Přejít k hlavnímu obsahu

Vzhůru ke hvězdám

Vzhůru ke hvězdám

Vážení čtenáři,

právě na tomto místě by se určitě slušelo, abych já nebo kdokoliv jiný napsal něco o skvělých možnostech IT, o tom, co je zase nového a lepšího. Měly by se tu rozebírat seriózní problémy počítačového trhu a odhadovat, co se stane za rok nebo jak si budeme žít s počítači za deset let. Bohužel si spíš občas vzpomenu na českého literárního velikána a na jeho verše „Jak lvové bijem o mříže…“ a říkám si, že nebýt to už téměř před 130 lety, musel je snad napsat v záchvatu naprosté frustrace na počítači, u kterého přestal správně fungovat nějaký hardware nebo kde mu nejmodernější operační systém nechutně brzdil práci hláškami o porušeních bezpečnosti.

Je fakt, že se každý den na vlastní oči přesvědčujeme, jak moc nám počítače a s nimi související technologie dokážou usnadnit, zpříjemnit a obohatit život. Můžeme díky nim hrát online hry s lidmi, které jsme nikdy ani neviděli, chatovat, telefonovat zdarma po celém světě, zpracovávat a upravovat digitální fotky, nahrávat a editovat hudbu, tvořit. Spousta věcí je jednodušších: potřebné informace najdeme jedním kliknutím, do banky můžeme chodit i o půlnoci, on-line vybírat a nakupovat zboží či služby je také možné kdykoliv.

To vše je skvělé, dokud to opravdu funguje. Běda však, naletíte-li třeba na phishingový trik, zlikviduje-li vám vir vaše data na disku nebo vypoví-li vám počítačový hardware bez upozornění službu. Navíc se vyskytují i méně závažnější (zato bohužel daleko častější) obtíže, které jakoby už patří k běžnému životu počítačových uživatelů. Říkejme jim daň pokroku.

Koupíte si třeba značkový PC s 512 MB RAM (ještě nedávno to přece bylo naprosto dostatečné množství). Nejdříve musíte pracně odinstalovat zkušební verze mnoha zbytečně drahých softwarových balíků a i pak zjistíte, že i pouhá základní verze nového operačního systému zpomaluje práci tak, že ani vypnutím všech bezpečnostních ochran se nedostanete na tempo verze předešlé. Takže dokoupíte paměť, nebo přejdete na starší (byť třeba nelegální) verzi OS? Ani se nedivím, že se prodává tolik PC bez operačního systému a že v poslední době dostáváme dost dopisů volajících po alternativních opensourcových distribucích.

V poslední době také neustále roste podíl notebooků na celkovém prodeji PC. Většina zkušenějších uživatelů ví, že tady by se víc než kde jinde mělo sázet na renomovanou značku. Má přece lepší podporu, je méně poruchová, a když už shodou nešťastných okolností dojde k závadě, je tu jistota solidního servisu a záruka rychlých dodávek náhradních dílů. Nu, pokud do značkového servisu přijdete jako neznámý člověk z ulice, asi budete často nepříjemně zaskočeni. Zatímco prodej jde jako po drátkách, v servisních službách jako by se často zastavil čas - alespoň co se osobního přístupu týče.

Přiznávám, že jsem se asi nechal ovlivnit svými negativními zkušenostmi z poslední doby. Nebo jsem měl prostě jen nehoráznou smůlu. Třeba máte úplně jiné zkušenosti. Napište nám o nich.

Příjemné čtení v zářijovém Chipu!

Josef Mika, šéfredaktor Chipu

Dokumenty ke stažení