Přejít k hlavnímu obsahu

2v1: Tablet místo notebooku

Dnes se již při výběru nového mobilního počítače nemusíte moc trápit, zda vybrat notebook, nebo tablet. Zařízení typu 2v1 nabízí odnímatelnou klávesnici a plnohodnotné možnosti a známé uživatelské rozhraní systému Windows 10. 

I nejzarytější příznivce klasických notebooků určitě přizná, že v některých situacích je tablet praktičtější a pohodlnější než laptop s klávesnicí. Většina z nás dnes vlastní obě zařízení, a zatímco v práci dává přednost klasickému notebooku, večer si doma na pohovce prohlíží internet nebo filmy na lehkém tabletu. V případě, že potřebujeme více než jednou větou rychle odpovědět na důležitý mail, stačí k tabletu snadno připojit externí klávesnici, nemusíme kvůli tomu startovat notebook. Jakmile pak mail dopíšeme a odešleme, jednoduše klávesnici zase odpojíme a můžeme pokračovat ve čtení či sledování filmu. Po oddělení klávesnice je pak tabletová část 2v1 zařízení mnohem lehčí a skladnější než notebook se srovnatelnou úhlopříčkou, takže ji lze snadněji přenášet. To je praktické například tehdy, když jdete na návštěvu k rodičům a chcete jim ukázat fotografie z dovolené.

Právě v možnosti oddělit klávesnici od tabletové části spočívá hlavní výhoda zařízení typu 2v1. Univerzální externí Bluetooth klávesnici sice bylo možné připojit již k prvním tabletům s iOS a Androidem, ale speciální klávesnice, určené přesně pro daný typ zařízení, jsou díky pevnějšímu spojení tabletové a klávesnicové části mnohem praktičtější. V kategorii Windows tabletů přišel s prvním podobným zařízením Microsoft v podobě tabletu Surface již v roce 2012. Hlavně kvůli nepovedenému uživatelskému rozhraní Windows 8 a hardwarovým omezením (energeticky náročný procesor a omezená kapacita operační paměti) se ale modely Surface zpočátku moc dobře neprodávaly. Současná generace 2v1 zařízení je však postavena na mnohem lépe optimalizovaném operačním systému Windows 10 a nových generacích ultraúsporných procesorů Intel Skylake, které v kombinaci s rychlými a dostatečně prostornými SSD disky zajišťují počítači snadné dotykové ovládání i výkon srovnatelný s klasickými notebooky. 2v1 počítače s Windows 10 mají oproti tabletům s Androidem nebo iOS samozřejmě hlavní výhodu v možnosti provozovat běžné pracovní aplikace.

V testovací laboratoři Chipu jsme během posledních let měli možnost vyzkoušet desítky 2v1 zařízení, ale v tomto testu vás seznámíme pouze s nejlepšími současnými modely. Zaměřili jsme se hlavně na nejvýkonnější a nejdražší modely na trhu, ale pro srovnání a pro inspiraci méně náročných uživatelů jsme do výběru toho nejlepšího zařadili i několik strojů s dostupnější cenovkou. První kategorie 2v1 tabletů nemá cenový limit, tu druhou jsme omezili cenovou hladinou 10 000 Kč. Levnější 2v1 tablety jsou s ohledem na výkon použitých procesorů, velikost operační paměti a úložného flashového disku, úhlopříčku a rozlišení displeje i kvalitu použitých materiálů přímými nástupci kdysi oblíbených „netbooků“. Klasický představitel této kategorie stojí od 6 do 10 000 Kč, má 10,1“ displej s omezeným rozlišením (většinou 1 280 x 800 bodů) a procesorem třídy Atom. V cenové relaci okolo 6-7 tisíc korun pak má 2 GB RAM a 32GB flash disk, což je na pohodlnou práci s Windows příliš málo. Nemusíteli doslova šetřit každou korunu, rozhodně zvolte raději o trochu dražší variantu se 4 GB RAM a 64GB flash diskem ( ani na něm vám za chvíli moc volného místa nezbude). Prémiové 2v1 tablety pak jsou osazeny stejně výkonným hardwarem jako nejlepší notebooky, jen s tím rozdílem, že kvůli úspoře energie a možnosti pasivního chlazení nejčastěji používají procesory Skylake řady Corem, existují ale i pasivně chlazená 2v1 zařízení s procesory Core-i. U nejnovější generace procesorů Kaby Lake (žádný z testovaných modelů ale tímto procesorem ještě osazen nebyl) Intel přejmenoval část procesorové řady Core-m na Core-i, na což je dobré dát si pozor. Doslova propastný je rozdíl v kvalitě displeje. Luxusní 2v1 tablety mají špičkové displeje s úhlopříčkou 12-13,5“ a minimálně Full HD rozlišením, spíše však ještě jemnějším. Naprosto dostatečná je i kapacita rychlého SSD disku. S výjimkou „nejlevnějšího“ z testovaných modelů vyšší kategorie mají všechna ostatní 2v1 zařízení SSD disk s kapacitou minimálně 256 GB. S ohledem na velký cenový rozsah i v nejluxusnější kategorii však testované 2v1 počítače disponují různým výkonem, liší se parametry displeje i kvalitou provedení a použitých materiálů.

Velikost: Snadné přenášení, manipulace i psaní

Kromě ceny hraje u 2v1 počítačů klíčovou roli i velikost a ergonomie zařízení, zvlášť když jej plánujete častěji používat v režimu tabletu. Tablet s 12“ úhlopříčkou lze snadno používat jak v práci, tak doma na pohovce, protože v takovém prostředí vždy najdete nějaké místo, kam jej postavit. Na druhou stranu, chcete-li 2v1 používat i v prostředcích hromadné dopravy, může být i zařízení s 10,1“ displejem příliš velké na pohodlné držení v ruce.
Velikost a rozlišení displeje rovněž určují rozsah činností, které lze na notebooku provádět. Rozlišení nejlevnějších zařízení (1 280 x 800 bodů) většinou stačí na prohlížení internetu a práci se základními kancelářskými aplikacemi, a to pouze v celoobrazovkovém režimu. Jakmile ale budete chtít používat v tabletovém režimu plochu displeje i pro zadávání znaků z virtuální dotykové obrazovky, nezbývá prakticky žádné další místo pro zobrazování dat. Na tak malém displeji se pracuje obtížně a pomalu, takže 10,1“ 2v1 zařízení s nízkým rozlišením se hodí pouze do pozice druhého nebo třetího domácího počítače. Tablet typu 2v1 dokáže nahradit plnohodnotný notebook nebo desktop s Windows pouze v případě, že disponuje displejem s minimálně Full HD rozlišením.

Klávesnice s baterií a bez ní

Kromě velikosti a rozlišení displeje se 2v1 tablety značně liší i ergonomií, kvalitou a výbavou klávesnicového dokovacího bloku. Nejtenčí klávesnicí disponuje Microsoft Surface Pro 4, který ale patří i k nejdražším zařízením v testu. My jsme měli možnost vyzkoušet variantu s klávesnicí označovanou jako Type Cover, která vypadá jako ochranný obal. Na jeho vnitřní straně se však nachází klávesnice s tlačítky a touchpadem. Klávesy jsou sice o něco menší, ale jsou podsvícené a mají dobrou odezvu. Chvilku jsme si museli zvykat, ale po krátkém čase jsme na klávesnici byli schopni psát i delší texty.

Trochu jiný koncept klávesnice použila Toshiba u vítězného tabletu Portégé Z20t. Do klávesnice zakomponovala druhou baterii a řadu rozšiřujících portů (LAN, VGA, HDMI, 2 x USB 3.0), které se s ohledem na omezenou portovou výbavu tabletové části při praktickém provozu v režimu notebooku velmi hodí. Klávesy jsou větší a mají o něco vyšší zdvih než u klávesnice Surface. Díky vynikající odezvě a dostatečným rozměrům tlačítek jsme byli schopni na klávesnici plnohodnotně psát hned po vybalení z krabice. Díky dvěma bateriím vydrží notebook pracovat až 19 hodin, po zapojení do nabíječky se zároveň dobíjí oba akumulátory a jejich kompletní naplnění zabere jen dvě hodiny a 51 minut.

Jediným dalším 2v1 tabletem v testu, ke kterému výrobce nabízí druhou baterii ukrytou v klávesnici, je Microsoft Surface Book, a dlužno podotknout, že v tomto případě je druhá baterie nutností. Samotná tabletová část tohoto nejvýkonnějšího zařízení v testu totiž na akumulátor vydrží jen tři až čtyři hodiny provozu. Po zapojení do klávesnicového doku ale díky druhé baterii zvládne bez připojení k napájecímu adaptéru pracovat až 14 hodin. I ty nejlevnější testované „netbookové“ tablety vydrží díky méně výkonným procesorům a malému displeji pracovat na baterii alespoň šest hodin.

Procesor: Minimální, nebo maximální výkon? (Značné rozdíly ve výkonu)

Nejvýkonnějším procesorem (Intel Core i7-6600U) je z testovaných zařízení osazen Microsoft Surface Book. Má pouze třikrát vyšší výpočetní výkon než nejslabší testované procesory Atom x5-Z8500, což je vlastně pro nové Atomy velké vyznamenání, protože nesmíme zapomínat, že pasivně chlazené Atomy mají velikost jen 17 x 17 mm a při práci spotřebují pouze dva watty. Kdyby Intel momentálně neustoupil z bitvy procesorů určených pro tablety a mobilní telefony, patřily by tyto Atomy z hlediska úspornosti, vysokého grafického a výpočetního výkonu k nejsilnějším hráčům na trhu, za konkurencí zaostává pouze menším množstvím jader. Každopádně výkon procesorů Atom stačí na přehrávání filmů (včetně Full HD videa) a práci se základními aplikacemi a internetem. Pracujete-li ale běžně s větším množstvím zároveň spuštěných aplikací nebo mobilní počítač používáte pro vytváření obsahu (úprava fotografií, náročnější kancelářské soubory), doporučujeme zvolit raději výkonnější procesor řady m5 nebo i5. Procesor i7, použitý v Surface Booku, zastiňuje konkurenci hlavně díky relativně výkonné integrované grafice, jež mu umožňuje při nižším rozlišení dokonce hrát i středně náročné 3D hry typu The Sims nebo Counter Strike.

Výbava: Detaily jsou důležité

2v1 zařízení jsou hodně malá, takže pro pohodlnější kancelářskou práci k nim budete potřebovat připojit řadu externích zařízení, jako jsou monitor nebo televizor, klávesnici s myší a externí disk, který budete potřebovat hlavně v případě, že si vyberete některý z nejlevnějších notebooků s pouze 32GB flashovým úložištěm. Nejpraktičtějším portem je stále klasický velký USB konektor typu A, v některých případech jej ale vzhledem k menším rozměrům zastupují pouze microUSB a USB-C konektory. K nim si však budete muset dokoupit redukci a neustále ji u sebe nosit. Monitor, respektive projektor, se k většině 2v1 zařízení připojuje pomocí miniDisplayPortu či microHDMI konektoru, některé testované modely ale nabízí i klasické HDMI a ty nejnovější přístroje už podporují přenos videa přes USB-C.

Displeje: Oblíbené jsou poměry 16:10 a 3:2

Nejdražší testované 2v1 jsou osazeny výbornými displeji, pouze panel tabletu HP jsme kvůli nižšímu kontrastu a omezenému jasu hodnotili jen jako „dobrý“. Displeje 2v1 notebooků od Microsoftu jsou prakticky dokonalé. Díky vysokému rozlišení nabízí přesně vykreslený detailní obraz, podsvícení je rovnoměrné a úhly pohledu vyrovnané a široké.

U levnějších tabletů ale není kvalita displeje nijak úžasná, trpí hlavně rychle vadnoucím kontrastem při pohledu z ostřejších úhlů. V tabletovém režimu to ale méně náročným uživatelům nemusí tak vadit, protože prostě tablet v ruce natočí tak, aby na jeho displej viděli co nejlépe. Téměř všechny displeje testovaných zařízení (s výjimkou panelu Toshiby Portégé) jsou lesklé. Pochvalu zaslouží výrobci za to, že dnes už dávají i u nejlevnějších modelů přednost displejům s poměrem stran 16:10, díky čemuž se na displej s omezenou úhlopříčkou vejde víc informací než u dříve preferovaného formátu 16:9. U dražších 2v1 je pak dnes v oblibě poměr stran 3:2, který usnadňuje práci s kancelářskými dokumenty a fotografiemi.

Celkovým vítězem se díky bohaté výbavě, extrémně dlouhé výdrži a absenci prakticky jakýchkoliv nedostatků stala Toshiba Portégé Z20t. Spokojíme-li se s některými omezeními, například absencí druhé baterie, pak je za poloviční cenu zajímavou volbou Huawei MateBook, který si odnáší ocenění „Cenový tip“. Z nejlevnějších 2v1 zařízení je pak nejlepší Asus Transformer Book, který ve své kategorii nabízí nejvyšší výkon a velmi dobrou mobilitu. Ve své kategorii si pak zároveň odnáší i ocenění pro nejvýhodnější produkt.

***

2v1 tablety bez omezení ceny
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo
Toshiba Portégé Z20t Lenovo Think- Pad X1 Tablet Microsoft Surface Book HP Elite x2 1012 G1 LTE Microsoft Surface Pro 4 Huawei MateBook
Oreientační cena 50 000 Kč 55 000 Kč 77 777 Kč 55 000 Kč 39 390 Kč 24 990 Kč
Celkové hodnocení 96,3 94,7 92,3 90,4 89,8 88,1
Výbava (25 %) 100 94 84 94 78 77
Displej (25 %) 95 96 100 83 98 89
Výkon (25 %) 90 91 100 95 93 90
Mobilita (25 %) 100 98 85 90 90 96
TECHNICKÁ DATA
CPU Intel Core m5-6Y54 Intel Core m5-6Y54 Core i7-6600U Intel Core m5-6Y54 Intel Core i5-6300U Intel Core m3-6Y30
Jádra/vlákna 2/4 2/4 2/4 2/4 2/4 2/4
Frekvence (GHz) 1,10 1,10 2,60 1,10 2,40 0,90
Kapacita RAM/SSD 8/256 GB 8/256 GB 16/512 GB 8/256 GB 8/256 GB 4/128 GB
Displej: Úhlopříčka (palce) 12,5 12,0 13,5 12,0 12,3 12,0
Displej: Rozlišení (body) 1 920 x 1 080 2 160 x 1 440 3 000 x 2 000 1 920 x 1 280 2 736 x 1 824 2 160 x 1 440
Wi-Fi/mobilní data 802.11ac/LTE 802.11 ac/LTE 802.11ac/* 802.11ac/LTE 802.11ac/* 802.11ac/*
USB Typ A: Tablet/klávesnice 0/2 1/0 0/2 1/0 1/0 0/0
HDMI/DisplayPort */* */* */(Mini-)* */* */* */*
Rozlišení kamery před./zad. 2,1/5 Mpx 2,1/7,7 Mpx 3,7/8 Mpx 2,1/2,1 Mpx 4,9/8 Mpx 4,9/0 Mpx
Hmotnost 730 g 757 g 722 g 828 g 796 g 650 g
NAMĚŘENÉ HODNOTY
3DMark Cloud gate 3 978 bodů 4 761 bodů 7 440 bodů 5 010 bodů 5 288 bodů 4 743 bodů
Displej: Maximální jas - 373 cd/m2 393 cd/m2 323 cd/m2 409 cd/m2 416 cd/m2
Displej: Šach. kontrast 135:1 147:1 129:1 120:1 129:1 133:1
Výdrž na baterii: Video/internet 7:43/9:09 h 7:43/9:26 h 4:06/3:14 h 6:14/6:37 h 6:52/7:35 h 7:31/8:34 h

Všechna Výborný hodnocení (100-90,0) v bodech Velmi (max. dobrý 100); (89,9-* ano 75,0) * ne Dobrý c Chip (74,9-tip60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0)

2v1 tablety do 10 000 Kč
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo
Asus Transformer Book Lenovo IdeaPad Miix 310 LTE Acer Aspire One 10 TrekStor SurfTab
Oreientační cena 9 990 Kč 7 900 Kč 6 990 Kč 5 690 Kč
Celkové hodnocení 70,5 67,3 65,2 62,8
Výbava (25 %) 58 64 58 69
Displej (25 %) 72 65 80 68
Výkon (25 %) 53 48 47 37
Mobilita (25 %) 99 91 76 77
TECHNICKÁ DATA
CPU Intel Atom x5-Z8500 Intel Atom x5-Z8350 Intel Atom Z3735F Intel Atom x5-Z8300
Jádra/vlákna 4/4 4/4 4/4 4/4
Frekvence (GHz) 1,44 1,44 1,33 1,44
Kapacita RAM/SSD 4/64 GB 4/64 GB 2/32 GB 2/32 GB
Displej: Úhlopříčka (palce) 10,1 10,1 10,1 11,6
Displej: Rozlišení (body) 1 280 x 800 1 280 x 800 1 280 x 800 1 920 x 1 200
Wi-Fi/mobilní data 802.11n/* 802.11n/* 802.11n/* 802.11n/*
USB Typ A: Tablet/klávesnice 0/1 0/2 0/0 0/1
HDMI/DisplayPort */* */* */* */*
Rozlišení kamery před./zad. 1,9/4,9 Mpx 1,9/4,9 Mpx 1,9/1,9 Mpx 1,9/1,9 Mpx
Hmotnost 590 g 590 g 650 g 617 g
NAMĚŘENÉ HODNOTY
3DMark Cloud gate 1 839 bodů 1 627 bodů 921 bodů 1 514 bodů
Displej: Maximální jas 390 cd/m2 - 289 cd/m2 217 cd/m2
Displej: Šach. kontrast 113:1 135:1 166:1 147:1
Výdrž na baterii: Video/internet 11:05/11:04 h 11:51/11:48 h 8:04/6:19 h 5:45/6:12 h

***

Výdrž na baterii: Až 18 hodin

Druhá baterie, instalovaná do klávesnicového doku, přináší výrazné prodloužení výdrže. V případě Microsoft Surface Pro je ale druhá baterie doslova nutná, bez ní by tento tablet dokázal pracovat jen lehce přes tři hodiny.

Toshiba Portégé Z20t
S klávesnicí 18:49 h:m
Pouze tablet 9:09 h:m
Microsoft Surface Book
S klávesnicí 14:28 h:m
Pouze tablet 3:14 h:m

***

Procesory: Od nejsilnějšího k nejslabšímu

Procesory řady Core-i pracují na vyšší frekvenci, ale tomu odpovídá i vyšší spotřeba. Modely m3/m5 mají o poznání nižší pracovní frekvenci, kterou sice dokážou zvýšit na více než dvojnásobek, avšak pouze velmi krátkodobě. Procesory Atom jsou nejúspornější, prodávají se jen za zlomek ceny vyšších modelů, přitom nabízí jen třikrát nižší výkon než špičkové mobilní Core i7-6600U.

Jádra/ vlákna Výrobní proces Frekvence/ turbo TDP (W) Grafika Podpora 4K videa Orientační cena (Intel)
Core i7-6600U 2/4 14 nm 2,6/3,4 GHz 15 W HD 520 * (60 Hz) 393 USD
Core i5-6300U 2/4 14 nm 2,4/3,0 GHz 15 W HD 520 * (60 Hz) 281 USD
Core m5-6Y54 2/4 14 nm 1,1/2,7 GHz 4,5 W HD 515 * (60 Hz) 281 USD
Core m3-6Y30 2/4 14 nm 0,9/2,2 GHz 4,5 W HD 515 * (60 Hz) 281 USD
Atom x5-8300 4/4 14 nm 1,44/* GHz 2,0 W HD * 21 USD
Atom Z3735F 4/4 22 nm 1,33/* GHz 2,2 W HD * 18 USD

***

CPU a GPU benchmarky

Mezi nejvýkonnějšími a nejpomalejšími procesory v testovaném poli jsou značné výkonové rozdíly, hlavně co se týče integrované grafiky.

Výkon CPU (Cinebench R15 Multi, body)
Core i7-6600U 319
Core m5-6Y54 215
Atom x5-Z8500 138

Grafický výkon (3DMark Ice Storm Unlimited, body)
Core i7-6600U 90 838
Core m5-6Y54 42 802
Atom x5-Z8500 19 839

Foto popis| Dokovací stanice s baterií i bez ní Klávesnicová část notebooku Toshiba Portégé Z20t (vzadu) je sice tlustější a těžší než u konkurence, ale obsahuje dostatek portů a vysokokapacitní druhou baterii, díky které dokázalo zařízení pracovat na jedno nabití téměř 19 hodin. Klávesnice tabletu Lenovo Miix je tenčí a lehčí, ale neobsahuje druhou baterii.
Foto popis| Dobré a špatné klávesnice Na klávesnici tabletu Lenovo Miix se píše špatně. Toshiba Portégé Z20t má ale příjemnou klávesnici s vysokým zdvihem a přesnou odezvou.
Foto popis| Špatné: Lenovo Miix 310
Foto popis| Dobré: Microsoft Surface Book
Foto popis| Kvalita displeje Nabízí-li displej stálé úhly pohledu ze všech stran, graf naměřených hodnot má tvar kruhu. Barevné zobrazení představuje úroveň kontrastu při pohledu z různých úhlů.
Foto popis| Toshiba Portégé se prodává i se stylusem, na práci s ním je ale třeba si dlouho zvykat.

O autorovi| CHRISTOPH SCHMIDT, MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: