekt podporuje celou řadu telefonů, jejichž kompletní seznam můžete najít na stránce wiki.lineageos.org/devices, kde je k dispozici nejen odkaz na stažení nejnovějších verzí tohoto systému, ale i podrobný návod na jejich instalaci. Uživatelé, kteří se nebojí zaměnit původní verzi Androidu za tento alternativní systém, tak získají aktuální funkce i zabezpečení i pro starší telefony nejenom nejvyšší cenové relace. Obzvlášť dobrou podporu ze strany LineageOS mají telefony Google Nexus, Sony Xperia a mezi levnějšími modely například Motorola řady G. Po instalaci LineageOS dostanou i starší telefony s pořizovací cenou okolo 3 000 Kč delší a kvalitnější softwarovou podporu než třikrát dražší zařízení. Trocha experimentování se v tomto případě vyplatí.

***

Kontrolní seznam pro notebooky

> Mechanické poškození: Zkontrolujte nejen vnější šrámy, ale i skryté potenciální vady, například šachtu baterie. Nezapomeňte prohlédnout displej a otestovat kvalitu jeho kloubů.
> Příslušenství: Překontrolujte všechny kabely a poslechněte si, zda napájecí adaptér pracuje nehlučně.
> OS: Kromě předinstalovaného systému musí mít repasovaný notebook i čitelný štítek s licenčním číslem Windows.
>Test baterie: Nabijte baterii notebooku na 100 % a notebook používejte bez napájení až do okamžiku, kdy se sám vypne. Vydrží-li na baterii méně než 1 hodinu, raději si hned kupte novou.

***

Kontrolní seznam pro smartphony

> Odhalte škrábance: Před nákupem pečlivě zkontrolujte poškození displeje a jeho dotykové vrstvy. Prohlédněte si i krycí sklo objektivu fotoaparátu.
> Test funkčnosti: Zkuste někomu zavolat, zkušebně pořiďte pár fotografií a natočte video (poslechněte si zvuk) jak hlavním, tak předním objektivem. Zkontrolujte připojení k 2,4GHz a 5GHz Wi-Fi síti. Funguje vibrační vyzvánění?
> Software: Prošel telefon hlubokým resetem a nezůstaly v něm nějaké potenciálně nebezpečné aplikace? Jsou dostupné bezpečnostní záplaty?
> Doplňky: Součástí dodávky musí být originální napájecí adaptér, který většinou zajistí nejrychlejší nabíjení.

Foto popis| Kvalitní notebook se systémem Windows 10 Pro lze sehnat i za cenu pod 4 000 Kč. Je sice osazen pomalejším procesorem, ale se 4 GB RAM a 320GB HDD (lze zaměnit za SSD) bohatě stačí na provoz kancelářských aplikací. Navíc má výbornou klávesnici a pevné šasi.
Foto popis| Nová baterie je většinou nutná Repasované notebooky se většinou prodávají s původní baterií, která po letech používání nemá dlouhou výdrž. Nemusíte ale kupovat originální drahý akumulátor, stačí nový od druhovýrobce, který může mít i vyšší kapacitu než ten originální. Nová baterie ale přijde na 1 000 až 2 000 Kč.
Foto popis| Apple z druhé ruky se prakticky nevyplatí Apple u nás oficiálně nenabízí přímý prodej repasovaného hardwaru a nabídka oficiálních prodejců je spíš k smíchu.
Foto popis| Bezpečnostní aktualizace Datum nejnovější instalované bezpečnostní aktualizace najdete v menu »Nastavení / Systém / O telefonu«.
Foto popis| Exotický modulární telefon: Fairphone Díky modulárnímu designu a snadné možnosti demontáže a výměny jednotlivých modulů lze Fairphone snadno aktualizovat.
Foto popis| Díky projektu LineageOS můžete bezpečně používat mobilní telefony i dlouho poté, co jim výrobce přestane dodávat pravidelné aktualizace systému a bezpečnostních záplat.

O autorovi| CHRISTOPH SCHMIDT, autor@chip.cz

Příbuzná témata: