Přejít k hlavnímu obsahu

Trocha čísel

Trocha čísel

Vážení čtenáři,

nedávno jsem si četl výsledky prodeje počítačů v ČR za minulý rok. Podle agentury Gartner putovalo loni k českým firemním i domácím zákazníkům 988 500 počítačů, což je o více než čtvrtinu vyšší počet než v roce předchozím. Každý čtvrtý nový počítač si lidé kupovali domů a podíl notebooků se už definitivně přehoupl přes 50 %. To jsou hodně optimistická čísla, a navíc nejsou jediná.
Nárůsty jsou totiž i jinde. Zvýšil se počet internetových širokopásmových připojení. Každý druhý dospělý občan ČR už využívá internet, dvě třetiny z nich uvádějí, že na internetu i nakupují. Loni lidé utratili v internetových obchodech až 18 miliard korun, letos by to mělo být o dalších 20 procent víc. V souvislosti s tím se zvýšil i trh s webhostingem: poskytovatelé registrují už 170 000 pronájmů webového prostoru. Češi za ně zaplatili půl miliardy korun.
Pozadu nezůstávají ani mobilní operátoři. Nechápu, kde ty nové zákazníky stále berou, ale dva operátoři už letos stihli nahlásit meziroční růst o 4,4 %, respektive o 10 %, a ten třetí také určitě nezůstane pozadu. Asi jsem už úplně staromódní, když mám jen jeden mobil a jednu SIM kartu.
Zdá se, že IT průmysl v Česku opravdu šlape ve všech směrech. Kromě spotřeby se u nás počítače a jejich části i vyrábějí a následně vyvážejí. K pozitivní obchodní bilanci ČR přispívají i nové investice významných IT firem. Snížila se také míra softwarového pirátství: „už pouze“ 39 procent programů nainstalovaných v tuzemských osobních počítačích je nelegálních. Meziročně to je sice zlepšení jen o jedno procento, ale třeba v roce 1994 byla míra tuzemského softwarového pirátství „úctyhodných“ 66 %.
Co bychom si tedy mohli víc přát? No, je toho samozřejmě ještě dost. Určitě by bylo dobré, aby se počítače a internet staly samozřejmostí i na všech školách (zvláště když jsou čím dál tím dostupnější), aby bylo více kurzů pro starší a důchodce nebo aby státní správa konečně začala využívat všechny současné možnosti výpočetní techniky a ulehčila a zrychlila nám tak vyřizování nejrůznějších dokladů, povolení nebo daňových povinností. I tady se už situace (pomalu) začíná lepšit, překážkou je však stále ještě nedostatek peněz a především jejich neúčelné investování.
Domácího uživatele pak daleko víc než shora uvedená statistická data potěší, když bude mít rychlejší a cenově dostupnější internet, když jeho notebook vydrží déle pracovat na baterie a když operační systém a aplikace budou tak kvalitně naprogramované, že nebudou zbytečně ubírat výkon počítače. Dovolím si tvrdit, že internet nebude lepší, ať už Microsoft koupí, nebo nekoupí Yahoo, podobně jako třeba telefony Nokia nebudou levnější, když finský výrobce přesune i přes odpor německých politiků a odborářů výrobu z drahého Bochumu do levnějšího Rumunska.
Na závěr mi to ale nedá, abych se s vámi nepodělil ještě o jednu pozitivní statistickou zprávu: časopis Chip se podle výzkumů společností GfK Praha - Median stal v druhém pololetí roku 2007 nejčtenějším počítačovým časopisem na českém trhu. Každé číslo čte aktuálně téměř 130 000 lidí. Děkujeme vám za důvěru.
Josef Mika, šéfredaktor Chipu

únor

Postřehy redakce

+ Chip se stal podle průzkumů agentury GfK Praha v druhém pololetí 2007 nejčtenějším IT časopisem na českém trhu.
+ ATI je opět ve hře a vrací nVidii úder v podobě celé řady produktů na bázi GPU RV670. Nejvýkonnější řešení Radeon HD 3870 X2 je konečně alternativou k GeForce 8800 Ultra.
+ Sevice Pack 1 pro Vistu je na světě. Už se těšíme na SP2...
+ Redakce známého serveru InfoWorld chce přimět Microsoft, aby nepřestal po 30. červnu prodávat systém Windows XP. Akce se jmenuje „Save Windows XP“. K petici se můžete přidat na http://weblog.infoworld.com/save-xp.
- Velká část Egypta, Blízkého východu a Indie se ocitla na týden bez internetového spojení díky poškození dvou podmořských kabelů. Dva týdny nato měly po celé Severní Americe vážný výpadek i smartphony BlackBerry. Drát nebo bezdrát: nic není bez chyby.
+ Výrobci videoeditorů zaznamenali vzrůstající trend publikování videa na internetu a silnou pozici MovieMakeru ve Windows a uvolnili bezplatné verze svých programů s přímým exportem na YouTube bez nutnosti použití placených kodeků. Povedeným příkladem je Pinnacle VideoSpin, který najdete na Chip DVD.
+ iPhone by se měl v létě začít prodávat legálně i u nás. Zda způsobí stejný boom a nadšení jako v Německu, to je předčasné hádat. Kvůli své ceně určitě nebude pro každého.
+ Mobily nezpůsobují rakovinu. Uveřejnili to japonští vědci. Až do dalšího výzkumu tedy můžete klidně telefonovat.

Dokumenty ke stažení