Vážení čtenáři,
podzimní období odstartovalo v IT oblasti jako už tradičně berlínskou výstavou počítačů a spotřební elektroniky IFA. Ta se postupem let stává nejdůležitější akcí evropského IT trhu, a proto není divu, že zde své pečlivě připravované novinky představují všichni velcí i menší výrobci. I letos bylo na co se koukat, přibyla spousta nových zařízení a bylo znát, že se všichni snaží splnit potřeby zákazníků ještě dřív, než ti je vůbec vysloví. Nebo jim případně vymyslet potřeby nové.
K obvyklým třídám produktů, jako je stolní počítač, notebook, tablet a smartphone, se naplno přiřadily tzv. phablety – výstižný název složený ze slov phone a tablet. Obří, většinou 6– a 7palcová zařízení s dotykovou obrazovkou umí už telefonovat a budou vyhovovat těm, kteří s sebou nechtějí tahat dva přístroje. Ono vůbec heslo „dva v jednom“ (někde i tři, nebo dokonce čtyři v jednom) si vzali za své skoro všichni výrobci hardwaru. Proto v jejich nabídkách už rozhodně nesmějí vedle phabletů chybět konvertibilní počítače – většinou notebooky s odpojitelnou nebo sklopnou klávesnicí, často se dvěma operačními systémy a opravdu univerzálním využitím. Dotykový displej a různé možnosti jeho odpojení, překlopení nebo natočení dávají nekonečně způsobů použití.
Máme dnes na výběr z mnoha variant, taková nabídka tady ještě nikdy nebyla. Snahou je, abychom mohli jeden přístroj (nebo alespoň jeho část) využívat jak pro práci, tak pro zábavu, aby na něm šlo plynule psát i pohodlně číst texty či sledovat video a zároveň ho mít stále s sebou. V posledních letech výrobci odvedli hodně práce, díky nové rychlé a úsporné architektuře jsou zařízení lehká, nechybí jim výkon ani je neomezuje krátká doba práce na baterie. Osm a více hodin nezávislého provozu je už pro všechny dostačující. Sám Intel očekává, že se do roka objeví více než 50 takových zařízení založených na jeho čtvrté generaci procesorů Core.
Výrobci se snaží své zákazníky přesvědčit, že svět s takovými produkty bude lepší – a upřímně, není jim proč nevěřit. Jen existují věci, které neošálíme -jako to, že většina z nás má na každé ruce pět prstů, že se s nimi nedá zadávat a vybírat na displeji tak přesně a rychle jako s klávesnicí a myší, že dotykové ovládání je nutně spojeno s ušmudlanými obrazovkami nebo že telefon s úhlopříčkou 16 cm už do kapsy nedáte a může překážet. Univerzální zařízení budou nutně ještě dlouho trpět kompromisy, na kterých jsou postavena. A když se podívám, s čím pracují profesionálové, vidím zatím především kvalitní notebooky nebo stolní sestavy. Přesto letošní podzim v IT znamená další krok k novému využívání počítačů.
Ostatně, podívejte se sami, co nového se za minulý měsíc objevilo. Přinášíme vám podrobný souhrn novinek a trendů, testy tabletů, notebooků a spoustu dalšího praktického materiálu – na papíře i na DVD.
Přeji vám úspěšný začátek podzimu s novým Chipem.
JOSEF MIKA, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
POSTŘEHY REDAKCE
+ Program Skype oslavil 10. narozeniny: Už deset let si uživatelé díky Skypu telefonují po internetu zdarma. Služba, kterou Microsoft loni koupil za rekordních 8,5 miliardy dolarů, vznikla díky estonským programátorům, kteří byli zároveň autory populárního systému pro sdílení dat KaZaA. Služeb Skypu využívá každý měsíc v průměru 300 milionů lidí. Je zajímavé, že Skype vyšel Microsoft vlastně dráž než nedávný nákup Nokie.
+ 5 miliard lidí na internetu? Projekt internet.org, jehož zakládajícími členy jsou Facebook, Ericsson, Qualcomm, Samsung, Nokia, MediaTek a Opera, chce pomoci rozšíření internetu. Partneři projektu plánují investovat do nástroje, který pomůže zredukovat objem dat potřebný pro využívání aplikací a práci s internetem. Současných 2,7 miliardy lidí na internetu a tempo růstu připojení okolo 9 % ročně jsou prý nedostatečné.
+– Placené televizní kanály i v pozemním vysílání: České Radiokomunikace rozšířily experimentální vysílání ve standardu DVB-T2 o test vysílání placených televizních kanálů. Do experimentálního vysílání jsou zařazeny Eurosport a Film Europe Channel HD. Příjem zakódovaných programů zatím není v rámci testu dostupný.
+ Ebookeater: Na konci letošního roku by měla být spuštěna nová služba, podobná elektronické verzi klasické knihovny. Za měsíční předplatné si budete moci zapůjčit libovolné množství knih. Podrobnosti o službě vám nabídneme v příštím čísle.
+– Bezpečnostní řešení Samsung Knox bude chránit především androidová zařízení, která využívají firmy. Jde o komplexní řešení, jaké nabízí například BlackBerry. Je tak možné, že si Samsung díky Knoxu uřízne pěkně velký krajíc z bochníku antivirových firem.
+– Velká Británie nasadí filtry proti pornu: Do konce tohoto roku musí všichni poskytovatelé internetu ve Velké Británii nasadit filtry a blokovat porno. Nejedná se přímo o zákaz, ale každý Brit, který bude mít zájem o sledování těchto stránek, bude muset přímo požádat o zrušení blokování. Dostane se tak na „zajímavý“ seznam.