Deset za třicet
Srovnávací test notebooků do 30 000 Kč - Notebooky jsou v kurzu, o tom není pochyb. Nad stolními počítači patrně začnou zanedlouho převládat, někde se tak už dokonce stalo. Pokud i vy patříte k příznivcům přenosné výpočetní techniky, máme pro vás srovnání současné nabídky notebooků s cenou do 30 000 Kč s DPH.
Text: Pavel Trousil, redaktor Chipu
V prodeji jsou sice i velmi levné notebooky s cenou pod 20 000 Kč, ty však nabízejí jen nízký výkon a vybavení je osekáno "na kost". Kdo chce od přenosného počítače jen trochu více, musí si připlatit. Nemusí to však být žádné závratné sumy. My jsme se soustředili na cenu do 30 000 Kč s DPH, za kterou už pořídíte slušné modely, často se zajímavou výbavou.
Co můžete očekávat
Standardem v této cenové kategorii je mobilní procesor Intel Celeron nebo AMD Sempron, 512 MB DDR paměti, grafika čipové sady, 60GB pevný disk a DVD vypalovačka. Samozřejmostí je dnes také kromě modemu a síťové karty (někdy i gigabitové) bezdrátová síťová karta. S tímto základem můžete počítat u všech testovaných modelů. Výjimkou je kapacita disku - dva testované notebooky mají pouze 40GB disk, což už je trochu na hraně. Doporučuji disk větší, jinak budete brzy zápasit s nedostatkem místa. Lepší je také samozřejmě disk s rychlostí otáčení 5400 otáček za minutu.
Stále častěji narazíte u notebooků na širokoúhlý displej. Hodí se hlavně na sledování filmů z DVD nebo DivX, není ale špatný ani v případě excelových tabulek nebo při prohlížení dvou stránek textu najednou. Obliba širšího zobrazení (většinou s rozlišením WXGA - 1280 x 800) neustále roste.
Čipová sada s integrovanou grafikou představuje dostatečné řešení pro kancelářské aplikace. Pokud však pracujete s programy, které využijí rychlejší grafiku, nebo pokud si občas chcete zahrát hry, jsou i v této cenové kategorii k dostání notebooky se samostatnou grafickou kartou. Acer Aspire 3024LMiATI používá mobilní grafiku Radeon X600, Asus A6Q00KM pak GPU nVidia GeForce Go 7300. Podíváte-li se na výsledky grafických testů (3Dmark), je jasně vidět, že toto řešení nabízí výkon úplně jiné třídy, než jakou poskytuje integrovaná grafika.
Sběrnici PCI nahradila sběrnice PCI Express, v noteboocích by pak karty PC Card měly časem nahradit karty Express Card. Problémem je však to, že v prodeji zatím žádné nejsou. A tak se uživatel dostává do složité situace, kdy může volit mezi notebookem se slotem pro karty Express Card (například FSC Amilo A1655G) a mezi modely se slotem PC Card (ostatní). Jediný HP Compaq NX6125 nabízí obě možnosti, takže problém elegantně řeší.
Notebooky v testu
Technické parametry a výsledky testů notebooků jsou v tabulce. Počítače musely projít sérií testů - použili jsme především souhrnný aplikační test SYSmark 2004, test rychlosti převodu WAV souboru do MP3, videosoubor jsme komprimovali do DivX a použili jsme i aplikační test Cinema 4D, který hodnotí rychlost renderování. Grafický výkon jsme měřili pomocí programů 3Dmark.
Notebooky také musely na váhu a vážili jsme i síťové adaptéry. Bez nich se bohužel stále ještě neobejdete - celý den provozu na akumulátory je zatím pouze snem. Takový zdroj má však hmotnost i přes 600 gramů, což je poměrně dost. Každý gram je při nošení znát.
Zajímalo nás samozřejmě i vybavení. Některé notebooky nabízí řadu vstupně-výstupních portů: FireWire (IEEE-1394), S/PDIF (optický audiovýstup), rychlý infračervený port (FIR - Fast Infrared), videovýstup (S-Video) pro připojení k televizi. Jiné nabídnou jen to základní - porty USB a VGA výstup na monitor. Šikovná je samozřejmě i čtečka paměťových karet, kterou už má poměrně dost přenosných počítačů. Příznivcům videokonferencí pak může přijít vhod webkamerka umístěná na víku.
Můžete začít vybírat
Oba notebooky Acer vypadají stejně (jsou široké, placaté, stříbrné, s prohnutou klávesnicí a velkým touchpadem), stejné jsou ale jen navenek. Aspire 3024LMi má lepší výkon a mnohem větší vybavení. Jeho kladem je rychlá grafika ATI, řada vstupněvýstupních portů a čtečka paměťových karet. V celkovém hodnocení dopadl velmi dobře. TravelMate 2414WLMi má kromě USB portu jen VGA výstup a hodně slabý akumulátor (kapacita jen 2000 mAh). Nabídnout může jen širokoúhlý displej.
ASUS A6Q00KM je designově zajímavý notebook s většími rozměry a hmotností (nejtěžší v testu), ale s pěknou multimediální výbavou. Má velký širokoúhlý displej s lesklým povrchem, nad ním je ještě webkamerka. Dále má samostatně ovládanou optickou mechaniku, výkonnou grafickou kartu nVidia GeForce Go 7300, 60GB disk a většinu portů (porty USB jsou však všechny u sebe, což může být někdy problém). Dodává se i s taškou a se šikovnou myškou a obsahuje čtečku karet. Jako slabší se ukázal procesor Sempron 3000+ a výdrž na baterie, takže v celkovém hodnocení skončil tento model na nižších příčkách.
Notebooky značky Fujitsu Siemens reprezentovaly dva modely. Model Amilo A1655G nasbíral nejvíce bodů v našem hodnocení, takže informace o něm najdete v samostatném bloku na této straně dole. Druhý zástupce této značky, notebook Amilo Pro V2060, reprezentoval také dobře. Má silný procesor s nízkou spotřebou, což se projevilo na výsledcích výkonnostních testů i na výdrži na baterie - tu má nejlepší z testovaných produktů. Potěší i čtečka paměťových karet a gigabitová síťová karta. Celkové hodnocení tedy není špatné.
Notebook firmy HP Compaq NX6125 působí sympaticky a má vyrovnané výsledky ve všech oblastech. Skončil tedy hned na druhém místě. Výkon procesoru Sempron 3100+ je slušný, disk je však dost pomalý. Díky přítomnosti obou slotů můžete použít jak karty PC Card, tak v budoucnu karty Express Card. Slot na paměťové kartičky je také přítomen. Obsah disku můžete zabezpečit pomocí otisků prstů. Provoz na baterie je vynikající - přes tři hodiny práce nabízí jen několik konkurentů. Konektorů má tento model hodně, náročnější uživatele potěší i konektor pro připojení rozšiřující stanice. Celkově se tedy jedná o dobrý produkt.
Notebook ThinkPad R51e firmy Lenovo má stále ještě logo IBM a také typické vlastnosti této značky - konzervativní vzhled (černou barvu) a zajímavé technické prvky (jako jediný se ovládá pointstickem, má výbornou klávesnici a lampičku ve víku, která ji může osvětlovat, displej je dobře chráněn, kloub je kovový). Základem je procesor Intel Celeron, ale čipová sada, která zajišťuje i grafiku, je od firmy ATI. Disk má kapacitu jen 40 GB, ale je rychlý. Notebook má pouze dva USB porty (což je dost málo), které doplňuje jen VGA výstup a nyní už celkem zbytečný paralelní port. Výkon je slabší, výdrž na baterie naopak výborná. Jde o nejlevnější notebook v našem testu.
Testovaný model značky Premio - 3070N nabízí dobrou výbavu. Má totiž displej s vysokým rozlišením, 80GB disk, řadu portů a čtečku paměťových karet. Ve víku navíc najdete webkamerku a na přední straně samostatná tlačítka na ovládání optické mechaniky. Audio CD si tedy spustíte i bez bootování a notebook tak poslouží i jako discman. Výkon je průměrný, výdrž na baterie slušná. Zajímavý je zvolený operační systém - Windows XP Mediacenter Edition 2005 CZ. Celkový výsledek je dobrý.
Prestigio Nobile 1510 je štíhlý a lehký notebook, který v testu vynikal především výkonem. Jako jeden ze dvou má totiž "plnohodnotný" procesor Pentium M s frekvencí 1,73 GHz a s velkou, 2MB vyrovnávací pamětí. To mu zajistilo vítězství ve většině aplikačních testů a dobře dopadl i test provozu na akumulátor. Tento model má však malý, jen 40GB pevný disk, o grafiku se stará čipová sada. Nadstandardní výbava chybí.
Bezkonkurenčně nejlehčí v tesu byl notebook Umax VisionBook 1400WXC, který i s adaptérem váží jen 2,8 kg. Sympatický je sice menší (14palcový), ale širokoúhlý displej. Nad ním je ve víku umístěna kamerka. Víko se však k tělu nepřicvakává žádným zámečkem a volně "plandá", což se nezdá jako nejlepší řešení. V přední části je čtečka paměťových karet, portů USB je dost, nechybí ani FireWire a S-Video výstup. Jako jediný má tento notebook bezdrátové rozhraní Bluetooth. Výdrží na baterie nepřesvědčil, což jeho mobilitu snižuje. Výkon je slušný. Jde o zajímavé řešení pro zájemce o lehký přenosný počítač.
Výbava i výkon
FSC AMILO A1655G
Vítězem našeho testu se stal notebook FSC Amilo A1655G. Získal nejvyšší hodnocení, protože nabízí velmi dobrou výbavu, slušný výkon, je tenký a neváží mnoho. Pouze výdrž na baterie je slabší.
Srdcem Amila je mobilní procesor Sempron firmy AMD, pracující na frekvenci 2 GHz. Označen je jako 3300+. Na Pentium M, použité u dvou konkurenčních modelů, sice výkonnostně nemá, výsledky testů ale nejsou špatné. Dobře dopadl i 80GB pevný disk Samsung s rychlostí otáčení 5400 ot./min. Každý gigabajt navíc je znát, protože disk se rychle plní a mazat se nikomu nechce. Samozřejmostí je vypalovačka DVD disků, umístěná po levé straně, která zvládne i média se dvěma vrstvami.
Ve víku je širokoúhlý displej s rozlišením 1280 x 800 bodů. Je sice trochu lesklý na povrchu, ale barvy jsou pěkné (technologie CrystalView) - filmové fanoušky potěší. Grafiku má na starosti čipová sada, což je slabší místo toho stroje, ale obvyklé v této cenové kategorii.
Na pravé straně najdete slot pro moderní karty Express Card. Problém je, že zatím nejsou v prodeji, ale s ohledem na budoucnost je to lepší řešení. Notebook nabízí i slot pro paměťové karty, což je jedině dobře. Digitální fotoaparát je častým doplňkem moderního mobilního uživatele. Porty USB jsou hned čtyři, umístěny jsou na levém boku, což je výhodné třeba pro připojení myši. Nechybí ani port FireWire a S/PDIF konektor a vzadu je i videovýstup.
Klávesnice mohla být lepší - místa je dost, ale nebylo využito. Šipky jsou tedy o něco užší, než je běžné, řídicí klávesy jsou po pravé straně a funkční klávesy jsou také dost malé. Samostatná tlačítka zapínají bezdrátovou kartu, režim tichého chodu a internetový prohlížeč.
Výsledky má notebook velmi dobré, pouze u výdrže na akumulátor jsou slabší. Ani ne tři hodiny není dobrý výsledek - sotva si přehrajete jeden film. I tak to stačilo na první místo.
VÍTĚZ TESTU
Celkové hodnocení: 87 %
Poměr cena/výkon: velmi dobrý
Cena vč. DPH: cca 30 000 Kč
Informace: www.fujitsu-siemens.cz
+ ŠIROKOÚHLÝ DISPLEJ
+ 80GB RYCHLÝ DISK
+ HMOTNOST
- VÝDRŽ NA AKUMULÁTOR
- POUZE GRAFIKA ČIPOVÉ SADY
HODNOCENÍ A SHRNUTÍ
V našem testu jsme hodnotili výkon notebooků, jejich vybavení, hmotnost a výdrž na akumulátor. Velkou váhu má v celkovém hodnocení výkon a vybavení, vy ale samozřejmě můžete klást větší důraz na jiné parametry, a tak se váš tip nemusí nutně shodovat s naším Chip tipem. V našem žebříčku nejlépe dopadl notebook firmy Fujitsu-Siemens Computers.
Vyrovnané výsledky má i druhý v pořadí, notebook HP Compaq NX6125. Docela dlouho vydrží na baterie, a navíc vypadá sympaticky, což je také důležité kritérium při výběru - ovšem těžko objektivně měřitelné. Tento model se mi celkově líbí a špatně nevypadá ani těsně třetí Acer Aspire 3024LMi s výkonnou grafikou. Úplně bych nezatracoval ani posledního v pořadí, notebook Lenovo, který má sice slabší výkon a výbavu, ale výbornou klávesnici. Je robustní a vypadá, že něco snese. Má i několik příjemných drobností, jako například lampičku. Pořídil bych si ho ale s větším diskem - nakonec cenová rezerva oproti ostatním je tam slušná.
Příznivce malých rozměrů a nízké hmotnosti může zaujmout notebook Umax VisionBook 1400WXC. V těchto parametrech totiž nechává ostatní daleko za sebou. Nosit o půl kila méně, to už může někoho přesvědčit. Příznivce multimédií pak třeba osloví Asus se samostatným ovládáním optické mechaniky, s výkonnou grafikou, širokým velkým displejem a kamerkou.
- Hardware - Deset za třicet (425.47 kB) - Staženo 2673x