Základní design počítačových myší se už padesát let téměř nezměnil. Technologie uvnitř se však už stačila proměnit výrazně: od kovových koleček přes pogumovanou kouli až po laser.
Kdysi dávno bylo nutné počítače obsluhovat výhradně prostřednictvím textových příkazů pomocí klávesnice - nebylo to příliš intuitivní a každá operace zabrala poměrně dost času. Tento provozní koncept přetrval v podstatě až do 80. let, přestože Douglas C. Engelbart už v roce 1963 ve Stanfordově výzkumném institutu vynalezl počítačovou myš. Ve stejném roce Bill English na základě jeho výkresů vytvořil první prototyp myši, a to ze dřeva a knoflíku. Pro zaznamenání pohybu myši v souřadnicích X a Y sloužila dvě kovová kola. Myš byla postupně vylepšována a v roce 1968 představil Engelbart její inovovanou verzi na veřejné demonstraci, která byla později označena jako The Mother of All Demos, tedy matka všech prezentací.
První grafické uživatelské prostředí počítačů bylo představeno v roce 1973. Kromě klávesnice tak mohl být počítač Xerox Alto ovládán také pomocí myši se třemi tlačítky. Pohyby myši byly převáděny na změnu polohy kurzoru pomocí válců, kterými otáčely kovové kuličky na spodní straně. A základní princip, na kterém tato myš fungovala, se nezměnil až do devadesátých let. Zpočátku ale zůstávala myš spíše okrajovou záležitostí. Masovějšího rozšíření a popularity se dočkala, až když ji Apple začal využívat u svého počítače Macintosh 128K v roce 1984. Model Macintosh Mouse (M0100) navíc stál jen 15 dolarů (místo několika stovek), takže se myš stala cenově dostupným zařízením pro běžné uživatele a také prostředkem pro ovládání vlastního grafického rozhraní systému Applu.
Apple toho také v té době hojně využíval ve svých reklamách. Uživatele lákal na to, že pokud na něco umí ukázat, pak už to také umí ovládat. Tedy podobně jako v případě chytrých telefonů a tabletů nebyl Steve Jobs ani vynálezcem myši, ale tyto produkty se díky dobrému marketingu a šikovnému designu staly velice populárními. Microsoft představil svou vlastní myš pro Windows 1.0 v roce 1985. Pak už to šlo rychle - pogumovaná kulička na spodní straně myši byla nahrazena optickým senzorem a laserem. Myš se tak stala mnohem přesnější a nemusela být tak často čištěna. Bezdrátové modely zajistily větší volnost pohybu při práci. Alternativou k myši se u přenosných počítačů staly touchpady, které uživatelé mohli používat i v místech bez plochého povrchu na cestách.
Při kancelářské práci a dlouhodobém používání myši se však mohou vyskytnout i problémy - například syndrom karpálního tunelu. Došlo proto i ke snahám o konstrukci ergonomických myší, například tzv. vertikálních myší, nebo o snahu prosadit trackbally pro ovládání kurzoru. Příliš velkého rozšíření se ale tato zařízení nedočkala. Oblibu si však pomalu získávají dotykové displeje, a to zejména v soukromé sféře. Ovládání je totiž intuitivní a nevyžaduje žádný další hardware. Zcela eliminovat myš z kancelářského prostředí se ale nejspíše hned tak nepodaří.
Foto popis| 1963 Engelbartova myš Prototyp první myši byl vyroben ze dřeva.
Foto popis| 1973 Myš k počítači Xerox Alto Myš k prvnímu počítači s grafickým rozhraním má podobný design jako dnes.
Foto popis| 1984 Macintosh Mouse M0100 Levnější variantu myši Lisa (A9M0050) si uživatelé oblíbili. Design s jedním tlačítkem si Apple udržel dlouho.
Foto popis| 1999 Optický senzor Myš IntelliMouse od Microsoftu využívala novou technologii vyvinutou společností HP a obešla se bez mechanické části.
Foto popis| 2017 Ergonomie a hry Myši jsou dnes dostupné v mnoha provedeních. Některé mají až patnáct tlačítek, jsou ergonomické nebo určené speciálně pro hráče.
O autorovi| PATRICK HANNEMANN, autor@chip.cz